Skocz do zawartości

• Zaloguj korzystając z Facebooka      Logowanie »   
Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Siła hamulca w kołowrotku - krótkie pytane

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   master15

master15

Nowy

• Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 10 czerwiec 2021 - 20:52

Witam
Krótkie pytanie
Czy mogę mieć wytrzymalszą żyłkę oraz przypon od siły hamulca w kołowrotku. Czy to bez znaczenia? :)

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

#2 OFFLINE   Derrek

Derrek

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów

Napisano 10 czerwiec 2021 - 21:02

Witam
Krótkie pytanie
Czy mogę mieć wytrzymalszą żyłkę oraz przypon od siły hamulca w kołowrotku. Czy to bez znaczenia? :)

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

"Siła hamulca" jest to opór jaki jest wstanie przeciwstawić się kołowrotek jeżeli siła będzie większa kołowrotek będzie oddawać dalej żyłkę a ty nie będziesz wstanie już więcej dokręcić hamulec, czyli to nie ma żadnego znaczenia

Użytkownik Derrek edytował ten post 10 czerwiec 2021 - 21:03

#3 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 10 czerwiec 2021 - 21:04

Możesz.

#4 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

Ekspert

• Moderatorzy
  • 5757 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 czerwiec 2021 - 21:21

Oczywiście możesz, ale to mija się z celem.

Ja zwykle dobieram zestaw o podobnej mocy/wytrzymałości wszystkich elementów: moc kija, siła hamulca, wytrzymałość linki i galanterii. Staram się, żeby moc kija i siła hamulca w kołowrotku były jak najbardziej zbliżone do siebie, a jeśli nie są jednakowe, to siła hamulca niższa od mocy kija, żeby go nie złamać przy maksymalnym dokręceniu. Linka tej samej wytrzymałości, co siła hamulca lub ciut mniejszej, żeby mogła pęknąć przy maksymalnym dociśnięciu. Jeśli nie da się dobrać, to może być w zakresie pomiędzy siłą hamulca i wytrzymałości kija.

• Derrek lubi to

#5 OFFLINE   Derrek

Derrek

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów

Napisano 10 czerwiec 2021 - 21:38

Oczywiście możesz, ale to mija się z celem.
Ja zwykle dobieram zestaw o podobnej mocy/wytrzymałości wszystkich elementów: moc kija, siła hamulca, wytrzymałość linki i galanterii. Staram się, żeby moc kija i siła hamulca w kołowrotku były jak najbardziej zbliżone do siebie, a jeśli nie są jednakowe, to siła hamulca niższa od mocy kija, żeby go nie złamać przy maksymalnym dokręceniu. Linka tej samej wytrzymałości, co siła hamulca lub ciut mniejszej, żeby mogła pęknąć przy maksymalnym dociśnięciu. Jeśli nie da się dobrać, to może być w zakresie pomiędzy siłą hamulca i wytrzymałości kija.

Jeśli siła hamulca jest większa w kołowrotku niż kij wytrzyma to rzeczywiście może się stać że przy mocniejszej żyłce kij się złamie trzeba mieć to na uwadze .

#6 ONLINE   czarny1

czarny1

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 10 czerwiec 2021 - 22:41

Jeśli siła hamulca jest większa w kołowrotku niż kij wytrzyma to rzeczywiście może się stać że przy mocniejszej żyłce kij się złamie trzeba mieć to na uwadze .

a czy ktokolwiek Cię zmusza do dokręcania hamulca na maxa?

#7 OFFLINE   Sławek Nikt

Sławek Nikt

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3687 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 czerwiec 2021 - 22:53

Macie chłopaki cierpliwość 💪 ...
A do autora wątku: nie bele jaki nick zobowiązuje ..., choćby do włożenia odrobiny pracy w to co chce się robić i np. korzystania z wyszukiwarki czy wuja Google.
  • kostom63 lubi to

#8 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

Zaawansowany

• Twórcy
  • PipPipPip
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 10 czerwiec 2021 - 23:21

Możesz, nikt nie zabrania. Tak przy większych siłach hamulec mam "dwuszczękowy-palcowy" :lol: a kij pod mniejszym kątem trzymany.

#9 OFFLINE   adam 13

adam 13

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaBremen, Niemcy
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Slowik

Napisano 11 czerwiec 2021 - 04:36

No nie

Slawek jak zwykle,od siebie nic,tylko wysyla do wyszukiwarki

Moze tak bys napisal z wlasnego doswiadzenia?

Moze pare zdjec zlowionych rybek?

Czy tylko kopiuj, wklej ?

Przez takie odpowiedzi mlodzi uciekaja z tego forum

Faktycznie (niestety) robi sie to towarzystao wzajemnej adoracji

Nie bede odpowiadal i nie zdziwie sie ze jak post bedzie usuniety

Pozdrawiam

Adam

Macie chłopaki cierpliwość ...
A do autora wątku: nie bele jaki nick zobowiązuje ..., choćby do włożenia odrobiny pracy w to co chce się robić i np. korzystania z wyszukiwarki czy wuja Google.

#10 OFFLINE   Sławek Nikt

Sławek Nikt

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3687 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 11 czerwiec 2021 - 05:47

Kolego adamie13. A co zrobiłeś Ty ?
Poza tym, że kolejny raz mnie prowokujesz ? ...

#11 OFFLINE   eRKa

eRKa

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2227 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 11 czerwiec 2021 - 08:39

Linka powinna mieć wytrzymałość większą od max siły hamulca. Przy największym skręceniu(hamowaniu) ryba nadal będzie miała możliwość wysnuwania linki - z największym oporem. Aż do opróżnienia szpuli - lub - zatrzymania walczącej ryby...

Tyle teoria - praktyka pokazuje, że aktualnie producenci licytują się mocą hamulców w kołowrotkach. Tak jak by hamulec 6 czy 8 kg miał zastosowanie w kołowrotku wielkości 3000.  

#12 OFFLINE   Andru77

Andru77

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1578 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 11 czerwiec 2021 - 10:12

Kiedyś miałem na serwisie granatową Certate w rozmiarze 3500 lub 4000. Niby mocna konstrukcja ale trzpień(aluminium lub jakiś podobny lekki stop), na którym była osadzona szpula był obrócony. Założenie jak i zdjęcie szpuli wymagało chwili zabawy. Gdyby dłużnej był poddany takim obciążeniom pewnie by się urwał. Kołowrotek był na kilku wyprawach na tarpony i trochę ich wyholował. Tak więc raczej trzeba uważać.

#13 OFFLINE   Jozi

Jozi

Ekspert

• +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9466 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano dziś, 07:02

Kiedyś miałem na serwisie granatową Certate w rozmiarze 3500 lub 4000. Niby mocna konstrukcja ale trzpień(aluminium lub jakiś podobny lekki stop), na którym była osadzona szpula był obrócony. Założenie jak i zdjęcie szpuli wymagało chwili zabawy. Gdyby dłużnej był poddany takim obciążeniom pewnie by się urwał. Kołowrotek był na kilku wyprawach na tarpony i trochę ich wyholował. Tak więc raczej trzeba uważać.

Granatowa certatka 4000 to jak stelka 1000 na metrowe szczupaki, więc ten stan rzeczy wcale mnie nie dziwi :)  :) .

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych