Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Penn Slammer 260 ŁOŻYSKO OPOROWE :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 październik 2012 - 20:57

Witam!

W dniu dzisiejszym, po 3 latach bezawaryjnego i częstego użytkowania, zaczęło mi przepuszczać łożysko oporowe (przy temperaturze bliskiej 0) w ww. :) Nie gniewam się i nie psioczę, bo kołowrotek dał mi i da zapewne jeszcze dużo radości.

Może macie jakiś sposób, żeby je "zaimpregnować" ? Łowiłem nim nie w takie mrozy i dawał radę, a dzisiaj zonk :)

A może, można dokupić łożysko oporowe do Slammera, o lepszych właściwościach ?


Pozdrawiam serdecznie, Wojtek

#2 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8449 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 28 październik 2012 - 20:59

Trzeba je wykąpać w benzynie :)

#3 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1006 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 28 październik 2012 - 21:05

Też uważam, że należałoby je umyć, przesmarować i zrobic "test lodówkowy" - jeśli to nie pomoże, to wstedy dopiero myślałbym o kupnie nowego łożyska.

#4 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 październik 2012 - 21:10

Co roku konserwowałem gada odpowiednio :) Dlatego teraz pomyślałem, że to po prostu zużycie materiału :)

Kapiel mu zafunduję odpowiednią.

#5 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8449 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 28 październik 2012 - 21:20

Mogłeś chlapnąć łożysko oliwą , a teraz zrobiło się chłodniej i zaczęło przepuszczać.Wymyj, przetestuj , a dopiero jak to nie pomoże to kombinuj dalej

#6 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 29 październik 2012 - 17:13

Witam,podepne sie...mam ten sam problem ....a nawet wiecej w moim slamerze360..poprostu juz bez najmniejszych trudnosci kreci tak samo do tyłu jak i w przód.......myłem ,,,moczyłem suszyłem .delikatnie,sporo.a nawt w ogóle,nie oliwiłem i żadna z tych czynności nie zmieniał pracy oporówki...poprostu,działa tak jak by go tam nie było(łozyska oporowego) i nie wazne czy jest +30 czy -1 stopnia.....nie działa i tyle......i wiem ze juz raczej nie zadziała,wiec teraz pytano czy jest mozliwosc kupna łozyska oporowego..i gdzie......

Użytkownik gorgol edytował ten post 29 październik 2012 - 17:14


#7 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 październik 2012 - 23:58

Legenda upada ???? Jak rozkręciłem z ciekawości Sargusa i Slammera to nic tam specjalnie godnego uwagi nie zauważyłem.

I pozbyłem się obu bo przy wypełnieniu na full linką mocno brodogenne były.

Umyć w ekstrakcyjnej, niech poschnie dłuzszy czas i kropelkę oliwki na wacik.

#8 OFFLINE   fedors

fedors

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów

Napisano 30 październik 2012 - 16:53

Witam.
Jeszcze nie widziałem awaryjnego łożyska oporowego w slammerze. Trzeba umyć łożysko i to powinno w 100% wystarczyć.

#9 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 30 październik 2012 - 17:06

Witam.....no pisałem ze nie pomaga nie... :P wymyłem raz i zostawiłem na 3 dni bo nie miałem czasu wczesniej sie do składania zebrac.......kropeleczka oliwki...i pierwsze zaciecie zaczepu mało paluchów nie połamało.....to znowu serwis i tez mycie suszenie... nie składam tylko na nastepny dzień..myje,zostawiam do suszenia i składam bez oliwki.......i teraz to juz kręci i w przód i w tył tak samo.....wiosna lato jesień...nie robi mu to róznicy........wiec prosba do was o jakies namiary gdzie kupic nowe......

#10 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 22 listopad 2012 - 22:31

Raczej nie jest to zużycie mechaniczne, gdyż stopniowo wycierająca się tuleja powodowałaby również stopniowe i powolne pogorszenie blokady. Nie znam Slammera, ale podejrzewam, że przyczyną może być zbyt lekki docisk wałeczków łożyska. W starszych łożyskach stosowano sprężyste blaszki dociskowe, nowsze konstrukcje najczęściej mają cały koszyk razem z "wąsikami" dociskowymi wykonany z poliamidu. Niestety z czasem tworzywo pod ciągłym napięciem poddaje się i przestaje sprężynować. Można spróbować (z dobrym skutkiem) przywrócić mu dawne właściwości poddając przez 5 min. działaniu temperatury 100-120 st.C przy podgiętych w drugą stronę wąsikach (po wyjeciu wałeczków). Jeśli koszyka nie można wyjąć z łożyska, trzeba się nieco pogimnastykować wkładając w gniazda np. odpowiednio przycięte kawałki twardej tektury. Oczywiście późniejsze smarowanie musi być bardzo oszczedne, smarem niskokrzepnącym, o niskiej gęstości lub również niskokrzepnącym olejem.

#11 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3433 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 13 luty 2013 - 23:09

moj 260 tez czasami przepuszczac zaczal (na kilka -kilkanascie wypraw zdarzylo sie moze z 5 razy? i tez jak temperatura jest ponizej 5stopni. Wlasnie go rozbieram (i tak mu sie nalerzalo smarowanie) i nie za bardzo widze sposob by oporowke rozebrac (boje, se ze przy silowych probach porysuje to tworzywo) - jakies pomysly jak to rozebrac? na dzien dzisiejszy tylko plukam...

PS nie wiem czy tez w 360 (uzywanej duzo rzadziej niz 260) tez mi sie tak raz nie zdarzylo - tez leci do plukania dzisiaj).

kur.... poddaje sie. 10 czesci na krzyz a nie potrafie tych slammerow zlozyc do kupy.... - po nastu minutach krecenia na sucho blokuja sie na glucho....dup i koniec ani w te ani w te. Jedyne co przychodzi mi do glowy to to, ze jakims cudem piniony sa za slabo dokrecone i klinuja sie o ten metalowy koleczek w srodku - tylko czemu np 260 na sucho krecona dziesiat razy i chodzaca bez zarzutu nagle sie zablokowala? mial ktos podobnie? moj pinion nie wystaje poza nakretke na koszu - jest w glebi o mniej wiecej 1 zwoj gwintu tez tak macie?

hmm a moze nakladam tulejke od oporowki zla strona na pinon? jak powinna byc? bo ona z jednej strony inna..

 

okazuje sie, ze wszystko mozna zle zlozyc nawet takie proste jak slammer. ta tulejke w dupce zakladalem na odwrot (ona pasuje do dupki to intuicyjnie tam ja wkladalem (bez skojarzen! ;P a tymczasem ona ma sie o dupke tylko opierac. a za drugim podejsciem nie zalozylem mimosrodu tak by do siebie pasowal. w sumie 2 dni rozebralem slammery (2 sztuki) jakies kilkanascie razy. mam nadzieje, ze juz bedzie ok.

Ps za kazdym razem plukalem oporowke w denaturacie - denaturat wyglada idealne czysty - jak po mojemu smaru na niej duzo nie bylo....

ps2 chyba TTTM ale nawet po wyczysczeniu i nasmarowaniu (oryginalnym smarem penn'a) calosc szumi. (lozyska maja metalowe boki i niby cos tam oliwy kapnalem, ale nie sadze by sie gdziekolwiek dostala...


Użytkownik gooral edytował ten post 14 luty 2013 - 09:50


#12 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 16 luty 2013 - 18:19

Jak po tym czyszczeniu w denaturacie?????sprawdzałeś czy dalej przepuszcza..czy juz jest ok..



#13 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3433 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 16 luty 2013 - 18:32

jutro ide na ryby dam znac co i jak. przy czym w irlandi wiosna - dzisiaj w dzien kilkanascie stopni wiec nie daje 100% czy (jesli przestanie) pomogla kompiel czy temperatura.

Przetestowany (przedmiot testow w wiesciach z nad wody i przylowach). nic nie przeskakuje - mialem tez kilka zaczepow do zerwania plecionki +-6kg (realna moc pudelko 9kg) nic w oporowce nie przeskakuje po mojemu pomoglo a na pewno nie zaszkodzilo.


Użytkownik gooral edytował ten post 17 luty 2013 - 17:47


#14 OFFLINE   Mariusz

Mariusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaMielec
  • Imię:Mariusz

Napisano 16 grudzień 2013 - 14:04

Mojemu Slammerowi 360 już nic nie pomaga. Doradźcie jakie łożysko do niego przychodzi i gdzie ewentualnie można je kupić.



