Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Zastanawiam się nad kupnem obiektywu do mojego Nikona D60 i prawie zdecydowałem się na Sigme 18-200 F3.5-6.3 z silnikiem HSM.

Chcę kupić coś uniwersalnego i ze względu na cenę Sigma wydaje mi się sensownym wyborem.

Co myślicie o tym?

 

Pozdrawiam

Szewer

Opublikowano

Hej

Ostatnio przerabiałem podobny dylemat kolegi :D

 

Wszystko zależy ile i jakich zdjęć będziesz robił z daleka, zwróć uwagę na to czy wydanie pieniędzy na np. kilkanaście zdjęć w roku jest tego warte.

 

Skoro piszesz o uniwersalności i niskiej cenie to zapewne na długim końcu będzie coś około 6,3 i bez stabilizacji - więc dość ciemno, a co za tym idzie ciężko będzie uzyskać dobrą jakość obiektów fotografowanych ze znacznych odległości (nie neguję, że się nie da ale jak pisałem będzie ciężko).

 

Jeśli większość Twoich zdjęć będzie wykonywana ogniskowymi z zakresu np. 17-80 to może lepiej poszukać krótszego zoomu ale za to ze szkłami lepszej jakości.

 

PZDR

Zanderix

Opublikowano

Rozumiem, co kombinujesz. :D

Jeden dobry obiektyw, ktory zalatwi wszystko...

 

Ja tam moge powiedziec to co inni mowia, ktorzy siedza w tym tak, jak niektorzy z nas w katalogach sprzetu wedkarskiego...:

 

Lustro jest po to, zeby zmieniac obiektywy. Jezeli ktos je kupuje tzn. chce uzyskac lepsza jakosc i kontrole nad zdjeciami.

W przypadku kupna obiektywu, majacego zapewnic dobra jakosc przy wszystkich ogniskowych moze sie okazac, ze...lepiej kupic lepszy kompakt, ktory obecnie daje niesamowity zakres ogniskowych.

 

Zreszta te 200 to jest jeszzce za malo...wiem bo obecnie jade na 300.

 

Z tego co kojarze to Sigma oferuje tez cos takiego (moze byc niezbyt dokladnie): 17-300.

Jakie beda mankamenty to niestety trzeba sie przebic przez recenzje uzytkowinikow. Mowie przebic bo sa one wsrod wielu recenzji. :unsure:

 

Jezeli juz na pewno chcesz cos uniwersalnego to lepiej zacisnij zeby i wybierz cos z Nikkora.

 

Gumo

p.s.Tez kombinowalem podobnie i okazalo sie, ze sie nie da - najpierw z kompaktem - pozniej z obiektywem - stanelo na 2óch obiektywach. Zdjecia z nich tu i tam sa na stronie...

Opublikowano

Cześć,

 

Kupując lustrzankę nie chodziło mi o to, żeby robić jakieś bardzo ambitne czy profesjonalne zdjęcia. Chodziło mi raczej o szybkość działania autofocusa czy zooma.

 

Mam aparat kompaktowy, kupiony dużo wcześniej, to Olympus c765 (chyba). Aparat ma dość długi obiektyw bo 10x. Jednak szybkość działania autofokusa czy zooma trwa wieczność, co najbardziej mnie w nim wkur...a.

Podobnie jest w innych kompaktach którymi miałem okazję się pobawić i wypróbować.

 

Pomyślałem więc o zmianie kitowego obiektywu, który był w zestawie z D60 na uniwersalną Sigme 18-200. Żeby mieć szybki autofocus i zoom w aparacie a przy tym uniwersalny obiektyw.

Nie chce również zabierać na ryby czy na wycieczkę 2 szkieł i jeszcze zmieniać je w trakcie.

 

Z tego co czytałem na forach fotograficznych ta Sigma wypada całkiem nieźle.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

moze byc troche ciemno ... przy koncu ... tez temat przewalkowalem i mam podobne zdanie jak gumofilc i kilku innych kolegow

jezeli musi byc sigma, to zobacz ten: SIGMA APO 70-200 F2,8 EX HSM lub podobnie

Opublikowano

Warto zobaczyć Nikkora 80-200 AF-S 2.8. Nie patrząc na jego wiek jest bardzo szybki. Sigma 70-200 2.8 EX HSM jest całkiem ok ale...kłopoty zaczynają się jak jest ciemno,autofocus zaczyna jeździć po całym zakresie,ostro zaczyna się dopiero od f/4. W zakresie 180-200mm można zauważyć spadek ostrości.Aha jeszcze można zauważyć po dłuższym użytkowaniu schodząca farba z lekkiej obudowy.Silnik HSM jest wolniejszy od SWM.Patrząc na jego cenę wybrałbym jednak tego nikkora.

 

 

Pozdrawiam

Slider

Opublikowano

70-200mm to na D60 odpowiednik 105-300mm czyli porządne tele. Na ryby? Z całą pewnością inny zakres pod D60 -> 17 ... do 70 wystarczy w zupełności a do 110 to już będzie wypas.

 

Sigmy nie znam, tamronów długich albo uniwersalnych też, mogę jedynie polecić 18-200 nikkora bo to dobre i uniwersalne szkło.

 

Pozdrawiam

Remek

 

P.S.

Ja zauważyłem u siebie, że ... kiedyś chciałem jak najdłuższy obiektyw 200, 300, 400 a teraz zaczynają mi się obiektywy skracać. Niektóre zdjęcia fajnie wyglądają 200mm, ale o wiele fajniej dobrze zrobioną 50 1.8, a jeszcze fajniej ... jaśniuteńką 35mm. Jestem ciekawy jak u Was będzie.

Opublikowano

Hmm...duzej ilosci kompaktow nie przegladalem ale wydaje mi sie, ze ten problem z wolnym budzeniem sie w duzej mierze porozwiazywali.

Ja tez nie chce robic zdjec na A0 format ani jakichs specjalnych, np. sportowych.

Wedkarzowi jest potzrebny przede wszystkim szeroki kat....pozniej zaczyna dostrzegac, ze cos musi nieraz za blisko podchodzic.

Dlatego mysle, ze obiektyw 70-200 jako uniwersal nie bedzie najciekawszy jak dla mnie. Zeby zrobic zdjecie z bliska trzeba bedzie odejsc, zeby zrobic cos w oddali bedzie za krotko jeszcze.

 

To powinno(?) byc od 17 zwlaszzca zwazywszy ze trzeba to pomnozyc przez 1,5.

Czyli rzeczywiscie idac droga uniwersalizacji musisz kupic cos 17-200. Ale sily nie ma...w jakims elemencie zaplaci sie za to jakoscia.

 

Nie podaje celowo zadnych wskazowek...wiem po sobie...musisz sam zdecydowac..i dobrze przemyslec zady i walety.

 

Kurna, mnie Kierownik ubiegl. :D

 

@Remek, u mnie na razie dokladnie odwrotnie. Wzialem to o czym mowilismy czyli wliczajac matryce wychodzi 450mm.

Do portretow z rybami innego jak 17 sobie nie wyobrazam...hmm...ale do innych zastosowan, np. portrecik z 10m...i prawda jest - stabilizacja drgan DZIALA w Nikkorze - zdjecia z reki przy 1/8sek sa mozliwe.

 

Gumo

Opublikowano

 

 

P.S.

Ja zauważyłem u siebie, że ... kiedyś chciałem jak najdłuższy obiektyw 200, 300, 400 a teraz zaczynają mi się obiektywy skracać. Niektóre zdjęcia fajnie wyglądają 200mm, ale o wiele fajniej dobrze zrobioną 50 1.8, a jeszcze fajniej ... jaśniuteńką 35mm. Jestem ciekawy jak u Was będzie.

 

 

Przed zakupem swojej lustrzanki myślałem o zakupie jednego obiektywu uniwersalnego, lecz wszystko się pozmieniało teraz większość obiektywów to są stałki.. 50 1.8,35 1.8(+28-70) i nadchodzi manualny SangYang 85 1.4. Lecz zastanawiam się nad zmiennoogniskowym Tamronem 17-50 który jest idealny na ryby. Za pomocą stałek możemy zrobić SUPER zdjęcia ale... lepiej wziąć jedno zacne szkiełko niż dźwigać cały plecak szkieł nad wodę :D

 

Pozdrawiam

Sldier

 

 

 

Opublikowano

 

 

P.S.

