Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepsze wędzisko muchowe-subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1805 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2015 - 20:14

A może bardziej krajowo? Jakiś Ventus, czy Ignis ...

#362 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 08 listopad 2015 - 20:16

Marian, a na tym nowym H2 też to masz ?

Nie wiem.Jeszcze nie widzial wody.Na razie zastanawiam się co z nim zrobic?



#363 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 08 listopad 2015 - 20:29

A może bardziej krajowo? Jakiś Ventus, czy Ignis ...

Michał - bardzo chętnie, tyle, że nic, albo prawie nic o tych wędkach nie wiem. Pisz, przeczytam z uwagą.

Nie wiem.Jeszcze nie widzial wody.Na razie zastanawiam się co z nim zrobic?

Ech.... Marian, żebym miał wolną kasę na pewno bym Cię namawiał byś mi tego H2 sprzedał, przydałby się taki lekki, krótszy kijek w paru miejscach, w których bywam. Niestety najczęściej miewam problem skąd na to wziąć, niż na co by tu wydać .....

#364 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 08 listopad 2015 - 20:30

Wychodzi na to, że recoile nie będą negatywnym, a pozytywnym kryterium wyboru mojej kolejnej wędki, klasycznego uniwersała w #5, który obsłuży cały pudełkowy arsenał muchowy, nie wyłączając streamerów. Przekonałem się dobitnie w tym roku nad Sanem, że jednak takiej wędki mi brakuje. Mój Helios 2 # 4 9' mid flex nie bardzo chciał "nosić" obciążone streamery,....a ryby na nie właśnie nabrały ochoty, ignorując sucharki, nimfy i mokre muchy. Myśli teraz błądzą wokół kolejnego Orvisa Heliosa 2, ewentualnie dla odmiany Winstona BIII, GLoomisa NRX, Scotta M9, lub jakiegoś kijka od Sage'a. Zdecydowanym faworytem jes Helios 2 #5 9', z tym, że nie wiem mid czy full flex. Może będzie okazja pomachać na kolejnej edycji lubelskiej Rybomanii pod koniec miesiąca. Żeby jednak kupić tak drogi kijek.....trzeba coś sprzedać, więc los mojego Hardy'ego Zenitha #6, z którym jakoś mi się nie ułożyło, jest prawie przesądzony.

Robercie HELIOS 2 #5 ma akcję tip flex lub mid flex.Full flex to seria Super Fine.Tip flex to jest" szpada",ale można się przyzwyczaić.Nadaje się do streamerów,dużych mokrych,oraz dużych suchych.Spokojnie obsłuzy sznury tonące.



#365 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 08 listopad 2015 - 21:16

Robercie HELIOS 2 #5 ma akcję tip flex lub mid flex.Full flex to seria Super Fine.Tip flex to jest" szpada",ale można się przyzwyczaić.Nadaje się do streamerów,dużych mokrych,oraz dużych suchych.Spokojnie obsłuzy sznury tonące.

No właśnie...... i tu jest problem, bo chciałbym by obsłużył streamery, ale także małe suche. Kolega, który zna te wędki wyraził wątpliwość czy tip będzie ok. sugerując bardziej mid flexa. Marian - idea jest taka, że szukam wędki optymalne uniwersalnej, na zasadzie włażę do wody, oddałam się od bazy czy samochodu, gdzie pozostał cały arsenał, ale nie mam problemu z obsłużeniem wielu metod. Z dwoma wędkami łazić nie lubię, nie umiem i nie chcę.... Wędka nie musi być ideałem do żadnej z metod, ale chcę by w każdej dawała radę - tylko i aż tyle.

#366 OFFLINE   maciekg

maciekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów

Napisano 08 listopad 2015 - 21:22

Robert, z tego co opisałeś odnośnie wymagań do nowego kijka bardziej mi pasuje klasa #6, obsłuży wszystkie metody, może po za delikatną suchą (tu zostawmy #4;#3)....sam się rozglądam właśnie za taką #6 do wszystkiego...mam trzy typy.....teraz tylko czekam na dobrą okazje ;)



#367 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 08 listopad 2015 - 21:28

Robert, miałem oto takie doświadczenie. Trzymałem w ręku muchówkę w klasie 4 i indeksie Tip (Orvis Access 10,0', #4) i wydawał się faktycznie szpadą, klingą, szprychą. Podłączyłem kołowrotek, przeciągnąłem linkę i okazało się, że stopień akceptacji wędziska nagle wzrósł. Pod obciążeniem zachowywało się bardzo akceptowalnie i pozostało u mnie jako jeden z kijków na zawody, których czasami kosztuję. Z piątką może być tak samo.



#368 OFFLINE   maciekg

maciekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów

Napisano 08 listopad 2015 - 21:34

podpowiem, że 10 stopowa 7# Orvisa H2 to też szpada



#369 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 08 listopad 2015 - 21:49

Robert, z tego co opisałeś odnośnie wymagań do nowego kijka bardziej mi pasuje klasa #6, obsłuży wszystkie metody, może po za delikatną suchą (tu zostawmy #4;#3)....sam się rozglądam właśnie za taką #6 do wszystkiego...mam trzy typy.....teraz tylko czekam na dobrą okazje ;)

Maciej - mam Hardego Zenitha #6 9' i pewien jestem, że nie o to mi chodziło. Szczytowa akcja generuje ciasne pętle, a na suchara to już nie moje takie łowienie. Pewnie ryby w okolicach 30 cm też dość łatwo by spadały. Ostatnio nad Bobrem miałem trochę krótkich, a nawet bardzo krótkich lipieni i Helios 2 #4 nawet takie "szprotki" trzymał genialnie. Szukam czegoś zbliżonego, ale jednak większej mocy by streamery nosiło.

Robert, miałem oto takie doświadczenie. Trzymałem w ręku muchówkę w klasie 4 i indeksie Tip (Orvis Access 10,0', #4) i wydawał się faktycznie szpadą, klingą, szprychą. Podłączyłem kołowrotek, przeciągnąłem linkę i okazało się, że stopień akceptacji wędziska nagle wzrósł. Pod obciążeniem zachowywało się bardzo akceptowalnie i pozostało u mnie jako jeden z kijków na zawody, których czasami kosztuję. Z piątką może być tak samo.

Mariusz - trochę się miotam, a wynika to przede wszystkim z tego, że nie mam zasięgu żadnego sklepu muchowego, w którym możnaby kijki potestować. Gadaliśmy z Pawłem i wspólnie doszliśmy do wniosku, że raczej "piątka" i raczej 9-stopowa, ale nie odżegnuję się od innych rozwiązań. Mam sprzętową dziurę....., bo do sucharka mam Accesa i Heliosa, a obie dają też radę z nimfą i mokrą. Później nielubiany Zenith ......., długo, długo nic i szczupakowa "dycha".

#370 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 08 listopad 2015 - 21:54

 Mariusz - trochę się miotam, a wynika to przede wszystkim z tego, że nie mam zasięgu żadnego sklepu muchowego, w którym możnaby kijki potestować. Gadaliśmy z Pawłem i wspólnie doszliśmy do wniosku, że raczej "piątka" i raczej 9-stopowa, ale nie odżegnuję się od innych rozwiązań. Mam sprzętową dziurę....., bo do sucharka mam Accesa i Heliosa, a obie dają też radę z nimfą i mokrą. Później nielubiany Zenith ......., długo, długo nic i szczupakowa "dycha".

Robert, oczywiście że #5. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że ta #5 z indeksem Tip może być zupełnie innym wędziskiem na sucho, a innym pod linką. Obciążenie dodaję wędzisku łagodności i po wyborze Tipa w klasie 5 będzie to właśnie to, czego potrzebujesz.


  • Paweł Bugajski lubi to

#371 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 08 listopad 2015 - 21:58

Robert ty wedrujesz w dokladnie odwrotna strone niz ja. Ja chce lekkiej specjalistycznej wedki do suchej na OSa. Ty szukasz uniwersalu ktory ja juz mam czyli Sage Z-Axis #6. Koniecznie wez go do reki i porzucaj nim wybierzesz kolejny kijek. Jako uniwersal oceniam go bardzo wysoko. Moze bedzie okazja spotkac sie nad Sanem, moze jadac w Bieszczady zachacze o Lublin  :) Jak wezmiesz do reki to bedziesz wiedzial czy Ci pasuje - na pewno tanszy od Heliosa.

Wlasnie finalizuje zakup GLoomisa IMX #3 za cene Jaxona :) W zalozeniu ma to byc wedka przejsciowa ale po tym co pisal Marian - moze to bedzie ideal i zostanie ze mna jakZ-Axis.



#372 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 08 listopad 2015 - 22:09

Bo ja Paweł do suchej nic więcej niż Heliosa nie potrzebuję. A tego Z-axisa koniecznie muszę przetestować.

#373 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 08 listopad 2015 - 23:12

Koledzy - jak to jest z tymi przelotkami recoil ? Ich zalety znam - są niebywale elastyczne, a co za tym idzie niewątpliwie w mniejszym stopniu podatne za złamania czy trwałe odkształcenia. Wędki w nie uzbrojone są droższe, co sugeruje, że to wyższa opcja wyposażenia. Jednak w ostatnim okresie dwukrotnie spotykałem się z twierdzeniami, że hałasują gdy linka przez nie leci. Coś też gdzieś o tym czytałem. Recoile mam tylko w mojej ulubionej wędce Orvis Helios 2 # 4, którą łowię głównie na suchą muszkę używając linki Rio Gold. Nic mi tam nie "gra" i nie "świszcze", albo mam już słuch przytępiony . Nie słyszę żadnej różnicy akustycznej w pracy Orvisa Accesa (bez rec.) i Heliosa. Może to kwestia różnych odgłosów w zależnościom od blanku...., pojęcia nie mam. U Was hałasują czy nie i na ile powoduje to dyskomfort przy łowieniu ? Pytam, bo rozglądam się za kolejną wędką i wolałbym uniknąć orkiestry dętej lub kwartetu smyczkowego nad wodą.

Cześć.

Największą zaletą recoili jest ich niższa waga. Niestety tak jest że, 1 gram różnicy w wadze sznura praktycznie możemy nie zauważyć ale znacznie mniejszą różnice w wadze przelotek widać zawsze, szczególnie jeśli miało się możliwość porównać ten sam kij zbrojony dwojako. Ciężar przymocowany do blanku (lub jego różnica w tym przypadku) znacznie bardziej jest odczuwalny niż sznur czy waga muchy.

Ale pomijając blanki, a o samych recoilach, te tytanowe (mówię o kolorze) też są wystarczająco gładkie, po prostu taki kolor mają stąd wrażenie "matowości".

Są też czarne RSNXB, je lubię najbardziej ze względu na kolor właśnie,  mają powierzchnię bardziej błyszczącą ale nie zauważyłem żadnej różnicy użytkowej.

 

tomaszek11



#374 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 09 listopad 2015 - 00:02

Robert, miałem oto takie doświadczenie. Trzymałem w ręku muchówkę w klasie 4 i indeksie Tip (Orvis Access 10,0', #4) i wydawał się faktycznie szpadą, klingą, szprychą. Podłączyłem kołowrotek, przeciągnąłem linkę i okazało się, że stopień akceptacji wędziska nagle wzrósł. Pod obciążeniem zachowywało się bardzo akceptowalnie i pozostało u mnie jako jeden z kijków na zawody, których czasami kosztuję. Z piątką może być tak samo.

Mariusz masz rację ,że wędzisko z kołowrotkiem, sznurem pod rybą zachowuje się inaczej.Jest bardziej uległe .W trakcie walki z większą rybą pracuje jak mid flex.Nawet ugnie się do samego dolnika.

Marian.



#375 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 09 listopad 2015 - 00:06

Mariusz masz rację ,że wędzisko z kołowrotkiem, sznurem pod rybą zachowuje się inaczej.Jest bardziej uległe .W trakcie walki z większą rybą pracuje jak mid flex.Nawet ugnie się do samego dolnika.

Marian.

Zapomniałem dodać,że piszę o wędzisku Helios #5 Tip Flex które posiadam .Nie różni sie akcją od H 2.

Marian.



#376 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2320 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 09 listopad 2015 - 00:09

recoile są naprawdę fajne, mam na nich winstona (olałem klasyczne snake, a dałem pojedyncze. poza tym inne rozmiary niż seryjny winston)

w stosunku do seryjnie zbrojonego, kij jest szybszy (myślę że tu wpyw miały raczej pojedyncze omotki) no i rzuca zdecydowanie lepiej.

moje trochę piszczą na suchym sznurze ( mam czarne), ale nie jest to wielki problem.

polecam.


  • robert.bednarczyk lubi to

#377 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 09 listopad 2015 - 16:41

Maciej - mam Hardego Zenitha #6 9' i pewien jestem, że nie o to mi chodziło. Szczytowa akcja generuje ciasne pętle, a na suchara to już nie moje takie łowienie. Pewnie ryby w okolicach 30 cm też dość łatwo by spadały. Ostatnio nad Bobrem miałem trochę krótkich, a nawet bardzo krótkich lipieni i Helios 2 #4 nawet takie "szprotki" trzymał genialnie. Szukam czegoś zbliżonego, ale jednak większej mocy by streamery nosiło. Mariusz - trochę się miotam, a wynika to przede wszystkim z tego, że nie mam zasięgu żadnego sklepu muchowego, w którym możnaby kijki potestować. Gadaliśmy z Pawłem i wspólnie doszliśmy do wniosku, że raczej "piątka" i raczej 9-stopowa, ale nie odżegnuję się od innych rozwiązań. Mam sprzętową dziurę....., bo do sucharka mam Accesa i Heliosa, a obie dają też radę z nimfą i mokrą. Później nielubiany Zenith ......., długo, długo nic i szczupakowa "dycha".

Myślę że Loop Opti Stream #5, 9' może wypełnić zadanie kija uniwersalnego. Nimfę, mokrą i suchą obrobi koncertowo, streamery w pstrągowym rozmiarze na linkach F i I, ew z krótkim tonącym tipem też pociągnie. Sage Z axis i One #5 9' też, tylko lepiej streamer a gorzej sucha w ich przypadku. Zależy na co częściej łowisz, wybór należy do ciebie.



#378 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 09 listopad 2015 - 20:30

Myślę że Loop Opti Stream #5, 9' może wypełnić zadanie kija uniwersalnego. Nimfę, mokrą i suchą obrobi koncertowo, streamery w pstrągowym rozmiarze na linkach F i I, ew z krótkim tonącym tipem też pociągnie. Sage Z axis i One #5 9' też, tylko lepiej streamer a gorzej sucha w ich przypadku. Zależy na co częściej łowisz, wybór należy do ciebie.

A widzisz...., o tej wędce nie myślałem, a trzeba będzie. Dzięki.

#379 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 09 listopad 2015 - 20:43

Jak znam Twoje upodobania Robert, Loop Opti nie spodoba Ci się. Moim zdaniem bliżej mu do Hardego niż do H2. Jak ktoś spróbował H2, postawił sobie poprzeczkę bardzo wysoko i tylko nieliczne serie będą niosły dla Niego (Ciebie) zadowolenie. Jeśli chodzi o Loop'a, musiałbyś ulokować swoja ciekawość raczej w serii S1. Ale to moje zdanie.



#380 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 09 listopad 2015 - 21:01

Skołowany się robię jak ten "chłop za sanacji" . Helios 2 nadal jest faworytem, ale inne wędki też chętnie potestuję. Liczę na lubelską Rybomanię. Jeśli Opti jest blisko Zenitha, to zdecydowanie nie moja bajka.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych