Kategorie Wszystkie →
Szukaj w artykułach
Reklama
Ostatnie na blogu
-
Omlet ok..
Sławek Oppeln Bronikowski - 20 lis 2024 22:30
-
Koniec... i wędkarskie życie po nim
Guzu - 29 paź 2024 12:00
-
sztuka łowienia
Sławek Oppeln Bronikowski - 07 paź 2024 20:22
-
i tak dalej
Sławek Oppeln Bronikowski - 17 wrz 2024 20:04
-
Nudy
Sławek Oppeln Bronikowski - 05 sie 2024 10:00
Ostatnie komentarze
-
Najlepsze wędzisko muchowe-subiektywny ranking użytkowników
Fatso - wczoraj, 17:35
-
Literatura wędkarska - nasze biblioteczki
pablo - wczoraj, 13:08
-
jerkówka ATC MU 606 vs.....???
jbk - wczoraj, 13:06
-
Znaczki i odznaki ryb łososiowatych
S. Cios - 22 lis 2024 16:29
-
Nasze muchy
Adrian Tałocha - 22 lis 2024 15:56
-
Łowienie białorybu na spinning
wilczybilet - 22 lis 2024 08:40
Tagi
- ogłoszenie
- wędki
- przelotki
- inne
- kołowrotki
- konkurs
- wodery
- śpiochy
- rodbuilding
- kołowrotek
- video
- dolnik
- catch and release
- pracownia
- odzież
- motorowodne
- fly fishing
- naprawa
- catch&release
- spacing
- blank
- phenix
- uchwyt
- spinning
- artykuł
- #pstragi
- szczupak
- rękojeść
- woblery
- serwis
- okoń
- pstrąg
- step-by-step
- sandacz
- tech
- autorski
- miasto
- street fishing
- c&r
- autorski-rb
- tech-rb
- #refleksje
- fuji
- buty do brodzenia
- mhx
- kleń
- glass
- przynęty
- tuning
- blanki
951 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)
Google, GregorS, Bing, PrzemekL, Staniu99, salmon1977, albert, zaru, Mariusz54, krzych742, KrólRyb, robson78, Tomasz1990, prusak, teetee, maximus, zorro69, pano112, Hubert 1987, DzikiBill, pablo23004, keiko, Żbik, pastore, jamapa, sjurek4, Faer, maro zebaty, soyerek, Kierat, Maly69, tomaszka03, Werem, pit1982, bongo driver, kicaj, jabadaonbis, Michal20, tymof, robert2844, Mariusz B., mopar, Pescador de caña, malybalon, Jacek01, Mister twister, Kcpsp, ŁYSY0312, pasazer, Mateusz95s, rolen
Dobrana para - Talon i Lamiglas
Jakiś czas temu zaproponowałem kilku polskim pracowniom przedstawienie na łamach jarkbait.pl aktualnej oferty rodbuildingowej. Ponieważ kiedyś opublikowaliśmy cykl „rodbuilderzy prezentują” gdzie podział wędek był ściśle przypisany do gatunków ryb, tym razem zaproponowałem trochę inną klasyfikację. Tytułowa „dobrana para” oznacza dwa wzajemnie uzupełniające się kije, które razem umożliwiają wędkarzowi komfortowe łowienie w większości sytuacji.
Na moją propozycję pozytywnie odpowiedziała poznańska pracownia Art Rod (www.art-rod.com). W poniższym artykule Tomek Mańczak prezentuje dobraną parę wędek do łowienia z łodzi.
@friko, 2014
Ograniczenie siebie do tylko dwóch wędek na łódce, to w wielu wypadkach niepotrzebny masochizm …choć równie często jest to w pełni wystarczająca kompilacja, cóż, wędkarskie dylematy:) Dziś przedstawię dwie różne konstrukcje z Woodland, z których bardzo często korzystamy.
Talon Delta 6’9”MLXF2 -2.05m, 4-14g, 5-12lb ExFast.
Delta - nowa, topowa seria amerykańskiego producenta zaskakuje każdego, kto miał do czynienia z blankami tej firmy. Smukły blank o małym przekroju jest zaskakująco szybki, lekki i stosunkowo sztywny. Całkiem odmienny od filozofii miękkiej szczytówki i mocarnego dolnika. Blank, zwłaszcza jak na dwuskład, jest bardzo spójny. Całą serię zaprojektowano do przynęt i technik wymagających od łowiącego przeróżnych animacji typu podszarpnięcie, podbicie, ogólnie jak się okazało, Delta niezwykle łatwo przenosi energię z ręki na ruch wabika. Stąd wyraźna twardość blanku od samego czubka szczytówki.
Testy rozpoczęliśmy od tytułowego, najlżejszego modelu. Pomysł na ten projekt był prosty – przelotki Fuji w KR Concept, rękojeść z niezabudowanym SKSS16 Andromeda, plus dolny gryf z korków Tiger burl. Do ciemnozielonego (Emerald Green) blanku ta kombinacja bardzo mi pasowała. Forma minimalistyczna i wyciągająca maksimum wartości użytkowych przekłada się w praktyce na ciepły i wygodny chwyt, maksymalnie wyciągniętą czułość i niską wagę – finalnie dokładnie 95g (przelotki w stalowych ramkach).
Pierwsze wrażenia: duża szybkość i sprężystość, brak przesztywnień. Już pierwsze wypady w październiku 2013 potwierdziły klasę konstrukcji, wędziska charakteryzował znakomity rzut, blank kapitalnie się ładuje, katapultuje z całości długości. Przy prowadzeniu przynęty w swoim zakresie wędka jest twarda, poddaje się nieznacznie, aktywne łowienie jigiem, gumą oraz szerokim spektrum woblerów jest po prostu genialnym, świadomym i komfortowym doświadczeniem.
Lekkość i manewrowość wędki, przy dużej czułości wybija się bardzo, ciężko znaleźć jakikolwiek porównywalny składany blank w tym względzie, może poza paroma produkcjami stricte japońskimi. Podany zakres jest realny, w wypadku D69MLXF2 najlepiej łowi się gumami 5-10cm plus główki 5-15g, kogutami do 15g, woblerami 6-13g (takich używałem, prawie wyłącznie z systemem rzutowym - Rapala plus szereg zabawek made in Japan;)). Łowiąc na takie przynęty okonie, sandacze, szczupaki robi się nie tylko z wielką przyjemnością,ale też bardzo skutecznie, także za sprawą znakomitej amortyzacji podczas holu. Wychodzi wtedy druga natura Delta, brak suchości, chęć do wejścia w ugięcie przy zachowaniu mocy i kontroli. Całość, z perspektywy roku na wodzie naszych egzemplarzy (drugi to Delta 74MXF2), a także z opinii, głównie entuzjastycznych, naszych klientów, daje obraz produktu znakomicie dopracowanego pod każdym względem.
Lamiglas INF863 – 2.18m 5-21g 8-20lb Fast.
Drugie wędzisko, które chcieliśmy zaprezentować, jest już w klasycznym jednoskładzie, to Lamiglas Infinity. Z Infinity korzystamy od wiosny 2013. Blank podobnie jak Delta, korzysta z najnowszych zdobyczy w technologii kompozytowej. Nawiązuje do koncepcji Lamiglas Titanium, tu rolę dopalaczo-wzmacniacza w dolnych partiach blanku pełni woven grafit.
Blank ma subtelną szczytówkę, która dość szybko się wzmacnia, dolne partie wyglądają już dość potężnie, blank jest mocno zbieżny. Całość jest bardzo sprężysta, szybka, harmonijna. Egzemplarz ze zdjęć wykonaliśmy wiosną tego roku, w rękojeści musiał się znaleźć nowy, interesujący i wielce obiecujący uchwyt Fuji TVS, ogólny styl tym razem bardziej predysponował na gryfy piankę. Ze względu na zbijanie wagi i piękny wygląd woven, którego szkoda przecież zakrywać, jedyną opcją na rękojeść był split grip:). Przelotki to Fuji SIC Titanium w klasycznym koncepcie. Blank minimalnie skróciłem z góry na wymiar do przelotki 1.6mm.
INF ma niezły wygar, rzuca wspaniale różnymi przynętami. Sporo egzemplarzy zbroiliśmy też castingowo, to już pełna poezja.. Wędzisko naprawdę dużo potrafi, przede wszystkim jako narzędzie do gum i jigów. Najlepszy zakres dla INF863 to główki 7-25g(albo ciężarki do np.Carolina Rig). Wielkość gumy 3-5”, przy prowadzeniu pracuje końcówka szczytówki, linka zawsze jest bardzo ładnie napięta. Czułość jest naprawdę świetna, również w temacie przekazywania życia od samej przynęty.
Większa twardość blanku w partiach szczytowych szybko pojawia się podczas mocniejszego podbicia, zacięcia, wtedy nagle wychodzi te 20lb i zaawansowana konstrukcja blanku, moc jest przepotężna. Tę moc przy okazji bardzo łatwo się dozuje, można wykonać bardzo szybkie i mocne zacięcie, można też wytrzymać podskubywania, delikatne brania i małym ruchem nadgarstka efektywnie przyciąć w intuicyjnie najlepszym momencie. A dalej, jak to Lamiglas, wędka bajecznie amortyzuje podczas holu, jest super amortyzacja, jest też duuży zapas mocy. Ogólnie Lami w super formie:) Druga, odmienna grupa przynęt, którymi kapitalnie łowi się za pomocą Infinity to crankbaity. Pomimo, że to dość ostra wędka, to czuła szczytówka, gładkość pracy, super czułość, wyważenie w ręku, sprawiają, iż obławianie crankami zwalonych drzew, czy pól rdestnic jest bardzo efektywne. Dobrze łowi się wszelkimi modelami miedzy 10 a 20g(najczęściej używałem DT, B-Switcher, DeepX, DUO M65). W tych warunkach przydaje się też zwiększona moc tego blanku, rybę trzeba siłowo wyciągnąć spomiędzy gałęzi, czasami natychmiastowo, a Infinity bez problemu staje na wysokości zadania.
Przy okazji kilkumiesięcznych testów tego egzemplarza z nowym TVS muszę przyznać, że nam ten uchwyt bardzo przypadł do gustu, nie tylko wizualnie... Jest bardzo wygodny, niemęczący kompletnie przy symetrycznym chwycie i ciepły.. Podsumowując, te dwie wędki naprawdę sporo potrafią i ogarniają, a łowienie za ich pomocą dostarcza mega frajdy:)
@Tomek Mańczak, 2014
- @slider@, tofik, Piotrek Milupa i 15 innych osób lubią to
28 Komentarze
Po takiej recenzji aż się chce zadzwonić do pracowni
O ile tego typu harce z wedka - jak opisane w tym materiale - to nie moj swiat.
To wykonanie tego Lamiglasa naprawde mi przypadlo do gustu.
Co to jest za uchwyt w tym Talonie i czy są inne kolory?
autocenzura
A ja wciąż nie mogę się nadziwić, jak ktoś może napisać po testach, że "rękojeść z niezabudowanym SKSS16 Andromed"... "przekłada się w praktyce na ciepły i wygodny chwyt".
Pan Wagoneer rzeczywiście miewa zdumiewające odstręczające zachowania , ale i tak wolę Talona od dalekowschodniego tchnienia . Woodland jest wciąż hegemonem , liderem i dawcą wzorów ..
Mnie ten TVS nie bardzo pasuje, ale wiadomo, kwestia gustu
Fajnie się czyta, szkoda, że zabrakło zdjęć z ugięciami
Jaka jest cena Talon Delta 6’9”MLXF2 -2.05m, 4-14g, 5-12lb ExFast ?
Blank w Art-Rod 600 pln
Hmmm, ładnie to wygląda.
autocenzura
.
Nie popadajmy w skrajności, Delta nie jest jedynym udokumentowanym złamanym blankiem na forum.
Od końcówki września użytkuję model 74MXF2, ma go również mój znajomy. Fakt po przeczytaniu o perypetiach użytkowników, delikatnie się zaniepokoiłem. Dość intensywne jak na mnie wędkowanie w sezonie jesienno-zimowym, nie ujawniło żadnych wad i niedomagań, zarówno w mojej Delcie jak i wędce kumpla. Postawie więc tezę ,że opisane przypadki raczej regułą nie są.
Myślę ,że opis przedstawiony przez Tomka Mańczaka celnie oddaje charakter serii. Ja w zestawieniu z moimi St. Croix-ami, znalazłem ulubiony kij. Bardzo dobrze kontroluje się przynętę, począwszy od odległości i celności rzutu, kończąc na czuciu brania (choć mam świadomość ,że jest to cecha mocno subiektywna). W czym Delta bije choćby Avida , to praca pod rybą a w efekcie zero spadów.
pozdrawiam
autocenzura
Hej, dziękuję za podzielenie się wrażeniami, niektóre prowokują do komentarza z mojej strony,
korzystam więc;):
-uchwyt Fuji SKSS16 bez zabudowy, jest dla mnie w wędzisku jigowym jak najbardziej wygodny (jest tak pod warunkiem symetrycznego chwytu, dwa palce powyżej i dwa poniżej stopki), od bodajże trzech lat my i wielu naszych klientów często decyduje się na to rozwiązanie..jest to fajna alternatywa i dobrze, że jest..jeszcze dekadę wstecz nie było tak kolorowo
-TVS wg mnie również wymaga symetrycznego chwytu, w innym wypadku czar pryska;)
-na blankach Talon buduję wiele wędzisk ART-ROD i jakoś się nie łamią..gdyby ich jakość była niska, to od dawna nie istniałby Talon, a ART-ROD dokładałby do interesu
-przypadek złamanej wędki wykonanej przez Yglo dla Guzu znam z obszernej relacji Daniela, na potrzeby forum uproszczonej..blank ten mógł mieć wadę wykonawczą (przez zdarcie lakieru nastąpiła utrata gwarancji, więc nie dowiemy się jak było), wg mnie, co już jest poza tą kwestią niejako, Yglo zbyt rzadko rozmieścił przelotki, a Daniel mocował się z kabanem przy totalnym hi-stcku;)..
Z mojej perspektywy: łowimy z Michałem dwoma Deltami od kilkunastu miesięcy, ciągle z dużą przyjemnością..od wiosny 2014 wykonaliśmy może niewiele, trochę ponad 20 wędzisk na blankach Talon Delta, nikomu nic się nie połamało, wręcz przeciwnie, większość osób wracała z super pozytywnymi wrażeniami z nad wody. Dlatego ART-ROD niezmiennie podpisuje się pod Deltą. Negatywne komentarze słyszę od osób, które nie miały żadnej styczności z tymi blankami, nie mówiąc już o łowieniu za ich pomocą..
Pozdrawiam, Tomek.
autocenzura
Mały update z mojej strony. Jeżeli chodzi o nierówne ścianki w moim Talonie, to dotychczas nie miały one negatywnego wpływu na walory użytkowe kija. Wędka ma się dobrze...
Witam, jaki rozmiar kołowrotka jest podpięty do wędki Talon Delta? Jaki jest rozmiar przelotki startowej i z jakich przelotek rozmiarowo jest wykonany tunel szczytowy również w Talonie? Pozdrawiam
Witam,
jak wspomniałem wcześniej, jak do tej pory wypadek Guzu był jednostkowym. Nikt z moich klientów Delty nie połamał. Poza tym wędka przez nas wykonana ma pięcioletnią gwarancję, a jeśli ktoś trafiłby na wadliwy blank, wyszłoby to bardzo szybko.
Talony patrząc od strony złącza z reguły mają tam nierówną ściankę, wynika to z firmowej koncepcji wykonania i wzmocnienia złącza.
Talona też trzeba nauczyć się zbroić, te blanki mają swoją specyfikę i wynikające z tego wszelkie zalety i wady.
..kołowrotek na fotografii to Rarenium 2500. Start w KR 20H, kończone na 4.5.
Pozdrawiam, Tomek.
Czyli @Ygloo źle uzbroił???
Zdjęcie lakieru, źle rozmieszczone przelotki... Cóż tu więcej dodać, zapewne źle uzbroił. Zdjęcie lakieru nie musiało zaszkodzić ale przecież mogło,
nie poważyłbym się na taki krok bez udokumentowanych podobnych zbrojeń zakończonych sukcesem, poza tym po kiego wała ściągać taki piękny
lakier???
Akurat Talony wyjątkowo dużo zyskują po zdjęciu lakieru, miałem okazję przekonać się na niejednym modelu.
Aczkolwiek jeśli kij ma być głównie ozdobą stojaka, niewątpliwie lepiej piękny kolorek zostawić.
P.S. Tzw. "udokumentowane podobne zbrojenia zakończone sukcesem" mogą zaistnieć tylko wtedy, kiedy ktoś je kiedyś przeprowadzi Czyli "do odważnych świat należy", jak to mówią, czy też "kto nie ryzykuje, ten na forum gdyba".
Konkrety poproszę, cóż zyskują owe Talony po zdjęciu lakieru?
Lakier niewątpliwie zdobi blank, ale też chroni go przed uszkodzeniami, myślę że Panowie z Talona wiedzieli co robili malując te blanki i nie jest to jeno "chwyt pod publiczkę",
jednakowoż chylę czoła przed wszelakiej maści pomysłami mającymi na celu wyciągnąć z blanku ile się da, o ile ma to ZNACZNY wpływ na pracę wędziska.