Ja zauważyłem u siebie, że ... kiedyś chciałem jak najdłuższy obiektyw 200, 300, 400 a teraz zaczynają mi się obiektywy skracać. Niektóre zdjęcia fajnie wyglądają 200mm, ale o wiele fajniej dobrze zrobioną 50 1.8, a jeszcze fajniej ... jaśniuteńką 35mm. Jestem ciekawy jak u Was będzie.

 

 

Przed zakupem swojej lustrzanki myślałem o zakupie jednego obiektywu uniwersalnego, lecz wszystko się pozmieniało teraz większość obiektywów to są stałki.. 50 1.8,35 1.8(+28-70) i nadchodzi manualny SangYang 85 1.4. Lecz zastanawiam się nad zmiennoogniskowym Tamronem 17-50 który jest idealny na ryby. Za pomocą stałek możemy zrobić SUPER zdjęcia ale... lepiej wziąć jedno zacne szkiełko niż dźwigać cały plecak szkieł nad wodę :D

 

Pozdrawiam

Sldier

 

 

 

Posiadać takowy ;), ale poważnie myślę o Tokinie 12-24mm f/4.

Dzięki uprzejmości jednego jegomościa z forum :lol:, miałem okazję popstrykać takową. Spodobała mi się plastyka zdjęć i ich ostrość oraz odwzorowanie barw. Do ciasnych kadrów zajebioza :huh: :mellow:

Opublikowano

@Patu możesz powiedzieć coś o zdjęciach robionych pod słońce takową Tokiną? Słyszałem że zdjęcia takie robione tą Tokiną wychodzą mizernie lecz nie wiem ile w tym prawdy...

 

Pozdrawiam

Slider

Opublikowano
Przeważnie starałem ustawiać się ze słońcem. Raz ponton w nurcie ustawił się tak, że statyw walił pod, a akurat fociłem bolka 70+. Wyszło blado, trzeba było ratować się programowo
Opublikowano

 

P.S.

Ja zauważyłem u siebie, że ... kiedyś chciałem jak najdłuższy obiektyw 200, 300, 400 a teraz zaczynają mi się obiektywy skracać. Niektóre zdjęcia fajnie wyglądają 200mm, ale o wiele fajniej dobrze zrobioną 50 1.8, a jeszcze fajniej ... jaśniuteńką 35mm. Jestem ciekawy jak u Was będzie.

 

Uwielbiam ogniskową 35mm ;)

 

http://lh3.ggpht.com/__cPNyne5qA4/SzFQJmXPaPI/AAAAAAAACTM/p6u_2zxn_iE/s800/D30_8707p.jpg

 

18-200 to szkło na słoneczne dni,optycznie najgorszy wybór.Zdjęcia będziesz robił z jakości raczej nie będziesz zadowolony.To zresztą zależy od Twego opatrzenia.Nie bez powodu ta ogniskowa jest rozbita na dwie w kitach.

 

Remku 50mm jakoś mi nie pasuje ale za to 85mm :D

Opublikowano

Na pełnej klatce 50mm wygląda jak u mnie 35mm.Zresztą pewnie nikkorem 17-55/2,8 rozmyjesz podobnie tło jak ja stałką f1,8 bo będziesz miał inną GO.

Gumo tonalność może i jest lepsza.Widziałem zdjęcia z D40+35/1,8 zrobione w dobrym świetle,wyszły super.Optyka maluje obraz.

Opublikowano

Mam ograniczona ale jednak swiadomosc, ze im wiecej sie przeznaczy na sprzet foto tym beda wieksze mozliwosci. Jednak na rybach moze byc, jak juz pisalem, bardzo trudno z takim klamotem ale zostawiam to, zakladam ze da rade..

 

Natomiast przygladajac sie bardziej z poziomu zwyklego pstrykacza czuje, ze musze wrzucic swoje 3 grosze bo...tendencje ida w kierunku sprzetu bardzo zaawansowanego a mam wrazenie, ze wiekszosc bedzie jednak celowac w jakies optimum.

 

Co do zdjec z D60 i owszem, czasem cos wychodzi. Rzadko jednak ktos cos napisze jak wstawie..

 

Ponizej prosze sie nie sugerowac....to taki chyba mial byc gest

 

 

Gumo :D

Opublikowano

 

Co do zdjec z D60 i owszem, czasem cos wychodzi. Rzadko jednak ktos cos napisze jak wstawie..

 

Za centralnie,za dużo góry,słup psuje kompozycje no i nie podoba mi się gest modela ;)

Opublikowano

No..zdjecie powinno cos mowic...tutaj wyraza entuzjazm przy porzadkach noworocznych...

Mialo byc widoczne samo popiersie modela ale mi nie starczylo obiektywu - zdjecie bylo robione z dobrych paru metrow.

 

O, takie lepsze..?

No niestety, trzeba bylo podejsc a wtedy czesto traci sie element zaskoczenia a zdjecia wychodza bardziej pozowane.

 

Gumo

Opublikowano

 

 

Uwielbiam ogniskową 35mm ;)

 

... 50mm jakoś mi nie pasuje ale za to 85mm :D

 

Rzadko zagladam do dzialu fotografii wedkarskiej. Moze dlatego, ze ... jestem z zawodu fotografem. Nudza mnie tez dywagacje o obiektywach, matrycach i innych sprzetach :mellow:

 

ale te slowa @Fisha bardzo mi sie spodobaly! sa cool B)

 

Niektore trzydziestki piatki maja magiczne oddanie plastyki zdjecia i nieprawdopodobna zdolnosc do reprodukcji najdrobniejszych detali. 35 1,4 nikona przy niskiej czulosci filmu pozwala robic zdjecia bliskiej jakosci aparatu srednioformatowego (6x4,5). Podobnie przy makro fotografii. Nietraca jakosci nawet na ekstremalnie bliskich odleglosciach.

 

85 tez jest doskonala. wersja 85/1.8 jest tania mechanicznie dosc przecietna, ale daje swietnej jakosci zdjecia nawet na przecietnej amatorskiej cyfrowce. Warto miec taki obiektyw w swojej kolekcji.

 

zoomy z zakresem 18-200 to tak, jak spinning kleniowo-sumowy. Niby wszytsko ale tak naprawde sa to konstrukcje dosc mocno ograniczone.

 

 

Opublikowano

Hej,

 

Dzięki za wszelkie opinie, fajnie jest poczytać ludzi którzych pasją jest również fotografia.

Moją pasją nie jest, chcę poprostu w miare wygodnie robić fotki na rybach, na wycieczkach czy poprostu focić mojego 4 letniego syna Jaśka.

 

Sigme kupiłem, bedzie u mnie niedługo. Jak uda mi się zrobić jakieś ciekawe fotki, wrzuce na j.pl to ocenicie fachowym okiem ;)

 

Pozdrawiam

Opublikowano

 

 

ale te slowa @Fisha bardzo mi sie spodobaly! sa cool B)

 

Niektore trzydziestki piatki maja magiczne oddanie plastyki zdjecia i nieprawdopodobna zdolnosc do reprodukcji najdrobniejszych detali. 35 1,4 nikona przy niskiej czulosci filmu pozwala robic zdjecia bliskiej jakosci aparatu srednioformatowego (6x4,5). Podobnie przy makro fotografii. Nietraca jakosci nawet na ekstremalnie bliskich odleglosciach.

 

85 tez jest doskonala. wersja 85/1.8 jest tania mechanicznie dosc przecietna, ale daje swietnej jakosci zdjecia nawet na przecietnej amatorskiej cyfrowce. Warto miec taki obiektyw w swojej kolekcji.

 

 

 

 

Tylko ... Jurku, Fish nie fotografuje ani 35mm, ani 85 mm :D tylko ... 50mm i ~130mm :D Na Twojej F6 były by 35 i 85 ale na Fisha D300 takimi nie są bo on w wizjerze widzi zupełnie co innego niż Ty.

 

Pozdrawiam

Remek

Opublikowano

No..zdjecie powinno cos mowic...tutaj wyraza entuzjazm przy porzadkach noworocznych...

Mialo byc widoczne samo popiersie modela ale mi nie starczylo obiektywu - zdjecie bylo robione z dobrych paru metrow.

 

O, takie lepsze..?

No niestety, trzeba bylo podejsc a wtedy czesto traci sie element zaskoczenia a zdjecia wychodza bardziej pozowane.

 

 

 

Gumo

Na tym kadrze wolna przestrzeń do oddychania powinna byś z prawej strony,góra jaszcze moim zdaniem do lekkiego obcięcia .

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...