Kuba Standera Opublikowano 8 Listopada 2009 Opublikowano 8 Listopada 2009 Hmm pytanie takie - oglądam katalog i tam wiele multików i wędek, jakie wybrac do jakiego łowienia? - toż to można elaborat na x stron o tym napisać, o różnicach między krókimi a długimi, o realnych wagach głowic, o taperach, odcinkach... strasznie obszerne to. Powiedz lepiej do jakiego łowienia szukasz, będzie łatwiej wskazac czego szukać.
remek Opublikowano 8 Listopada 2009 Autor Opublikowano 8 Listopada 2009 Łowienie troci w morzu. Czyli rozważania o głowicy na tym konkretnym przypadku. PozdrawiamRemek
popper Opublikowano 8 Listopada 2009 Opublikowano 8 Listopada 2009 Hmm pytanie takie - oglądam katalog i tam wiele multików i wędek, jakie wybrac do jakiego łowienia? - toż to można elaborat na x stron o tym napisać, o różnicach między krókimi a długimi, o realnych wagach głowic, o taperach, odcinkach... strasznie obszerne to. Powiedz lepiej do jakiego łowienia szukasz, będzie łatwiej wskazac czego szukać.Kuba? A nad Dunajcem prawiłeś, że mniej w tym zawiłości, niż w castingu .
Kuba Standera Opublikowano 8 Listopada 2009 Opublikowano 8 Listopada 2009 W katalogach muchowych producentów masz sprzęt na amazonię, tajmienia, morskie łowy, inny na ciepłe morza inny na zimne, inny na słodką wodę. To tak jakbyś z katalogu CAŁEGO sprzętu castingowego i przynęt usiłował coś wybrać dla siebie do łowienia na Odrze. I się zastanawiasz czy to na kalmary to będzie dobre na muchę łowi się chyba najwięcej gatunków na całym świecie, stąd tez często sprzęt specjalistyczny pod różne łowienia. Ale są tez zestawy którymi się opędzi 90% sytuacji nad wodą... dużo to prostsze
Kuba Standera Opublikowano 8 Listopada 2009 Opublikowano 8 Listopada 2009 Łowienie troci w morzu. Czyli rozważania o głowicy na tym konkretnym przypadku. PozdrawiamRemekDo Twojej wędki głowica powinna być short cut lub single hand, ok 9 metrów. Klasy 9 lub 9/10, choć najlepiej dopytać Danona ile grain ma wędka do obsługiwania i w ten sposób głowicę dobrać. Głowica najlepiej intermedium, bez sink tipa ani bez opcji clear. przedni taper może być dłuższy, tylni powinien być bardzo skompaktowany, powinna przypominać... jakby to określić... o, igłę do szycia - długie ostrze i ciężkie oczko przy końcu od strony runningu. Tym się pizga po horyzont. Z tym ze takimi głowicami ciężko się rzuca duże muchy, wioęc uniwersalne to mało, chyba że do szczupakowania będziesz ją odwracał i reel end łączył z przyponem - wtedy by dało radę
Maynard Opublikowano 8 Listopada 2009 Opublikowano 8 Listopada 2009 Tym się pizga po horyzont. A w jednostkach metrycznych ? Pytanie nie jest retoryczne.Jakie odległości można uzyskiwać takim zestawem ?Jakie odległości można uzyskiwać przy wielkorzecznym uniwersale #5łowiąc na najczęściej stosowane latem muszki kleniowe ? Wiem, że od wielu czynników będzie zależało, ale uśredniając.Powiedzmy, że wiatru nie ma, miejsca za sobą i obok mam dosyć, sprzęt średniej klasy, techniki rzutowe.. poprawne Zwłaszcza uniwersał #5 lub może #4 (nie wiem, nie znam się) mnie interesuje. Pod klenia w Warcie PozdrawiamGrzesiek
Kuba Standera Opublikowano 9 Listopada 2009 Opublikowano 9 Listopada 2009 Wujek dobra rada (Bujo, zostajesz w baroństwie powoli zdetronizowany ) spieszy z odpowiedzią.Zestawy delikatne utrudniają osiąganie dalekich odległości, służą raczej do subtelnej prezentacji muchy niż do śmigania po horyzont. Na klenia bym się w klasę #4 nie pchał, moim zdaniem to zbyt delikatne, kupiłbym raczej 6, byłaby bardziej uniwersalna. Zasięg?? zależy od rzucającego, zestawu, techniki rzutowej (moim zdaniem czym innym są rzuty bardzo delikatne na krótkie odległości, do płochliwych ryb, czym innym wysilone rzuty odległościowe) etc, ale myślę że realne jest 20 metrów, dobrym wynikiem jest wyrzucenie całego sznura czyli 30 metrów, choć przyznam się ze ja tego nie potrafię tak lekkim zestawem (nie mówię tu tez że ciężkim zestawem regularnie pozbywam się całej linki, do tego mi wiele brakuje). Głowicą osiągniesz dość łatwo 30 do 50% extra, takie są moje spostrzeżenia z nad wody. ale zwykła linką distance też osiągniesz niezłą odległość, w UK wielu muszkarzy szuwarkowców rzuca całe linki 40 metrowe, bo taka jest specyfika łowienia z brzegu, nie jest to wielki wyczyn. Tyle ze mają trochę dłuższe i trochę cieższe wędki - standardem jest 10' #7. Nie wiem czy linki takie jak 40+ robią w ogóle w kasie 4 czy 5.
Maynard Opublikowano 9 Listopada 2009 Opublikowano 9 Listopada 2009 Dziękuję. Na tym etapie rozważań, taka odpowiedź zupełnie mi wystarczy Co to za baron, co się całego sznura za każdym razem nie potrafi pozbyc !?! PozdrawiamGrzesiek I przepraszam za - w sumie - OT
...not here Opublikowano 14 Listopada 2009 Opublikowano 14 Listopada 2009 Welcome to the club- Remek. W muszkarstwie morskim jesli chodzi o dalekie rzuty najwazniejszy jest kij i sznur. Nie bede sie powtarzal po innych ale standerus dobrze doradza. Powodzenia!
Paweł Bugajski Opublikowano 23 Września 2016 Opublikowano 23 Września 2016 Znalazłem ten stary wątek Remka (zobaczcie ile to już lat...), aby zalinkować ciekawą, rozpoczętą przez Darka wymianę zdań z forum FF.Warto także przeczytać cytowane z "na muche" artykuły oznaczone KLIK.Temat zawsze ciekawy, zwróćcie uwagę na klarowny wpis Adama Sikory.http://www.flyfishing.pl/flyforum/msg.php?id=50310&offset=0
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się