Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Kupno lustrzanki uświadomiło mi jak niewiele wiem o fotografii. Czy znacie jakieś godne polecenia książki traktujące o fotografii?
Opublikowano

Kupno lustrzanki uświadomiło mi jak niewiele wiem o fotografii. Czy znacie jakieś godne polecenia książki traktujące o fotografii?

 

 

www.amazon.co.uk

 

szukaj po takich autorach jak:

 

Sebastiao Salgado, Josef Koudelka, Alex Webb, Martin Parr, Alex Majoli, David Alan Harvey, Constantine Manos czy Eugene Smith.

 

To i tak duzo jak na poczatek. Warto zobaczyc jak oni fotografuja :D

 

 

Opublikowano

Kupno lustrzanki uświadomiło mi jak niewiele wiem o fotografii. Czy znacie jakieś godne polecenia książki traktujące o fotografii?

 

Napisz najpierw co kupiłeś - jaki aparat. Później napiszę co warto przeczytać - nie bez powodu :D

 

Pozdrawiam

Remek

Opublikowano

Kupno lustrzanki uświadomiło mi jak niewiele wiem o fotografii. Czy znacie jakieś godne polecenia książki traktujące o fotografii?

 

Napisz najpierw co kupiłeś - jaki aparat. Później napiszę co warto przeczytać - nie bez powodu :D

 

Pozdrawiam

Remek

 

Jeszcze w maju kupiłem 500D <_< z kitem, później dokupiłem Sigmę 70-300.

Opublikowano

Jeżeli zaczniesz zastanawiać dlaczego coś dobrze wygląda na zdjęciu toŚwiatło w fotografii - magia i nauka

Do nauki kadrowania pooglądaj fotografie w necie i komentarze pod nimi.Wystarczy i będziesz na bieżąco.

Opublikowano

Pytałem bo myślałem, że masz Nikona. Mam dość fajną książkę z tejże firmy a mianowicie Radość fotografowania. To dobra pozycja dla poczatkującego, który oprócz zapału do fotografowania ma jeszcze chęć uczyć się sprzętu i zasad kompozycji.

 

Książki Freemana moim zdaniem są niestrawne. Nie wiem z czego to wynika. Może z kiepskiego tłumaczenia? Może z języka, którym się posługuje? Podobnie nie przetrwałem do końca żadnej z jego pozycji.

 

To co mogę Tobie z czystym sumieniem polecić, bo rozumiem, że chcesz się uczyć techniki fotografowania, a nie podglądać mistrzów fotografii to cała seria książek Brayana Petersona. Napisane super językiem, autor skupia się na osiągnięciu celu a nie na jakiejś sztuce dla sztuki. Na początek polecam kultową książkę Ekspozycja bez tajemnic. To chyba jedna z najbardziej popularnych jego książek. Druga warta polecenia to Kompozycja bez tajemnic. Te pozycje wiele Ciebie nauczą. Później będziesz mógł chwycić po następne jego książki a potem dopiero po albumy zaproponowane przez Jerzego. Na koniec pewnie wypracujesz własny styl, który okaże się, że nie jest tym czego szukałeś i będziesz pracował nad nowym itd. itd.

 

Pozdrawiam

Remek

Opublikowano

 

Do nauki kadrowania pooglądaj fotografie w necie i komentarze pod nimi.Wystarczy i będziesz na bieżąco.

 

Osobiście jestem przeciwnikiem takiego podejścia. Na internecie jest duuuuuużo chłamu niestety. Skoncentrowałbym się raczej na odwiedzinach różnych znanych i cenionych fotografików. Tam mimo, że nie ma komentarzy wiele możesz się nauczyć.

Opublikowano

Początkującemu obejrzenie zdjęcia cenionego fotografa w danej dziedzinie niewiele da jeżeli pod nim nie ma komentarza co dobrze,co źle.Obejrzenie średniej pracy pod którą są opinie da sporo.Nie mówię tu o opiniach typu świetne,niesamowitetylko o takim komentarzu np:

Temat dość popularny, dlatego trudno go zrobić tak, żeby nie było to odtwórcze. Ale całkiem ciekawie się ogląda Twoje podejście. 4ka faktycznie najlepsza.

Ale po kolei.

1ka miała potencjał, ale troszkę zbyt płaskie światło.

2ka robi wrażenie lekko przypadkowej, nie to spojrzenie, nie ta mina.

3ki się boję. Dziwnie jakoś wyglądają plecy, jak złamane, jak ona to zrobiła?

4ka. Podoba mi się światło, fota też. Ale... małe ale... ta sznurówka jest zdecydowanie za wysoko. Powinna być tylko do piersi, jak na 2ce. No i nie wiem czy nie wolałbym to z normalnej perspektywy.

Najlepszą metodą nauki jest jednak pokazanie swojego zdjęcia pod ocenę i wtedy dowiadujemy się prawdy.Mijamy z daleka kółka wzajemnej adoracji :D

 

Opublikowano
Fish, może. Dla mnie fora o fotografii to strata czasu. Nie dlatego, że jestem lepszy, czy wiem więcej itd. Tam ludzie swoją wiedzą biją mnie na głowę, niekiedy nawet nie wiem o czym piszą, ale ... jeśli chodzi o komentarze pod zdjęciami to omijam je szerokim łukiem bo ... fotografie wywołują tak subiektywne odczucia, że można popaść w rozstrój nerwowy - jeden pisze super światło, a tam nie ma światła. Inny pisze super kolory a tam ktoś pojechał suwakiem saturation na 100%. Ja dziękuję :D Zdecydowanie wolę oglądać i analizować prace znanych fotografików, których zdjęcia przypadają mi do gustu.... bo oczywiście są tacy, których zdjęć nie rozumiem - dlaczego to sztuka.
Opublikowano

Fish, może. Dla mnie fora o fotografii to strata czasu. Nie dlatego, że jestem lepszy, czy wiem więcej itd. Tam ludzie swoją wiedzą biją mnie na głowę, niekiedy nawet nie wiem o czym piszą, ale ... jeśli chodzi o komentarze pod zdjęciami to omijam je szerokim łukiem bo ... fotografie wywołują tak subiektywne odczucia, że można popaść w rozstrój nerwowy - jeden pisze super światło, a tam nie ma światła. Inny pisze super kolory a tam ktoś pojechał suwakiem saturation na 100%. Ja dziękuję :D Zdecydowanie wolę oglądać i analizować prace znanych fotografików, których zdjęcia przypadają mi do gustu.... bo oczywiście są tacy, których zdjęć nie rozumiem - dlaczego to sztuka.

 

 

jakie to fora?

Opublikowano
Remku powiedzmy że masz pojęcie o fotografii i możesz olać komentarze.Początkujący fotoamator musi najpierw zdobyć doświadczenie.Powinien oglądać i odpowiednim filtrem cedzić co piszą inni wyciągając wnioski.Najpierw nauka na cudzych błędach,później na swoich.
Opublikowano

Fish, jestem tylko fascynatem fotografii i to moje hobby. Nic więcej. Może masz rację, że początkujący jakoś powinien zdobywać doświadczenie i rozmowa o fotografii jest bardzo ważna. Mnie niestety nie udało się znaleźć wartościowych for internetowych, na których można by nauczyć się kompozycji, zasad fotografii. Zwykle to właśnie były grupy wzajemnej adoracji gdzie swoi wrzucali sieczkę i zawsze otrzymywali tysiące WoW, a reszta wolała milczeć. Myślę, że niektóre rzeczy trudno jednoznacznie interpretować, zwłaszcza sztukę. Być może źle szukałem, albo miałem zbyt mało cierpliwości. Jeśli są takie - chętnie oczywiście je poznam.

 

Jurku, tak jak wyżej. Pisałem ogólnie. Ciekawych nie mam więc nie będę o nich pisał. Masz jakieś propozycje? Chętnie popatrzę.

 

 

Opublikowano

Fish, jestem tylko fascynatem fotografii i to moje hobby. Nic więcej. Może masz rację, że początkujący jakoś powinien zdobywać doświadczenie i rozmowa o fotografii jest bardzo ważna. Mnie niestety nie udało się znaleźć wartościowych for internetowych, na których można by nauczyć się kompozycji, zasad fotografii. Zwykle to właśnie były grupy wzajemnej adoracji gdzie swoi wrzucali sieczkę i zawsze otrzymywali tysiące WoW, a reszta wolała milczeć. Myślę, że niektóre rzeczy trudno jednoznacznie interpretować, zwłaszcza sztukę. Być może źle szukałem, albo miałem zbyt mało cierpliwości. Jeśli są takie - chętnie oczywiście je poznam.

 

Jurku, tak jak wyżej. Pisałem ogólnie. Ciekawych nie mam więc nie będę o nich pisał. Masz jakieś propozycje? Chętnie popatrzę.

 

 

 

 

Na fora foto wchodze tylko, jak statystyki mojej strony wylapia, ze ktos zalinkowal. Generalnie nikt powazny nie traci czasu na cos takiego. Najsmieszniejsze jakie widzialem to optyczne.pl

Opublikowano
Ja obserwuję dział zdjęcia na forum Nikona.Amator na moim poziomie ma tam czego się uczyć.Czasami obejrzę jakąś zalinkowaną galerię dla poszerzenia horyzontów.
Opublikowano

A może by tak u nas na Jerku zrobić coś takiego ??

 

Widzę to tak:

 

Mamy już odpowiedni dział o fotografii, więc czemu dzięki niemu nie mielibyśmy mieć okazji zdobywać wiedzy na temat tego jak poprawnie robić zdjęcia, na chwilę obecną niestety najwięcej jest tekstów o samym sprzęcie a tak naprawdę niewiele o samych technikach :(

 

Żeby nie zrobić bałaganu, każdy z chętnych użytkowników raz w miesiącu mógłby do takiego wątku wrzucić np: swoje jedno wybrane zdjęcie, a koledzy posiadający dużą wiedzę w tej materii, szczególnie myślę tu o Remku, Jerzym czy Fishu (tak naprwdę pewnie jest jeszcze kilku innych) mogliby pod tymi zdjęciami napisać swoje spostrzeżenia co jest nie tak, co jest dobrze co trzeba zmienić itd.itp.

 

Czytając wasze powyższe wypowiedzi doszedłem do wniosku że nie ma co wchodzić na fora o fotografii skoro sami dysponujemy(jako ogół) co by nie mówić - gigantyczną wiedzą.

 

Pozdrawiam

Kuba

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...