Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1100 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

896 gości, 7 anonimowych

Zenek67, domino, Pikehero320, Google, Tropiciel salmonidów, wojti80, Tomek Mańczak, seba666, GINPK, kaiser, Jakub K, bullet81, radek_u, jachu, maku79, romanus, siarq, Bing, Trociarz, Mariusz B., tibhar, Białek, sslonio, Marcin Rafalski, adis, krzysiek1, tomkosto, Artek, LABRAX, DzikiBill, Mysha, Sadek8, Arturo510, Marek1969, freshwater, salmon1977, theslut, stoen, asp, Maciej_K, P487, Redzi, Hecht_100, pit1982, kryss, lenny, sero1975, mkordeusz, M@W9, Marcyś, neronhell, pawelWPR, mierzej, SzczupakRzeczny, nalewator, LubieMlodePanie, gumiszon, piter v, Ferret, Artech, Tomasz eS, wrozyn, margaryna, pasazer, Aries, rolen, qbencjusz, camel, toto2, HuchoTaimen, robert7704, LiXiaoLongPL, schindler, 12345, Patryk122, przemek531, Pickerel, świeżak, Pawel369, hasior, mirekoko, drzejko, Maniek600, kamilek97, marr25, Friko, Forecast, Przemek_M, remek1, nimret, fifek, lysy69, JakPot, krez, mav3rick, bartsiedlce, Facebook, Maweric88, Soldier82, roost, Flls, WronaJig, macieknikos, Lofix, Przemeksik, bubas, elmo, mero, Delbanka, p-pro7, foxy77, Durzy, Popej, Houdini, Wojciech_B, Andru77, Dawid1599, Komar, mareko, KamiLures, Maciej1979, M&M, GroPerch, dawidzcm, mario1439, BGM, vann, Sławek77, tomo80, SPINKAMION, coma, drChlubicz, grzesiu, Fatso, nurek28, Hermano, Kaza133, thor13, Kacpi, mariusz!, Bolemor, Odol, rav_id, robal28, Zbigniew.P., jacek.hetflaisz, Pietruk, Fifik, MatB, Elatios, pano112, MATIG, bymes, bambus, MANK, magik, snoek3, bartolomeo213, jakub75, Badzio88, hose4ras, Niusio99, Ciastek, Wesol, la-bazooka, Karaś, MajKar, turbo93, Miro 85, Sławek.Sobolewski, sebson, PePe., pepe17, MarekT, tomibdg, ttoomm, pejper, Synek, krzysztof1983, mokilok, pieczywko, robertd, siatkaz, markir, kornik1978, Piotrek Milupa, Wedkarz 1987, AngusCK, Guzu, bigos, tom3, OJP, Kowal_wns, Cez@ry, perch77, Borsuk, maykel, motylW1, hektor7901, mario55


- - - - -

Lurebuilding Team przedstawia.... Epizod 1......


W moich rodzinnych stronach, pośród zielonych i kwiecistych łąk, u podnóża gór sudeckich w Kotlinie Kłodzkiej - jest kilka rzek, które dawno, dawno temu obfitowały w bogaty zasób rybostanu: pstrągów, lipieni i kleni.
Wydeptywałem brzegi rzek, łowiąc te przepiękne ryby na naturalne przynęty, którymi były złapane chrabąszcze, bąki i koniki polne. Z czasem nie mogłem znieść tak niehumanitarnego stosowania owadów do moich połowów i zacząłem strugać, najpierw z kory topoli, a następnie z patyczków gałązek lipowych, te robaczki, którymi wcześniej poławiałem. Początki były trudne, a i zdobycie wszelkich materiałów, nawet do ich pomalowania, sprawiało trudności. Z biegiem lat nabierałem wprawy w moich strugankach. Później szeroka gama różnorakich materiałów i narzędzi ułatwiła moje hobby, które przerodziło się w pasję.
Dla mnie, nie istotna jest wartość materialna zrobionego przeze mnie owada. Liczy się jego wykonanie, zmierzające do realizmu, zrobienie owada, który wyglądem przypomina naturalnego.


 

Prezentuję film przedstawiający technikę wykonania chrząszcza wodnego - pływaka żółtobrzeżka z pianki poliuretanowej (PU). To wyjątek, bo 80-90% wykonywanych przeze mnie owadów, robionych jest ręcznie z drewna lipowego.

 

Technika wykonania została zaprezentowana w filmie. Jednakże chciałbym zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

 

1. Zrobiony do formy wzornik musi być bardzo dokładny. Należy polakierować go lakierem chemoutwardzalnym i pozostawić do wyschnięcia, w celu nadania mu całkowitej gładkości.

 

2. Dlaczego forma silikonowa? Gdyż chrząszcz na górnej powierzchni posiada podłużne nacięcia, wgłębienia. Silikon podczas rozformowania poddaje się naprężeniom, przez co nie uszkadza struktury odlewu. Jest to niewykonalne np. w formie z żywicy odlewniczej!

 

3. Pianka poliuretanowa (PU). Należy ściśle dostosować się do sposobu jej użycia w/g wskazań producenta. Różne rodzaje pianek mają inne czasy mieszania i tzw. startu (rozprężania), oraz odgazowywania się i utwardzania.

 

4. Należy przestrzegać czasu możliwego do rozformowania odlewów. Pośpiech to znaczne ryzyko uszkodzenia odlewów, np. zdeformowania, lub zrobienia odłamów.

 

5. Należy pozostawić odlane korpusy na długi czas do odgazowania i do utwardzenia się pianki. Pośpiech to nasza porażka!

 

Starajcie się, by wasze prace były robione dokładnie w najmniejszych szczegółach, a sukces i zadowolenie gwarantowane! ·

 

Życzę udanych prac i wiele satysfakcji oraz radości.


 

Pozdrawiam.
@Harjer (2016)
8 Komentarze

Zdjęcie
woblery z Bielska
25 kwi 2016 19:00

Jest to pierwszy z (mam nadzieję :)) długiej serii artykułów, zdradzających różne tajniki budowania przynęt. Wielka wiedza i umiejętności autorów, pozwalają podpatrzeć liczne drobiazgi, pomagające w samodzielnym konstruowaniu nowych, coraz lepszych przynęt. Dzieląc się, mnożymy wiedzę wspólną. Dzieląc się tą wiedzą, stwarzamy solidną bazę dla nas samych i dla następców, kontynuatorów lurebuildingu. Korzystajcie z tej wiedzy śmiało, przedstawiajcie swoje pomysły i spostrzeżenia. Mam nadzieję, że pod każdym z artykułów będzie spora dyskusja - artykuł siłą rzeczy jest tylko wstępem i nie obejmuje całości zagadnienia. 

 

Dziękuję Jerzy za kawał dobrej roboty :clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:

Dziękuję Jerzy za kawał dobrej roboty :clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:

 

Janusz bardzo dobrze napisane! Dla mnie lurebuilding to wielka niewiadoma. Dzięki takim wpisom, poradnikom widzę jak to wygląda od kuchni. Świetnie Jurku, że się dzielisz i ... pokazujesz swój warsztat. Dziękuję!

  • platynowłosy lubi to

Jurku, super sprawa. Jak tak patrzę to może i ja zacznę coś robić  :) . Dziękuję, że podjąłeś się tego tematu. Bardzo przydatna rzecz. Brawo  :clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands: .  A w Kotlinie rzeki mają się dobrze. Odwiedź je ponownie. 

 

PS.

Liczyłem, że w końcu Lurebuilding team da przykład i sam zacznie pisać artykuły. Nie mogę Was wiecznie wyręczać  :lol: .

  • remek lubi to

Janusz bardzo dobrze napisane! Dla mnie lurebuilding to wielka niewiadoma. Dzięki takim wpisom, poradnikom widzę jak to wygląda od kuchni. Świetnie Jurku, że się dzielisz i ... pokazujesz swój warsztat. Dziękuję!

Cieszę się, że moja praca z tego zakresu może służyć zainteresowanym osobom pomocą i jej prezentacja podoba się

Tak wiele napisano na ten temat, ale dobrze jest to zobaczyć w całości, tak normalnie, jak to robimy używając własnych rąk.

Zawsze jak widzę motto nad Nickiem Janusza: "Jak coś Cię przerasta, dorośnij", myślę, że w życiu każdego z nas tak właśnie jest ! :)

Stwierdziłem, że właśnie - to jest ten czas, gdy mogę podzielić się swoją wiedzą z innymi  ;)

  • remek lubi to

Banjo, świetnie sobie dajesz radę. Dawaj następny tekst :D

Czekam na ruch Remka  :) .

Czekam na ruch Remka :) .


Już, już ... obiecałem w długi weekend ale trzeba przestawić bo ... ludzi na ryby wywiało i mnie też - nie dałem rady :) Już przekazuję :)
  • Banjo lubi to

Spoko  :) .

  • remek lubi to