Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Odra - znow słona 2300 mikrosimensów (norma to 800)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
262 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 20 sierpień 2024 - 08:41

No nie. Tam cały czas była woda tej jakości, bo zbiornik DD powstał jako osadnik - miejsce gromadzenia wód pokopalnianych. A trupiarnia jest efektem nieudanego ,,eksperymentu,, ministerstwa na rzece Kłodnicy. Dla przykładu podam rzekę/kanał Szczakowianka gdzie onegdaj były piękne słone pstrągi, a dziś nie ma po nich śladu, tak jak po kopalni.


  • Sławek Oppeln Bronikowski i coma lubią to

#162 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 20 sierpień 2024 - 08:51

Vako ja to akurat znam trochę i kanał i Dzierżno. Urodziłem się i wychowałem w Bytomiu na Knajfeldzie. Nad Dzierżno jeździłem autobusem numer 20 😉. Łowiłem na wodach pokopalnianych np. na tzw. Łąkach lub w stawie parkowym. Różnica była taka że woda mogła być słona tu i tam, natomiast na Dzierżnie była ciepła, kwitnąca zupa. Zresztą więcej nie gdybam bo lubię znać jakieś dane, a nie pisaninę gazetową. Niestety nie miałem możliwości pogadać z moimi znajomymi z branży.
  • hi tower i venom_666 lubią to

#163 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 20 sierpień 2024 - 08:52

Trzeba wiedzieć, że średnia głębokość to około 10 metrów, ryb może być więcej na hektar niż na zwykłym stawie hodowlanym.

#164 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 381 postów

Napisano 20 sierpień 2024 - 09:38

Ilość ryb to nie jest wypadkowa głębokości, tylko powierzchni dna. To tak w skrócie.
  • Mysha lubi to

#165 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 20 sierpień 2024 - 09:39

Trzeba wiedzieć, że średnia głębokość to około 10 metrów, ryb może być więcej na hektar niż na zwykłym stawie hodowlanym.

Trzeba też wiedzieć, że ryby w jeziorze nie są rozmieszczone w słupie wody równomiernie. Oraz trzeba wiedzieć, że za produktywność jeziora odpowiada głównie strefa gdzie do dna dociera światło i trzeba wiedzieć, czy na danym zbiorniku tlen występuje przy dnie i czy są na nim strefy beztlenowe. A ja tego niestety nie wiem 😀.

PS. A na stawach "mieści" się więcej ryb niż na jeziorze, bo w skrócie, całe dno produkuje pokarm i nie ma stref beztlenowych.

Ps. Kolega @rybarak był szybszy

Użytkownik Mysha edytował ten post 20 sierpień 2024 - 09:41

  • Darek P, hi tower i rybarak lubią to

#166 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 20 sierpień 2024 - 09:40

Mysha to nie są gazetowe sensacje tylko wyznania samej ministry Zielińskiej z konferencji 7 sierpnia br.

W skrócie: tak byli zajęci dzieleniem stanowisk w ministerstwie, że dopiero na koniec czerwca zorientowali się, że słona woda w zbiornikach przykopalnianych zaczyna im przelewać się wierzchem. Zamiast zrobić to zimą lub wiosną, zrobili to teraz w te upały. Jak zrobili to teraz, no to w kanale Gliwickim i Kłodnicy zrobiło się słono i potrzebny był EKSPERYMENT z perhydrolem na Kłodnicy(żeby nie było powtórki z historii na ODRZE), która wpada do DD.... efektem tego utleniania są te setki ton martwych ryb. Badania wody na DD przeprowadzone przez ichtiologa, pokazały niemieszczące się w żadnych normach zawartości tlenu w wodzie... było go za dużo.

Jakby Ci umknęło to tu wyznania pani minister:

https://x.com/NaWodz...169663837266159

A tu pan ichtiolog Dariusz Ulikowski mówi o badaniach wody 3.47:

https://www.infish.c...riusz-ulikowski


Użytkownik vako edytował ten post 20 sierpień 2024 - 09:49

  • coma i tobifly2 lubią to

#167 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 20 sierpień 2024 - 09:47

Vako obiecuję, że wrócę do tematu, ale teraz to ja zastanawiam się czy iść na makrele czy może na Flade Sø i spróbować złowić okonia/sandacza/szczupaka.

Dlatego piszę , że "gdybam" i nie twierdzę, że mam rację.
  • Darek P lubi to

#168 ONLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 393 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 20 sierpień 2024 - 10:02

Sól sama w sobie nie szkodzi aż tak bardzo rybom. Odnosiłem się do zanieczyszczeń chemicznych i bytowych, które za komuny wlewały się hektolitrami. Rzeka jakoś dawała radę. Teraz mamy skumulowanie niekorzystnych czynników - słaby przepływ (mniej wody, która dodatkowo jest bardziej "stojąca") i wysoka temperatura.

