Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1269 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

1130 gości, 4 anonimowych

kfiat, ZbylR, Bing, sez, Voiteh, sinus, bartosz311287, drChlubicz, samiec, zator, tomspinn, marcino91, Mts1991, Tokarz 2000, saitt, kanu, bho70, sumo, Google, _Xo, Mariusz54, Qh_, Czoper, bartekmaj, kemot11, wrozyn, Tomsi, Kruszyna, cyprys19, duży, radeqs, Kacper Kniaź, bubas, snup, michal85, zandermafija*SpinnigistaWT, radeks, filser, selk, doktorek, Bolesław, kleniu25, maryjanl, qaya, rybako1989, pikeft, russian80, BOB, strary, GINPK, TomMar, niko333, Maciek_7, Maciek Rożniata, przemofight, Seba 37, masaj, cerek, siarq, maciekg, skius, jabadaonbis, LissioR, SzczupakRzeczny, cyta73032, TOMIS1975, skampi, Jaroch, Paweł Bugajski, suma, Kokot, Marcipas, Marecki1983, Mateo1989, Tomek.M, darek63, Dawid131188, Arcik, mav3rick, Pavko, Wojciech_P, cobrax, Macc, vladi2, Tomek Wielgus, tzienkiewicz, Mucha88, Adi123, Matss87, turik, mizer, Rajmund1980, Marek Tański, kaftann, jachu, AdamCh, Yelcyn, Stachu, jankrobath, robert2844, marchem2, Dolan, Lucek97, 5384, spidi, ark70, Trociowy, Hesher, Sylwek1981, ehhooo, Tomasz1990, mormyszka, slawek_2348, Leonryba, Bartek85, rav00, Tomek109, xXKoKOXx, wodnik szuwarek, Little Wing, MarcinW85, mariuszm, Trill, Pawele, daroda496, Sebulba, slaw34, marcothroll, Jacek01, TATA MAKSA, Tomek2303, ubot, Krzysiek P, albert, Houdini, mark, Maroxx21


- - - - -

Rodbuilderzy prezentują – wędki pstrągowe


Miło nam zaprezentować kolejny odcinek z popularnego cyklu „jerkbaitowi rodbuilderzy prezentują” – tym razem dotyczący wędek pstrągowych. Sezon na tą piękną rybę w pełni i sądząc po ilości zdjęć i tematów pstrągowych poruszanych na jerkbait.pl mamy nadzieję, że opowieści rodbuilderów, których można spotkać na co dzień jako Użytkowników naszego forum, będą się cieszyły dużym zainteresowaniem.

 

Sawal – Batson RX7 IST 1024 Rainshadow (Pracownia Waldemar Saks)
Pstrąg potokowy, nasz rodzimy, od wieków żyjący w naszych czystych i wartkich wodach. Obiekt westchnień i ... nobilitacja spiningisty: łowisz pstrągi? Taaaaak? No więc kijek pstrągowy. Coś ze stajni popularnego Batsona.

Na początek IST993, klasyka pstrągowa: 2,55m, do 14g, dolnik 10LB, szybka akcja, poręczny, celny, dobrze obsługuje typowe (a więc niewielkie) przynęty. Uniwersalny, na małe i duże rzeki oraz na małe i średnie pstrągi. Są bowiem łowiska, na których pstrąg 40cm to maluch, a 60-tak nie „rzuca na kolana”. I tu przydałaby się nieco większa „armata”, jaką jest IST1024. Według danych producenta: cw. 10-21g, moc 8-12lb, akcja MF. I to prawda. W podanym zakresie ciężaru wyrzutowego blank jest MF i katapultuje takie przynęty na duże odległości. Ale ma przy tym dość podatną, elastyczną szczytówkę, która pozwala wygodnie rzucać już od ok. 6g, a akcja w takim przypadku jest szybka, szczytowa, ze sporym zapasem mocy w dolniku. Kijki na tym blanku sprawdziły się wielokrotnie przy połowach pstrągów przez duże P.

 


 


 


 

Prezentowany egzemplarz to typowy „wół do roboty”, żadnych fajerwerków, rewolucyjnych rozwiazań itp. Przelotki Batson Hard, raczej  klasycznie: 30, 20, 12, 10, 8, 7, 6 + FST Fuji na szczycie (choć oczywiście można inaczej). Uchwyt DPS, korek itd. Zdjęcia poniżej pokazują ugięcie przy małym obciążeniu (wyrzut przynęt < 10g).

 


 

Natomiast na tych pokazane jest ugięcie pod większym obciążeniem,  np. podczas holu.

 


 

I takich, albo jeszcze większych ugięć wędek życzę wszystkim pstrągarzom! 

 

Art-Rod – Pacific Bay Tradition II SH 993-2 (Pracownia Art Rod)
Od wielu lat ten model Pac Bay (2,53m  3-14gr  4-10lb) jest ulubieńcem na Pomorzu i w Wielkopolsce. Wynika to z jego znakomitej współpracy, z każdą małą przynętą. Blank aktualnej edycji serii IM6 pokryty jest szarym, matowym lakierem. W porównaniu do starszej lini Plum Tint, ugięcie jest bardziej płynne, z początku, przy małym nacisku bardzo szczytowe, przechodzi równo w głęboki łuk.

 


 

W porównaniu do siostrzanego modelu Batsona IST993F, jest o numer delikatniejszy, pomimo identycznych opisów katalogowych. Od Batsona jest bardziej miękki w szczytówce, wolniejszy podczas wymachu. Blank szybciej ucieka ze średnicy i ma cieńsze ścianki. Doskonale współpracuje już z linką 4lb do spokojnie deklarowanych 10lb. Dolnik generuje dużą moc i sprężystość. Dzięki finezyjnej z początku szczytówce, już 3 gramowym wabikiem łowi się komfortowo. Górna granica to ok.8-10gr w przynęcie twardej i ok.15gr w miękkiej - główka plus guma.

 


 


 

Blank ten równie dobrze spisuje się na niezbyt szybkich pomorskich i lubuskich rzekach pstrągowych, jak i Warcie oraz na jeziorach. Z tego powodu, zamawiają go nie tylko pstrągarze. Wędką tą świetnie łowi się okonie, a także sandacze (na płytkich jeziorowych łowiskach, wiele osób woli dłuższą-finezyjną wędkę). Ten egzemplarz przygotowaliśmy właśnie pod takie wymagania kolegi Macieja, zgodnie z jego wizją długości i stylu rękojeści.

 


 


 

Korek z każdej strony zabezpieczamy plastrami korkogumy, grubszy na dole tworzy trwałe i estetyczne zakończenie. Uchwyt Fuji DPS 17 osadzamy na tulajach Pacifica. Przelotki Fuji Alconite wspomaga SIC na szczycie.

 


 


 

Po wykonaniu wędki umawiamy się na wspólny niedzielny wyjazd. Przyjeżdżamy na Dobrzycę, choć pogoda diabelska, okropnie wieje i co jakiś czas leje. Ale i w tych warunkach można szybko docenić zalety Pacifica. Mały ruch nadgarstka wystarcza, by go naładować i celnie podać przynętę. A tutaj to podstawa, teren wszędzie jest ciężki. Rzucać można krótkim ruchem spod siebie lub z boku. Podczas pracy wabika, miękka końcówka szczytówki zapewnia z nim dobry kontakt, zwłaszcza przy przechodzeniu przez cienie nurtowe.

 


 

Pstrągi nie wykazują zainteresowania, no cóż, w taką huśtawkę należało się tego spodziewać. Pomimo finezji, kij jest szybki w zacięciu i wystarczająco sprężysty do walki i zatrzymania ryby. I co ważne, nie generuje spinek młynkujących kropkowańców. To jeden z naszych typów wędki pstrągowej, który szczególnie fajnie łączy delikatność i siłę.

 

Łukasz Masiak  - ATC III IWX 601 (Pracownia RODMAS)
Dość ciężko było mi się zabrać do opisu kija pstrągowego gdyż moim zdaniem takie wędzisko nie istnieje. Pstrągi w Polsce łowi się w bardzo różnych wodach, wieloma technikami i przynętami. Najlepszym świadectwem prawdziwości tej tezy są bardzo energiczne dyskusje na ten temat chociażby na forum jerkbait.pl. W naszej pracowni używamy do budowy wędzisk z przeznaczeniem na wody pstrągowe około kilkunastu blanków w przedziale od 8lb do 17 lb, w długościach od 5’6  do 10‘0”.   Po dość długim namyśle zdecydowałem się opisać model iwx 601 ATC III .

 


 

Geneza jego powstania jest o tyle ciekawa, że zarówno wędzisko jak i sam blank są autorskim projektem naszej pracowni. Tak się jakoś złożyło, że pracownia Rodmas jest od początku istnienia silnie związana z kijami castingowymi głównie klasy light. Budowa lekkiego castingu przez wiele lat była tematem skrupulatnie pomijanym przez pracownie w Polsce, nie było też zbyt dużego zapotrzebowania na takie wędziska. Ostatnie lata to jednak dynamiczny rozwój tej dziedziny w Polsce. Ponieważ bardzo lubię nowe tematy oraz wędziska klasy light zdecydowałem się sprowadzić odpowiednie blanki i rozpocząć testy. 

Głównymi faworytami do budowy tego typu wędziska były blanki typu spin jig. Sama geneza powstania tego typu blanków jest bardzo bliska samemu castingowi. Spin jigi powstały  wraz z coraz większą popularnością technik finesse i używania kołowrotków o stałej szpuli w USA . Wśród Amerykańskich wędkarzy  pozostał jednak sentyment do blanków castingowych, które mają świetny potencjał rzutowy i dużą rezerwę mocy. W ten sposób narodziły się właśnie spinjigi, które konstrukcyjnie są praktycznie tymi samymi blankami co castingi tylko w lżejszej wersji.

Klasyczne spinjigi ATC nadal stanowią podstawę do budowy tego typu wędzisk w naszej pracowni. Chciałem jednak, aby powstało coś bardziej odpowiedniego na nasz rynek. Szukałem blanku, który będzie miał szeroki zakres rzutowy i odpowiednią dynamikę. Ważne też było aby blank był w dość dobrej cenie.  Z oferty shikari bardzo podobał mi się model iwj631 wykonany z materiału ShIII, rolowanego metodą lay up (SHIII+). Blank ten praktycznie był idealny jedyne co chciałem z w nim zmienić to aby uruchamiał się szybciej w dolnym zakresie rzutowym, bez utraty mocy. Bo konsultacji z Bobem Loomisem poprosiłem o blank z ciut mniejszą zbieżnością i większą ilością maty nawiniętą do wewnątrz blanku oraz skrócony od dołu o 3 cale. Zdecydowałem także aby wykończenie było w macie. Ten typ lakieru jest bardzo lekki przez co sam blank jest też bardziej „żywy”. 

Już pierwsze próbki testowe bardzo przypadły nam do gustu – były dokładnie tym czego szukaliśmy. Od razu zamówiłem sporą partię tych blanków, aby obniżyć cenę blanku na polski rynek.

 


 

Równocześnie bardzo dużo czasu poświęcałem na opracowanie systemu zbrojenia spiralnego, które jest moim zdaniem niezastąpione przy lekkich kijach castingowych. Zestaw 8 przelotek alconite fuji ułożony klasycznie bez przelotki szczytowej waży 3,185 g (blang 12 10 , 8-blag 77,666 ) przy zestawie do zbrojenia spiralnego waży(7 przelotek) 1,987 g –jest lżejszy o prawie 38 %. Dzięki temu, wędzisko jest lżejsze czulsze i lepiej oddaje energię podczas rzutu. 

 


 


 

Przy swoim prywatnym wędzisku rękojeść postanowiłem wykonać z lekko opalonego ratanu i korka burl. Bardzo lubię ten typ wykończenia pasuje mi estetycznie i jest bardzo odporny na warunki wędkarskie. Rękojeść krótka, gdyż rzuty oburęczne przy taki kijku to nieporozumienie. Dostosowałem ją też do swojego chwytu dłoni tak, aby swobodnie i wygodnie łowić przez cały dzień. Cześć przy uchwycie lekko grubsza dalej jak najcieńsza, tak aby nie przeszkadzała i nie haczyła o ubranie.

 


 


 

Foregrip szczątkowy spełnia tylko rolę dekoracyjną.  Zbrojenie oczywiście spiralne. Na swoich łowiskach używam tego kija  bardziej z obowiązku, gdyż specyfika większości pomorskich rzek wymaga innego typu wędzisk. Najczęściej używam iwx do obławiania mniejszych Ciurków obrotówką, małym wobkami i jigami oraz odcinków z prostkami. Jego długość 6’0” to wada i zaleta. Nad wodą pstrągową w moich warunkach bardzo ciężko jest oddać rzut z nad głowy. Większość miejsc wymaga rzutów z backhandu lub forehandu. Długość 6 oraz łatwe uruchamianie się blanku zdecydowania ułatwia pracę, zdecydowanie ciężej jest jednak podejść rybę i wymaga to często iście indiańskich zabiegów.

 


 

Bardzo ciężko jest tez postawić woblera w dołku przy zakrzaczonym brzegu. Kijek naprawdę błyszczy przy precyzyjnych rzutach, świetnie obławia się nim rzeki w poprzek nurtu. Jego niewątpliwą zaletą jest tez czułość i jigowy rodowód. Pomaga to wykryć i skutecznie zaciąć delikatne brania pstrągów na swobodnie spływający twister czy jiga. Ten kijek oczywiście jest też świetnym narzędziem do połowu okoni. Moc kija na poziomie 8-9 lb jest wystarczająca na większość pstrągów pływających w naszych wodach – oczywiście nie w każdym typie wody. W czasie holu blank charakteryzuje się progresywnym ugięciem i dość szybko zaczyna pracować środkiem. Ten typ ugięcia, zwłaszcza w połączeniu z plecionką zdecydowanie zmniejsza ilość spadów. Niestety podczas ostatnich wyjazdów wysoka mętna woda negatywnie wpłynęła na wyniki wędkarskie, a poławiane pstrągi miały raczej wielkość akwariową.

Reasumując IWX jest kijkiem, który z założenia obsługiwać ma małe wabiki, jednocześnie generuje odpowiedni zapas mocy do szybkiego holu, oraz pozwala cieszyć się z niewątpliwej frajdy jaki daje nam lekki casting. Oczywiście spostrzeżenia te wynikają z moich osobistych doświadczeń i warunków panujących nad „moją wodą”.  Jak wspomniałem na początku artykułu lekki blank castingowi w długości 6 ‘0” to tylko jedna z możliwości. Ogrom łowisk jak i różne preferencje wędkarzy powodują, że wiele wędzisk może być pstrągowymi i co najważniejsze dawać nam przyjemność z łowienia. Ale jest to już temat na kolejny, obszerny artykuł.

 

Ireneusz Matuszewski – Batson RX7 IP963F Rainshadow (Pracownia FISHING CENTER)
Kiedy Friko poprosił mnie o zaproponowanie kija na pstrągi z oferty Fishing Center, bez chwili zastanowienia odpowiedziałem –Batson IP963F.

 


 

Blank długości 8’0” (2,40m) cw. 7-18 gram wykonany jest z grafitu RX7-43 mln PSI. Wędka na tym blanku spełnia faktycznie wszystkie wymogi stawiane wędce do łowienia pstrągów w większości naszych łowisk.

  • Wykonany jest z niezwykle odpornego na urazy grafitu II generacji.
  • Idealnie obsługuje następujące przynęty: woblery 4-7 cm, obrotówki nr 1-3, jigi w wadze 4-10 gram i wahadełka w wadze 4-12 gram.
  • Przeznaczony do stosowania linek w zakresie 8-14lb pozwala w ekstremalnych warunkach do przytrzymania w miejscu ryby o dł nawet 60 cm. 

 


 


 

Jak widać na powyższych zdjęciach, wędka niezależnie od obciążenia wykazuje płynne ugięcie. W czasie rzutu pracuje 1/3 wędki od szczytu.

 


 

Blank może być uzbrojony w wielu wariantach. Na powyższym zdjęciu IP963F uzbrojony w tradycyjną rękojeść z korka i rękojeść rezonansową Graphiter. Polecam tę wędkę nie tylko na pstrągi. Będzie niezastąpiona w łowieniu drobnych szczupaków i grubych okoni.

 

danielXR – Batson SP843 (Pracownia X Rods)
Wędki przeznaczone do łowienia pstrągów to jedne z najczęściej zamawianych w naszej pracowni. Jednak raczej niemożliwe jest podanie definicji wędki pstrągowej - jednego uniwersalnego kija do połowu tej ryby. Tak jak mamy w naszym kraju niesamowitą rozpiętość wód gdzie te ryby występują tak też budujemy wędki w bardzo szerokiej skali zarówno długości, mocy jak i ciężarów przynęt. Zupełnie inny kij będzie do łowienia na małych pomorskich czy mazurskich rzeczkach, zupełnie inny na Bóbr czy San. Inna charakterystyka wód wymaga zupełnie różnych długości, sposobu podania przynęty i zachowania podczas holu. Powyższe stwierdzenia są oczywiste dla każdego kto łowił pstrągi w całej Polsce i wie jak rożne są warunki podczas ich łowienia. Niestety raczej niewielu z nas ma możliwość zafundowania sobie kilku różnych wędek do tego celu- wówczas próbujemy zbudować tzw. wędkę pstrągową - kij w miarę uniwersalny, który może nie będzie idealny w każdych warunkach, lecz spokojnie poradzi sobie w większości sytuacji i miejsc, kij którym możemy podać rybie woblera, obrotówkę czy jiga. Tu dochodzą jeszcze preferencje indywidualne wędkarzy: dla jednego uniwersalny kij będzie miał 2,75 m dla innego 1,95m chociażby.

 


 

W tym artykule postanowiłem opisać swoją wędkę używaną do tego celu – kij, który zbudowałem kilka lat temu i od tego czasu używam go w 99% wypadów na pstrągi, kij o którym mogę śmiało powiedzieć, że jest dla mnie takim właśnie pstrągowym uniwersałem. Powstał na blanku Batsona SP843 7'0” 1-częściowym do linki 12 lb – jednym z pierwszych wypustów tej firmy, obecnie już nieosiągalnym, za to zastąpionym identycznym modelem 2-częściowym o symbolu ISP843F. Ponieważ blank od pierwszego momentu bardzo mi się spodobał, a potrzebowałem wędkę 2-częściową ( miała mi towarzyszyć podczas częstych wyjazdów nie-wędkarskich - gdzie wystarczyło mieć w bagażniku wędkę, wodery i pudełko z przynętami – by połowić ryby nawet podczas powrotu z pracy ), wystarczyło zrobić z niej wersję 2 częściową. Ponieważ już nie raz dorabiałem czy przerabiałem złącza czopowe w rożnych wędkach, zrobiłem to samo z moim blankiem: wystarczyło go przeciąć, dopasować spigot o odpowiedniej średnicy i grubości ścianki no i mamy piękną wędkę 2 –częściową. Nie było z tym łatwo, ponieważ blank ma niewielką średnicę i dość grube ścianki, powodowało to że czop miał dość małą średnicę jednak udało mi się dobrać na niego grafit o odpowiedniej sztywności i działa to z powodzeniem do dziś.

 


 


 

Wędka została  uzbrojona w przelotki Alconite o rozmiarach 25, 16, 10, 8, 7, 6, 6, 5,5 + szczytowa SIC 5,5. Omotki są w ciemnej zieleni. Praktycznie zlewają się z kolorem blanku, który jest ciemno niebieski.

 


 

Cała rękojeść jest wykonana z korka w jednym kawałku, bez klasycznego uchwytu kołowrotka, za to ma założone 2 przesuwane metalowe pierścienie. Rozwiązanie to jest dla mnie bardzo wygodne w uchwycie, dobrze i pewnie trzyma kołowrotek oraz nadaje wędce oryginalny wygląd - taki może staroświecki trochę, ale też i ponadczasowy. Cóż, ja po prostu lubię tradycjonalizm i tzw. szkołę angielską w designie wędek, dziś już dość rzadko spotykaną.

 


 


 

Kijek jest dość szybki i ma regularną akcję, pięknie wchodzącą w głębokie ugięcie podczas dużych obciążeń. Świetnie rzuca przynęty, które najczęściej używam: obrotówki wielkości Aglii 2, woblery w przedziale 4-7cm, czasem wahadłówki. Na jigi i gumy w zasadzie nie łowię nigdy, więc jego dość mocna szczytówka mi nie przeszkadza za to świetnie daje rady nawet jak postawię woblera pod prąd.

 


 

Bardzo dobrze trzyma ryby. Zejścia podczas holu naprawdę należą do rzadkości. Kiedy używałem przed nim do tego celu dużo szybszego G.Loomisa spadało mi bez porównania więcej ryb. Do łowienia pstrągów używam cienkiej plecionki. Głębsze ugięcie tego Batsona świetnie współgra z brakiem rozciągliwości tego rodzaju linki.

 


 

Przez kilka lat używania kijek wyholował sporo pstrągów - nie miałem na nim jakiś wyjątkowych okazów - za to świetnie sobie radził z klasycznym przedziałem wielkości tych ryb: 30-50cm. Z większym „przyłowem” też nie było najmniejszych problemów Poza pstrągami stosuję go jesienią do łowienia okoni z łódki - ten gatunek też łowię na obrotówki głównie - więc do tych przynęt zupełnie dobrze mi się spisuje, a że w moich łowiskach często zdarzają się jeziorowe bolenie, które chyba nie znając reguł biorą z pod grążeli i trzcin na obrotówki. Wędka ma więc czasem okazję poholować sporą rybę.

 


 

Jak wspomniałem na początku, obecnie identycznym modelem jest ISP843F. Polecam ten blank każdemu, kto szuka w miarę uniwersalnego kija na pstrągi albo chce zbudować pierwszy kijek do tego celu, wędek na tym blanku używa sporo moich znajomych i klientów, wiem od nich, że naprawdę dobrze sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Propozycje rodbuilderów zebrał,

Friko, 2008

 

Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum


3 Komentarze

Zdjęcie
russian80
17 maj 2019 19:47
Da rade gdzies kupic taki kijek na blanku pacyfic bay??

Może spróbuj w Art-Rod w Poznaniu ?

Zdjęcie
russian80
20 maj 2019 10:18
A spróbuję ..- :)