Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1213 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

1186 gości, 1 anonimowych

Bartek85, Bing, Google, ciosekm.80, Biesan, tomasz196209, Marek1969, Mik, kris73, radeqs, Geciowy, ManieQ, niko333, azhek, PerchMaster, skampi, Sayonara, gregory-171, Sambor, tryt, AdamO., 1sid, gaweda85, SzczupakRzeczny, GINPK, Baars, Bartek1988, Pumba


- - - - -

Przygoda z wędką - założenia - cz. I


 

Na forum www.jerkbait.pl pada i zapewne będzie nie raz jeszcze padało pytanie "Jaki kij do jerkbaitów?". Jest to najzupełniej zrozumiałe, jako że metoda jerkowa odróżnia się od innych metod spinningowych nie tylko techniką prowadzenia przynęty ale najczęściej także właśnie stosowanym sprzętem. Sprzętem, który jak nigdzie indziej jest pochodną charakterystyki samych jerków oraz sposobu ich prezentacji.

 


 

Na to pytanie redakcja www.jerkbait.pl postanowiła odpowiedzieć w dosyć specyficzny sposób. Niewątpliwie w sprzedaży dostępnych jest wiele jerkówek w przystępnych cenach, spełniających wymagania metody. Moglibyśmy je skatalogować i opisać, ale zdajemy sobie sprawę, że taki katalog miałby wartość krótkotrwałą, która zmniejszałaby się wraz z wymianą oferty handlowej w ciągu jednego czy dwóch sezonów. Dlatego zdecydowaliśmy się zbudować dla naszych czytelników wędkę na zamówienie i przedstawić kolejne etapy jej tworzenia w formie reportażu. Mamy nadzieję, iż śledzenie krok po kroku procesu powstawania wędki pozwoli uzmysłowić jakie znaczenie mają poszczególne elementy kija dla późniejszego funkcjonowania gotowego produktu. Wierzymy, iż taka prezentacja pomoże naszym czytelnikom w dokonywaniu samodzielnych i świadomych wyborów zakupowych. Być może będzie to również zachęta do budowy własnej jerkówki. Kto wie?

Zapraszamy zatem na przygodę z wędką.

 

Odcinek pierwszy "Założenia"

Planując czy to zakup gotowej wędki, czy to - jak w naszym przypadku - jej budowę, powinniśmy na początku odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jakimi przynętami będziemy łowić? W jakich okolicznościach? Jakie ryby? Jakie są nasze możliwości fizyczne? Ile możemy wydać? Słowem: poczynić założenia. Dla celów naszego reportażu przyjęliśmy założenia opisane poniżej.

 

Zakładamy, iż wędka powinna być przeznaczona do użytkowania przy wykorzystaniu najbardziej popularnych jerków, uniwersalnych do połowu szczupaków w Polsce i w Szwecji. W chwili obecnej oznacza to dostępne na rynku przynęty długości 10 cm takie jak Salmo Slider 10 czy Salmo Fatso 10 oraz średnie jerki produkcji Siudaka, Cormorana, Jaxona. Chcielibyśmy, aby oprócz typowych jerków nasz kij umożliwił posługiwanie się większymi woblerami-twichbaitami, takimi jak Salmo Perch 12 SR, Salmo Skiner 15 czy Salmo Pike 16SR oraz przynętami powierzchniowymi-topwaterami w rodzaju Salmo Maas Marauder Jr czy większa (saltwater) odmiana Rapali Skitterwalk. Podsumowując gramaturę wymienionych przynęt wiemy, że nie powinna ona wiele przekroczyć 50 gram jeżeli chodzi o górny zakres ciężaru wyrzutowego oraz, że co do zasady będzie się zaczynać powyżej 30 gram jeżeli chodzi o dolny zakres c.w.

 


 

Wędka zasadniczo przeznaczona będzie do połowu z łodzi, gdyż tak najczęściej łowi się na jerki, powinna zatem mieć długość ("krótkość") umożliwiającą jak najłatwiejsze podszarpywanie ("jerkowanie") stosowanymi przynętami, czyli szarpanie w osi góra-dół. Zakładamy przy tym, iż użytkownikiem wędki będzie wędkarz średniego wzrostu, powiedzmy 176 cm, o standardowych warunkach fizycznych.

 


 

Założyliśmy, iż wędka będzie przystosowana do połowu przy użyciu multiplikatora typu "round" np. popularnego ABU C3. Uważamy, że gramatura stosowanych przynęt i związane z tym przeciążenia powstające podczas wyrzutu i prowadzenia (to ostatnie dotyczy zwłaszcza twichbaitów) wymagają użycia bardzo solidnego kołowrotka i multiplikator typu round wydaje się tu być naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem. Przy tej gramaturze przynęt, rzucanie przy użyciu multiplikatora nie powinno sprawiać większych problemów już po krótkim treningu a dodatkowo jest mniej męczące o tyle, iż nie musimy palcem wskazującym zwalniać żyłki jak miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego spinningowania (otarcia palca wskazującego zwłaszcza przy połowach w słonych zatokach bałtyckich w Szwecji nie należą do najprzyjemniejszych).

 


 

Chcielibyśmy także aby wędka była mocna i solidnie wykonana, umożliwiała krótki i zdecydowany, siłowy hol ryb średnich i dużych rozmiarów - hol pozwalający wypuścić je w lepszej kondycji do wody. Wedle naszych założeń wędka powinna być wykonana z materiału odpornego na urazy, o które łatwo na łodzi, a jednocześnie powinna być możliwie lekka, pozwalająca komfortowo łowić wiele godzin.

 


 

Oczywiście najlepiej byłoby, aby wędka nie była także zbyt droga, mieściła się w możliwościach finansowych większości wędkarzy a jednocześnie była produktem przyzwoitej jakości, dającym absolutną pewność zarówno co do wyholowania okazów szczupaka jak i gwarancję długiego i bezawaryjnego użytkowania. Dlatego w kolejnych odcinkach zamierzamy podawać orientacyjne ceny zastosowanych komponentów a także ceny komponentów alternatywnych, możliwych do zastosowania, tak by czytelnik miał wyobrażenie jaki udział w końcowej wycenie produktu mają poszczególne składowe.

 

Naszym przewodnikiem w procesie budowy wędki będzie Pan Ireneusz Matuszewski, właściciel znanej warszawskiej firmy "Fishing Center". Pan Ireneusz zgodził się udostępnić swoją pracownię oraz służyć wiedzą i doświadczeniem konstruktorskim dla celów tego reportażu

 


 


 

W kolejnych odcinkach opiszemy czym kierowaliśmy się przy wyborze konkretnego blanku, na co zwracaliśmy uwagę przy wyborze rękojeści, czemu wybraliśmy takie a nie inne przelotki (odpowiemy na pytanie czym różnią się poszczególne typy przelotek) oraz jak wyglądał proces szukania "kręgosłupa" blanku i następnie jego zbrojenia. Na koniec postaramy się przetestować gotowy produkt w warunkach "bojowych".

Dalsze odcinki przygody z wędką wkrótce na stronach www.jerkabit.pl

 

@friko,2006

 

 

Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum.


0 Komentarze