Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

WEDKA NA KLENIE,BRZANY I PSTRAGI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kamil

kamil

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjaszprotawa

Napisano 17 marzec 2007 - 00:46

Witam mam pytanie co do kija na ryby wymienione w temacie a dokladniej do mocy jaka powinien miec .Chodzi mi o kij o dlugosci 2,30/2,40m .Czekam na propozycje kij moze kosztowac do 500zl.

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 marzec 2007 - 00:54

Pewnie i tak zaraz ktoś napisałby to samo - na jakie pstrągi, jakie miejsca, jakie przynęty?? Jakie miejscówki (czy trzeba siłowo targać czy ryba ma gdzie chodzić).
Bo z tego co do tej pory czytałem to taki kij moze mieć od 8 do 15lb??
Pewnie niedługo ktos napisze cos konretnie, ale chyba juz było?

#3 OFFLINE   kamil

kamil

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjaszprotawa

Napisano 17 marzec 2007 - 01:16

pstragi nieduze max1,30kg ale coinnego z kleniem czy brzankom.Miejscowki to jak w wiekszosci przypadkow ,zwalone galezie do wody,drzewa.Jesli chodzi o przynety to blaszki,gumki i wobki,Czyli srednia krajowa :mellow:

#4 ONLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisano 17 marzec 2007 - 08:24

@kamil,
spinning czy casting?

#5 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 17 marzec 2007 - 10:13

Witaj Kamilu@
W twoim pytaniu jest mała nieścisłość. Raz piszesz brzana, a raz brzanka. To są dwa różne gatunki ryby.
Za wspomnianą sumę z krajowego rynku w oczekiwanej długości sugeruję zapoznać się z kijem f.Dragon o nazwie HM62plus Super Fast o długości powiedzmy 2,3metra. C.w. to 5-18 gram. Bardzo mocny o szybkiej akcji i progresywnym ugięciu. KIj uzbrojony jest w Fuji, przelotki SIC. Kij jest o piąknym ugięciu.
Łowiłem na taki kij tylko krótszy wszystkie trzy gatunki ryb i sprawował sią świetnie. ma jeszcze do tego długą gwaracnję producenta. Kij jest do kupienia jako spining lub casting.
polecam.


#6 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 17 marzec 2007 - 17:14

Off topic!!!! Z czystej ciekawości, gdzie (jesli 100km od Zielonej Góry to na priv) ciągniesz te nieduże (1,3kg) pstrągi!?

Pozdrawiam

kuzyn

#7 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 18 marzec 2007 - 19:02

Off topic!!!! Z czystej ciekawości, gdzie (jesli 100km od Zielonej Góry to na priv) ciągniesz te nieduże (1,3kg) pstrągi!?

Pozdrawiam

kuzyn



Kuzyn a Ty to od razu tak prosto z mostu ;) <_< <_< <_<

#8 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 18 marzec 2007 - 20:11

Dostałem wiadomość na priv!
Nie ma co owijać :D

#9 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9524 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 19 marzec 2007 - 14:19

Taki nieduży, 1,30kg, to mi wychodzi ni mniej, ni więcej tylko jakieś 43-48cm, zależnie od pory roku :o

#10 OFFLINE   JohnnyJohn

JohnnyJohn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 marzec 2007 - 15:32

Chciałem zaproponować Dragona ale Thymallus mnie wyprzedził- naprawdę świetny i niedrogi kij.
Kuzyn,
Ty to masz szczęście!
Jak ja zapytałem o pstrągi na mazowszu(mój pierwszy post)
to mi powiedziano ,że takich rzeczy się nie wyjawia na forum i polecono mi tęczakowe jeziorko :lol:.


#11 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 marzec 2007 - 16:21

@Kamil,

przykro mi ale nie istnieje taki spinning, którym można łowić zarówno klenie, pstrągi i brzany.
O ile łowienie kleni i pstrągów można od biedy potraktować jednym wędziskiem, tak na brzany potrzeba zupełnie innego sprzętu, łącznie z kołowrotkiem oraz używaną linką.



