-PYTOON- Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Witam,Szukam dobrego fluorocarbonu o mocy 10-12lb do łowienia pstrągów i okoni. Jedną szpulkę chciałbym nawinąć na Calcutte 51 a drugą na stałoszczpulowca. Co polecacie z produktów dostępnych na naszym rynku i nie tylko? Jakie parametry powinien mieć dobry fluorocarbon? Pozdrawiam,-PYTOON-
Gumofilc Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Jezeli to chodzi o linke glowna to taki FC powinien byc opatrzony napisem soft.Pamietam, ze mialem w rekach taka linke wlasnie w granicach 10LB i mialem wrazenie, ze trzymam w rekach...kabel. Nie wiem, jakie wlasciwosci Cie interesuja, skoro zwykla zylka nie wystarcza. Byly, co prawda nieliczne, ale dobre opinie linki hybrydowej Yo-zuri. Gumo
-PYTOON- Opublikowano 14 Grudnia 2009 Autor Opublikowano 14 Grudnia 2009 Myślałem o niewielkiej widoczności w wodzie i małej rozciągliwości. Kolejną sprawą, jest czysta ciekawość jak taki materiał sprawdzi się w łowieniu jako główna linka.
-PYTOON- Opublikowano 14 Grudnia 2009 Autor Opublikowano 14 Grudnia 2009 A czy ktoś miał do czynienia z fluorocarbonem firmy Berkley?
SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt; Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Ja używam fluorcarbonu firmy Owner. Mogę polecić z czystym sumieniem. Tyle tylko, ze ja go używam do montowania zestawów muchowych. Pozdrawiam
Bujo Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Witam, Berkleya nie polecam. Jest strasznie twardy co w moim mniemaniu go dyskwalifikuje. Przy 10 lbs bedziesz mial spore problemy w rzucaniu pstragowymi wabikami z multika o jakim piszesz. Sa lepsze produkty jak chociazby wspomniana Yo-Zuri jakiej czesto uzywam w miejscach usianych kamieniami. Bujo
-PYTOON- Opublikowano 14 Grudnia 2009 Autor Opublikowano 14 Grudnia 2009 A gdzie taką dobroć Yo-Zuri można kupić? Ile orientacyjnie kosztuje szpulka?
Bujo Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Ja swoje kupowalem z e-bay. Na angielskim kiedys bylo tego troche. Mimo ze nie jest to 100% fluorocarbon ma dobra odpornosc na scieranie. Miekki jak zylka nie jest ale da sie wytrzymac. Bujo
Guzu Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Yo Zuri to taka hybryda.Przynajmniej tak ja opisuje producent. Natomiast warto pamietac o tym iz opis FC 10-12 lb oznacza dosc solidna linke.Japonscy producenci podaja oba parametry - tzn srednice w mm i klase linki w lb.Tym bym sie bardziej kierowal. Guzu
Gumofilc Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 To prawda, idea FC byla taka, zeby wytrzymywala wiecej niz zylka.Pamietam, ze na przykladzie zylki i FC Stren, ten ostatni przy podanej tej samej wytrzymalosci co zylka byl o oczko cienszy (za to wiele sztywniejszy)Z tym, ze zylka 8LB to sie krecila w okolicach juz 0,27mm. Gumo 1
-PYTOON- Opublikowano 14 Grudnia 2009 Autor Opublikowano 14 Grudnia 2009 Ciekawi mnie w czym tkwi fenomen FC. Amerykańscy łowcy bass-ów w większości przypadków używają tych linek. Nie łowiłem bass-ów i nie wiem jak wygląda twardość ich pysków. Amerykanie łowią również tamtejsze sandacze na FC, czyli wniosek z tego taki, że się da. Wyczytałem, że FC tonie po wpadnięciu do wody - czy uważacie to za zaletę tej linki?
Guzu Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Lowia na FC z kilku wzgledow : * bassy zyja w przejrzystych wodach - korzystaja ze wzroku przy pobieraniu pokarmu w stopniu wiekszym niz okonie - wowczas linka nylonowa lepiej sie sprawdza niz plecionka * w porownaniu z zylka FC duzo slabiej sie rozciaga co ma znaczenie przy zacinaniu ryb twardopyskich - takich jak bass czy walleye (sandacz) * mniejsza rozciagliwosc poprawia czulosc zestawu Lista na pewno nie wyczerpuje tematu... Guzu 1
Bujo Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Witam, Nie wiem jak nada sie to na pstragi czy okonie przy zestawie castingowym. Fluorocarbon wazy wiecej niz zylka czy plecionka. Nie wiem czy przy uzyciu lekkich wabikow bedziesz mogl swobodnie rzucac- lowilem hybridem sporo na Tamizie ale przynety wazyly tak od pol uncji w gore i mialo to jakis sens. Bujo
SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt; Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Ja uzywam w pewnych sytuacjach FC, właśnie dlatego że tonie. Super sprawa do nimfy i do suchej muchy. No ale jak już wcześniej pisałem ja używam go do muchy, jak to się będzie spisywać przy spinie to nie wiem, ale wydaje mi się że na pstragi czy okonie lepsza by byla zwykła żyłka renomowanej firmy. Pozdrawiam
-PYTOON- Opublikowano 14 Grudnia 2009 Autor Opublikowano 14 Grudnia 2009 Prezentowany przez Ciebie węzeł jest przeze mnie powszechnie stosowany. Jest o wiele mocniejszy od węzła zderzakowego i często linka zamiast pęknąć przy węźle łączącym pęka przy przynęcie - świadczy to o jego wytrzymałości. Czasem daję odrobinę kleju na węzeł, co też pomaga. Co do kombinacji linka+FC to dobra sprawa i tak łowię zawsze pstrągi i okonie. Ale problemy pojawiają się, kiedy temp spada poniżej 0. Linka pije wodę i w parę sekund jest sztywna. Spróbuję tego Toray. Serdeczne dzięki za pomoc!!!
