Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

X edycja - WYPRZEDAŻ GARAŻOWA - 2025
Po raz dziesiąty spotkamy się na wyprzedaży garażowej - 5 kwietnia 2025 r (startujemy o godz. 10:00 a kończymy o 15:00). Dla publiczności (osób kupujących) wejście będzie jak zawsze bezpłatne i bez żadnych ograniczeń. Ostatni garaż był jednym z najbardziej udanych jeśli chodzi o ilość kupujących a na X jubileuszowym planujemy podbić rekord frekwencyjny!
Rezerwacja stolików dla sprzedających -> Wyprzedaż garażowa - rezerwacja stolików



Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1212 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

1141 gości, 5 anonimowych

Bing, Andrzej6, snoek3, guciolucky, Żbik, Google, ronin, star, piotrmar70, asp, Facebook, Dziadek 1972, robal28, fazi, spayol, selk, blakblek, Pawel369, Rheinangler, staszek72, dante, rower26, witoldn, bartekmaj, Synek, Doman, KrólRyb, Krzysiek184, Bass-74, Feliks, Framuga, zenekk, Pisarz.......ewski Piotr, ASAPfishing, wujek, hektor7901, Adam spin, Darek_W, Pescador, Trociowy, gringo, David77, SzczupakRzeczny, mariuszf, mayou, Szankos, 5384, elvis, przemofight, Kacper Kniaź, adriano, Biesan, sieko, Piotrek6767, spidi, fdt, Insektoidalny, Bartek12!, psd27, bert64, adamos, salmon1977, pyotreq, Miru, sebik, Niusio99, WiktorK, tibhar, Dano.


- - - - -

Program Pomocy dla Młodych Rodbuilderów - inicjatywa jerkbait.pl oraz pracowni Fishing Center


Portal jerkbait.pl od początku swego istnienia stara się propagować ideę rodbuildingu. Na naszych łamach można znaleźć liczne artykuły opisujące wędki ręcznie wykonywane pod kątem różnych technik połowu, gatunków ryb i zapotrzebowań. Nie brak również wywiadów z postaciami ważnymi dla świata rodbuildingu. W dziale Rodbuilding na forum toczy się wiele ciekawych dyskusji poświęconych praktycznym aspektom montażu wędek a pasjonaci rodbuildingu prezentują swoje dokonania w autorskich wątkach połączonych od niedawana w galerię rodbuildingową Nasze Prace.


Tendencją ostatnich miesięcy, która szczególnie nas cieszy jest fakt rosnącej liczby Użytkowników samodzielnie montujących wędki – ludzi, którzy decydują się na czynne uprawianie rodbuildingu. Śledząc artykuły z serii Moja Przygoda z Rodbuildingiem oraz wpisy na forum daje się zauważyć, iż jak każde początki – również te rodbuildingowe nie są proste. Barierą jest na pewno brak możliwości odbycia praktyki na żywo pod okiem bardziej doświadczonych adeptów sztuki montażu wędzisk, trudności może sprawiać również samodzielna konstrukcja urządzeń niezbędnych do budowy wędki. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom i chcąc w szczególny sposób wspierać osoby stawiające swoje pierwsze kroki w rodbuildingu a także zachęcać innych do podjęcia tych kroków, portal jerkbait.pl wraz z pracownią Fishing Center ogłaszają Program Pomocy dla Młodych Rodbuilderów, którego elementy przedstawiam poniżej w rozmowie z Hubertem Matuszewskim z Fishing Center.





F: Hubert, może na początek powiedz parę słów o sobie, bo zapewne większość osób kojarzy głównie Twojego ojca, Irka Matuszewskiego. Powiedz od jak dawna zajmujesz się rodbuildingiem i jakie projekty lubisz wykonywać najbardziej.


H: Rodbuilding w moim życiu jest obecny w zasadzie odkąd pamiętam. Mam 24 lata a pracownia Fishing Center ma już 21 lat więc w zasadzie mogę powiedzieć, że wychowywałem się w atmosferze rodbuildingu. W domu od zawsze tata mówił o wędkach, blankach, komponentach a ja nieświadomie chłonąłem to wszystko. Siłą rzeczy po jakimś czasie, miałem wtedy ok. 14 lat, zacząłem wykonywać pierwsze samodzielne kroki w tym rzemiośle. Jak wiele osób swoją przygodę z rodbuildingiem rozpoczynałem od przeróbek – do dziś pamiętam pierwszy kij, który przerabiałem, był to 3-częściowy spinning Composite Developments z serii Exclusive (dziś ta seria widnieje pod nazwą Blue Rapid), więc można powiedzieć, że zacząłem ambitnie. Przeróbki zresztą robię do dziś, ale obecnie najczęściej z przypadku lub konieczności – np. ostatnio znalazłem ułamanego spin bassa ISB841 i tytułem eksperymentu dobrałem do niego pełną szczytówkę (wklejkę) z grafitu, jakie sprowadzamy do pracowni z Japonii – przez przypadek można powiedzieć powstała wklejka o ciekawych właściwościach i zaskakująco płynnym ugięciu, nie mogę się doczekać żeby przetestować ją na wiosennych okoniach. Jeżeli mam wybór, to najbardziej lubię wykonywać krótkie wędki sandaczowe w różnych wariantach rękojeści rezonansowych.







Bardzo lubię łowić sandacze i często robimy to z tatą w sezonie, jest to zawsze dobra okazja do eksperymentowania, sprawdzania w praktyce różnych rozwiązań – testowanie nad wodą pomysłów, które przychodzą mi do głowy w pracowni to chyba coś co lubię najbardziej. Ostatnimi czasy zacząłem również uczyć się wyplatanek, zimą jest na to dużo czasu.





F: Hubert, skąd pomysł na Program Pomocy dla Młodych Rodbuilderów? Czy czujesz się jeszcze młodym rodbuilderem?


H: Na pewno nie czuję się starym rodbuilderem, ha ha. Mówiąc poważnie - oczywiście, że czuję się młodym rodbuilderem, może nie w sensie stażu ale na pewno w sensie wieku no i świadomości ile jeszcze muszę się nauczyć od taty i od Piotrka Strzeszewskiego. Jak wspominałem moja sytuacja od początku była wyjątkowa - miałem to szczęście, że już na starcie miałem dostępną profesjonalną pracownię i ludzi, których mogłem podpatrywać, wszystkie urządzenia – bez tego byłoby mi o wiele trudniej. Dziś jestem drugim pokoleniem w naszej pracowni, chciałbym kontynuować rodzinną tradycję ale przecież nie wszyscy mają takie możliwości. Tak jak napisałeś, dla kogoś z zewnątrz początki w rodbuildingu mogą być trudne i myślę, że można wiele zrobić żeby złagodzić te bariery dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z rodbuildingiem. Na pewno chcielibyśmy podjąć taką próbę w Fishing Center i liczymy, że jerkbait.pl w tym pomoże.


F: Oczywiście, że postaramy się pomóc. Przejdźmy zatem do konkretów: jakie formy pomocy możemy zaoferować osobom stawiającym pierwsze kroki w rodbuildingu?


H: Przede wszystkim know-how. Jest co prawda wiele informacji dostępnych w Internecie, np. na jerkbait.pl czy na rodbuilding.org, są filmy na youtube ale prawda jest taka, że nic nie zastąpi namacalnego kontaktu i uczestniczenia na żywo w procesie powstawania wędki. Chciałbym zatem otworzyć drzwi pracowni Fishing Center dla osób, które taki bezpośredni kontakt chciałby uzyskać. Bardzo podoba mi się pomysł rodbuilding classes czy rodbuiliding seminars jakie funkcjonują w USA – nieformalnych spotkań w luźnej atmosferze, podczas których można wymienić się doświadczeniami, przećwiczyć pewne elementy techniki, namacalnie porównać blanki czy inne komponenty.


Ja również chciałbym zorganizować cykl takich spotkań. Planuję, żeby były to spotkania sobotnie, klikugodzinne – tak aby umożliwić dotarcie również ewentualnie zainteresowanym osobom spoza Warszawy. Dokładne terminy będziemy ustalać na forum - mam nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z zainteresowaniem Forumowiczów.





Drugi istotny czynnik, który moim zdaniem może budzić pewne obawy u osób zastanawiających się nad czynnym uprawianiem rodbuildingu to park maszynowy. Oczywiście nie są problemem proste narzędzia takie jak pędzelki czy szpatułki, ale już profesjonalna suszarka i wrapper kosztują spore pieniądze a nie każdy ma umiejętności pozwalające na zbudowanie od podstaw własnego warsztatu. Dlatego Fishing Center podjęła decyzję o sprowadzaniu ekonomicznych zestawów rodbuildingowych z oferty Batson Enterprises – każdy zestaw składa się z elementu do suszenia wędki (silniczek z podstawką) …





… oraz ręcznego wrappera do robienia omotek.





Pierwsze takie urządzenia już przyszły do pracowni i będziemy je sprzedawać po preferencyjnych cenach, w zasadzie można powiedzieć po kosztach zakupu i sprowadzenia z USA. Zestaw taki jest w zupełności wystarczający do produkcji wędek w małej skali, na indywidualne potrzeby, zawiera wszelkie niezbędne elementy – jak widać na zdjęciach. Mam nadzieję, że możliwość nabycia takich zestawów zachęci kolejne osoby do spróbowania swoich sił w rodbuildingu.





F: Myślę, że to bardzo fajne pomysły i jerkbait.pl będzie wspierał tę inicjatywę całym sercem. Od czego zaczynamy?


H: Widzę, że ostatnimi czasy pojawiło się wiele prac w galerii rodbuildingowej Użytkowników jerkbait.pl Nasze Prace. Bardzo mnie to cieszy. Pomyślałem, że najbardziej aktywnych Użytkowników warto byłoby zachęcić do dalszej aktywności jakąś drobną nagrodą. Zastanawiam się nad zaoferowaniem zniżek na komponenty dostępne w Fishing Center dla osób aktywnie udzielających się w galerii. Chciałbym również ufundować jeden z zestawów rodbuildingowych, o których wspominałem powyżej jako nagrodę w konkursie dla aktywnego Użytkownika działu Rodbuilding na jerkbait.pl – pozostawiam Redakcji jerkbait.pl do ustalenia szczegóły takiego konkursu, tego czy będzie on dotyczył artykułów rodbuildingowych na stronę główną z serii Moja Przygoda z Rodbuildingiem czy też aktywności we wspomnianej galerii rodbuildingowej – myślę, że coś wymyślicie.




F: Oczywiście, z przyjemnością zorganizujemy taki konkurs. Hubert, powiedz mi na koniec, czy nie obawiasz się, że w ten sposób powstanie było nie było jakaś konkurencja ekonomiczna dla Fishing Center?


H: Nie, nie obawiam się tego- myślę, że to by było rozumowanie w bardzo wąskich kategoriach. Trzeba pracować nad rozwojem idei rodbuilidingu, nad wzrostem zainteresowania tą dziedziną i nad świadomością wędkarzy – bowiem czym rynek rodbuilidngowy będzie większy tym w końcowym efekcie będzie korzystniej dla wszystkich: i dla pracowni, i dla osób praktykujących rodbuilding na własne potrzeby i dla samych wędkarzy. Dlatego liczę, że również inne pracownie podzielą ten punkt widzenia i pójdą w ślady Fishing Center, przyłączając się do Programu Pomocy dla Młodych Rodbuilderów.


F: Dziękuję za rozmowę.


H: Ja również dziękuję i pozdrawiam wszystkich Forumowiczów jerkbait.pl – do zobaczenia na forum i miejmy nadzieję również w pracowni.



Friko, 2011


Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum



<script type="text/javascript">
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>

 





0 Komentarze