#12 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9524 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 marzec 2007 - 07:18

@rognis_oko
Nie wiem, czy się nie zgadzam. Mógłbyś rozwinąć swoją odpowiedź?
Dlaczego brzana już nie?
Wbrew utartym schematom, zarówno klenie jak i pstrągi, łowię tym samym wędziskiem, o akcji bardzo, bardzo exsta fast i ugięciu wybitnie szczytowym.
Zobaczysz, o ile spotkamy się, na Zlocie nad Bobrem :mellow: .
Nie wiem, dlaczego brzany już tym łowić nie mogę :(
Jedyne zmiany dotyczą zmiany grubości linki i ew. wymiany kotwic, na lepsze niż oryginalne.
Piszę o spinningu. Casting, to na razie, dla mnie egzotyka.
Mam oczywiście nadzieję, że po Zlocie, coś się w tym zakresie zmieni :unsure:

#13 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5848 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 21 marzec 2007 - 07:28

Wszystko zależy od tego w jakich miejscach łowimy, inaczej ciągnie się brzanę w poprzek nurtu stojąc np.na przelewie i obławiając go wachlarzem, a inaczej z łodzi gdzie często jesteśmy zmuszeni ciągnąć brzanę pod prąd. W tym pierwszym przypadku kijem do 21g damy sobie radę, choć raz miałem przypadek że najechałem(przy brzanach zdarza się) ok65cm brzanę za bok i ciągnąłem ją w ostrym nurcie pod prąd. Można sobie wyobrazić co to była za katorga, byłem pewien że coś musi strzelić, żyłka lub kij. O dziwo wszystko wytrzymało, brzana na szczęście spieła się przy pasie(stałem po pas w wodzie). Przy pewnej wprawie i odrobinie szczęścia kijem do 21g damy radę wyjąć brzanę. Łowiąc jednak w mocno zaczepowych miejscach, z łodzi i jeśli jesteś początkującym wędkarzem radziłbym użyć czegoś mocniejszego nawet do 28g.
Jeśli chcesz łowić uniwersalnie to kij 2.70-3m do 21g powinien wystarczyć. Takim właśnie kijem w zeszłym roku wyjąłem 73cm brzankę, więc można...acha i nie był to kij za 800zł


#14 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9524 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 21 marzec 2007 - 08:22

Dzięki @wujek.
Teraz to i ja załapałem o co chodzi z tą brzaną :D
Niestety, z tą rybą mam niewielkie (wymiarowo) doświadczenia :wacko:
Mam nadzieję, że bedę się martwił (może), dopiero wówczas, jak jakiś okaz zawiśnie na końcu :mellow:

#15 OFFLINE   JohnnyJohn

JohnnyJohn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 marzec 2007 - 11:24

Choć kijem do 15g można łowić brzany na rzekach podgórskich.
Tam te ryby nie dorastają do tak wielkich rozmiarów jak na nizinach.
I liczenie się z rekordową sztuką jest według mnie zbędne.
Na tej zasadzie można na szcupaki TYLKO urzywać kija 10-40g bo może nam zawsze wziąść metrówa.


#16 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisano 21 marzec 2007 - 15:53

...tak na brzany potrzeba zupełnie innego sprzętu, łącznie z kołowrotkiem oraz używaną linką.

zwlaszcza z rzek nizinnych.
Do autora - czasem w sieci (juz nie robia) mozna dostac Cormoran Black Star Pro 2-15g. Tylko trzeba go przezbroic albo kupic juz przezbrojony.
Kosztuje nieco mniej,bo to grafit podstawowy, ale moze wiecej :mellow:




#17 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 marzec 2007 - 16:19

@rognis_oko
Nie wiem, czy się nie zgadzam. Mógłbyś rozwinąć swoją odpowiedź?
Dlaczego brzana już nie?
Wbrew utartym schematom, zarówno klenie jak i pstrągi, łowię tym samym wędziskiem, o akcji bardzo, bardzo exsta fast i ugięciu wybitnie szczytowym.
Zobaczysz, o ile spotkamy się, na Zlocie nad Bobrem :mellow: .
Nie wiem, dlaczego brzany już tym łowić nie mogę :(
Jedyne zmiany dotyczą zmiany grubości linki i ew. wymiany kotwic, na lepsze niż oryginalne.
Piszę o spinningu. Casting, to na razie, dla mnie egzotyka.
Mam oczywiście nadzieję, że po Zlocie, coś się w tym zakresie zmieni :unsure:


Waldku,
osobiście lubię dopracowywać metody łowienia poszczególnych gatunków ryb. Jeżeli chcesz być w czymś dobry to należałoby się w tym specjalizować. Więc łowienie kleni, pstrągów i brzan tym samym sprzętem jest mało profesjonalne.
Oczywiście można wszystko przypisać do jakiegoś uniwersalnego zestawu ale... nastawiając się na konkretny gatunek nie idzie się z uniwersalnym wędziskiem, tylko z wędziskiem przystosowanym do danych przynęt, do warunków i wielkości łowiska, do ryb które będziemy łowili, itp.
Rozumiem, że jeżeli ktoś idzie nad rzekę aby złowić cokolwiek to wówczas ma jakiś swój uniwersalny kij, itp.
Ale jak wędkarz nastawia się tylko na konkretny gatunek to wówczas dobiera bardziej specjalistyczny sprzęt, przystosowany do danego połowu.
Łowię wiele lat i do tych trzech gatunków ryb mam wypracowane zupełnie inne zestawy spinningowe. Zupełnie inne wędziska, inne kołowrotki, linki i przynęty.

Wróćmy do samej brzany. To bardzo specyficzny gatunek ryby, który żyje w bardzo szybkich i nurtowych miejscach, pełnych kamieni, zwalonych patyków, itp.
Zacinając brzanę w miejscu jej zamieszkania ciężko byłoby wyholować ją na sprzęt, który nie jest do tego przystosowany.
Wiele osób w tym momencie pewnie powie, ale ja np. wyholowałem dużego suma na wklejankę, a ja złowiłem wielką brzanę na kleniowy kij. Oczywiście, tak też można. Moża z wklejanką chodzić np. na rzeczne sandacze i sumy, ale czy tędy droga?
Waldek, wyobraż sobie wielki wiślany przelew, z bardzo szybkim nurtem, na którym żyją brzany w różnych wielkościach. Mając kij do 21 gramów, oczywiście zatniesz rybę i może wyholujesz taką do 50-60 cm. Ale ile będzie to trwało? Ile wytrzyma sprzęt? Ile się namęczysz? Czy ryba po holu będzie nadawała się do wypuszczenia? Raczej nie! A jak weźmie ta upragniona, rekordowa sztuka to co wtedy? Na pewno jej nie wyholujesz.

Złowiłem trochę brzan i wiem co mówię. To najsilniejsza ryba z jaką miałem okazję się spotkać (poza egzotycznymi morskimi gatunkami). Jakby brzana miała rozmiary np. suma, to moim zdaniem w ogóle nie byłaby do wyciągnięcia na normalną wędkę.

Teraz trochę o sprzęcie.
Osobiście najchętniej łowiłbym brzany na sprzęt bardzo podobny do sumowego. Jednak zastosowanie tak mocnego sprzętu wyklucza finezję, którą w brzanowym spinningu trzeba wykorzystać. Niestety brzanowe przynęty są zbyt małe i zbyt lekkie aby posyłać je na duże odległości bardzo mocnym kijem z grubą plecionką. A łowienie brzan na uniwersalne kleniowe lub pstrągowe wędziska uważam za całkowite nieporozumienie.

Na pstrągi stosuję najczęściej zestaw: kij 2,2m, c.w. 21g, kołowrotek 2000 i żyłka 0,18mm.
Klenie w małych rzekach łowię podobnym zestawem. Czasami zmieniając żyłkę na plecionkę.
Klenie z dużych nizinnych rzek: kij 3m, c.w. 25g, kołowrotek 2000 i żyłka 0,18mm lub plecionka 8lb.
Brzany: mocny kij na blanku Talona 1oz, kołowrotek 3000, plecionka 15lb. Opisany kij, mimo małej gramatury wyrzutu jest potwornie mocny i nie ma nic wspólnego ze zwykłymi spinningami do 28 gramów.



#18 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5848 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 21 marzec 2007 - 17:48

@rognis weź pod uwagę fakt że do specjalizcji dochodzi się przez dłuższy czas, zresztą nie każdego stać na to żeby kupić kilka wędek do tego najlepiej montowanych w pracowni. Kosztem pewnego komfortu łowienia białe drapieżniki+pstrągi możemy obrobić jednym kijem, z czasem gdy przyjdzie specjalizacja i konkretna potrzeba można dobrać kije pod konkretne gatunki. Ja przez dłuższy czas dobrze sobie radziłem takim uniwersałem do 21g, ale w pewnym momencie przerzuciłem się na kij boleniowy montowany na zamówienie, ale wiedziałem czego oczekuję,choć dalej tym kijem do 21g mógłbym spokojnie bolki łowić.


#19 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 marzec 2007 - 14:27

@Wujas,

...Kosztem pewnego komfortu łowienia białe drapieżniki+pstrągi możemy obrobić jednym kijem...

Z tym się zgodzę, dlatego napisałem to 8 postów wyżej. :D



#20 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5848 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 23 marzec 2007 - 07:24

@Wujas,

...Kosztem pewnego komfortu łowienia białe drapieżniki+pstrągi możemy obrobić jednym kijem...

Z tym się zgodzę, dlatego napisałem to 8 postów wyżej. :D




A to przepraszam, nie zauważyłem :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych