Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4744 odpowiedzi w tym temacie

#4281 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 06 marzec 2023 - 10:52

Na tym profilu można zerknąć jak „prawidłowo” holować ryby kołowrotkiem :D https://vm.tiktok.com/ZMYPAvta6/
  • karuzo27, WedkarzIncognito, Andżej i 1 inna osoba lubią to

#4282 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 455 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 06 marzec 2023 - 11:06

Na tym profilu można zerknąć jak „prawidłowo” holować ryby kołowrotkiem :D https://vm.tiktok.com/ZMYPAvta6/

Tak! :-)

#4283 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 marzec 2023 - 11:11

@Andżej , z tego co piszesz wynika, że holujesz ryby kołowrotkiem. Po amerykańsku. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że używasz amerykańskich kołowrotków… np Penn Slammer.
UL to jakby inny świat i Soare raczej nie jest przeznaczone do „zwijania linki z rybą na końcu”. Tylko do zwijania przynęt. A ryby się pompuje kijem.
Bez złośliwości spytam - rozważałeś może casta do lighta? Multiplikator z racji konstrukcji nie ma problemu z zwijaniem ryby korbą, nb właśnie z racji powszechności multików w USA, oni także staloszpulowcami holują z korby - dzięki takiemu katowaniu mamy pancerne konstrukcje firmy Penn…

Często muszę dobrze rybę rozpędzić, bo po drodze przy dnie bywa sporo zielska. Pompować kijem 180cm musiałbym z bardzo dużym zaangażowaniem, by uzyskać odpowiednie tempo :P Ale spróbuję, moźe jednak dam radę i problem z głowy i wystarczy lepsza technika, a ryba mi nie zdąży pójść w dół. Większe ryby staram się holować po bożemu i bardziej strategicznie (lepiej się też trzymają na haku, więc nie ma problemu, no i nie da się ich szybko ściągač, więc problemu nie ma), ale przy mniejszych rybach musi to iść szybko, bo pyszczki mają delikatniejsze, a ja nie chcę im zrobić krzywdy, nawet wlokąc przez b. delikatne zielsko.
Ja rozumiem, jak się holuje 1 dużą rybę na jakiś czas, to można sobie pompować. Ale nie widziałem jeszcze filmu, gdzie ktoś pompowałby 20cm okonie - ale postaram się brać przykład z wędkarzy dobrych technicznie, a nie tylko popularnych :)

Do lighta mam kołowrotek, który sobie radzi z moim używaniem. Ale jest ciężki. A chciałem mieć coś lekkiego, co bym mógł doczepić do dowolnej z moich okoniówek. Może jednak po prostu tego lighta z moim nowym nabytkiem nie sparuję.

Użytkownik Andżej edytował ten post 06 marzec 2023 - 11:25


#4284 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 marzec 2023 - 14:13

Co do lekkiego casta - mam zestaw z Ali, kij przerobiony przez Mekamila na wklejkę, i spokojnie da się łowić od 2-3g główki plus gumka czyli jak najbardziej okoniowo. Całość kosztowała śmieszne pieniądze, i jedynym problemem są moje marne umiejętności operowania castem. Jakkolwiek przy bezwietrznej pogodzie 4 gramy plus guma daje radę posłać na dystans zbliżony do zestawu z stałą szpulą.
  • Andżej i Darek_W lubią to

#4285 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 455 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 06 marzec 2023 - 14:30

Miałem zamiar spróbować kasta ale finalnie dałem spokój.

#4286 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 marzec 2023 - 14:32

Co do lekkiego casta - mam zestaw z Ali, kij przerobiony przez Mekamila na wklejkę, i spokojnie da się łowić od 2-3g główki plus gumka czyli jak najbardziej okoniowo. Całość kosztowała śmieszne pieniądze, i jedynym problemem są moje marne umiejętności operowania castem. Jakkolwiek przy bezwietrznej pogodzie 4 gramy plus guma daje radę posłać na dystans zbliżony do zestawu z stałą szpulą.

No lighta da się castem obsłużyć. Ale ja zwykle łowię jednak na UL i najpierw może nauczę się dobrze spinningować, bo obecnie praktycznie 100% moich przygód określiłbym jako ekstremalnie selektywne łowienie okoni.

Swoją drogą, to ekstremalnie selektywne łowienie to obecnie kijem przerobionym przez Mekamila na wklejkę....

 

...pokazującą opad od 0,5-0,6g :D

Tak czy owak, ponownie zweryfikuję, czy da się "pompować" małe ryby w takim tempie, by nie miały szans uciekać w dół. Pewne pomysły zarzuciłem jako niepraktyczne, ale może przedwcześnie. Więc dziękuję za wszelką pomoc. Zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie.

Ale jednak trochę mnie dziwi, że nie można oczekiwać, że droższy kołowrotek ważący 185g wyraźnie dłużej będzie wyrabiał sobie luzy i problemy, nawet przy lekkim przeciążaniu, niż sprzęt tańszy.
Pisane było o Ferrari. Ja myślałem, że to bardziej jak z elektronarzędziami -  porządna wkrętarka Ryobi kontra "wejściowy" Bosch (zielony?) - Ryobi po prostu dłużej pociągnie, a trochę wyższa jakość w każdym aspekcie (np. bardziej precyzyjne sprzęgło), to taki "dodatkowy bonus"


 


Użytkownik Andżej edytował ten post 06 marzec 2023 - 14:33


#4287 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 marzec 2023 - 15:25

Oj, z elektronarzędziami to jest bardziej złożony temat - i być może jest tak samo złożony jak kołowrotki.
Od 10 lat katuję - dosłownie - wkrętarkę MacAlister kupioną na szybko i tanio. Tej samej firmy szlifierkę zabiłem w rok sporadycznego użytkowania. A zielonego Boscha to z obecnych serii nie chce nawet dotykać.
I podobnie jest ze sprzętem wędkarskim. Są sprzętu tanie o wybitnej trwałości - jak Penny, są tanie o wysokiej kulturze pracy a niższej żywotności - jak „stara” Daiwa ninja A, i są perły jak już nie produkowany niestety Biomaster FB.
Może ja przesadzam z podejściem do Soare, bo w końcu to „PG” po coś zrobili i „power” jest w nazwie. Może tez dlatego, że ja w ogóle bardzo lekko łowię na tle powszechnych zwyczajów - normalni spinningiści rzadko idą na bolenia z kijem 15g i kołowrotkiem 1500… a mnie się zdarza w określonych warunkach.

#4288 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 marzec 2023 - 15:27

Miałem zamiar spróbować kasta ale finalnie dałem spokój.


Jeśli kiedyś wiatry zawieją Cię w rejony Roztocza, to z przyjemnością udostępnię casta BFS do próby.
  • Darek_W lubi to

#4289 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 marzec 2023 - 16:03

Oj, z elektronarzędziami to jest bardziej złożony temat - i być może jest tak samo złożony jak kołowrotki.
Od 10 lat katuję - dosłownie - wkrętarkę MacAlister kupioną na szybko i tanio. Tej samej firmy szlifierkę zabiłem w rok sporadycznego użytkowania. A zielonego Boscha to z obecnych serii nie chce nawet dotykać.
I podobnie jest ze sprzętem wędkarskim. Są sprzętu tanie o wybitnej trwałości - jak Penny, są tanie o wysokiej kulturze pracy a niższej żywotności - jak „stara” Daiwa ninja A, i są perły jak już nie produkowany niestety Biomaster FB.
Może ja przesadzam z podejściem do Soare, bo w końcu to „PG” po coś zrobili i „power” jest w nazwie. Może tez dlatego, że ja w ogóle bardzo lekko łowię na tle powszechnych zwyczajów - normalni spinningiści rzadko idą na bolenia z kijem 15g i kołowrotkiem 1500… a mnie się zdarza w określonych warunkach.

MacAllister - po 25 miesiącach padł akumulator, dbałem by się nie rozładował do zera, ale jest zdechły, nie da się kupić nowego.
Sama wkrętarka działa OK, ale tworzywo/design są jakie są, sprzęgło też działa pi razy drzwi, ale tragedii nie ma.

Wziąłem do łapy Ryobi i omal nie wywierciłem dziury w pobliskim regale, tak fajnie w ręku leży, mniej waży i więcej wytrzyma, a baterię kupisz i za 4 lata nową. Ale zostawmy to w spokoju :P

Akurat bym oczekiwał, że kołowrotek o przełożeniu 4,3:1 będzie BARDZO wytrzymały, szczególnie, że większe gumy i tak podbija się przecież wędką, więc jeśli już, to Soare jest w teorii najlepiej przystosowany do ciężkiej orki, ze wszystkich kołowrotków "UL".

Zresztą, ściągnąć obrotówkę rozmiar 1 w szybkim nurcie bywa dużo trudniej, niż nawet spory wobler, a większe gumy przecież i tak się podbija z wędki w sumie... Więc nie wiem, czy powinniśmy tak na to patrzeć - moim zdaniem większe obciążenia dla kołowrotka, jeśli chodzi o samo ściąganie, wygeneruje nawet stosunkowo niewielki wirujący ogonek czy blacha, niż 12g wahadłówka czy 9cm guma na 8g główce.


 


Użytkownik Andżej edytował ten post 06 marzec 2023 - 16:08


#4290 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 06 marzec 2023 - 16:40

Widzieliście kiedyś hole na zawodach typu trout area? Tam nie ma czasu na pompowanie kijem. Dyscyplina bardzo popularna w Japonii. Łowi się jak najlżejszym sprzętem. I kołowrotki muszą wytrzymać takie hole. Często kilkudziesięciu ryb dziennie. Jeśli kołowrotek ul nie wytrzymuje obrotówki 1 to to jest jakieś nieporozumienie.



#4291 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 marzec 2023 - 17:03

Widzieliście kiedyś hole na zawodach typu trout area? Tam nie ma czasu na pompowanie kijem. Dyscyplina bardzo popularna w Japonii. Łowi się jak najlżejszym sprzętem. I kołowrotki muszą wytrzymać takie hole. Często kilkudziesięciu ryb dziennie. Jeśli kołowrotek ul nie wytrzymuje obrotówki 1 to to jest jakieś nieporozumienie.

No to jak hole na dobrym dniu na "perch area" :P
Nie wiem, czy kołowrotek zdycha od obrotówki 1. Tylko napisałem, że w sumie taka obrotówka potrafi na szybciej płynącej wodzie stwarzać większy opór, niż guma z obciążeniem o łącznej wadze 12g. Oczywiście zakładając, że ściągamy pod prąd albo szybko.


Użytkownik Andżej edytował ten post 06 marzec 2023 - 17:04

  • cobrax lubi to

#4292 OFFLINE   KoksikKLM

KoksikKLM

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 13 marzec 2023 - 23:17

Cześć i czołem :D 

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Od pewnego czasu myślę nad wymianą mojego Stradica 4000FL na coś z wyższej półki i chodzi mi po głowie Daiwa Certate LT3000D. Kijami z którymi będzie sparowana wspomniana Certate to Lws68mxf (tutaj wiem że będzie pasować) oraz AVS86MHF2. Tutaj rodzi się pytanie, czy ta Daiwa będzie pasować do tego avida ? Czy da rade przynętom o wadze 35g? Czy nie będzie za lekka do tego seryjniaka ? Pozdrawiam 



#4293 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 811 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 marzec 2023 - 06:06

Cześć i czołem :D

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Od pewnego czasu myślę nad wymianą mojego Stradica 4000FL na coś z wyższej półki i chodzi mi po głowie Daiwa Certate LT3000D. Kijami z którymi będzie sparowana wspomniana Certate to Lws68mxf (tutaj wiem że będzie pasować) oraz AVS86MHF2. Tutaj rodzi się pytanie, czy ta Daiwa będzie pasować do tego avida ? Czy da rade przynętom o wadze 35g? Czy nie będzie za lekka do tego seryjniaka ? Pozdrawiam 

Do tej certaty można zapiąć homonto i orać nią pole.

35 gram dla tego młynka to żadne wyzwanie.


Użytkownik scOOtt edytował ten post 14 marzec 2023 - 06:07


#4294 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 816 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 14 marzec 2023 - 06:45

Ta Certate jest zdecydowanie godna polecenia, natomiast ten AVS86MHF2 w seryjnym wydaniu wg mnie jest kiepsko zbalansowany. Kiedyś miałem ten kij i dopiero kołowrotek 390g dawał mi w miarę dobry balans i nie lecial na pysk a wiadomo, że nie tędy droga i kołowrotkiem wędki się nie powinno wyważać. lepiej wg. mnie zastanowić się nad lepszym kijem o odpowiednim balansie, który w połączeniu z taką Certate da świetny komfort nawet całodziennego łowienia.
  • Pescador de caña lubi to

#4295 OFFLINE   KoksikKLM

KoksikKLM

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 marzec 2023 - 11:31

Dziękuje Panowie za szybką odpowiedź, właśnie trochę się obawiam że wywarzenie tego avida nie będzie przynajmniej poprawne i że przy kilku godzinnym użytkowaniu będę czuł dyskomfort a tego chciałbym uniknąć. Przy okazji, chciałbym się jeszcze dopytać o certate 2500LT, czy może ona poradzi sobie z wyżej wymienionym LWS68MXF, główki max 20g oraz 12cm guma?



#4296 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 14 marzec 2023 - 11:32

lepiej weź 3000d



#4297 OFFLINE   afro555

afro555

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Imię:Waldemar

Napisano 25 marzec 2023 - 01:41

Hey. Moje przemyślenia na temat kołowrotków są dość krótkie ale wsparte doświadczeniem, czasem i testowaniem kilku modeli(nie powiem wielu ale około 10 "przerobiłem"). Ryobi/ Red Arc czyli klony... to półka od której należy zaczynać. Półka bardzo wysoka pod względem jakości jak i ceny. Nadal nie ma konkurencji w tej kwestii. Potem następuje niestety przepaść ...czyli aby wzbić się poziom wyżej należy wydać co najmniej dwa razy więcej(dwa razy) a uzyskujesz nie dwa razy więcej a co najwyżej 20% więcej jakości( np. Ultegra). Potem stradic i tak dale, dalej. Ale cena rośnie razy proporcjonalnie. "Nie czym tylko jak"

To dotyczy niemalże każdej marki nie tylko Shimano.


Użytkownik afro555 edytował ten post 25 marzec 2023 - 01:43


#4298 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 marzec 2023 - 10:09

Na tym profilu można zerknąć jak „prawidłowo” holować ryby kołowrotkiem :D https://vm.tiktok.com/ZMYPAvta6/


Oczy i uszy bolały...

#4299 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 25 marzec 2023 - 14:11

Na tym profilu można zerknąć jak „prawidłowo” holować ryby kołowrotkiem :D https://vm.tiktok.com/ZMYPAvta6/

To się dopiero nazywa prawidłowo ustawiony hamulec :lol: A później jak w kołowrotku się coś "zepsuje", to jest psioczenie na forach...
Ja też lubię melodię graną przez terkotkę hamulca, ale ten uprzejmy Pan bez strifiszingowego podbieraka to jest zapewne miłośnikiem tego dźwięku.


Użytkownik WedkarzIncognito edytował ten post 25 marzec 2023 - 14:14


#4300 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 29 marzec 2023 - 17:24

Mam pytanie do użytkowników czerwonych Zauberów , czy jesteście zadowoleni z tej nowszej wersji ? Kupilibyście drugi raz , jakieś wady po kilku miesiącach pracy ?
Przeglądałem oferty i zastanowiła mnie cena , spokojnie kupi się go poniżej 300 zł ...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 7

0 użytkowników, 7 gości, 0 anonimowych