Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1134 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

1037 gości, 6 anonimowych

daczsan, WSW, Bing, Novis, pasazer, popper, ciosekm.80, rafalsky, Google, GroPerch, Voiteh, kostom63, lutek4444, Miro 85, Bander, SzczupakRzeczny, Mundurowy, Piotrk82, Kwach, dante, lolpol123, rybak109, Okonek@123, zybi, strumien, michal7709, DzikiBill, Kuballa44, Lucas, Michał 1982, rybacz, adis, karkoszek, Crazy_Pike, ozzy321, russian80, mario, doktorek, Pluszszcz, cobrax, Kamil_D, c00per, Mariusz1990, tiko, womaly23, Wacha, ObraFM, zator, gringo, czarny1, hose4ras, MarcinP, Elwojtas, krzysiek gżybek, jakub75, Person, Mariusz1000, sero1975, JestRyba, trissot, marcothroll, mariuszf, Zbigart, wrozyn, Rebus, MarceliS, carlus75, BOB, Mawer, seba122, kruchy15, jasku10, elpojo, Maniek600, _hubercik_, kogut, Radek_Z, Maly69, przemofight, guciolucky, ts21, Tomsi, bezi, Riverhunter, krecik, cyprys19, jajakub, KhaWar, Trociowy, Bolen30, Profil_Nieaktywny, Adrian Tałocha, Arcik


- - - - -

Rodbuilderzy Prezentują edycja 2017 - wędki pstrągowe


Miło nam poinformować Forumowiczów jerkbait.pl iż po kilku latach postanowiliśmy reaktywować popularną serię artykułów pt. "Rodbuilderzy Prezentują". Będzie zatem okazja to zapoznania się z aktualną ofertą wędek handmade pod kątem połowu różnych gatunków ryb oraz technik wędkarskich. Drugi odcinek reaktywowanej serii poświęcony jest wędkom pstrągowym, życzymy miłej lektury !

Talon Trout - wędka włóczykija
(Autor: Tomasz Mańczak, pracownia Art-Rod)

Czy są piękniejsze rzeczy od wędrowania brzegiem rzeki w poszukiwaniu pstrągów? Urok to nieodparty.. Kto tego spróbował, kto w to wpadł, zrozumie. Dziś chcę Wam przedstawić znakomite narzędzie do takich łowów, wędzisko zbudowane na amerykańskim blanku, Talon Trout. Założenia tej konstrukcji doskonale wpisują się w charakter dzikich łowisk, nieważne Pomorza czy Skandynawii, etc. Tam trafiają nasze wędki i potwierdzają w praktyce swoją użyteczność.



 

Dołączona grafika



Do rzeczy; wędka ta, ma za zadanie sprawnie podawać większość twardych przynęt, umożliwić dobrą ich prezentację w nurcie oraz przyciąć i utrzymać pstrąga po braniu, i oczywiście finalnie go wyholować. Talon 8'0"Trout to właściwie EVO3, czyli ostatnia ewolucja tej koncepcji, wykonywana od kilku lat specjalnie dla ART-ROD. Prawdziwa sprężyna stworzona specjalnie do połowu pstrągów w trudnych rzecznych warunkach. Parametry blanku - długość 2,44m, optymalne linki: 6-12lb, przynęty: 5-21g, ugięcie ModFast. Jest on smukły, mało zbieżny, grubościenny. Na pierwszy rzut oka złudnie filigranowy. Zaledwie 8,9mm przy rękojeści, 2mm na szczycie, zwinięty z grafitu IM6. Blank waży 70g. Tradycyjnie polakierowany burgundem. Piękny sam w sobie.


 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika

Wędka rzuca praktycznie wszystkim co nie jest mikro jigiem. Z wielką frajdą. Nie jest w pracy bardzo szybka, ale równie trudno określić ją wolną. Ot, taki "regular", posługując się typowo japońskim wytrychem słownym. Gnie się progresywnie, dość głęboko, płynnie, spokojnie, tężejąc coraz bardziej w mocy. Szybko można się z nią zespolić, co jest niezbędne do precyzyjnego kładzenia wabika. Optimum zgadza się z zawartością moich pudełek - obrotówki 4-10g, woblery 4-9cm, wahadełka 5-15g.


 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



A więc ruszajmy! Talon zapewnia bardzo dobry przekaz tego, co dzieje się z przynętą pracującą w nurcie, jej praca, natężenie, wibracje są dobrze wyczuwalne w dłoni. Przynęty, niezależnie do tego czy łowimy linką mono czy plecionką, tworzą z tą wędką zgrany tandem, którego zakłócenie jest łatwe do wychwycenia. Czułość jest mocna stroną Trouta. Niektórzy myślą, że tylko wysokie moduły ją nam oferują, a to nieprawda. Trout jest przy tym zaskakująco cięty, przy małym ruchu w zasadzie zawsze pewnie ryba siedzi. Podczas holu jest jeszcze lepiej. Pstrąga po prostu elegancko gasi. Trzyma i przyprowadza. Sprawdzone przez niezależne osoby na rybach do ok.60cm w przeróżnych warunkach. Mocy jest ciągle w zapasie. Talon nie boi się różnych odmian ekwilibrystyki - skarpy, burty, zwaliska, krzaki, gałęzie, trzciny, w praktyce jeśli nas samych miejscówka nie zatrzyma, to ta wędka na pewno da radę. Trzeba lądować na klatę, trudno, idzie;) Przypadkowe kontakty z byle gałęzią też mu nie straszne. A na pstrągach urazów nie unikniemy. Blank musi to znosić. I mogę na bazie wieloletniego doświadczenia stwierdzić, że tak jest. Przy swojej skuteczności wędkarskiej jest niezwykle trwały i wytrzymały, w swoim całokształcie po prostu jest udanym złotym środkiem. To prawdziwa różdżka pstrągowego globtrotera.


 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika

Jeśli chodzi o samo zbrojenie, to większość egzemplarzy, które wypuściliśmy w świat, ma tradycyjną pełną rękojeść korkową. Żaden to przymus w wędzisku typu custom, ale w tym wypadku najczęściej wybór pada na klasykę. Tak jest też wykonany poniższy egzemplarz. Uformowanie gryfów to sprawa indywidualna, plasterki korkogumy na krawędziach - wskazana. Uchwyt kołowrotka - Fuji DPS17 Skeleton uzupełniliśmy współgrającym insertem z akrylu. Tak wykonany egzemplarz waży 146g.


 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



Przelotki, wg mnie zawsze wskazane są jak najlżejsze, tutaj dobrze sprawdzają się Pac Bay Minima TiGray, wsparte Fuji SIC na topie. Albo oczywiście Fuji TORZITE.


 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



Mamy już marzec, czas podchodów za pstrągiem. Wielu pięknych chwil nad wodą życzy w imieniu ART-ROD Team, Tomek Mańczak."

 

Composite Developments CDEXN-702ML
(Autor: @Ireneusz Matuszewski, pracownia Fishing Center)

Chwilę zastanawiałem się, jaki blank wybrać do opisu. Na początku pomyślałem o „sztandarowym” Batsonie ISP843F ale uznałem, że blank jest doskonale znany i kolejny opis nie ma sensu. Dlatego wybrałem blank Composite Developments z serii Nano CDEXN-702ML.


 

Dołączona grafika



Blank wykonany jest z dwóch rodzajów mat grafitowych o module 46 i 57 mln PSI w technologii Nano. Długość 2,13m, 2-częściowy, cw. 3-14g, zalecana linka 4-12lb. Wędka na tym blanku doskonale sprawdziła mi się przy łowieniu grubych okoni, więc dlaczego nie na pstrągi? Zmontowaliśmy wędkę i postanowiłem pojechać na łowisko specjalne aby sprawdzić jak będzie zachowywać się pod pstrągiem. Blank fabrycznie opisany jest jako extra fast, ale pod rybą przechodzi w piękną parabolę.


 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



Wędka zapewnia doskonały kontakt z przynętami gumowymi w wadze od 5 do 14 g, obrotówkami od 1 do 4, woblerami 4-7 cm. Czułość na bardzo wysokim poziomie. Zmontowana została na uchwycie Fuji TVSTS, dzielonej rękojeści oraz przelotkach Fuji Alconite KR System. Mieliśmy wiele zabawy, ponieważ tydzień wcześniej łowisko zostało zarybione dużą ilością ryb. W czasie około 1,5 godziny złowiłem 11 pstrągów tęczowych w przedziale 38-45 cm. Wędka doskonale sprawdziła się, każde branie kończyło się pewnym zacięciem, nie odnotowałem żadnego spadu podczas holu. Moc wędki pozwala na zatrzymanie w miejscu 45 cm pstrąga i czuje się jeszcze znaczny zapas mocy.


 

Dołączona grafika



Polecam tę wędkę dla wytrawnych łowców pstrągów, szczególnie tych polujących na duże okazy. Proszę nie sugerować się fabrycznie podaną akcją extra fast. Wędka faktycznie jest szybka, ale pod obciążaniem pięknie się ugina i znakomicie amortyzuje odjazdy, młynki i skoki ryb ponad lustro wody.



Z wędkarskim pozdrowieniem,
Fishing Center Team

 

 

Pstrąg po męsku
(Autor: @woblerwz, pracownia Cage Rods)

Pstragóweczka spod ręki T. Russela, dystrybucja Matagi. Kijek dla tych którzy wolą mieć nieco dłuższego (patyka oczywiście) niż popularne ostatni o wykałaczki. Dla tych którzy hołdują starej szkole łowienia pstrąga, wobler, obrotówka jak gumka to widoczna gołym okiem. Co do samych technikaliów, długość 2,34 metra, wyrzut wg producenta 3-14g, moc stosowanych linek 5-12lb. Opis odpowiada prawdzie w tym zakresie kijek pracuje jak trzeba. Te deklarowane 14g maksymalnego wyrzutu przy pierwszym kontakcie z blankiem wydaje się nieco przesadzone, top 1,21mm niby nie do końca współgra z podanym wyrzutem.
Co dostajemy do ręki? Kijek lekki i dobrze wyważony przy typowej długości rękojeści przed łokieć nawet w rękojeści dzielonej. Dynamiczny w wyrzucie, dobrze rzuca z nietypowych pozycji i krótkich rzutów ze szczytu co często bywa potrzebne w nadbrzeżnych krzaczorach. Swoją drogą na otwartym terenie jako brzegowa Koniówka także spisuje się bardzo dobrze. Po wyrzucie staje, nic się nie majta i nie zakłóca lotu przynęty. Amortyzacja w holu głęboka, od początku zapracuje 1/3 szczytu. A dalej? To już zależy co nam się uwiesi, można powalczyć z grubasami i je siłowo zatrzymać, 12lb robi swoje.


Może zanim ja co nieco nasmaruję relacja użytkownika kijka:



Generalnie, bez problemu obsługuje wszystkie wabie, jakich używam. No, przy 7,5cm Bobrach, prowadzonych pod prąd, już klęka szczytem. Ale kto tak łowi? Za to, można bez problemu postawić takiego Bobra w nurcie i sam tańczy pięknie. Jigi z główką od 2,0g-7,0g (+przynęta) czyli...

 

 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



...prowadzi pięknie. Rzuty bezwysiłkowe. Odkąd mam fore, znacznie poprawiła się celność. Woblery wolę wybierać mniejsze, takie do 6,5cm maks. Widły, Bobry, Jankowski prowadzi się świetnie a zasięg rzutu bardzo dobry.


 

Dołączona grafika



Nielotne muchy (z 10 cm) od Guzu są wielkie i lekkie. Przyzwoity zasięg dopiero po zamoczeniu. Wtedy jest ok. zarówno rzutowo, jak i przy prezentacji


 

Dołączona grafika



Generalnie jest OK. Natomiast wciąż nie wiem, jak będzie prezentował wirówki i wahadełka oraz, niestety, wciąż pod znakiem zapytania skuteczność zacięcia.



