Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wymiana wirnika pompy wody


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Jozam

Jozam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 24 luty 2023 - 14:32

Dzięki Tresor



#22 OFFLINE   adiplo

adiplo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 26 luty 2023 - 20:21

Koledzy bardzo dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Silnik jako nowy kupiłem w marcu  2022 r. Pływam niewiele jakieś 100 - 120 mth/sezon a więc mam około 300-360mth, Nie widzę jakichś negatywnych objawów chłodzenia i nie chodzi o kasę ale nigdy tej operacji nie robiłem. Niby technicznie jestem ok. no ale jakaś obawa jest. Nie mam w pobliżu też dostępu do servisu. Zdecyduję się jednak na wymianę, dlatego jeśli ktoś może mi podać link do oryginalnych wirników wody to będzie hepy. Pozdrawiam

silnik kupiłeś w 2022 i masz 360mth?

chyba w 2020 wynika z kalkulacji.

 

Ja wirnik zmieniam co trzy lata i nie widać po nim specjalnych śladów zmęczenia. A robię rocznie około 100mth.

Wg mnie zmiana co roku to lekka przesada.



#23 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1500 postów

Napisano 27 luty 2023 - 12:09

silnik kupiłeś w 2022 i masz 360mth?
chyba w 2020 wynika z kalkulacji.

Ja wirnik zmieniam co trzy lata i nie widać po nim specjalnych śladów zmęczenia. A robię rocznie około 100mth.
Wg mnie zmiana co roku to lekka przesada.


To zalezy w jakim silniku, ale przynajmniej nalezalo by sprawdzic raz w roku jak ten wirnik wyglada-lub przetestowac, napewno raz w roku to wymienial bym suzukach na wtrysku z uszczelkami

#24 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • Imię:Krz

Napisano 28 luty 2023 - 00:32

To zalezy w jakim silniku, ale przynajmniej nalezalo by sprawdzic raz w roku jak ten wirnik wyglada-lub przetestowac, napewno raz w roku to wymienial bym suzukach na wtrysku z uszczelkami


Moim zdaniem jak nie pływa się po syfiastej wodzie z zanieczyszczeniami czy piachem jak na Wiśle. I nie pozwala mu pracować na sucho. To po prostu obserwować czy strumień się nie zmienia na słabszy i tyle. 3 lata to spokojnie można latać be obaw

#25 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 28 luty 2023 - 05:55

Przy 300mh mercury zaleca wymienic nie tylko wirnik ale tez cala pompe wody termostat anody swiece i jeszcze pare innych drobiazgow wiec nie wiem na co czekasz
  • Tresor lubi to

#26 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 luty 2023 - 09:19

Tu jest Polska tu się czeka aż się rozpadnie.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka
  • jadwiga lubi to

#27 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 28 luty 2023 - 17:28

Tresor i dlatego potem jest placz ze te hujo... tamte oraz silniki uzywane to porazka. Ja na jednym silniku mam moze z 60mh tylko ze silnik jest z 15 roku i juz mam wszystkie gumowe uszczelki i impeller zmienione bo guma i czas sie nie lubia
  • Tresor lubi to

#28 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • Imię:Krz

Napisano 28 luty 2023 - 18:39

Tresor i dlatego potem jest placz ze te hujo... tamte oraz silniki uzywane to porazka. Ja na jednym silniku mam moze z 60mh tylko ze silnik jest z 15 roku i juz mam wszystkie gumowe uszczelki i impeller zmienione bo guma i czas sie nie lubia


Ale zapewne pływasz w soli
  • sharkfishing lubi to

#29 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1500 postów

Napisano 28 luty 2023 - 19:03

Zapewne nie, poprostu woli wymienc cos za 100-150 zl niz kupowac nowy silnik
  • Tresor lubi to

#30 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • Imię:Krz

Napisano 01 marzec 2023 - 00:52

Zapewne nie, poprostu woli wymienc cos za 100-150 zl niz kupowac nowy silnik


Czyli jak na jednym wyjeździe do Szwecji robię 100mh to powinienem też wirnik wymienić??
Wycieraczki też wymieniasz w samochodzie jak dobrze działają ?

Użytkownik highvoltage edytował ten post 01 marzec 2023 - 00:54


#31 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1500 postów

Napisano 01 marzec 2023 - 07:38

Nie wycieraczek nie wymieniam jak nie trzeba bo je ogladam codziennie przez pare godzin. A Ty kiedy ostatnio wirnik ogladales?
Uwazam ze raz w roku wirnik wymienic to nie koszta a napewno sprawdzic czy wszytsko ok, w suzuki na wtrysku bezapelacyjnie robic i koniecznie uszczelnienie, zreszta kazdy silnik na wtrysku ma inaczej zbudowany system chłodzenia i to ze ladnie sika nie oznacza ze woda chlodzi silnik... Ale robta co chceta:)

#32 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 416 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2023 - 09:40

Tak dla ciekawostki rodzi się pytanie retoryczne. Dlaczego do wirników nie wykorzystywane są nowe technologie jak choćby poliuretany, tylko klepią na podłej gumie masówkę na chwilę :) 

 


  • Tresor lubi to

#33 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1611 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 01 marzec 2023 - 12:52

Z tego samego powodu przez który wycofano kiedyś pewien model odkurzacza Zelmer,,Bo się nie psuł,,😁

#34 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 416 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2023 - 14:40

Może właśnie czas aby ktoś pomyślał i fabrykę poprawił  :). Ja nie mam czasu ale naszkicowałem jak to by mogło wyglądać. Jak ktoś chce podziałać to matryca na CNC i coś takiego np. z PA6. No jeszcze tulejki trzeba do środka dorobić. Wtedy zamiast myśleć o zacieraniu się silnika więcej o rybach by wędkarze myśleli. Nie jeden by na to poszedł nawet jak by pięć razy tyle co gumowy oryginał kosztowało, nie wspominając o chińskiej wydumce za 20 zeta. Raz kupić, nieco drożej, ale porządnie jak było właśnie dawniej.

 

A tak jak teraz @Tresor pokazał jak rozbiera Yamahę po 50 godzinach i gruz w środku do utylizacji tylko zostaje. No tak robią teraz niestety wszystko. Ma być drogo i do bani, żeby żyło się lepiej co niektórym :)

 

wirnik.png

I dalej poliuretan formierski np. 85 sha moim zdaniem idealny do tego celu i wirnik być może nawet na długość życia silnika.

 

https://www.eherifle...kRoCtgYQAvD_BwE

 


  • thug i Tresor lubią to

#35 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 marzec 2023 - 17:30

Oj tam do utylizacji. Jak wejdzie w maszynę będzie tulejowane a wał szlifowany na nowy wymiar... : Taka koncepcja się urodziła właścicielowi...
Ale to już nie na ten wątek.
.
.
85c9bacbcfbdf8b1c35e6d632ff1e643.jpg
.
33faf9943e857f0c7660e578847e4b59.jpg
.
c4c4dbe522da5854d67093bf5f5b7cca.jpg

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Tresor edytował ten post 01 marzec 2023 - 17:31


#36 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 02 marzec 2023 - 16:15

Ale zapewne pływasz w soli

20 hp na saltwater to samobujstwo nigdy ten silnik soli nie widzial poprostu wole wydac 150$ jak 3000 na nowy silnik prosta matematyka

#37 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 02 marzec 2023 - 16:19

Może właśnie czas aby ktoś pomyślał i fabrykę poprawił :). Ja nie mam czasu ale naszkicowałem jak to by mogło wyglądać. Jak ktoś chce podziałać to matryca na CNC i coś takiego np. z PA6. No jeszcze tulejki trzeba do środka dorobić. Wtedy zamiast myśleć o zacieraniu się silnika więcej o rybach by wędkarze myśleli. Nie jeden by na to poszedł nawet jak by pięć razy tyle co gumowy oryginał kosztowało, nie wspominając o chińskiej wydumce za 20 zeta. Raz kupić, nieco drożej, ale porządnie jak było właśnie dawniej.

A tak jak teraz @Tresor pokazał jak rozbiera Yamahę po 50 godzinach i gruz w środku do utylizacji tylko zostaje. No tak robią teraz niestety wszystko. Ma być drogo i do bani, żeby żyło się lepiej co niektórym :)

wirnik.png
I dalej poliuretan formierski np. 85 sha moim zdaniem idealny do tego celu i wirnik być może nawet na długość życia silnika.

https://www.eherifle...kRoCtgYQAvD_BwE


Robia juz life time impeller nie duzo drozsze adekwatnie do zwyklych ale ja chyba zostane przy tradycyjnych bo pompa to ni tylko wirnik

#38 OFFLINE   adiplo

adiplo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 02 marzec 2023 - 20:16

Tu jest Polska tu się czeka aż się rozpadnie.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

 

Tu jest Polska i nie daje się nabijać serwisom kasy za niepotrzebne wymiany dobrych elementów :)



#39 OFFLINE   adiplo

adiplo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 02 marzec 2023 - 20:22

Oj tam do utylizacji. Jak wejdzie w maszynę będzie tulejowane a wał szlifowany na nowy wymiar... : Taka koncepcja się urodziła właścicielowi...
Ale to już nie na ten wątek.
.
.
85c9bacbcfbdf8b1c35e6d632ff1e643.jpg
.
33faf9943e857f0c7660e578847e4b59.jpg
.
c4c4dbe522da5854d67093bf5f5b7cca.jpg

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

 

A ta Yamaszka raczej nie miała chwilowego zaniku chłodzenia tylko ktoś cisnął bez chłodzenia bez litości na sporych obrotach. Taka masakra na wale nie powstała w kilka minut.

Niestety zdolny użytkownik jest w stanie zarżnąć każdy silnik.



#40 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 02 marzec 2023 - 20:54

Tu jest Polska i nie daje się nabijać serwisom kasy za niepotrzebne wymiany dobrych elementów :)

Mysle ze problem lezy w cenie orginalnych zestawow do serwisowania plus dochodzi stosunek placa do ceny, bo jezeli w ameryce set do mercury na 300h kosztuje 200$ a w polsce 1500 pln gdzie ja musze pracowac na to dla przykladu 5h a w polsce tydzien i tu jest problem bo kazdy by chcial miec zadbany sprzet jezeli bylo by to tanio




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych