Kategorie Wszystkie →
Szukaj w artykułach
Reklama
Ostatnie na blogu
-
Nowielice
Sławek Oppeln Bronikowski - 23 mar 2025 07:59
-
z koksem jadę..
Sławek Oppeln Bronikowski - 04 mar 2025 07:23
-
dulczę..
Sławek Oppeln Bronikowski - 13 lut 2025 22:02
-
Dobra nowina
Sławek Oppeln Bronikowski - 24 gru 2024 09:41
-
Omlet ok..
Sławek Oppeln Bronikowski - 20 lis 2024 22:30
Ostatnie komentarze
-
-
-
A jednak stało się ... CASTINGOWA KAFEJKA :)
mayou - wczoraj, 18:51
-
Łowienie białorybu na spinning
Friko - wczoraj, 16:47
-
Wagi szpulek
S.N. - 30 mar 2025 17:52
-
MEGABASS - wędki wędeczki ja was wszystkie...
Wojtek Krasnopolski - 30 mar 2025 17:30
Tagi
- ogłoszenie
- wędki
- kołowrotki
- inne
- przelotki
- konkurs
- wodery
- odzież
- śpiochy
- motorowodne
- rodbuilding
- kołowrotek
- video
- dolnik
- catch and release
- pracownia
- fly fishing
- naprawa
- catch&release
- spacing
- osprzęt
- blank
- phenix
- uchwyt
- spinning
- artykuł
- multiplikatory
- #pstragi
- szczupak
- pstrąg
- rękojeść
- woblery
- serwis
- okoń
- step-by-step
- sandacz
- tech
- przynęty
- autorski
- miasto
- street fishing
- c&r
- autorski-rb
- tech-rb
- #refleksje
- fuji
- buty do brodzenia
- kleń
- glass
- blanki
635 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)
Google, Bing, jasiek-morze, *WŁÓCZYKIJ*, przemofight, Adam spin, ElvisKaktus, tomspinn, saszka, lutek4444, fdt, Facebook, marcino91, Lukas915, mizer, Sylwek1981, TEAM DRAGON, Astatik, rebowski12, Boczek322, GrzesM, Jogi, MarcinW85, dnk, zandermafija*SpinnigistaWT, sero1975, bho70, yglo

Shimano Cardiff 51s DC - część I - wnętrze pudełka
W ostatnich dniach gorący news przeszył myśli wielu miłośników UL castingu. Nowe wcielenie, znanego już od kilku lat, Shimano conquesta 51ss ujrzało światło dzienne. Naszym oczom ukazała się nowa propozycja Shimano - Cardiff 51s DC. Krótko rzecz ujmując to hybryda - zminiaturyzowana wersja Conquesta 101 DC z przystosowaną do hamulca DC szpulką oraz kilkoma innymi, na pierwszy rzut oka drobnymi, modyfikacjami, udogodnieniami. O tym co kryje się wewnątrz pudełka, oraz pierwsze moje wrażenia w niniejszym artykule. Czyli światowa premiera Cardiffa 51s na jerkbait.pl

O pracach Shimano nad kolejnym multiplikatorem do UL słyszałem już jakieś dwa lata temu. Nie wiem dokładnie gdzie wyczytałem tą informację ale było tam też o hamulcu DC. Przyznać muszę uczciwie, że nie dawałem temu wiary, a samą wiadomość portaktowałem jako kolejną, wyssaną z palca plotkę. Ile było w niej prawdy, a ile przypadkowości? Pewnie tylko autor zna odpowiedź na powyższe pytanie.
Multiplikator został zapakowany w pudełko ekologiczne. Bez żadnych wodotrysków, skromnie. Wydawać by się mogło, że środek mieści kolejne wcielenie scorpiona 1001. Brązowy papier z odzysku, wytłoczone napisy Cardiff 51SDC oraz podkreślany na każdej ściance oznaczenie nowego systemu DC - I-DC4.

Zrezygnowano również z ostatnio modnej i wprowadzanej w multiplikatorach Shimano plastikowej obwoluty. Na opakowaniu, tradycyjnie już opisano parametry multiplikatora:
- Przełożenie 6.1:1
- Moc hamulca walki 25.5/2.5 (N/kg)
- Masa 200g
- Liczba łożysk 10+1
- Pojemność szpulki 3-125, 4-100, 5-75 (lb-m)
Co zatem w środku? Otwieramy pudełko a tam opakowany w wysokiej jakości welurowo-neoprenowy pokrowiec Cardiff 51s DC. Muszę przyznać, że sam pokrowiec robi niezłe wrażenie. Jest po prostu estetyczny i ponownie podkreśla twierdzenie, że Japończycy lubują się w welurach.


Oprócz multiplikatora, dołączono standardowo - instrukcję obsługi, schemat, oliwkę oraz tym razem ... trzy kluczyki.

Od lewej zaczynając - kluczyk do blokowania rączek. By jednak ją odkręcić potrzebny jest drugi kluczyk - czarny. Pierwszym blokujemy rączkę od strony korbki, drugim zdejmujemy charakterystyczne dla Cardiffa 51s DC kapsle zabezpieczające rączkę. Później już standardowo - rączka zamocowana jest za pomocą śruby. Dodatkowo załączono standardowy już klucz umożliwiający odkręcenie głównej śruby mocującej korbkę z osią multiplikatora.

A teraz kilka dosłownie słów o multiplikatorze. Kilka bo ... zdjęcia więcej mówią niż tysiąc słów. Czyli o tym czego nie można zobaczyć, a co można jedynie poczuć.
Waga multiplikatora praktycznie zgadza się co do grama z opisem zamieszczonym na pudełku. Praktycznie bo pomiar wskazał ponad 202g. Oczywiście to zupełnie nieistotny szczegół, który z całą pewnością nie ma znaczenia podczas połowu ryb.

Multiplikator na pierwszy rzut oka wygląda jak pomniejszona wersja Conquesta 101DC. Podobna stylizacja, wszystko na swoim miejscu. Dla kogoś kto łowił na tego typu multiplikatory nie będzie zaskakujących różnic. Oczywiście zmienił się hamulec. Tym razem inżynierowie Shimano dali nam co innego. Przygotowany na potrzeby obsługi niewielkich przynęt hamulec I-DC4 z programami odpowiednio I-L - long distance, I-M - Middle Distance, I-A - All Round oraz I-W - Wind. Do wszystkich programów został dodany przedrostek I, który producent tłumaczy słowem - Intelligent. Jak będzie jednak z walorami użytkowymi hamulca przekonacie się w trzeciej części niniejszego artykułu. Nadal jednak multiplikator ma w sobie urok starszego brata Conquesta 51ss. Jest niewielki, poręczny, świetnie leży w ręce i aż chce się go używać. Z całą pewnością, mimo swej okrągłości świetnie będzie pasował do wędki UL.





Niewątpliwą nowością są rączki. Teraz zamiast gumowych, producent dostarczył korkowe, wyprofilowane, nawet całkiem ładnie wystylizowane. Co ważne są w miarę duże więc nawet w większych palcach leżą wyśmienicie.


Praktycznie już standardowo, wszystkie pokrętła wyposażono w klik. Zarówno gwiazda, jak i regulacja docisku szpuli działają płynnie, wręcz bajecznie. Ponownie styliści przysiedli kilka chwil dłużej i zmodyfikowanli nieco pokrętło docisku szpuli. Teraz mam wrażenie, że komonuje się dużo lepiej z resztą multiplikatora.


Sprzęgło zwolnienia szpulki zostało już tradycyjnie pokryte gumą. No i to co robi największe wrażenie w multiplikatorach klasy UL multiplikator wyposażono w płytką szpulkę. Czy jednak inne jej parametry będą szły w parze, z innymi parametrami współczesnych multiplikatorów UL? O niej, jak i innych szczegółach konstrukcyjnych przeczytacie w następnej cześci artykułu. A już teraz mogę powiedzieć - pewne kwestie się zmieniły, zostały inaczej rozwiązane przez Shimano - choćby ... dojście do szpuli.

Remek, 2009
Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum
- ovunc lubi to
0 Komentarze