Trochę moich wypocin, miałem okazję testować na stojącej wodzie przy okoniu plus przyłów zębatego jakiś rok temu. Jigi od 3g do 12g , w górnym zakresie niewielka guma. Obrotówki do nr 2 wszelkie rodzaje, trójki Aglie ciężej jest wystartować i szczyt już dosyć mocna siada. Wahadła w zakresie 4-12g bez problemu. Rzuty smukłymi pilkerami to bajka, trzeba hamować przynętę.
Hol okoni bez problemu. Zębaty ok. 65 pobujał kijem i dosyć szybko został obezwładniony jego akcją. Miałem go także na kleniach, mam taką opaskę gdzie zawsze coś wydłubię. Przynęty nie testowały mocno kija, potestowały z powodzeniem ryby. Do olbrzymów nie należały (do ok. 35cm) ale była okazja sprawdzić w holu. Było dobrze. Tradycyjnie nieco fotek samego kijka i jego ugięcia


 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



 

Dołączona grafika



Tym razem kijek zbrojony tradycyjnie czyli SKSS17 na rurze wojen.



Cage & woblerwz CAGE RODS




14 Komentarze

pytanie do @woblerzw odnośnie ostatniego artykułu "Pstrąg po męsku" - nie podałeś sygnatury modelu tego blanku T-Russel, który to jest ?

Gratulacje, znaczy to ze czytałeś ze zrozumieniem i uwagą. Nazwy blanku nie wymieniłem celowo, mała zagadka. Czy są chętni do odgadnięcia?

    • popper lubi to
Matagi TR78 Super Nimble Minnow

Co wygrałem? ;)

    • Friko i popper lubią to

Wodę na myszach wypitą w moim towarzystwie - powtórka z zeszłego roku może? ;)

 

Przy okazji podziękowania dla współautora za relację i zdjęcia. Autorem części jest @Popper, dzięki Waldku za pomoc.

Wodę na myszach wypitą w moim towarzystwie - powtórka z zeszłego roku może? ;)

 

Przy okazji podziękowania dla współautora za relację i zdjęcia. Autorem części jest @Popper, dzięki Waldku za pomoc.

Wojtek - mnie dwa razy namawiać nie trzeba ;) ale dobrze byloby to z łowieniem połączyć ;)

Zapamiętam i zadzwonię kilka dni wcześniej.

 

Po czym poznałeś blank?

Zapamiętam i zadzwonię kilka dni wcześniej.

 

Po czym poznałeś blank?

Tajemnica - zdradzę może po "którejś" butelce ;)

Ok, poczekam na okazję.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
14 mar 2017 06:46

Brak zainteresowania wątkiem obecnie, paradoksalnie jest najlepszym świadectwem sukcesu edukacyjnego odniesionego przez j.pl. Dobra wędka nie jest już sensacją godną wielostronicowej debaty. Dobra, kompetentna  wędka to dziś powszechny standard. Gratulacje dla Friko i współautorów cyklu.. :)

.... to nie koniec, będzie część 2 odcinka o wędkach pstrągowych jeszcze w marcu ! Kolejne artykuły już do mnie spływają  B)

    • guciolucky, Apioo i Del Toro lubią to
Zdjęcie
mateusz998
14 mar 2017 21:50

A o boleniowych kiedy będzie ? :rolleyes:

A o boleniowych kiedy będzie ? :rolleyes:

Przejrzyj bibliotekę. Zdaje się, kilka było.

W edycji 2017 odcinek boleniowy powinien być w czerwcu

    • mateusz998 lubi to
Sam jestem ciekaw czy trendy boleniowe się zmieniły szczególnie jesli chodzi o długość. Po giełdzie widzę że tak, ale ciekawe czy też wśród rodbuilderów.
    • Friko i popper lubią to