remek Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 Tu masz rację z tym mrozem. Być może jest już jakiś lepszy FC - tego nie wiem. Ja zatrzymałem się na nim i zwykle na początku sezonu kilka sobie sprowadzam z JP. Teraz to praktycznie w 90% przerzuciłem się na plecionkę + ew przypon.
pitt Opublikowano 14 Grudnia 2009 Opublikowano 14 Grudnia 2009 probowalem roznych i stwierdzilem, ze gra nie jest warta swieczki (ceny), poniewaz dobra zylka wcale nie jest gorsza, produkty toraya byly w zasadzie najlepsze, co by sie pokrywalo ze spostrzezeniami remka, berkleya moge tylko odradzic, no chyba ze chesz zobaczyc, jak 100 metrow linki samoczynnie odwija sie szpuli ... ma to w sobie cos mistycznego10-12 lb to bedzie cos kolo 0.30 mm, nawet jak jest 'niewidzialny' to 0.30 bedzie widzial kazdy zezowaty sandacz, okon czy pstrag z paralizem nerwu wzrokowego do dowiazywania przyponu uzywalem tych wezlow http://www.animatedknots.com/albright/index.php?LogoImage=Lo goGrog.jpg&Website=www.animatedknots.com http://www.animatedknots.com/bloodknot/index.php?LogoImage=L ogoGrog.jpg&Website=www.animatedknots.com 1
-PYTOON- Opublikowano 14 Grudnia 2009 Autor Opublikowano 14 Grudnia 2009 Pitt, na pokazanych zdjęciach połączeń są dwa kolory linek. Możesz napisać co jest co (FC/plecionka). Z góry dzięki!
Guzu Opublikowano 15 Grudnia 2009 Opublikowano 15 Grudnia 2009 Przymierzam sie do sprawdzenia w przyszlym sezonie zestawu z linka glowna (plecionka) i przyponem z FC lub zylki 0.20. Pytanie jakie sie rodzi : jakiej dlugosci zalecacie przypon do lowienia kleni / jazi na 4-5 cm woblery na duzej rzece ? Pytanie drugie : ktory z prezentowanych wezlow jest optymalny jak chodzi o jego rozmiar - tak by w mozliwie najmniejszy sposob utrudnial rzuty ? spodziewam sie ze przypon bedzie na tyle dlugi ze bedzie nawijany ten wezel az na kolowrotek... Jesli tak nie jest to prosze wyprowadzic mnie z bledu. Guzu
StCroix Opublikowano 15 Grudnia 2009 Opublikowano 15 Grudnia 2009 osobiście używam przyponów FC w połowach sandaczy, pstrągów i okoni. długość ze względu na węzeł którym łączę linki to ok. 1-1,5m.sam węzeł jest prosty, aczkolwiek mocny. składam ze sobą dwa odcinki - ok. 25-25 cm plecionki i FC - oplatam je o siebie 20-25 razy, składam pętlę przez którą przeciągam krótki koniec plecionki wraz z dłuższym końcem przyponu (nie zapominajmy, że są ze sobą splecione), powtarzam to (przewlekanie) 5-7 razy po czym zaciągam węzeł.zdaje się, że podobny węzeł (bez oplatania o siebie linek) stosuje się powszechnie w muszkarstwie przy czym tam nie obcina się jednego z końców, a dowiązuje się do niego drugą muszkę.niestety nie dysponuję graficznym przedstawieniem powyższego węzła ani też innym filmem pokazującym jak go wykonać, mam jednak nadzieję, że opis jest prosty i zrozumiały. StCroix 1
pitt Opublikowano 15 Grudnia 2009 Opublikowano 15 Grudnia 2009 @guzuja wiazalem jakies 4-5 metrow i jak sie z tego zrobilo 50 cm, to wiazalem od nowa ... teraz juz takimi rigami nie lowiejako wezel mozesz tez sprobowac surgeon knot, nail knot a nawet podwojny uni (http://www.netknots.com/html/double_uni_knot.html ja robilem 5-7 petelek) ... jak cie sie bedzie rzucac i ktorym najlepiej ... ???
Guzu Opublikowano 15 Grudnia 2009 Opublikowano 15 Grudnia 2009 Dzieki za informacje. Wezel bedzie dobry ten, ktory bedzie dobrze przechodzil przez przelotki.Ja wiecej jak 3 metry to nie dam...bo po co ? Guzu
jerzy Opublikowano 15 Grudnia 2009 Opublikowano 15 Grudnia 2009 1 stosowalem przypon z zylki 0,18-0,20mm do plecionki PP 8 lbs. Kij 6,6 i przypon dlugosci kija. Stosowanie FC do plecionki na klenie niebardzo mi pasuje. 2 Z moich obserwacji najlepie podczas rzutow spisywal sie wezel zderzakowy. W castingu istotne, po oprocz przelotek jest jeszcze maly wodzik..
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się