#15 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 16 grudzień 2013 - 18:19

Raczej nie jest to zużycie mechaniczne, gdyż stopniowo wycierająca się tuleja powodowałaby również stopniowe i powolne pogorszenie blokady. Nie znam Slammera, ale podejrzewam, że przyczyną może być zbyt lekki docisk wałeczków łożyska. W starszych łożyskach stosowano sprężyste blaszki dociskowe, nowsze konstrukcje najczęściej mają cały koszyk razem z "wąsikami" dociskowymi wykonany z poliamidu. Niestety z czasem tworzywo pod ciągłym napięciem poddaje się i przestaje sprężynować. Można spróbować (z dobrym skutkiem) przywrócić mu dawne właściwości poddając przez 5 min. działaniu temperatury 100-120 st.C przy podgiętych w drugą stronę wąsikach (po wyjeciu wałeczków). Jeśli koszyka nie można wyjąć z łożyska, trzeba się nieco pogimnastykować wkładając w gniazda np. odpowiednio przycięte kawałki twardej tektury. Oczywiście późniejsze smarowanie musi być bardzo oszczedne, smarem niskokrzepnącym, o niskiej gęstości lub również niskokrzepnącym olejem.

Witam.

Przyczyną właśnie leży w koszyku w którym sprężynki dociskające rolki są wykonane z plastiku.Koszyk i sprężynki stanowią jedną całość.

To właśnie te plastykowe wąsiki ulegają odkształceniom "zmęczeniowym", a bywa też tak że się ułamują i kilku brak.

I po ptokach. Potrzebne nowe.

Czy takie próby reanimacji jak pisze RBTS przyniosą efekty,trudno powiedzieć.

Najpierw należy starannie przyjrzeć się łożysku i ocenić jego stan.

 

Pozdrawiam

Józef Leśniak



#16 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 16 grudzień 2013 - 19:58

... ale nawet po wyczysczeniu i nasmarowaniu (oryginalnym smarem penn'a) calosc szumi. (lozyska maja metalowe boki i niby cos tam oliwy kapnalem, ale nie sadze by sie gdziekolwiek dostala...

Być może szumi oporówka, jeśli jest sucha. Kapnij tam kapkę czegoś.



#17 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 grudzień 2013 - 04:21

nawet po wyczysczeniu i nasmarowaniu (oryginalnym smarem penn'a) calosc szumi. (lozyska maja metalowe boki i niby cos tam oliwy kapnalem, ale nie sadze by sie gdziekolwiek dostala...

 

Być może szumi oporówka, jeśli jest sucha. Kapnij tam kapkę czegoś.

 

Kapnij tam większą kapkę, od 13 lutego mogło znacznie podeschnąć. ;)

Pozdrawiam
Grzesiek



#18 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3433 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 26 grudzień 2013 - 23:24

Heh chwile pozniej moj penn zas daje do wiwatu. Oporowka znowu popuszcza tutaj prroblem prosty. Ale mam 2gi zgryz otwiera sie kablak tak uchyla ale wystarczajaco by pletke sciagac ze szpuli. Domyslam sie sprezyna? Jakos naprawiac? Gdzie nowa kypic?

#19 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 09 listopad 2014 - 16:03

Panowie, 

po pobycie w Szwecji trochę bez głowy nasmarowałem swojego Penna Slammera 260. Wydaję mi się, że napuściłem za dużo smaru i zaczęło puszczać łożysko oporowe.

 

Czy może ktoś mi zaznaczyć na zdjęciu w którym miejscu się ono znajduje? Wiem, że muszę je wyczyścić, naoliwić i powinno być ok.

 

A może jest gdzieś jakaś bardziej rozbudowana instrukcja jak serwisować / smarować ten kołowrotek?



#20 OFFLINE   MATIG

MATIG

    MK FISHING :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Mateusz

Napisano 09 listopad 2014 - 16:24

Z tego co wiem to ogólnie łożysk oporowych nie powinno się ani smarować ani oliwić. Jedynie porządnie wyczyścić i suche włożyć tam gdzie jego miejsce :). Aczkolwiek nie wiem jak to wygląda w slammerach.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych