Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wymiana wirnika pompy wody


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 czerwiec 2020 - 15:41

Witam, czy wymiana wirnika pompy wody w silniku Mercury 4 KM czterosuw jest czynnością skomplikowaną i czy trzeba mieć jakieś specjalistyczne narzędzia?. Jakiś ewentualnie polecany sklep z częściami do Mercurego - Warszawa i okolice może ktoś polecić

#2 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 29 czerwiec 2020 - 18:50

Najlepiej mieć doktorat z fizyki molekularnej, 20 lat praktyki w serwisie Merkurego i może ewentualnie wtedy niczego nie spieprzysz. Nawet Amerykanie szukający na klawiaturze kiedyś klawisza Any Key z instrukcją w ręku potrafią to wymienić, więc średnio rozgarniety Polak 100 krotnie przewyższający intelektem przeciętnego Amerykanina da radę. Zrób tak, znajdź instrukcję, powoli rozbieraj i rób archiwum fotograficzne po każdym wg Ciebie skomplikowanym kroku i błędu nie popełnisz, chyba że założysz odwrotnie 😀

Użytkownik Matteoo edytował ten post 29 czerwiec 2020 - 18:52

  • adiplo lubi to

#3 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 czerwiec 2020 - 19:16

Najlepiej mieć doktorat z fizyki molekularnej, 20 lat praktyki w serwisie Merkurego i może ewentualnie wtedy niczego nie spieprzysz. Nawet Amerykanie szukający na klawiaturze kiedyś klawisza Any Key z instrukcją w ręku potrafią to wymienić, więc średnio rozgarniety Polak 100 krotnie przewyższający intelektem przeciętnego Amerykanina da radę. Zrób tak, znajdź instrukcję, powoli rozbieraj i rób archiwum fotograficzne po każdym wg Ciebie skomplikowanym kroku i błędu nie popełnisz, chyba że założysz odwrotnie

Dzięki i pozdrawiam.



#4 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 29 czerwiec 2020 - 21:00

Daj znać jak Ci poszło.

#5 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 czerwiec 2020 - 21:53

Ok. Wyślę Ci polecony. Pytanie może w istocie wskazywać na laika technicznego, ale zadzwoniłem do serwisu Mercurego w Warszawie i powiedziano mi cenę za usługę od 50 do 150 zł w zależności czy elementy łatwo się zdejmą, gdyż trzeba podobno jakimś mega długim i specjalistycznym wkrętakiem gdzieś trafić. Wymieniałem kiedyś wirnik w Yamaszce i było to pół godziny roboty. Stąd też moje "dziwne" pytanie

#6 OFFLINE   Paździoch

Paździoch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów

Napisano 30 czerwiec 2020 - 15:59

Witam, czy wymiana wirnika pompy wody w silniku Mercury 4 KM czterosuw jest czynnością skomplikowaną i czy trzeba mieć jakieś specjalistyczne narzędzia?. Jakiś ewentualnie polecany sklep z częściami do Mercurego - Warszawa i okolice może ktoś polecić

Wymieniałem w tym roku sam a nie miałem pojęcia żandnego.Wirnik 40 zł z allegro.2 godziny roboty i śmiga aż miło Polecam samemu wymieniać chyba że się ma za dużo kasy.

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka

#7 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 30 czerwiec 2020 - 16:20

Chcę oczywiście wymienić sam, bo raczej nie jest to skomplikowana sprawa w przeciwieństwie do przedstawianych wizji przez serwis.

#8 OFFLINE   Paździoch

Paździoch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów

Napisano 30 czerwiec 2020 - 16:26

Chcę oczywiście wymienić sam, bo raczej nie jest to skomplikowana sprawa w przeciwieństwie do przedstawianych wizji przez serwis.

Wrazie będziesz miał pytania to pisz.
Ogólnie odkręcasz 4 śrubki żeby zdjąć spodzinę i musisz rozłączyć cięgno od biegów na stopie nie daleko spodizny masz gumową zaślepkę tam musisz rozpiąć ciegno.I wysuwasz spodzinę .A wtedy już masz wszystko jak na talerzu.
Radzę zdemontować przed kupnem bo nie wiadomo czy nie będziesz potrzebował uszczelki .Bo jak zdejmiesz obudowę pompki tam jest uszczelka .I może być że będzie do wymiany.

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka

#9 OFFLINE   Paździoch

Paździoch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów

Napisano 30 czerwiec 2020 - 16:34

Wrazie będziesz miał pytania to pisz.
Ogólnie odkręcasz 4 śrubki żeby zdjąć spodzinę i musisz rozłączyć cięgno od biegów na stopie nie daleko spodizny masz gumową zaślepkę tam musisz rozpiąć ciegno.I wysuwasz spodzinę .A wtedy już masz wszystko jak na talerzu.
Radzę zdemontować przed kupnem bo nie wiadomo czy nie będziesz potrzebował uszczelki .Bo jak zdejmiesz obudowę pompki tam jest uszczelka .I może być że będzie do wymiany.

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka

O tutaj jakieś foto co znalazłem w telefonie.Może coś pomoże.Załączony plik  IMG_20200502_115855.jpg   73,23 KB   30 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20200502_120219.jpg   38,87 KB   29 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20200502_122405.jpg   58,5 KB   29 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20200502_141143.jpg   47,96 KB   29 Ilość pobrań

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka

#10 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 19 luty 2023 - 15:46

Mam silnik Mercury 9,9 kM 4-stroke, Po jakim okresie eksploatacji wymieniać wirnik pompy wody. Dzięki uprzejme za odpowiedzi.



#11 OFFLINE   evin

evin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 790 postów

Napisano 19 luty 2023 - 19:58

Nie ma reguły. Wczoraj wymieniałem w podróbie Yamahy 2.5 tzn storm. Wirnik był ponadrywany po 2 latach ekdploatacji

#12 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • Imię:Krz

Napisano 19 luty 2023 - 20:45

Mam silnik Mercury 9,9 kM 4-stroke, Po jakim okresie eksploatacji wymieniać wirnik pompy wody. Dzięki uprzejme za odpowiedzi.


W jakich wodach pływasz, jest dużo piachu i zanieczyszczeń? Jak mocno idzie strumień wody to pływać, we w miarę czystych wodach wirniki działają latami

#13 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 luty 2023 - 06:30

Szkoły są dwie póki leci woda nie ruszać.
Druga szkoła to jak stoi w instrukcji każdego producenta czy to Japoniec Amerykaniec czy chinol. Wirnik wymieniać co 300-500mth nie rzadziej niż raz w roku...
Wymiana wirnika I oleju kosztuje grosze. Raz w roku zaglądasz do spodziny, sprawdzasz czy się nic nie nawinęło, czy nie ma wody w oleju, nasmarujesz śruby, oczyścisz anodę... Obsługa trwa max do godziny a później cały sezon latasz spokojnie.
Chwilowy brak chłodzenia I próba powrotu do portu bez niego kończy się tak, foto z ostatniego mc:
.
e124b3c83cd517a0d994e1e1562c1b11.jpga898f4dfc8dc95cad73326a519c66e0d.jpg

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka
  • Biesan lubi to

#14 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • Imię:Krz

Napisano 22 luty 2023 - 13:59

Co to za silnik Suzuki ? Żeby do takiego stanu doprowadzić to nie wiem ile czasu trzeba płynąć. Tutaj to raczej ignorancja wychodzi, równie dobrze można bez oleju pływać albo czyste paliwo nalać do dwusuwa. Jak dla mnie to jak dobrze leci woda to bez sensu spodzine rozkręcać co sezon jeżeli się nie pływa bardzo intensywnie. I to też nie jest tak że momentalnie wirnik się rozpadnie, objawy już wcześniej widać po strumieniu wody

#15 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 22 luty 2023 - 18:18

Jak uważasz.
Ja tylko dodam że wszystkie te wirniki dawały wodę, to jest tylko część jakie zmieniłem przez ostatni rok. Co potrafi zrobić odpadnieta łopatka? Podam dwa przykłady. Mój to 3km pod prąd Odry na wiosłach ok 4h. Odpadł 7mm kawałek łopatki i zatkał rurkę.
Obecnie w domu mam Hondę 10KM woda w Oleju. Przyczyna? Łopatki wirnika w termostacie, w czasie pływania na mrozie z niedogrznaym 4T wydziela się woda do oleju...
Oczywiście w 90% urwane łopatki leżą sobie gdzieś w pompie i nie dają żadnych oznak, ale ja już byłem w tych pozostałych procentach...

.

.43469730346995b56c0a160f4580210c.jpg

.

7807920481e5e29c597a84553be9747f.jpg

.b37ec104cdb13231db3f82ab78d3ebaf.jpg

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka


Użytkownik Tresor edytował ten post 22 luty 2023 - 18:36


#16 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • Imię:Krz

Napisano 22 luty 2023 - 21:40

Każdy robi to co uważa, ja jestem zdania że oryginalny wirnik nie zachowa się w taki sposób. Podstawowy blad to praca na sucho, widuje się takich agentów co podnoszą odpalony silnik ponad wodę wtedy tak dużo nie trzeba.

#17 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 luty 2023 - 07:11



Podstawowy blad to praca na sucho, widuje się takich agentów co podnoszą odpalony silnik ponad wodę wtedy tak dużo nie trzeba.


Po takim zabiegu wirniki wyglądają jak na zdjęciu. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, zdjęć wytopionych obudów nie chce mi się szukać.
ps Zdjęcie trzech powyżej są na 100% orginały 2x Yamaha 1x quicksilver. Dlatego je zatrzymałem żeby pokazać że ori też się rozpadają.
.dcedc5527a10d542f23c1319cddfeadf.jpg

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka
  • BOSMAN 76 lubi to

#18 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • Imię:Krz

Napisano 23 luty 2023 - 19:26

Na sucho każdy się rozpadnie, miałem ma myśli że oryginały są kilkukrotnie trwalsze od zamienników.

#19 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 24 luty 2023 - 09:24

Koledzy bardzo dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Silnik jako nowy kupiłem w marcu  2022 r. Pływam niewiele jakieś 100 - 120 mth/sezon a więc mam około 300-360mth, Nie widzę jakichś negatywnych objawów chłodzenia i nie chodzi o kasę ale nigdy tej operacji nie robiłem. Niby technicznie jestem ok. no ale jakaś obawa jest. Nie mam w pobliżu też dostępu do servisu. Zdecyduję się jednak na wymianę, dlatego jeśli ktoś może mi podać link do oryginalnych wirników wody to będzie hepy. Pozdrawiam



#20 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 24 luty 2023 - 10:22

Orginał zamawiałem z permantech.pl http://www.permatech...47-8037481.html
Tu masz film jak wymienić od 9 minuty.
.
https://youtu.be/g0AGoiwAiOI

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Tresor edytował ten post 24 luty 2023 - 10:25





Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych