Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1643 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

1487 gości, 5 anonimowych

Voldemort, przemass855, Tomek109, Bing, Andrzej@45, Wojciech_B, Elatios, Filip., jajakub, ewertas, markir, siarq, freshwater, ManieQ, kicaj, Norek, Kokosz, Biegus1, elpojo, Maciek_7, Marcin Jnc, kamyk9, Maciej1979, grzegorzpo91, Juniorsky, cobrax, Andrzej Stanek, Google, Mawer, zorro69, skampi, koszka, wesoływędkarz, Arturrr, Mateusz95s, duży, Rusin, Krzysiu, okoniarz, POLONIAb, hubert13, mela, Pawel369, Pluszszcz, Marcin70, Woblery hand-made G.K., Ziomal, jakub75, psychowobsy, maku79, TOFIX99, drzejko, bamm, princeof, wolta, fladra, md30, Artek, skius, Pasta, oldziu, Kingfish, ŁukaszK, szymanek69, Olsztynteam, LASOTA1974, Abs142, Kontemplator, adamos, Kingfisher, Mucha88, psd27, PaPaDaNcE, gringo, Astral, PL1962, Marecki1983, Acho, Darek P, wujek, Tomek Wielgus, Marcin P., krakus, konopaa, Darek_W, Mdah, scca, Kapishon, Tomsi, mohave, TomaszN., DarekM, vito42, Drabek, kfiat, marecki003, Kruszyna, jerrys, Tomek2303, Krzysiek Rogalski, Qh_, kszysztof, dnk, krzysztof1983, jacob1993, Dokuś, ryba7, czarny1, MatiTrout, Czuczu, ripper201, PePe., mario, sero1975, TATA MAKSA, Zyga102, Ciastek, asp, Grewal74, lax, kolo807, darulica, Robdor, Kacper Kniaź, Tomek.M, makitajec, Wojtunio, Zet.11, xXKoKOXx, darek63, dd300, as1111, kondzio 77, Sady, Pride, tomi101, maxxym, ORKA, troutmaniacs, samiec, jujus20, kamilek97, DzikiBill, rolen, rav_id, bartsiedlce, DiddoR, Friko, kacperek993, koval75, dante, bony20, _hubercik_


- - - - -

Wędka do ciężkiego trolingu – Shakespeare Ugly Stik


 

Pełna nazwa wędki to Shakespeare Ugly Stik Tiger Rod, 7’, ½ - 6oz (~14 - 170g), 10 – 50 LBS ( 1 LBS = 0,45kg). Na pierwszy rzut oka widać, że zakres mocy wędki jest bardzo szeroki. Dolną wartość przedziału mocy linki, 10LBS, należy potraktować orientacyjnie. Przy mocniejszym zacięciu może się zdarzyć nawet  zerwanie dobrej linki o tej mocy. Natomiast górna granica zakresu mocy razi swoją dużą wartością i sugeruje, że jest to potężna, sztywna luśnia do łowienia w norweskich fiordach.Tymczasem jest to dość elastyczny kij, jeśli określenie to odnieść do mocy wędki.

 

 

Firma Shakespeare należy do jednej z najstarszych wytwórni sprzętu wędkarskiego, ponieważ okres jej powstania datuje się na rok 1897. W firmie pomysł na rozwiązanie Ugly Stik (czyli Brzydka Pała) zrodził się w 1976 r., a jego ojcem był dr Arthur Howald, wieloletni pracownik firmy.

W dużym uproszczeniu Howald ProcessTM to pomysł na kij kompozytowy, grafitu z włóknem szklanym E-glass, ze szczytówką wykonaną z pełnego szkła (taka „wklejanka” tylko trzy numery mocniejsza). Wybrane rozwiązanie zapewnia dużą odporność na uderzenia i przeciążenia, przy jednoczesnej redukcji wagi i zwiększeniu czułości konstrukcji. Rozwiązanie to charakteryzuje się również dużą elastycznością. Wędki te są cenione i znane z tego, ze dają sobie radę z każdą rybą. Najlepszy dowód, że w dobie super technologii utrzymały swoją pozycję na tak wymagającym rynku, jak amerykański, przez kilkadziesiąt lat. Któż nie widział tego słynnego zdjęcia, na którym żylasty facet wygina wędkę w ten sposób, że szczytówka dotyka do dolnika? Akurat w opisywanym wędzisku, z uwagi na jego moc, raczej nie uda się osiągnąć tego efektu, lecz obrazuje to możliwości kija.

 

 

Istnieje kilka wariantów, jeśli chodzi o uzbrojenie wędki. Niestety nie stwierdziłem aby firma sprzedawała same blanki.

  • Wędka  jednoczęściowa, z przelotkami pod „casting” i „spinning” Fuji Aluminium Oxide oraz pod „casting” z przelotkami całkowicie metalowymi.
  • Wędka dwuczęściowa z przelotkami pod „casting” i „spinning” Fuji Aluminium Oxide oraz pod „casting” z przelotkami całkowicie metalowymi.
  • Jeśli chodzi o wersję Black Tiger, to spotkałem wyłącznie dwu częściowe wędki i uzbrojone w przelotki Fuji Aluminium Oxide, w wersjach pod oba rodzaje kołowrotków.

 

Liczba przelotek w przypadku wersji „cast” wynosi 8 szt., w przypadku rozwiązania „spinn” 7 szt.

 

 

 

 

We wszystkich podanych wersjach, jak widać na zdjęciach, dolnik jest wykonany z wysokiej klasy, czarnej pianki (Eva) o sumarycznej długości 70 cm. Wędki o żółtym kolorze blanków są dostępne w sklepach typu Cabelas czy Bass Pro Shop w przystępnej cenie 55 – 60$ (seria Tiger), natomiast trochę mniej ekonomiczne są wędki Black Tiger. Można je kupić w Polsce za cenę w przedziale 260 – 350 zł. Za to pewność zakupu jest większa bo, jak widać, możliwości pomyłki są duże. Optycznie bardziej mi się podobają Black Tigery.

 

 

Wędka nadaje się przede wszystkim do ciężkiego oraz średniego trolingu i połowów dorszy w warunkach zbliżonych jak na  polskich łowiskach. Podczas łowienia na troling, kij dość znacznie wygina się (górny skład), przy zastosowaniu ciężkich woblerów z dużym sterem. Umożliwia to wykonanie zacięcia przy wykorzystaniu dużej mocy wędki, a także zapobiega spadaniu mniej agresywnie biorących ryb.

W przypadku mocnych brań i walki z dużymi rybami cala robotę przejmuje na siebie potężny dolnik.

 

 

Kilkumilimetrowa grubość ścianki blanku (dolnik) tłumaczy skąd wzięła się ta wartość 50 LBS w opisie producenta. Nie wyobrażam sobie ryby, która złamałaby ten skład.

Szczytówka jest na tyle delikatna, że przekazuje informacje o pracy (plecionka 15-20LBS) już woblerów o oporze hydrodynamicznym jak u Rapali Shad Rap 9cm DR. Największymi przynętami, na jakie łowiłem tym kijem jest 110g Salmo Fatso i lżejsze lecz stawiające bardzo duży opór, głęboko schodzące woblery do około 15 cm długości.

 

 

Wędkę tą polecam zwłaszcza tym wędkarzom, którzy cenią rzeczy solidne i trwałe, a przy tym skuteczne, przy niskiej cenie. Przy zastosowaniu stalowych przelotek, kij ten jest praktycznie niezniszczalny. Co prawda nieco wówczas topornieje, z uwagi na  swoją wagę.

Przy tak niskiej cenie miłą niespodzianką jest zamontowany osprzęt Fuji.

 

 

 

Wadą tych patyków są: mniejsza niż w grafitowych konstrukcjach czułość i bardzo długi dolnik, który jednak przydaje się w walce z naprawdę dużą rybą. Uważam, że w przypadku przeznaczenia wędki do ciężkiego łowienia / dużych przynęt, jej nieco mniejsza, w porównaniu z grafitem, czułość jest sprawą drugorzędną.

W razie odbywania jakichś egzotycznych eskapad, można śmiało zabrać tą wędkę i pobawić się nią w autentyczny big game.

Ilość możliwych zastosowań jest większa niż tylko troling i dorsze, natomiast pewne jest, że nie nadaje się ta wędka do klasycznego spinningu ani tym bardziej castingu (stąd cudzysłowy), jak usiłują wmawiać niektórzy sprzedawcy.Nazwy „spinning” i „casting” oznaczają typy kołowrotków, pod jakie dokonano uzbrojenia blanków.

 

 Gumofilc, 2006

 

 

Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum.


0 Komentarze