A brak reakcji byłej minister na idiotyczne propozycje Gróbarczyka odnośnie "poprawy" problemu ilości wody poprzez zamianę Odry w kaskadę odstojników przemilczę...

Sent from my Armor 8 using Tapatalk

Użytkownik zeralda edytował ten post 20 sierpień 2024 - 10:05


#169 OFFLINE   Radek_Z

Radek_Z

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 20 sierpień 2024 - 10:06

Wczoraj słyszałem wypowiedź Pani wiceminister bodajże i jeśli dobrze zrozumiałem to ten eksperyment z perhydrolem był przeprowadzony na Kłodnicy ale poniżej DD, żeby spróbować minimalizować ilość toksyn czy innego syfu jaka mogłaby wpłynąć do Odry.

#170 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 20 sierpień 2024 - 10:57

To się zgadza.


Użytkownik vako edytował ten post 20 sierpień 2024 - 11:20

  • adis lubi to

#171 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 637 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 20 sierpień 2024 - 14:51

Bo setny raz pisze, Odra dziś jest dużo czystsza niz kiedyś. Sól solą, ale węgla wydobywa się mniej, a zakłady naprawdę zrzucają dziś inne ścieki niz kiedyś.
 
Ale dobrze, że spadły deszcze może przegonią zupę z Odry. W niedziele była masakra i juz nie miejscowo tylko na całym odcinku. Oprócz Mietkowa spuszczają jeszcze jakąś inną zupę bo glony okresowo pojawiają się już w Oławie. Pewnie Nysę i Otmuchów spuszczają też. 
 
Oby do jesieni. Ryb jest masę. Okoni w opór na każdej główce (a te zawsze reagowały na zanieczyszczenia czy przyduchę), jest sporo małych sandaczykow, duże ludzie tez zaczynają łowić, szczupaki zawsze były. Jedynie sumów mniej, co innym gatunkom też nieźle wróży … No a drobnicy to w życiu tyle nie widziałem.


O jakim odcinku Odry piszesz,o tej masie ryb?! Bo to występuje tylko punktowo.
Poniżej Lubina/Głogowa ryb prawie nie ma, pustynia aż do ujścia Warty. Poniżej Warty trochę ryb jest, ale dosłow ie trochę-kilka razy mniej niż przed trzema laty.
  • Andżej lubi to

#172 OFFLINE   ximus

ximus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 152 postów

Napisano 20 sierpień 2024 - 19:19

Perhydrolu chyba nie ma co łączyć z tą tragedią, jak dla mnie opcje są następujące:

 

1. Kłodnicą cały czas leci syf do DD które ma działać jak filtr, niestety w końcu się zapchał

2. Kłodnicą puścili nowy większy syf który trafił do DD i miał tam zostać- o czym może świadczyć zmniejszenie wypływu na przewale Kłodnicy- tzw tama na ujściu DD do Kanału Gliwickiego.


Użytkownik ximus edytował ten post 20 sierpień 2024 - 19:20


#173 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1983 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 sierpień 2024 - 21:04

Przed wyborami mówisz …

 

 

Niechby już było po wyborach bo się żygać chce. Wtedy ktokolwiek nie wygra cisza będzie i zajebioza. A w zakładach najwyżej zmienią się prezesi i będą truć tak samo albo jeszcze bardziej.

 

 

I jak tu nie przyznać Ci racji? Bardzo przewidująca refleksja, minął przecież prawie rok.

Trupie ryby po wyborach jakby straciły partyjne barwy ;)

I dobrze, bo problem szeroki, a, gardłujący rybopolitykierzy, także tu, fakt ten chyba ogarnęli.


  • coma lubi to

#174 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 20 sierpień 2024 - 21:59

https://filarybiznes...dzialalo/a25260


  • doktorek, coma i tobifly2 lubią to

#175 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 852 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 21 sierpień 2024 - 20:30

Wysłuchałem dziś cierpliwie długiego wystąpienia ministry środowiska na temat Odry. Program był. Bez adwersarzy, ministra mówiła co chciała. Nie podała ani jedne liczby. Ani jednej normy, raz się rozpędziła na temat zasolenia Odry i ze „zasolenie jest na poziomie” … (aż nabrałem powietrza) ale lekka zawiecha i dokończyła, … „poziomie powyżej normy, a taka norma jest”  :blink:

Program na konkretny temat i zero przygotowania. Nawet na kartce, bo przecież nie każdy ma pamięć do cyfr …

Dzierżno przyznała jest skazane, żeby nie zatruć Odry. Sole to dość duża grupa, ale wyszło ze chyba kuchenna jest w Dzierżnie, o przekroczeniu „kadmiu” już nic dziś nie było.

Przepraszam padła jedna liczba, dwa lata temu z Odry wyłowiono tysiące ton ryb …

 

Normalnie jest mi po prostu wstyd. Jestem Polakiem i mam taką ministrę na jaką zasługuję. Nawet jakby chciała

 dobrze to nie da rady bo … no bo nie da rady. A każdy cwaniak po prostu ją zje.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 21 sierpień 2024 - 20:35


#176 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 21 sierpień 2024 - 20:38

Wywiad z Dr hab. Andrzej Woźnicą, profesorem Uniwersytetu Śląskiego na temat tego co się stało na Śląsku:

https://niezalezna.p...tastrofe/524923


  • Sławek Oppeln Bronikowski i coma lubią to

#177 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 21 sierpień 2024 - 21:55

Na zdrowy chłopski rozum czyli minister kontra matematyka.

Podsumowanie eksperymentu na Kłodnicy.

https://www.gov.pl/w...algi-w-klodnicy

 

No to teraz kilka cyfr.

Z informacji zawartych necie wynika, że DD ma powierzchnię 615ha, co przy średniej poziomie piętrzenia zbiornika daje pojemności 47,5mln m³ wody.

Średni przepływ rzeki Kłodnicy na ujściu do Odry wynosi 7m³/s, a poniżej Gliwic 2,3m³/s. Zatem do obliczeń, w miejscowości Pławniowce na wysokości małej elektrowni wodnej, można przyjąć szacunkowo i na wyrost - średni przepływ wody na poziomie 4m³/s, co daje 345 600m³ wody na dobę.

,,Eksperyment,, trwał od 13 do 17 sierpnia br. co daje łącznie 5 dni. Zakładając, że pracownicy pani minister pracowali w pocie czoła niestrudzenie przez 24h na dobę, to udało im się w czasie pięciu dni maksymalnie ,,oczyścić,, 1,728mln m³ wody. Jeśli teraz podzielimy urobek niestrudzonych bohaterów eksperymentu -1,728mln m³ wody, przez średnią pojemność zbiornika DD- 47,5mln m³ wody, to wyjdzie nam że oczyszczono 3,6% objętości całego zbiornika.

I teraz nasuwa się pytanie po co to było i czemu miało służyć?


Użytkownik vako edytował ten post 21 sierpień 2024 - 21:56

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Bury knives, marienty i 2 innych osób lubią to

#178 OFFLINE   Paszczak007

Paszczak007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów

Napisano 21 sierpień 2024 - 22:13

Vako, ty mądry jesteś ... Jak zapatrujesz się na wapnowanie zbiornika. Ponoć stawy hodowlane to ratuje ?

#179 OFFLINE   ximus

ximus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 152 postów

Napisano 22 sierpień 2024 - 10:09

Na zdrowy chłopski rozum czyli minister kontra matematyka.

Podsumowanie eksperymentu na Kłodnicy.

https://www.gov.pl/w...algi-w-klodnicy

 

No to teraz kilka cyfr.

Z informacji zawartych necie wynika, że DD ma powierzchnię 615ha, co przy średniej poziomie piętrzenia zbiornika daje pojemności 47,5mln m³ wody.

Średni przepływ rzeki Kłodnicy na ujściu do Odry wynosi 7m³/s, a poniżej Gliwic 2,3m³/s. Zatem do obliczeń, w miejscowości Pławniowce na wysokości małej elektrowni wodnej, można przyjąć szacunkowo i na wyrost - średni przepływ wody na poziomie 4m³/s, co daje 345 600m³ wody na dobę.

,,Eksperyment,, trwał od 13 do 17 sierpnia br. co daje łącznie 5 dni. Zakładając, że pracownicy pani minister pracowali w pocie czoła niestrudzenie przez 24h na dobę, to udało im się w czasie pięciu dni maksymalnie ,,oczyścić,, 1,728mln m³ wody. Jeśli teraz podzielimy urobek niestrudzonych bohaterów eksperymentu -1,728mln m³ wody, przez średnią pojemność zbiornika DD- 47,5mln m³ wody, to wyjdzie nam że oczyszczono 3,6% objętości całego zbiornika.

I teraz nasuwa się pytanie po co to było i czemu miało służyć?

Eksperyment przeprowadzono w wodach na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy, na wysokości małej elektrowni wodnej w Pławniowicach.

DD jest kilkanaście kilometrów wyżej.



#180 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 22 sierpień 2024 - 10:18

Vako, ty mądry jesteś ... Jak zapatrujesz się na wapnowanie zbiornika. Ponoć stawy hodowlane to ratuje ?

Owszem to zabieg pielęgnacyjny stosowany na stawach hodowlanych gdzie produkuje się ryby na mięso lub do zarybień. Ma on wieloletnią przetestowaną technologię i praktykę zastosowania . Generalnie ta technologia opracowana została na użytek hodowlanych gospodarstw rybackich, i tam jest jej zastosowanie. W przypadku DD wapnowanie zastosowano na mocno ograniczonym obszarze tj. na jednej z niewielkich zatok i posłużył do uratowania jakiejś części populacji ryb, o czym mówił ichtiolog. Powierzchniowo efekt był taki sam jak eksperyment ministerstwa z ta różnią, że tu przynajmniej uratowano ryby.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych