Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4744 odpowiedzi w tym temacie

#4361 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 22 kwiecień 2023 - 10:50

Od kilku lat używam wyłącznie sprzęt castingowego i nieco wypadłem z tematu tradycyjnego spinningu, zwłaszcza jeśli chodzi o cięższe wędkowanie. Stąd mam pytanko - czy do wędziska JAXON Grey Stream 10-40g/265cm przewidzianego do połowu szczupaków i boleni, wystarczający będzie kołowrotek http://www.okonek.co...130-p-7150.html, czy lepiej/bezpieczniej byłoby zastosować http://www.okonek.co...nus-p-8090.html?

(Linki wyłącznie poglądowe, sklepu nie polecam)


Użytkownik Alexspin edytował ten post 22 kwiecień 2023 - 11:05


#4362 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 22 kwiecień 2023 - 17:31

Ja bym wziął ten większy, pytanie czy przekładnia jest większa w tym rozmiarze bo tego nie wiem…
  • Alexspin lubi to

#4363 ONLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 22 kwiecień 2023 - 18:11

W fishing mart masz czerwonego Zaubera 3000-4000 za 280zł + przesyłka. Nie ma się co zastanawiać.
  • Alexspin i Darek_W lubią to

#4364 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 23 kwiecień 2023 - 06:30

@Alexspin, a może Spinfisher 2500?
Drożej, ale na pewno posłuży dużo dłużej. Jeśli pod bolenia, to wysokie przełożenie będzie jak znalazł, a jeśli nie, to w tych kolowrotkach nie czuć utraty mocy przy tych 6,2:1
  • Alexspin lubi to

#4365 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 kwiecień 2023 - 06:45

@Alexspin, a może Spinfisher 2500?
(...)

Sławku czy rozmiar 2500 nie będzie zbyt słaby pod przynęty 30-40g? Mam aktualnie 3000 i już mam wątpliwości.

#4366 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 23 kwiecień 2023 - 12:09

Ja mam 3500 do kija 15-45g - i jest potężny zapas mocy.
To są mocne, morskie maszynki projektowane pod amerykański styl łowienia, hol z korby, brutalne traktowanie.
Bierz pod uwagę, że Spinfisher 2500 to „nieco” mocniejsza przekładnia niż wszelkie inne kołowrotki w takim umownym rozmiarze.
  • Alexspin lubi to

#4367 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 23 kwiecień 2023 - 16:17

Bierz pod uwagę, że Spinfisher 2500 to „nieco” mocniejsza przekładnia niż wszelkie inne kołowrotki w takim umownym rozmiarze.

Ciekawe stwierdzenie. Szczególnie, że Spinfisher w rozmiarze 4000 ma "nieco" mniejsze koło przekładni główniej (około 1,5 mm) niż Daiwa Fuego w rozmiarze 2500. Rozmiar koła to pół biedy, ale nawet zęby na przekładni są mniejsze. Są węższe i niższe, a to oznacza mniejszą powierzchnie styku. Materiał w obu przypadkach to znal, stop cynku z aluminium (jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić). Więc dlaczego niby ta przekładnia ze spinfishera miałaby być mocniejsza od innych przekładni w kołowrotkach o takim samym rozmiarze?
Pozdrawiam.



#4368 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 23 kwiecień 2023 - 17:45

No dobra, wypastwiłeś się :-) no to teraz wypadałoby coś koledze podpowiedzieć w kwestii doboru młynka.

@Alexspin Jeszcze pytanie jaka waga tego kołowrotka? W tych Twoich propozycjach było coś około 300g czy może więcej ?
  • Alexspin lubi to

#4369 OFFLINE   jacek.hetflaisz

jacek.hetflaisz

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 2463 postów
  • LokalizacjaGwiazdowo
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Hetflaisz

Napisano 23 kwiecień 2023 - 19:28

Posiadam Prorex X LT. Nie ma wkręcanej korby. Wybrałem go ze względu na kolor, pasował mi do wędki. Do UL się nadaje. Co mnie w nim denerwuje to hamulec. Im bardziej go luzuje to tym słabiej trzyma się szpula. Jakoś to w daiwach gorzej niż Shimano rozwiązane. Nie wiem jak to opisać. W tanim gównie z Shimano jestem w stanie poluzować dużo hamulec i jeszcze dość mocno trzyma się szpula. W daiwie jak mocno poluzuje to szpula już zaczyna lekko latac, z tendencją do odchyłów góra dol. W tanim szajsie z Shimano lepiej to spasowano. Hamulec jest bardziej płynny, mimo jakby mniejszego zakresu skoku.

Też nie byłem zadowolony z hamulca Daiwy Regal 2500 lt.
Teraz po przeszczepie😃 działanie hamulca jest idealnie perfekcyjne, może głupio wygląda ta okumo daiwa 😆 ale dla mnie wazniejsza jest precyzja od wyglądu 🙂. Normalnie hybrid 😅.
Załączony plik  20230423_105628.jpg   102,09 KB   13 Ilość pobrańZałączony plik  20230423_105631.jpg   90,29 KB   13 Ilość pobrańZałączony plik  20230423_111437.jpg   130,04 KB   13 Ilość pobrańZałączony plik  20230423_111444.jpg   107,06 KB   13 Ilość pobrań
  • Luckyguliver i Darek_W lubią to

#4370 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 23 kwiecień 2023 - 20:37

Zajebisty ;-) ale tak pasuje bez żadnych przeróbek?

Użytkownik Darek_W edytował ten post 23 kwiecień 2023 - 20:38


#4371 OFFLINE   jacek.hetflaisz

jacek.hetflaisz

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 2463 postów
  • LokalizacjaGwiazdowo
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Hetflaisz

Napisano 23 kwiecień 2023 - 22:04

Zajebisty ;-) ale tak pasuje bez żadnych przeróbek?

Po przełożeniu całosci czyli nakrętki,szpuli, podkładek i tego trybika od terkotki pasuje.
Nawet lepiej układa plecionkę niż w oryginale a regulacja i praca hamulca to niebo a ziemia, bez porównania.
  • Darek_W lubi to

#4372 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 24 kwiecień 2023 - 04:43

(...)
@Alexspin Jeszcze pytanie jaka waga tego kołowrotka? W tych Twoich propozycjach było coś około 300g czy może więcej ?

Tego pierwszego - Ultris FD1130 - kupiłem w ubiegłym roku do kijka 7-28g, według specyfikacji waży 290g, faktyczny ciężar 300g, przymierzałem go "na sucho" do wędziska i zestaw sprawia pozytywne wrażenie. Serinus GTX 4000, według specyfikacji waży 309g, więc ciężar porównywalny. Zastanawiam się nad nim tylko ze względu na rozmiar i potencjalną moc bebeszków.

Ten zestaw to prezent imieninowy dla mojej Pani, więc nie chciałbym żeby była zawiedziona.
 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 24 kwiecień 2023 - 04:46


#4373 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 24 kwiecień 2023 - 07:45

Już myślałem o jakiejś betoniarce typu BG czy Slammer ale to już ciężkie egzemplarze więc nie bardzo dla kobiety. Kurde może faktycznie tez Zauber? Fituje kolorkiem czy nie ;-) ?
  • Alexspin lubi to

#4374 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 24 kwiecień 2023 - 09:24

Ciekawe stwierdzenie. Szczególnie, że Spinfisher w rozmiarze 4000 ma "nieco" mniejsze koło przekładni główniej (około 1,5 mm) niż Daiwa Fuego w rozmiarze 2500. Rozmiar koła to pół biedy, ale nawet zęby na przekładni są mniejsze. Są węższe i niższe, a to oznacza mniejszą powierzchnie styku. Materiał w obu przypadkach to znal, stop cynku z aluminium (jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić). Więc dlaczego niby ta przekładnia ze spinfishera miałaby być mocniejsza od innych przekładni w kołowrotkach o takim samym rozmiarze?
Pozdrawiam.

ZnAl to raczej ogólny opis - jakość stopu bywa różna. Chyba nie stwierdzisz, że znal w chińskim młynku za 50 zł jest taki sam jak w Biomasterze FB?
Wielkość zębów to inna sprawa. Przecież Shimano w Stelli wprowadziło przekładnie mikromodule - mniejsze zęby i gęściej.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, to najlepsze były przekładnie z kołowrotków z lat 80, ogromne zęby w ilości takiej jak powinna mieć teściowa.
Spinfisher ma czarne koło napędowe, i wieniec zębaty nie stanowi jednego odlewu z osią. Oś jest mosiężna. Czy materiałem zębów jest znal czy niekoniecznie - tego nie stwierdzę. Wiem ze jest to bardzo twardy materiał. Rozbierałem Spinfishera.
  • Darek_W lubi to

#4375 OFFLINE   bumtarara

bumtarara

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 kwiecień 2023 - 10:44

Powitać kolegów wędkarzy. Jestem na kupnie kołowrotka do wędki SG4 Fast Game do 35-90g. Przeznaczenie szczupak/sum, rzeki i zbiorniki, przynęty guma/jerk. Mam swoje 3 typy, ale chętnie wysłucham opinii bardziej obeznanych w temacie. Budżet gdzieś w granicach 700zł. Dzięki za rady.



#4376 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 24 kwiecień 2023 - 11:03

Do SG4 do 80 mam BG4000 a do troszkę lżejszej Shimano do 56g BG MQ4000

Użytkownik Darek_W edytował ten post 24 kwiecień 2023 - 11:04

  • bumtarara lubi to

#4377 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 24 kwiecień 2023 - 19:28

Już myślałem o jakiejś betoniarce typu BG czy Slammer ale to już ciężkie egzemplarze więc nie bardzo dla kobiety. Kurde może faktycznie tez Zauber? Fituje kolorkiem czy nie ;-) ?

Kolor raczej obojętny. Mam już co nieco do przemyślenia.
Dziękuję Koledzy za wskazówki.

#4378 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 24 kwiecień 2023 - 19:29

Kolor raczej obojętny. Mam już co nieco do przemyślenia.
Dziękuję Koledzy za wskazówki.

dla Ciebie może obojętny :-)
  • Alexspin lubi to

#4379 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 kwiecień 2023 - 17:10

dla Ciebie może obojętny :-)

Dla tego napisałem "raczej"...
  • Darek_W lubi to

#4380 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 25 kwiecień 2023 - 21:15

ktos uzywal daiwy bg 4000? jak sie sprawowal? jak z kultura pracy? zastanawiam sie miedzy slammerem 4500 a ta daiwa ale daiwy nie mialem w lapie nigdy






Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych