Kategorie Wszystkie →
Szukaj w artykułach
Reklama
Ostatnie na blogu
-
Omlet ok..
Sławek Oppeln Bronikowski - 20 lis 2024 22:30
-
Koniec... i wędkarskie życie po nim
Guzu - 29 paź 2024 12:00
-
sztuka łowienia
Sławek Oppeln Bronikowski - 07 paź 2024 20:22
-
i tak dalej
Sławek Oppeln Bronikowski - 17 wrz 2024 20:04
-
Nudy
Sławek Oppeln Bronikowski - 05 sie 2024 10:00
Ostatnie komentarze
-
Rzeka brzuśnia - pstrągi.
Pike217 - wczoraj, 22:45
-
Łowienie białorybu na spinning
wilczybilet - wczoraj, 20:22
-
Najlepsze wędzisko muchowe-subiektywny ranking użytkowników
Radek79 - wczoraj, 20:07
-
multiplikator z terkotką hamulca
binio1111 - wczoraj, 17:43
-
Literatura wędkarska - nasze biblioteczki
pablo - 24 lis 2024 13:08
-
jerkówka ATC MU 606 vs.....???
jbk - 24 lis 2024 13:06
Tagi
- ogłoszenie
- wędki
- przelotki
- kołowrotki
- inne
- konkurs
- wodery
- śpiochy
- rodbuilding
- kołowrotek
- odzież
- video
- dolnik
- catch and release
- pracownia
- fly fishing
- naprawa
- motorowodne
- catch&release
- spacing
- blank
- phenix
- uchwyt
- spinning
- artykuł
- #pstragi
- szczupak
- rękojeść
- woblery
- serwis
- okoń
- pstrąg
- step-by-step
- sandacz
- tech
- autorski
- miasto
- street fishing
- c&r
- autorski-rb
- tech-rb
- #refleksje
- fuji
- buty do brodzenia
- mhx
- kleń
- glass
- daiwa
- blanki
- przynęty
765 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)
Bing, Google, Sławomir, MWILCZ, maciej smochy, lax, Mc.D, Misiek1, SzczupakRzeczny
Jerking bez tajemnic cz. III
Posiadając podstawową wiedzę na temat doboru sprzętu do metody jerkowej, kolejnym krokiem będzie nauka samego jerk’owania (prowadzenia przynęt). Jest kilka ważnych informacji, o których warto wiedzieć od samego początku. Jerking to metoda polegająca na różnego rodzaju podciągnięciach, podszarpnięciach, zmienianiu pracy przynęty podczas jej zwijania. Szczytówką wędziska nadajemy odpowiednią pracę przynęcie. Jerk’ując najczęściej pracujemy wędziskiem skierowanym szczytówką do dołu, w kierunku wody. Oczywiście są przypadki, kiedy będziemy potrzebowali łowić kijem skierowanym do góry, a nawet w bok. Jest to wymuszone specyfikacją łowiska, potrzebą odpowiedniego poprowadzenia przynęty lub warunkami, które nie sprzyjają jerk’owaniu. Jerk’owanie jest najprzyjemniejsze, kiedy łowimy z dryfującej lub zakotwiczonej łodzi. Jeżeli jednak warunki nie sprzyjają nam lub nie posiadamy sprzętu pływającego możemy jerk'ować z brzegu, z pomostów, a nawet brodząc w wodzie. Wówczas właśnie uniesione wędzisko do góry lub skierowane w bok będzie dawało nam możliwość właściwego poprowadzenia przynęty. Będąc na łodzi łowimy głównie kijem skierowanym w dół, tylko niektóre sytuacje jak np. łowienie na płyciznach będą wymagały uniesienia wędziska do góry. W łodzi najlepiej zająć miejsce (zawsze stojące), które będzie na tyle wygodne abyśmy nie musieli uderzać szczytówką o taflę wody, o burtę łodzi i aby nasze ruchy podczas podciągania przynęty nie były niczym ograniczone (prawidłowa pozycja pokazana na zdjęciu).
Odpowiednia postawa to podstawa.
Twitchbaity
Zasada prowadzenia twitchbaitów
Pamiętajmy, aby podczas podszarpnięć, a dotyczy to także wszystkich innych technik jerk'owych, szybko wybierać luz powstały na lince podczas prowadzenia i pracy przynęty. Nie usunięty luz na lice często będzie powodował nie trafione branie lub brak możliwości odpowiedniego zacięcia ryby.
Pullbaity
Charakterystyczny zygzak dla pullbaitów
Salmo jack - niezwykle skuteczny pullbait na szczupaki.
Ważne jest, aby samemu przekonać się, co do skuteczności przynęt wyglądających jak zwykłe kołki.
Walk-the-dog
Wężowy ruch stickbaitów typu walk-the-dog.
Pracująca po powierzchni przynęta (w zależności od modelu) wywołuje różnego rodzaju pluśnięcia, rozbryzgi i hałasy na wodzie. To dodatkowy wabik tego typu jerków. Gdy opanujemy już podstawową technikę możemy dodać do tego jakieś szybkie podszarpnięcia wędziskiem, które często wywołują różne nieskoordynowane ruchy stickbait'a, jego wyskoki na wodę lub szybkie nurki pod wodę.
Glidery - szybowce
Różne typy jerkbaitów.
Główną zaletą drewnianych gliderów jest to, iż posiadają największy zasięg pracy podczas podciągnięć, co znacznie wyróżnia je spośród pozostałych modeli. Drewniane glidery wspaniale szybują wykonując długie odjazdy w bok. Ma to według mnie duże znaczenie, ponieważ im większy zasięg pracy, tym drapieżnik łatwiej zareaguje na przynętę. Glidery wykonane z deski można prowadzić różnymi podciągnięciami wędziska, mogą to być zarówno bardzo wolne, powodujące dalekie i powolne szybowanie przynęty w bok, a mogą to też być szybkie i krótkie podciągnięcia powodujące małe, ale dość agresywne odjazdy na bok.
Drewniane jerkbaity mimo swoich rozmiarów są chętnie połykane przez drapieżniki.
Zasięg pracy gliderów zależy także od ich wielkości. Małe glidery szybują w wąskim zakresie, a im większy glider, tym jego zasięg szybowania jest coraz większy. Ponadto glidery wykonane z drewna można prowadzić dość spokojnie, wolno i „majestatycznie”. Znam drewniane glidery, które podczas pracy osiągają około 1,5 metra zasięgu. Jerki wykonane z plastiku lub pianek wymagają bardziej stanowczych ruchów wędziskiem (oczywiście nie jest to standard), nie mają tak dużego pola zasięgu i bardzo często są statyczne (nie wykonamy nimi tylu tricków, co glid'erami z deski). Wszystkie glidery tonące są bardzo dobrymi przynętami pracującymi w opadzie. Oczywiście podczas łowienia możemy to wykorzystać. Nabierając wprawy w prowadzeniu gliderów możemy dodawać do zsynchronizowanych podciągnięć różnego rodzaju tricki, wykorzystując daną pływalność lub jego skłonność do dziwnych ruchów. Bardzo dobrym sposobem na sprowokowanie ospałego drapieżnika jest właśnie wykorzystanie techniki opadu podczas prowadzenia glidera. Wykonując kilka podciągnięć wędziskiem, tak, aby glider szybował z jednej strony na drugą, można zatrzymać glidera w miejscu i poczekać aż zacznie opadać. Poszczególne modele gliderów różnie pracują podczas opadu, jedne tylko się kiwają, inne kolebią się, a jeszcze inne pracują w opadzie delikatnie szybując na boki. Podstawowa technika prowadzenia gliderów pokazana jest na rysunku nr 4.
Charakterystyka ruchu szybujących jerków
Wielki szczupak, złowiony na dużego jerka (Salmo fatso 14S)
Przedstawiłem Wam przykładowe techniki prowadzenia różnego rodzaju jerków. Kolejnym etapem, na drodze do sukcesu, jest nauka jerk'owania nad wodą i pierwsze brania atakujących drapieżników. Zainteresowanym jerk'owaniem służę pomocą pod adresem e-mail: rognis_oko@jerkbait.pl. Połamania kija i do zobaczenia nad wodą!
Sebastian „rognis_oko” Kalkowski
Tekst ukazał się w skróconej wersji w 07/2005 Wiadomościach Wędkarskich.
Tekst: Sebastian „rognis_oko” Kalkowski
Zdjęcia: Sebastian „rognis_oko” Kalkowski, Marek Stryk, Robert „Komancz” Rachuta
Rysunki: K. Gozdera
Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum.
0 Komentarze