Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Stary ale jary (jakie kołowrotki starszego typu dalej dają radę)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   star

star

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów

Napisano 14 maj 2024 - 06:26

Mało znany, ale bardzo mocny kołowrotek Poitn Water-King - produkcja japońska, przekładnia ślimakowa.

Załączone pliki


  • Hesher lubi to

#22 OFFLINE   milczacy

milczacy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Andrzej

Napisano 14 maj 2024 - 07:01

Moje klasyki, wszystkie mocno pełnoletnie już  - wszystkie sprawne technicznie, łowiące i żwawe, mimo wieku i milionów kilometrów nawiniętych na szpule... i wszystkie planuję w takim stanie jeszcze przekazać wnukowi (jak los mnie nim kiedyś obdarzy... ;) ).

 

Mogę szczerze polecić każdy z nich - nigdy mnie nie zawiodły:

 

- Abu Cardinal Pro T1000F

- Daiwa Emblem S2500iA

- Tica Libra

- Daiwa Tournament Z2500iT

- Shimano TwinPower XT 2000

 

Ze wszystkich powyższych, najbardziej lubię Tica Libra i obie Daiwy. Z Emblemem latałem kilka lat po Wiśle za kleniami i bolkami, teraz latam z Turkiem. Idealny nawój cieniutkich plecionek, cudowny i pewny hamulec. No i są śliczne :)

Tica z kolei - kręci najbardziej aksamitnie z nich wszystkich - uwielbiam ją i posadzona jest na okoniówce do 4 gram c.w. Ale radziła sobie też doskonale i z większymi zdobyczami - ciągała szczupaki, sandacze, a nawet brzany.

 

Pozdrawiam


Użytkownik milczacy edytował ten post 14 maj 2024 - 07:01


#23 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 305 postów

Napisano 14 maj 2024 - 08:25

Witam, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad prywatnym bojkotem spisku żarówkowego w wędkarstwie wyszczególnienie pod kątem kołowrotków. Przytłoczony ilością obecnych na rynku modeli i świadomością tego że większość z tych w bardziej przystępnych cenach ma niestety określony termin ważności. Postanowiłem rozejrzeć się więc za trochę starszym sprzętem którego nie produkowały by małe Chińskie rączki. Niestety moje poszukiwania daleko nie zaszły stąd też zwracam się z prośbą do was jako że wielu z was ma zapewne w tym temacie pokaźną wiedzę. Poszukuję sprzętu którym mógł bym komfortowo spinningować ale który jednocześnie nie jest produkcji Chińskiej.

czołem,

mam na olx wystawione różne modele, przykładowo:

Kołowrotek Abu Garcia Cardinal 754 opcja AUTOCAST (37) Zielonki • OLX.pl

albo

Kołowrotek Abu Garcia Cardinal 564 LX PLUS opcja AUTOCAST (21) Zielonki • OLX.pl

albo

Kołowrotek Abu Cardinal 753 AUTOCAST (3) Zielonki • OLX.pl

albo

Kołowrotek Abu Garcia Cardinal 563 opcja AUTOCAST (23) Zielonki • OLX.pl

albo

Kołowrotek Abu Garcia Cardinal 753 z opcją AUTOCAST unikat (28) Zielonki • OLX.pl



#24 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisano 14 maj 2024 - 08:32

Nabądłem sobie ostatnio takiego youngtimera. Rówieśnik chyba Cardinali serii C. Przesympatyczny kręciołek. Kabłąk zamyka się jak drzwi w mercedesie :) 

A Cardinale...Miały swoje wady. Ledwie jedno łożysko i ten kabłąk(sprężyna) łamiąca się w najmniej spodziewanym momencie.

Załączone pliki

  • Załączony plik  gs.jpg   70,91 KB   12 Ilość pobrań

  • Szymon82 lubi to

#25 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 14 maj 2024 - 09:47

wg mnie najlepszy młynek to Daiwa Tournament EX 2500, protoplasta Z2500iT. Mimo iż cały metalowy to waga nie przekracza 260g. Miałem dwa. Jeden gablotowy poszedł do ludzi, a ten którego używałem od przeszło 20 lat jest nadal w świetnej formie. Oprócz wagi od z2500iT różni się łożyskiem oporowym jako dodatkowy (natychmiastowy) hamulec.



#26 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 14 maj 2024 - 15:55

Tego Cardinala PRO1000f posiadam osobiście. Kołowrotek na czterech łożyskach, raczej niezniszczalny - przeszedł naukę spinningu w czasach kiedy nie przejmowałem się takimi głupotami jak zbyt duże granatury 🥲 Długo był moim podstawowym sprzętem, ale w końcu przyszły nowe maszyny - lepiej pracujące z lepszym nawojem i hamulcem .Mimo wszystko nadal sprawny i gotowy do boju , czasami jeździ ze mną na większe wyprawy jako rezerwa i talizman.
Jakieś 10 lat temu widziałem były do wzięcia nowe w rozmiarze 3000 , ze słonecznych Włoch - błędem było nie kupienie sobie jednej sztuki.

Załączone pliki


  • Pluszszcz i Rebel64 lubią to

#27 OFFLINE   milczacy

milczacy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Andrzej

Napisano 15 maj 2024 - 06:43

Jedyny minus Cardinala Pro - to spora tendencja do zawijania się linki na pokrętle szpuli ( zresztą, podobnie jest z Tournamentem). Ja mam niby nawyk zamykania kabłąka ręką, i kontroli linki po rzucie - ale nie zawsze "pamięć mięśniowa" zadziała - i tak, np. przy wczorajszym wieczornym łowieniu, po ciemku - przeoczyłem to i pozbyłem się niechcący z 30 metrów plecionki, na skutek epickiego kołtuna jaki mi się umotał na kołowrotku przy wyrzucie.

