Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Woblery boleniowe


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
277 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Montano

Montano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 post贸w

Napisano 13 lipiec 2014 - 13:49

Witam,

 

Przepraszam 偶e tak od艣wie偶am temat ale nie chc臋 zak艂ada膰 nowego skoro mo偶na napisa膰 w tym w膮tku.

 

Kupi艂em ostatnio woblery od Matusiaka (corona fishing):

 

FLIKER SW - OL (Jerk)

Tremor OL

SLIM SI

Glitter

Sharp

 

Czy kto艣 mia艂 do艣wiadczenie z tymi woblerami? Jak prowadzi膰 skutecznie jerka? Reszt臋 (4 kolejne pozycje) prowadzi膰 w szybkim tempie?

 

PS. Posiadam r贸wnie偶 Thrilla i o艂贸wek RH, czym musze uzupe艂ni膰 swoje pude艂ko boleniowe?


U偶ytkownik Montano edytowa艂 ten post 13 lipiec 2014 - 15:29


#262 OFFLINE   forma

forma

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 post贸w
  • LokalizacjaUE
  • Imi臋:Vatos Locos
  • Nazwisko:"team Bolen"

Napisano 01 wrzesie艅 2015 - 20:49

no to masz wszystko i nic... gdzie 艂owisz ? zacznij od pocz膮tku...mam tego ostatniego w pude艂ku ryby mi nie da艂,aczkolwiek jedn膮 zbi贸rke nie zapi臋t膮 zaliczyl i to wszystko na co go sta膰,jak dla mnie i na moje 艂owiska za ci臋偶ki...



#263 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 post贸w
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 26 czerwiec 2024 - 18:24

Odgrzeje. Jakie 3-4 woblery (ogolno dost臋pne) kupi膰 by spr贸bowa膰 z艂owi膰 bolenia na Odrze. Jakie modele polecacie dla pocz膮tkuj膮cego ? Z czym wystartowa膰 ?

#264 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 post贸w
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imi臋:Robert
  • Nazwisko:Karpi艅ski

Napisano 26 czerwiec 2024 - 18:55

Na Odrze nie 艂owi臋, ale s膮 klasyki kt贸re sprawdzaj膮 si臋 wsz臋dzie. np. Siek Siga(w kategorii sterowc贸w), Hunter faworyt/fanatik(cykadowate). Do tego dorzu膰 jakiego艣 bezsterowca np. razor(tomek janeczek) i klasycznego topwatera typu walk the dog i masz fajny zestawik startowy kt贸rym ogarniesz praktycznie ka偶d膮 partie wody :)


  • Polspin, Gnat i cyprys19 lubi膮 to

#265 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 456 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 27 czerwiec 2024 - 10:16

Pewnie si臋 nara偶臋 艂owcom boleni i tw贸rcom wobler贸w, ale podpowiem nie kupuj 偶adnych, zapewne masz w arsenale uklejopodobne gumy mo偶liwie sztywne z niewielkim ogonkiem, w zupe艂no艣ci wystarcz膮, mo偶esz uzbroi膰 w g艂贸wk臋 w zale偶no艣ci od potrzeb i s膮 bardzo skuteczne. Mam ca艂e pud艂o wobler贸w boleniowych a 90% ryb 艂owi臋 na gumy, 10% na cykady boleniowe.

W moim odczuciu guma ma same zalety, uzbroisz jak potrzeba i poprowadzisz w prawie ka偶dej wodzie, mniej boli strata przyn臋ty, po braniu, ryby bardzo rzadko si臋 spinaj膮 (nie przypominam sobie takiego przypadku) pojedynczy hak gumy najcz臋艣ciej jest g艂臋boko zapi臋ty w g贸rn膮 szcz臋k臋, 艂atwo uwolni膰 ryb臋 bez zb臋dnych uszkodze艅 jak przy woblerach z dwiema kotwicami.

Zanim nakupujesz wobler贸w, spr贸buj.


  • Polspin, Gnat i grey lubi膮 to

#266 OFFLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 post贸w
  • LokalizacjaNadwi艣la艅skie Urzecze
  • Imi臋:D
  • Nazwisko:W

Napisano 27 czerwiec 2024 - 12:17

Pewnie si臋 nara偶臋 艂owcom boleni i tw贸rcom wobler贸w, ale podpowiem nie kupuj 偶adnych, zapewne masz w arsenale uklejopodobne gumy mo偶liwie sztywne z niewielkim ogonkiem, w zupe艂no艣ci wystarcz膮, mo偶esz uzbroi膰 w g艂贸wk臋 w zale偶no艣ci od potrzeb i s膮 bardzo skuteczne. Mam ca艂e pud艂o wobler贸w boleniowych a 90% ryb 艂owi臋 na gumy, 10% na cykady boleniowe.
W moim odczuciu guma ma same zalety, uzbroisz jak potrzeba i poprowadzisz w prawie ka偶dej wodzie, mniej boli strata przyn臋ty, po braniu, ryby bardzo rzadko si臋 spinaj膮 (nie przypominam sobie takiego przypadku) pojedynczy hak gumy najcz臋艣ciej jest g艂臋boko zapi臋ty w g贸rn膮 szcz臋k臋, 艂atwo uwolni膰 ryb臋 bez zb臋dnych uszkodze艅 jak przy woblerach z dwiema kotwicami.
Zanim nakupujesz wobler贸w, spr贸buj.



Popieram. Eksperymentuj臋 w tym kierunku od jakiego艣 czasu i podoba mi si臋 to, co obserwuj臋. Na marginesie dodam jeszcze, 偶e osobi艣cie nie zauwa偶y艂em by woblery by艂y du偶o bardziej skuteczne ni偶 b艂ystki wahad艂owe. Zapominanie o tych przyn臋tach to moim zdaniem wielki b艂膮d. Daleko lata, tanie, robi wszystko to co wobler, a do tego ma wi臋ksz膮 zdolno艣膰 do przyci膮gania przy艂ow贸w (dla mnie to zaleta).
  • drzejko, grey i 偶abos艂aw lubi膮 to

#267 OFFLINE   keiko

keiko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 post贸w

Napisano 27 czerwiec 2024 - 13:24

Guma jest nudna i bezduszna, nie to co wobler, najlepiej w艂asnor臋cznie wystrugany, bo te plastikowe te偶 nie maj膮 duszy 馃檮

#268 OFFLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 post贸w
  • LokalizacjaNadwi艣la艅skie Urzecze
  • Imi臋:D
  • Nazwisko:W

Napisano 27 czerwiec 2024 - 14:07

Guma jest nudna i bezduszna, nie to co wobler, najlepiej w艂asnor臋cznie wystrugany, bo te plastikowe te偶 nie maj膮 duszy 馃檮

Troch臋 tak. Ale wahad艂o ma jeszcze wi臋ksz膮 dusz臋, wi臋c mi to rekompensuje :)
PS. 艁owi臋 na wszystko.

U偶ytkownik Dziad Wodny edytowa艂 ten post 27 czerwiec 2024 - 14:08

  • grey lubi to

#269 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 post贸w
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 27 czerwiec 2024 - 15:41

Dzi臋ki za pomys艂y, faktycznie tych gum cz艂owiek ma du偶o. Kolor ich ma jakie艣 znaczenie wg Was ?
Co do wahade艂 to jakie konkretnie macie na my艣li ? Jakie艣 p艂askie czy zwyk艂y gnom ?

#270 OFFLINE   keiko

keiko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 post贸w

Napisano 27 czerwiec 2024 - 16:26

Ja te偶, w tym niestety najcz臋艣ciej na bezduszne gumy 馃檮

Chocia偶 w tym sezonie bezstery r贸wnie cz臋sto na agrafce.

#271 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 post贸w

Napisano 27 czerwiec 2024 - 16:44

Moja przygoda z boleniami zaczela sie od gum. Wystarczylo wtedy nowemu ripperowi Mannsa ostro przyciac ogonek. Pozniej byl bass assassin. Ostatnia nie sprawdzona guma to twor Kuby jako pirate lures, ma wszystko czego potrzeba.

Same bolenie, te najwieksze w lecie wychodza na plytkie rafy, przed jakimkolwiek promykiem slonca. Na zerowaniu jedynie widac pletwe. Godzine po zmroku jak rypna to latwo pomylic z sumem, te pojawiaja sie pozniej. Mozna je oczywiscie lowic inaczej, zmusic do brania tam gdzie przebywaja, mozna odkryc ze wtedy wpierdzielaja krapie i robic cykady czy inne. Mozna nazwac ubogim kuzynem tarpona ale jak ma okolo metra. Inne sie nie licza, zadnego takiego nie zlowilem ale widzialem. Nad Bugiem. Dziadek przed 2 wojna byl rybakiem, jak drygawicami ganiali na Bugu to skakaly nad siatkami jak tolpygi przed lodkami w US :)

#272 OFFLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 post贸w
  • LokalizacjaNadwi艣la艅skie Urzecze
  • Imi臋:D
  • Nazwisko:W

Napisano 27 czerwiec 2024 - 17:44

Dzi臋ki za pomys艂y, faktycznie tych gum cz艂owiek ma du偶o. Kolor ich ma jakie艣 znaczenie wg Was ?
Co do wahade艂 to jakie konkretnie macie na my艣li ? Jakie艣 p艂askie czy zwyk艂y gnom ?


Ja g艂贸wnie na gnomy. Gnom 2 wcale nie jest taki du偶y dla bolenia 65cm. Zdecydowan膮 wi臋kszo艣膰 艂owi臋 na 1. Tak samo z morsami, nawet na kalew臋 艂owi艂em skutecznie. Chodzi po prostu o prezentacj臋 i w艂asne upodobania. Ja akurat jestem blachami i boleniami naznaczony od dziecka. Moja pierwsz膮 ryba na spinning by艂 bole艅 i to w jeziorze (zaporowym).
  • grey lubi to

#273 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 post贸w
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 27 czerwiec 2024 - 21:00

Ok a mo偶esz mi podpowiedzie膰 jak prowadzi膰 te wahad艂a. Schodzisz nimi g艂臋biej czy g贸rne partie, szybko czy wolno. Kiedy mo偶na spodziewa膰 si臋 brania. Akurat wahade艂 mam kilka sztuk wi臋c bezzakupowo m贸g艂bym spr贸bowa膰 z艂owi膰 pierwszego w 偶yciu. Mo偶esz co艣 podpowiedzie膰.

#274 OFFLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 post贸w
  • LokalizacjaNadwi艣la艅skie Urzecze
  • Imi臋:D
  • Nazwisko:W

Napisano 27 czerwiec 2024 - 21:09

Ok a mo偶esz mi podpowiedzie膰 jak prowadzi膰 te wahad艂a. Schodzisz nimi g艂臋biej czy g贸rne partie, szybko czy wolno. Kiedy mo偶na spodziewa膰 si臋 brania. Akurat wahade艂 mam kilka sztuk wi臋c bezzakupowo m贸g艂bym spr贸bowa膰 z艂owi膰 pierwszego w 偶yciu. Mo偶esz co艣 podpowiedzie膰.



Pytanie z tych bez jednoznacznej odpowiedzi. O to chodzi w tej zabawie, 偶eby wykombinowa膰 samemu. Ale zacz膮艂bym od por贸wnania wody. Ja 艂owi臋 w Wi艣le, raczej na p艂yciznach i piasku. Prowadz臋 przyn臋t臋 szybko i nie boje si臋 jej kontaktu z piaskiem. Kiedy艣 wykombinowa艂em, 偶e wahad艂贸wka prowadzona tu偶 nad dnem (tutaj m贸wi臋 o wodzie o g艂臋boko艣ci 40-100 cm) od czasu do czasu zaczepia o dno, wtedy k艂adzie si臋 na piasku i od niego odbija. Skojarzy艂o mi si臋 to z uciekaj膮cym po piasku kielbiem (dzisiaj ju偶 raczej babk膮) i zacz膮艂em robi膰 to celowo, z efektami. To sobie wypracowa艂em sam, chyba nigdy o tym nie czyta艂em, a reszta technik to klasyka szeroko opisana w literaturze.

Nie chcia艂bym sp艂yca膰 tematu, ale generalnie bolenie mi bra艂y na absolutnie wszystkie mo偶liwe przyn臋ty, wszystkie wspomniane w ostatnich kilku postach, obrot贸wki, chyba ka偶dy mo偶liwy rodzaj woblera od sterowych przez jerki po wertykalne. To tylko wypadkowa ilo艣ci rzut贸w w miejscach, gdzie s膮 ryby.

Ju偶 pami臋tam jak do tego doszed艂em. 艁owi艂em w warkoczu na wobler sdr (chyba invadera 7 cm, czy jako艣 podobnie) i chcia艂em z艂owi膰 bolka z g艂臋bokiej wody. Koniec trasy woblera wygl膮da艂 tak, 偶e nurt wypycha艂 go do wstecznego pr膮du na zap艂ywie, gdzie ostatnie kilkana艣cie metr贸w wobler szed艂 bokiem po piasku w p艂ytkiej wodzie. I wtedy w艂a艣nie w niego wali艂y. W pozornie ju偶 "popsutym" prowadzeniu.

U偶ytkownik Dziad Wodny edytowa艂 ten post 27 czerwiec 2024 - 21:33

  • Guzu, WalterW i grey lubi膮 to

#275 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2684 post贸w
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imi臋:Artur

Napisano 28 czerwiec 2024 - 11:46

Dobre i w przyst臋pnych cenach s膮 woblery Hunter A. Lipi艅skiego, np. Furia i Spirit do tego jaki艣 bezsterowiec od kogo艣 z forum i mo偶na 艂owi膰
  • Darek_W lubi to

#276 OFFLINE   偶abos艂aw

偶abos艂aw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 post贸w

Napisano 28 czerwiec 2024 - 15:49

Dzi臋ki za pomys艂y, faktycznie tych gum cz艂owiek ma du偶o. Kolor ich ma jakie艣 znaczenie wg Was ?
Co do wahade艂 to jakie konkretnie macie na my艣li ? Jakie艣 p艂askie czy zwyk艂y gnom ?

Polsping Makrela to numwer jeden jak dla mnie na bolenia. Skacz膮 te偶 do niej okonie i sandacze. Okonie i sandacze to 艂owi臋 w opadzie, a na bolenia to lubi臋 te偶 Makrel臋, rozklepa膰 m艂otkiem praktycznie na p艂ask !! No i najlepiej kupuj te blachy w kolorze srebrnym a nie w kolorze niklu. srebrne s膮 lepsiejsze !!! Wahad艂o to wahad艂o !! 


  • Hesher lubi to

#277 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6311 post贸w
  • LokalizacjaPu艂tusk
  • Imi臋:Piotr
  • Nazwisko:Pra偶mowski

Napisano 28 czerwiec 2024 - 22:15

Polsping Makrela to numwer jeden jak dla mnie na bolenia. Skacz膮 te偶 do niej okonie i sandacze. Okonie i sandacze to 艂owi臋 w opadzie, a na bolenia to lubi臋 te偶 Makrel臋, rozklepa膰 m艂otkiem praktycznie na p艂ask !! No i najlepiej kupuj te blachy w kolorze srebrnym a nie w kolorze niklu. srebrne s膮 lepsiejsze !!! Wahad艂o to wahad艂o !!


Ciekawostka z pierwszej r臋ki, od ostatniego pracownika Polspingu tzw. starej daty. Makrela to b艂ystka, kt贸ra by艂a produkowana na licencji kt贸rej艣 szwedzkiej firmy. Licencje by艂y udzielanie osobno na ka偶dy rozmiar.

A druga, je艣li pami臋tacie kwadratowy katalog Polspingu po reaktywacji i wej艣ciu kilka lat temu ponownie wahade艂 klepanych z mosi膮dzu. Wizerunki modeli przyn臋t w wydawnictwie to nie zdj臋cia, tylko rysunki malowane przez graficzk臋. Powodem by艂y refleksy metalu, kt贸re uniemo偶liwia艂y zrobienie odpowiednich zdj臋膰.

Takie tam, w ramach przekaz贸w ustnych historii ;)
  • Darek_W lubi to

#278 OFFLINE   偶abos艂aw

偶abos艂aw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 post贸w

Napisano 28 czerwiec 2024 - 22:52

Makrel臋 sprzedali, Lil Oringen ju偶 nie !  :)






U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 1

0 u偶ytkownik贸w, 1 go艣ci, 0 anonimowych