BACIAR Opublikowano 4 Marca 2010 Opublikowano 4 Marca 2010 Witam , Uprzedzając - poszperałem dość dokładnie i nie znalazłem na naszym forum jednoznacznej odpowiedzi jak to jest z tym tematem. Chodzi mi o przypony z fluorocarbonu (leader material) do jerkowania średnimi i ciężkimi przynętami (50-120g). Generalnie do średnich przynęt stosuję plecionkę 20 LB , do cięższych 30 LB. I tu moja wątpliwość. Wydawałoby się , że wystarczyłby przypon z fluo o podobnej wytrzymałości , powiedzmy odpowiednio 25 i 35 LB. Jednak z wielu Waszych opinii wynika , że stosujecie przypony z fluo o wiele mocniejsze (0,7 i grubsze , czyli 50LB w górę). Z czego to wynika? PozdrawiamPiotr
radeqs Opublikowano 4 Marca 2010 Opublikowano 4 Marca 2010 Z odporności na ząbki szczupaków - fluorocarbon nie do końca jest odporny na uzębienie szczupaka stąd wytrzymałość/średnica na zapas.
rognis_oko Opublikowano 4 Marca 2010 Opublikowano 4 Marca 2010 Do jerkowania średnimi i ciężkimi przynętami polecam fluorocarbon w wytrzymałościach 50-60 lb, do jerkowania mniejszymi przynętami wystarczy 30-40 lb.Fluorocarbon o mniejszej wytrzymałości jest problematyczny - z doświadczenia wiemy, że dość często pęka lub szczupaki go łatwo przegryzają. Jeżeli chcesz sam kręcić przypony z fluorocarbonu to zwróć uwagę aby kupić materiał na przypony, a nie zwykłą linkę fluorocarbonową, bo to dwie różne rzeczy.Materiał na przypony jest oznaczony - fluorocarbon leader.
Gumofilc Opublikowano 4 Marca 2010 Opublikowano 4 Marca 2010 Dokladnie tak. Fluorocarbon jest odporny na zeby szzcupaka w pewnym stopniu. Grubosc np. 0,7mm ma spowodaowac to, ze pomimo uszkodzenia/ naciecia powierzchni FC wyholuje sie rybe. Pomijajac rozwiazania drogie, na przypony do jerkow i innych masywnych przynet polecam linke w rodzaju stalowych 7strand w otulinie. Mysle ze 30LB powinno wystarczyc na najbardziej masywne przynety.Srednica jest nie razaca a w razie potrzeby, jesli komus bedzie za grubo to mozna jeszzce poszukac w linkach 7x7 (sa ciensze) albo...w podanych linkach ale bez otuliny(bedzie cieniej ale przypon moze krocej pożyć) Drogie i chyba najlepsze wiadomo - linka tytanowa spleciona z włókien firmy Terminator. 30LBS linka wyglada na grubosc jak linka o polowe mniej wytrzymala w oplocie... Gumo
BACIAR Opublikowano 4 Marca 2010 Autor Opublikowano 4 Marca 2010 Do jerkowania średnimi i ciężkimi przynętami polecam fluorocarbon w wytrzymałościach 50-60 lb, do jerkowania mniejszymi przynętami wystarczy 30-40 lb.Fluorocarbon o mniejszej wytrzymałości jest problematyczny - z doświadczenia wiemy, że dość często pęka lub szczupaki go łatwo przegryzają. No właśnie o takie niejasności mi chodzi Skoro do jerkowania mniejszymi przynętami wystarczy 30-40 LB to czemu miałby nie starczyć do większych? Przecież i na małego możemy złapać dużą <_< Prośba o wyjaśnienie , gdyż zakładam , że łowiąc mniejszymi przynętami liczysz także na coś sporego. PozdrawiamPiotr
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się