 

Ktoś już wspominał o shimaniakach "czarnuchach" - zacne maszyny. Miałem lata temu, sprezentowałem siostrzeńcowi i z tego co wiem - dalej katuje go z powodzeniem na spiningu. 

Generalnie - z tego co przerabiałem przez przeszło 30 lat mojej kariery rybiego łowcy - STARE niemieckie maszyny (DAM/KORMORAN), w zasadzie wszystko z kategorii Vintage "made in japan", a do tego Schakespeare, Tica, Abu Garcia, starsze Ryobi - wszystkie te maszyny, użytkowane w zgodzie ze swoim przeznaczeniem i od czasu do czasu poprawnie smarowane - będą latały do końca świata.

Przebierać i wybrzydzać można jedynie w kontekście kultury i płynności pracy - tu moim faworytem jest Tica Libra - te 10 łożysk, naprawdę zapewnia przyjemną pracę, a jakość przekładni jest taka - że naprawdę ciężko ten kołowrotek "zarżnąć" - zniesie wszystko. Niemniej - i on miewa swoje fochy - kabłąk kilka razy mi sam opadł przy zarzucie ;)

 

Powtórzę się - moi fafworyci to Libra i Turek Z2500iT (choć mam go niedługo, a początki były szorstkie, bo stukał ;) - tak po kilkudziesięciu wyjętych rybach w tym sezonie - jestem nim oczarowany! ). Jak namierzysz maszyny w dobrym stanie technicznym, to prędzej Ci się znudzą niż popsują.


  • strary i star lubią to

#28 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2684 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 15 maj 2024 - 09:42

Może gdzieś jeszcze dostaniesz starszą wersję Okuma Salina 30
https://images.app.g...y39FKXjdCvAP5V9

#29 OFFLINE   star

star

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów

Napisano 17 maj 2024 - 07:12

Penn 716z - mały bardzo mocny kołowrotek.

Załączone pliki



#30 OFFLINE   star

star

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów

Napisano 17 maj 2024 - 15:21

Nowy nabytek.

Załączone pliki


  • Pluszszcz lubi to

#31 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 805 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 17 maj 2024 - 22:09

Moje klasyki, wszystkie mocno pełnoletnie już  - wszystkie sprawne technicznie, łowiące i żwawe, mimo wieku i milionów kilometrów nawiniętych na szpule... i wszystkie planuję w takim stanie jeszcze przekazać wnukowi (jak los mnie nim kiedyś obdarzy... ;) ).

 

Mogę szczerze polecić każdy z nich - nigdy mnie nie zawiodły:

 

- Abu Cardinal Pro T1000F

- Daiwa Emblem S2500iA

- Tica Libra

- Daiwa Tournament Z2500iT

- Shimano TwinPower XT 2000

 

Ze wszystkich powyższych, najbardziej lubię Tica Libra i obie Daiwy. Z Emblemem latałem kilka lat po Wiśle za kleniami i bolkami, teraz latam z Turkiem. Idealny nawój cieniutkich plecionek, cudowny i pewny hamulec. No i są śliczne :)

Tica z kolei - kręci najbardziej aksamitnie z nich wszystkich - uwielbiam ją i posadzona jest na okoniówce do 4 gram c.w. Ale radziła sobie też doskonale i z większymi zdobyczami - ciągała szczupaki, sandacze, a nawet brzany.

 

Pozdrawiam

tica Libra akurat nie polecam . model 2000 czy 2500 rozpadł sie przy mnie

i wcale nie był katowany

tzn moze dłuzej pozyje jak sie bedzie 10 gr max przynęty nim ciagało



#32 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów

Napisano 18 maj 2024 - 06:38

tica Libra akurat nie polecam . model 2000 czy 2500 rozpadł sie przy mnie

i wcale nie był katowany

tzn moze dłuzej pozyje jak sie bedzie 10 gr max przynęty nim ciagało

No to miałeś wyjątkowego pecha, u mnie ze 25 latał i naprawdę miał ciężko, dalej da się nim spokojnie łowić...


  • S.N. lubi to

#33 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 19 maj 2024 - 22:04

Ryobi Metaroyal - wzór dla aktualnie przodujących topów Daiwy i Shimano, stare Black Goldy, ABU 54..


Moj Metaroyal 3500 od lipca zeszlego roku sobie stoi na zewnatrz mojego sheda/shacka wedle High Court w UK :) Dalej pracuje tak samo :) Czyli deszcze angielskie, przymrozki, cala gama temperatur :)
  • Guzu i Sławek Oppeln Bronikowski lubią to

#34 OFFLINE   DK1969

DK1969

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Darek
  • Nazwisko:Kostrz

Napisano 17 sierpień 2024 - 10:57

Mam pytanie, czy można gdzieś dokupić szpulę do Ryobi Metaroyal vs 3000 i Ryobi Metaroyal vs 2000 oraz do kołowrotków Daiwa Tournament ss whisker 1600 i Daiwa Tournament ss whisker 2600?
Pozdrawiam Darek Kostrz

#35 OFFLINE   DK1969

DK1969

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Darek
  • Nazwisko:Kostrz

Napisano 17 sierpień 2024 - 11:17

Oczywiście nie o sklepach rozmawiamy. Może ktoś ma?
Pozdrawiam serdecznie
Darek Kostrz😀

#36 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4641 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 17 sierpień 2024 - 11:24

Daj ogłoszenie w dziale kupię.

#37 OFFLINE   DK1969

DK1969

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Darek
  • Nazwisko:Kostrz

Napisano 17 sierpień 2024 - 11:27

Tak tez zrobie. Dzięki😀
Pozdrawiam Darek Kostrz😀




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych