Skocz do zawartości

  •      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.


Szukaj w artykułach


Reklama


Ostatnie na blogu


1253 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

1128 gości, 2 anonimowych

SkrewUp, Bing, Cez@ry, ŁYSY0312, ms80, dario69, NEO1207, md30, szpaczek23, saitt, stjep, Google, GREK, silver102, stanislaw66, tomchaf11, Siłaczka, MajKar, wilczybilet, zeralda, kolec, Bulter, Gad1979, nevis, Krzysiek P, adis, Adam K., Stachu, marcin186, krystianOlsztyn, Bolesław, slawek_2348, ricco, zitan13, Mariusz54, Sandre, fladra, włóczy kij, pawel1811, kamil8636, 76rybka, Konstanty, bartsiedlce, croock, maro zebaty, 5384, Matss87, Umbra, didiunik, StevenOa, tymof, wojtek_n, TeDDyBoY, asp, grzegorzyk, Roberto70, kszysztof, Zyga102, Bander, sucks_one, Kokot, DP Fishing, mario, Olsztynteam, Krystianin, Łukasz W, scOOtt, PiotrN, niko333, Andrzej Stanek, gerwazy, Leny27, Tomek_, skampi, michal6564, BraWo, teki77, Tokarz 2000, dante, gaweda85, zander78, tribal, Filip14, pepccio, m.wierzbicki, jankrobath, hose4ras, Maniek600, wobler129, snup, najtek556, staszek72, rej, Miru, ASAPfishing, milczacy, golenia, kolpi, Boguś, Kosa, jankee, Simon, msz.pilat, Kuballa44, TomekSudety, jasku10, ŁukaszGD, Sławek77, ObraFM, Wojciech_B, esox81, Mawer, radek_u, mac2, maut, Milky, Tomsi, Patron, Facebook, cyprys19, golsyl, tomspinn, Dawid1599, mero, lenny, wedkarz-w2


- - - - -

Nie ma jak rodzinny interes – wywiad z Billem Batsonem, CEO Batson Enterprises


 

Wersja angielska wywiadu

 English version

 

Bill – zacznijmy  od historii. Kiedy założono Batson Enterprises? Kto był założycielem? Skąd wziął się pomysł? Jakie były etapy rozwoju firmy aż do chwili obecnej?

Batson Enterprises założył 29 lat temu Bob Batson (ojciec Billa). Zaczęto jako pracownia rodbuilderska, w jednym z pokojów naszego domu. Bob wkrótce przekształcił działalność w sklep z prawdziwego zdarzenia świadczący usługi w zakresie serwisu i budowy wędek, o nazwie „Phantom Custom Rods”. Sklep miał siedzibę na wyspie Maui na Hawajach, był rok 1980.  Bob Batson był znanym rodbuilderem i innowatorem w zakresie wszystkich typów wędek przeznaczonych do łowienia w morzu, poczynając od 13-stopowego, jednoczęściowego kija typu Great Trevally (ULUA) a kończąc na małych 6-stopowych spinningach, ze wszystkim co można zmieścić pośrodku. Był również moim zdaniem w tamtym czasie NAJLEPSZYM wędkarzem na Hawajach.  Był cytowany w książkach oraz występował w telewizji jako wędkarz i jako rodbuilder. W roku 1990 Bob Batson przeprowadził się do Kalifornii i pracował przez rok jako kierownik produkcji dla firmy SABRE wytwarzającej wędki. Następnie zaproponowano mu posadę Krajowego Menedżera ds. Sprzedaży w kolejnej firmie przemysłu wędkarskiego, Pacific Bay International. Ojciec przepracował tam uczciwe 10 lat pomagając firmie stać się jedną z największych i najlepszych w przemyśle wędkarskim. W roku 2000 Bob Batson, Karry Batson i ja (Bill Batson) zdecydowaliśmy się pracować na własny rachunek, ponieważ przestawaliśmy mieć wpływ na rozwój Pacific Bay. Tak założyliśmy Batson Enterprises Company.

W opinii mojej oraz wielu znaczących postaci przemysłu wędkarskiego mój ojciec był jednym z najmądrzejszych ludzi w całej historii tej branży. Jego wiedza o blankach i komponentach oraz zasadach ich zastosowania nie miała sobie równych. Zarówno Karry jak i ja uczyliśmy się bardzo wiele od ojca. Do dziś przekazujemy innym to czego się nauczyliśmy od Boba. Mój Ojciec był WSPANIAŁYM człowiekiem, mądry, uczciwym i prawym. Odszedł w roku 2003 z powodu rozległego zawału serca. Był moim najlepszym przyjacielem i brakuje mi go każdego dnia. Uczynię wszystko co w mojej mocy aby kontynuować dzieło życia mojego ojca i jego przesłanie.

Batson Enterprises to firma rodzinna, z amerykańskim kapitałem. Jesteśmy kolejną, drugą generacją w przemyśle wędkarskim i zamierzamy przekazać firmę następnej generacji. Mam 17-letniego syna który jest zapalonym wędkarzem i rodbuilderem i jeśli Bóg da, będzie on trzecim pokoleniem Batsonów, który będzie kierował Batson Enterprises. Razem z pozostałymi członkami naszej Rodziny & TEAM’u.

 


Phantom Custom Rods zlokalizowana na Maui - Hawaje

 


Bob budujący wędki w swoim sklepie

 


Wędkowanie z ojcem na Hawajach - Bill Batson, Ojciec oraz Sarah

 


Bob Batson wędkujący na Hawajach

 

Jak obecnie wygląda Batson Enterprises? Gdzie jest główna siedziba? Gdzie są fabryki? Jak wielu pracowników jest zatrudnionych?

Obecnie w siedzibie głównej zatrudniamy 13 pracowników których nazywam TEAM’em. Są to:

  • Bill Batson – Główny Dyrektor Zarządzający. Ponad 20 lat doświadczenia w przemyśle wędkarskim / rodbuildingowym.
  • Connie Batson – Prezes, odpowiedzialna za zasoby ludzkie. Nasza Mama.
  • Karry Batson – Główny sprzedażowiec, odpowiedzialny również za rozwój produktów oraz badania. Jeśli mam być szczery, moim zdaniem w pierwszej trójce światowego topu.
  • Mike Thorson – Menedżer ds. rozwoju produktów. W mojej opinii reprezentuje światowy top jeśli chodzi o konstrukcje blanków oraz komponentów. Od 33 lat w branży, przyszedł do Batson Enterprises z jednej z najbardziej znanych firm wędkarskich.
  • Guy Tate – Sprzedaż / rozwój produktów
  • Frankie Spears – Księgowość
  • Danelle Anderson – Koordynacja projektów
  • Patty Fisher – Kierownik ds. zakupów
  • Kim Day – IT/ reklama
  • Lisa Davis – Administracja / wysyłka / fakturowanie
  • Deena Hunt – Kierownik Magazynu
  • Adam Hanson – kontrola jakości blanków
  • John Cox – obsługa klienta / serwis gwarancyjny

Główna siedziba jest zlokalizowana w Sequim, w stanie Waszyngton, na zachodnim wybrzeżu USA. Ten rejon nazywany jest Rainshadow/Sunny Sequim/Banana Belt – spada tu ok. 20 cali deszczy na rok co jest rzadkością w stanie Waszyngton.  Myślę że ma to związek z tym że Sequim położone jest na półwyspie za którym rozpościera się pasmo górskie Olympic.  Wyjątkowa okolica jak na stan Waszyngton.  Jest tu naprawdę pięknie a łowić można przez cały rok mając do wyboru ponad 30 rzek w promieniu 2-godzinnej wycieczki oraz oczywiście możliwość łowienia w morzu w cieśninie Juan de Fuca.

Zajmujemy 10 000 stóp kwadratowych powierzchni. Na to składają się 4 główne biura, duża recepcja, salon sprzedaży. Mamy również mały pokój konferencyjny. Resztę zajmuje powierzchnia magazynowa. Obecnie na składzie mamy na bieżąco pomiędzy 17 000 a 20 000 blanków. Wartość towaru w magazynach to około $ 6 000 000. Utrzymujemy tak duże stany magazynowe, ponieważ mamy ma całym świecie aż 400 odbiorców.  Obecnie również składujemy zamówienia wykonywane dla odbiorców typu O.E.M. [Original Equipment Manufacturers – odbiorcy zamawiający produkty sprzedawane następnie pod własną marką – przyp. tłum.] tak żebyśmy mogli realizować dostawy w trybie „just in time” [jedna ze strategii tzw. zarządzania łańcuchem dostaw ograniczająca koszty powierzchni magazynowej po stronie zamawiającego – przyp. tłum.]. Z tego powodu uzgadniamy nasz cykl produkcyjny z dużymi odbiorcami O.E.M.

Moim zdanie, obecnie współpracujemy z najlepszymi fabrykami na świecie. Współpracujemy z fabryka ulokowaną w USA dla celów produkcji naszych blanków z górnej półki – muchowych blanków RX8+ i RX7+. Pracujemy również z dwiema fabrykami w Chinach przy blankach projektowanych przez nas, które są wykonywane na nasze zamówienie. Jeżeli chodzi o komponenty (Forecast/ALPS) to współpracujemy z fabryką na Tajwanie.  W przypadku korka i produktów na bazie korka – z dwiema fabrykami w Portugalii. Wizytujemy regularnie wszystkie te fabryki, aby zapewnić odpowiedni poziom kontroli jakości produkcji.

 


Connie Batson

 


Deena Hunt, Guy Tate i załoga

 


Lisa Davis i Bill Batson

 

A jakie są plany na przyszłość? Czy bedziecie utrzymywać firmę na obecnym poziomie czy macie już jakieś plany inwestycyjne np. w nowe fabryki? Czy rozważacie możliwość połączenia z którymś z istniejących producentów lub przejęcie którejś z istniejących już marek?

Z pewnością będziemy nadal rozwijać marki Batson Enterprises & Rainshadow / Forecast / ALPS. Zamierzamy kontynuować nasze przesłanie, tj. dostarczać blanki i komponenty cechujące się najlepszą relacją jakości do ceny.

Zawsze staram się mieć na uwadze pojawiające się w przemyśle wędkarskim okazje, jeżeli taką okazją byłoby połączenie z którąś z istniejących marek lub nabycie udziałów w jakiejś fabryce – to jeżeli byłaby to sytuacja win-win [tj. taka w której obie strony odnoszą korzyść – przyp. tłum.] dla obu stron i dla branży w ogóle – to byłoby to możliwe.

Obecnie realizujemy wiele projektów typu “private label” [wykonywanie komponentów dla odbiorców sprzedających je pod własną marką – przyp. tłum.] – stanowią one bardzo dużą część naszego biznesu.  To mogą być przykładowo blanki czy komponenty na specjalne zamówienie odbiorców typu O.E.M.. Odbiorcy ufają Batson Enterprises na tyle aby sygnować nasze produkty ich własnymi markami – moim zdanie to wiele mówi o jakości naszych produktów. Jedna rzecz jest jednak pewna: rodzina Batsonów zawsze będzie właścicielami naszej firmy i będzie sprawowała pełną kontrolę nad jej rozwojem. To jedyny sposób w jaki możemy mieć wpływ na bieg wydarzeń oraz naszą pozycję w branży. Jesteśmy znani z naszej integralności.

 


Patty Fisher

 


Mike Thorson

 


Karry Batson

 


Biura oraz magazyny Batsona

 

Batson Enterprises jako jeden z pierwszych producentów zdecydował o przeniesieniu większości swojej produkcji do Chin. Co myślisz o tej decyzji z perspektywy czasu? Jak zarządzacie procesami kontroli jakości jeżeli chodzi o produkty wytwarzane poza USA?

Teraz myślę, że to był wspaniały wybór. W tamtym czasie było to posunięcie bardzo ryzykowne, ale konieczne aby realizować nasze przesłanie – Produkty Dobrej Jakości za Rozsądną Cenę. To był jedyny logiczny ruch jaki mogliśmy zrobić.  Próbowaliśmy prowadzić naszą własną fabrykę w USA – Cascade Composites, ale nie wytrzymaliśmy konkurencji z innymi firmami na lokalnym rynku. Jedną z przyczyn, dla których nie mogliśmy konkurować był brak programu budowy gotowych wędek, które pozwoliłyby zagospodarować blanki, które nie przeszły kontroli jakości.

Kiedy zastanawiamy się nad rozpoczęciem współpracy z jakąś fabryką zaczynamy od ścisłych Kryteriów Kwalifikacyjnych jakie fabryka musi spełnić. Osobiście odwiedzam każdą z fabryk, aby upewnić się że określone kryteria są wypełniane, przykładowo: współpracujemy z firmami które mają jakąś historię, są dobrze osadzone na rynku, mają dobrze rozwiniętą strukturę zarządzania. Spotykam się również z głównymi inżynierami, aby ich poznać i poznać ich plany na przyszłość. Lubię również spotykać przyszłych menedżerów. Chodzi mi o to, że rozglądam się za takimi firmami, których przyszła generacja menedżerów już pracuje i uczy się od swoich mentorów. Istotne są również ogólne warunki pracy i to żeby produkcja była zorganizowana w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz dla samych pracowników fabryki. To są wszystko tylko przykłady z wielu zagadnień bardzo istotnych dla TEAM’u Batson Enterprises przy nawiązywaniu współpracy. Odrzuciliśmy wiele fabryk, które chciałby dla nas pracować, ponieważ nie były w stanie spełnić naszych kryteriów. Współpracujemy bardzo ściśle i blisko z naszymi dostawcami i odwiedzamy ich regularnie. Zatrudniliśmy również ludzi na miejscu, których zadaniem jest zapewnienie, że dotrzymywane są standardy jakościowe. Sprawdzają oni na miejscu, jeszcze zanim produkty opuszczą fabrykę i są pakowane do wysyłki, że kryteria jakościowe są spełnione.

Rygorystyczna kontrola jakości ma miejsce zarówno u naszych zagranicznych wytwórców, jak i w naszej siedzibie w USA.  Przed wysyłką z Chin oraz po dostawie przeprowadzanych jest następujących 6 Kroków Procesu Inspekcyjnego:

  1. Pomiar średnicy dolnika.
  2. Pomiar średnicy szczytówki.
  3. Pomiar wagi blanku.
  4. Pomiar ugięcia blanku.
  5. Sprawdzenie czy blank jest prosty.
  6. Badanie jakości wykończenia [lakierowania] blanku.

Wszystkie te kroki dokonywane są na próbce, która wynosi 5% z danego modelu. Wyniki porównywane są z naszymi danymi katalogowymi. Jeżeli inspektor dokonujący kontroli stwierdzi, że choćby jeden z kroków nie przyniósł rezultatu zgodnego z oczekiwaniami, badany egzemplarz jest odrzucany a następnie sprawdzane jest dokładnie 100% dostawy tego modelu.

Podczas procesu projektowania wytrzymałość każdego blanku jest sprawdzana aż do złamania. Odbywa się to przy wykorzystaniu supernowoczesnej maszyny pomiarowej i liny o wytrzymałości 130 funtów która przymocowywana jest do szczytówki blanku a następnie naprężana aż do załamania blanku.  Dzięki temu jesteśmy w stanie określić wytrzymałość blanku, klasę linki i ciężaru wyrzutowego. Testujemy również blank na maszynie symulującej zacięcie [przeciążenia dynamiczne].  Gdybyśmy wszystko chcieli robić w USA oznaczałoby to znaczną podwyżkę kosztów, których konsumenci nie chcą ponosić, stąd też naszym zdaniem kontrola jakości jest konieczna.

Dbamy o dobre relacje z fabrykami z którymi współpracujemy.  Określiliśmy dokładne wskazówki, według których chcielibyśmy, aby były dokonywane dostawy. Obejmują one dosłownie wszystkie aspekty, włącznie ze sposobem w jaki produkty powinny być zapakowane. Nasi kooperanci wiedzą, że jeżeli nie będziemy zadowoleni to dostawa zostanie im zwrócona – wraz z rachunkiem. Jesteśmy dużym graczem w tej branży więc traktują nas z respektem.

Aby oddać pewność jaką żywimy odnośnie jakości naszych produktów, wprowadziliśmy od 1 lipca 2007 roku dożywotnią gwarancję na wszystkie nasze blanki.

 


Garry Loomis rozmawiający z Bobem, Billem oraz Karry podczas pierwszych targów w Północnej Californii - USA

 


Oferta produków Batson na zjeździe w Północnej Californi

 

Od kogo kupujecie pre-pregi?

Obecnie używamy włókien od Toraya i Mitsubishi.  Z tych włókien fabryki, z którymi współpracujemy wytwarzają pre-pregi. Zatem, kupujemy włókna i produkujemy nasz własny pre-preg. Wspaniale jest obserwować ten proces – wyobraź sobie tysiące maleńkich włókien  ciągniętych ze szpul i splatanych razem i łączonych żywicą. To jeden z moich ulubionych etapów w procesie budowy blanku. Taka organizacja produkcji daje nam gwarancję że nie jesteśmy uzależnieni od zaradzającej się niedostępności pre-pregów.  Opracowujemy również różne rodzaje żywic i w sumie to jest właśnie obszar, który wpływa na późniejsze różnice pomiędzy blankami.

 

Jesteście dosyć znani ze swojej obsługi klienta – czy to jest po prostu strategia biznesowa / polityka firmy?

Tak, jesteśmy dobrze znani z naszej obsługi klienta. To bardzo istotny aspekt dla wszystkich członków TEAM’u Batson Enterprises.  Wynika to stąd, że wywodzimy się ze środowiska rodbuilderów i wędkarzy. Nie jesteśmy firmą, która tylko kupuje i sprzedaje produkty, my żyjemy tym co robimy. Cieszy nas, kiedy możemy dzielić się wiedzą którą zebraliśmy przez lata doświadczeń.  Myślę, że nie znajdziesz bardziej indywidualnie podchodzącego i bardziej dbającego o klienta teamu w całej branży. Wierzę, że wszystko to odzwierciedla sposób w jaki traktujemy obsługę klienta.

 

Niektórzy producenci, jak G-Loomis, Lamiglas czy St.Croix  produkują wędki fabryczne – Batson Enterprises produkuje tylko blanki i komponenty. Dlaczego?

Firmy, które wymieniłeś to wszystko naprawdę świetni producenci. Przykładowo St.Croix jest jednym z naszych największych odbiorców. Rocznie kupują od nas blisko 100 000 zestawów przelotek. Gdybyśmy wystartowali z własnym programem wędki fabrycznej, zaczęli byśmy tracić takich odbiorców z segmentu O.E.M.. Dlaczego mieliby wspierać firmę która w bezpośredni sposób konkurowałaby z nimi wędkami fabrycznymi. Nie mamy wędki sygnowanej Batson Enterprises-Rainshadow.  To byłoby konkurowanie na poziomie, który nas nie interesuje. Koncentrujemy się na blankach & komponentach rodbuildingowych, to jest nasza rynkowa nisza. Myślę, że będziemy się dalej trzymać się tego, co się sprawdza, co jest dobre zarówno dla firmy jak i dla branży.

 

Mówiąc o St. Croix – Bill, wiem, że wizytowałeś ostatnio ich fabrykę. Czy mógłbyś opowiedzieć więcej o współpracy Batson Enterprises i St.Croix?

Osobiście odwiedzam wszystkich naszych odbiorców O.E.M.. St.Croix to wspaniała firma i zbudowałem z nimi relacje, które dla obu stron są bardzo satysfakcjonujące. Zaopatrujemy ich w produkty dobrej jakości zgodnie z  ich oczekiwaniami. Moim zdaniem nie konkurujemy w kwestii blanków, ponieważ oni bardziej skłaniają się do sprzedaży gotowych wędek. Myślę, że rynek blanków nie jest obszarem ich większego zainteresowania.

Byli jedną z pierwszych wielkich firm O.E.M., która zdecydowała się opublikować fakt że używają przelotek Batson Enterprises – Forecast / ALPS. Obecnie używają tych przelotek w seriach wędek: Premier, Wild River oraz Tidemaster Inshore. Większość producentów w USA używa czegoś od Batson Enterprises, to może być gałka na dolnik, albo przelotka szczytowa, albo coś pośrodku. Nie mogę wymienić tych firm, które dotychczas nie zdecydowały podać do publicznej wiadomości faktu, że korzystają z produktów Batson Enterprises. Byłoby to naruszenie zasad poufności obowiązujących w segmencie “private label”.

 


Strona z obecnego katalogu st. Croix promująca produkty Batsona na wędkach st. Croix

 

Wasza firma była do tej pory kojarzona z produktami oferującymi dobry stosunek jakości do ceny. Jednakże, w tym roku zdecydowaliście się wypuścić nową linię blanków opartych na RX8+ - niektórzy twierdzą, że są to jedne z najlepszych, ale również jedne z najdroższych blanków na rynku. Dla wielu takie posunięcie może być pewnym zaskoczeniem – i może być nawet uważane za strategię nieco ryzykowną. Czy to jest nowa droga, którą będzie zmierzał Batson Enterprises? Czy zamierzacie rozwijać RX8+ - możemy wkrótce oczekiwać nowych modeli blanków w tej serii? A może myślicie o wprowadzeniu nowego materiału?

Zawsze będziemy firmą kojarzoną z produktami oferującymi dobry stosunek jakości do ceny. Zawsze będziemy mieć w ofercie produkty, które nazwałbym produktami za rozsądne pieniądze. Przesłaniem naszej firmy jest oferować produkty w różnych przedziałach cenowych. Widać to na przykładzie trzech serii blanków – RX6, RX7 oraz RX8 – czym lepszy materiał, tym większa cena.

Blanki RX8+ i RX7+ ( “ + “ oznacza że blanki są wytwarzane w USA)  oferowane przez nas do bardziej ukłon w stronę branży. Chodzi o ludzi, którzy wciąż mają opory przed kupowaniem produktów wytwarzanych zagranicą. Oczywiście to, że te blanki mają metkę “made in USA”, ma swoje odzwierciedlenie w cenie.

Osobiście uważam, że nasze zagraniczne fabryki robią ŚWIETNĄ robotę. Byliśmy pierwszym dużym dystrybutorem, który odważył się realizować tak duże projekty w oparciu o blanki wytwarzane zagranicą. Myślę, że to się wszystkim opłaciło, począwszy od dużego odbiorcy O.E.M. a na drobnym rodbuilderze skończywszy. To było duże ryzyko, ale dzięki oddaniu i zaangażowaniu TEAM’u Batson Enterproses udało się. Będziemy rozwijać nowatorskie konstrukcje w oparciu o materiał RX8 i wytwarzać je zagranicą. Przykładowo, ostatnio wprowadziliśmy serię XST  blanków typu Salmon & Steelhead i to był naprawdę DUŻY sukces.  Będziemy kontynuowali rozwój w kierunku, który uważamy za słuszny. Innym popularnym kierunkiem rozwoju nowych serii blanków jest łączenie różnych materiałów, to może być RX6, RX7,RX8 czy też e-glass, żeby uzyskać pożądane kombinacje ugięcia i mocy, na przykład nasze blanki z serii RCLB, które zdobyły wielką popularność w zastosowaniach morskich, to jest przykład mieszanki grafitu oraz e-glass …

 


Rainshadow Composite Live Bait Blank (RCLB blended materials)

 


Przekrój RX8+

 

Czy mógłbyś po krótce opisać materiał RX8+ i konstrukcję blanków z tej serii?

RX8+ oznacza wysokomodułow i bardzo wytrzymały grafit w połączeniu ze Scrim’em [trzeci składnik pre-pregu, obok włókien grafitowych oraz żywicy] opartym na włóknie węglowym. To właśnie Scrim oparty na włóknie węglowym odróżnia ten materiał od wszystkich innych używanych przez Batson Enterprises. System żywicy w połączeniu z naszą autorską i zastrzeżoną techniką wzmacniania włókien węglowych sprawia, że końcowy efekt jest krańcowo dobry. Blanki wytwarzane z tego materiału to najlżejsze, najmocniejsze i najbardziej czułe blanki jakie do tej pory pojawiły się na rynku.

Ale trzeba pamiętać że użytkowanie tak wysokomodułowych blanków zawsze oznacza pewien kompromis. Kosztem jest zmniejszona odporność na uszkodzenia mechaniczne. To jest materiał dla tych, którzy naprawdę dbają o swoje wędki. Jeśli planujesz zabrać ten blank na zmagania w dżungli to ja bym go nie brał – mówię tu o blankach muchowych wykonywanych z RX8+.

 


Sprawdzanie poprawności ugięcia blanku

 


Sprawdzanie średnicy dolnej blanku

 


Sprawdzanie średnicy szczytówki

 

Bill – ogólnie rzecz ujmując, co powinno cechować blank dobrej jakości?

Cóż, mówiąc szczerze dla mnie blank dobrej jakości to taki który sprawuje się dokładnie tak, jak tego oczekujesz.  [Dlatego] mamy w ofercie bardzo duży wybór blanków. Myślę że to jest największy wybór dostępny w kraju u jednego wytwórcy. Jeśli się nie mylę to obecnie mamy 419 różnych modeli a następne 50 jest w przygotowaniu na przyszły rok. To są tylko te modele które na bieżąco składujemy, nie wliczam w to ponad 300 modeli które projektowaliśmy na specjalne zamówienie odbiorców z segmentu “private label”.

Blank dobrej jakości powinien być dobrany do planowanego zastosowania, czy to gatunku ryby, czy to używanej techniki i doskonale realizować to do czego został zaprojektowany. Dla przykładu, jeżeli wędkuję z łódki , moim celem są bassy i zamierzam dobrać się do nich metodą bocznego troka to użyję najczulszego i najlżejszego blanku (RX8+ 822.5) ale jeżeli przedzieram się przez las to wezmę już ten sam model z RX6 czyli SB822.5 – ponieważ lepiej zniesie te warunki.

Myślę że naszym największym atutem jest wiedza i wybór blanków jaki mamy. Nie wspominając o relacji jakości do ceny.

 


Produkcja blanków

 


 


Linia produkcyjna

 

Skoro już mówimy o waszych produktach, dlaczego macie w ofercie tak mało blanków castingowych? Czy możemy oczekiwać, że będzie ich więcej?

Musimy odpowiadać na te pytanie wciąż i wciąż. Blank to blank i nie “wie” co to jest kołowrotek spinningowy czy multiplikator. Blank ugina się w sposób w jaki zaprojektowano ugięcie bez względu na to, jaki typ kołowrotka zostanie do niego przymocowany. Każdy blank można użytkować w połączeniu z multiplikatorem oraz kołowrotkiem o szpuli stałej. Dlaczego nazywamy jedne blanki spinningowymi a inne castingowymi, to lepsze pytanie. Nazywamy pewne blanki spinningowymi z powodu określonej techniki połowu, do której blank został zaprojektowany, na przykład ISB841, ISB942, ISB822.5 blanki zaprojektowane do technik finesse worm/Senko/split shot worm/drop-shot [chodzi o finezyjne techniki łowienia na nieobciążone, lekko obciążane lub obciążane bocznym trokiem przynęty z tworzyw sztucznych – przyp. tłum.], które stosuje się najczęściej przy wykorzystaniu zestawu spinningowego ale już blanki ISB843 i 844 mogą być wykorzystywane do techniki Carolina rig zarówno w wersji spinningowej jak i castingowej, bo przynęta jest na tyle ciężka że multiplikator ją obsłuży.  Zatem jeżeli jesteś w stanie naładować blank i rzucić w podanym dla blanku zakresie ciężaru wyrzutowego multiplikatorem, to blank obsłuży to tak samo jak w przypadku zestawu spinningowego.

 

Czy zdradzisz nam jakieś plany odnośnie nowych produktów? Na przykład, czy myśleliście o nowym, ciężkim blanki crankbaitowym z serii CB? Albo nowym blanku dedykowanym specjalnie do swimmbaitów? A może, rozważacie ciężki blank spinningowy/live bait długości 7’6” do lżejszych zastosowań w wędkarstwie morskim, wykonany np. z RX6 lub RX4? No i co z zielonym kolorem blanków – czy powróci?

W nadchodzącym sezonie, w naszym nowym katalogu, który ukaże się 1 lipca 2008 zaprezentujemy około 50 nowych modeli blanków.  Będą blanki do swimmbaitów, blanki bassowe z serii RX8 oraz więcej blanków RCLB. Dwa z trzech blanków o których wspomniałeś są właśnie w opracowaniu. Staramy się na bieżąco odpowiadać na zapotrzebowanie społeczności wędkarskiej. Wiadomo, że pomysłowość wędkarzy nie zna granic, powstają nowe techniki łowienia. Moim zadaniem jest jednak ocenić jak to może przełożyć się na sprzedaż. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sprzedać przynajmniej 100 egzemplarzy konkretnego modelu blanku, to znaczy że nie powinniśmy trzymać go w magazynie, oczywiście są od tej zasady pewne wyjątki.

Zielony kolor naszych blanków jest tylko na specjalne zamówienie (oprócz muchowych blanków RX7) – sorry – ale popyt był zbyt mały. Chociaż ciągle mamy klientów z segmentu “private label”, którzy życzą sobie blanków w tym kolorze – blanków bassowych oraz ultra-lekkich.

 

Powinniśmy spodziewać się nowych modeli przelotek Batson Enterprises / Alps? Macie w planach przelotki wykonywane w oparciu o ramki ze stopu tytanu?

Ciągle pracujemy nad nowymi komponentami. Jesteśmy partnerami linii produktowej ALPS i wyłącznym dystrybutorem na USA.  W związku z wprowadzeniem nowej serii przelotek “X” – w ramkach z materiału SS316 i jego zaletach w zastosowaniach morkich – na tym będziemy się przez jakiś czas koncentrować.  Będziemy również rozszerzać zastosowanie w różnych modelach przelotek lżejszego pierścienia typu RRD (Recessed Ring Design).

Nie sądzę, żeby rynek naprawdę potrzebował przelotek w ramkach ze stopów tytanu. Myślę, że to co jest do zyskania w takim przypadku, to tak naprawdę tylko waga. Pytanie, kosztem czego i czy warto? Znam przypadki ramek przelotek ze stopu tytanu które raz odkształcone pękały przy próbie przywrócenia pierwotnego kształtu, podczas gdy przelotka w stalowej ramce wytrzymuje kilka takich operacji zanim ulegnie. Udowodniliśmy również że materiał SS316 jest bardzo odporny na zastosowanie w słonych wodach.  1200 godzin testu bez ŻADNYCH oznak korozji. Test przeprowadziło niezależne laboratorium.

TAK – należy się spodziewać ciągłego rozwoju produktów przez Batson Enterprises w kolejnych latach.

 


Rezultat testów przelotek batsona - pełen raport po kliknięciu na zdjęcie (plik PDF)

 


Reklama przelotek Batsona - odporność na słoną wodę

 


Nowe przelotki Alps/Batsona - LXN

 

Czy ty, albo Karry, macie jeszcze czas na wędkowanie? Każdy wędkarz marzy o takiej pracy, w której płaciliby za wędkowanie – czy jest taka “posada marzeń” w Batson Enterprises czy też sami testujecie swoje produkty?

Wiem że Karry co najmniej dwa razy w tygodniu wędkuje albo jako przewodnik albo dla rozrywki. Karry jest licencjonowanym przewodnikiem rzecznym w stanie Waszyngton. Jeżeli chodzi o mnie to wędkuję około dwa razy w miesiącu – ja mam żonę i trójkę dzieci. Bardzo lubimy, kiedy odwiedzają nas nasi klienci, z kraju i ze świata. Dzięki takim okazjom możemy wyrwać się z biura i iść z nimi nad wodę, najlepiej się to sprawdza w miesiącach letnich. W tegoroczne lato przez 5 dni gościł u nas jeden z naszych głównych dystrybutorów w Europie. Nie trzeba dodawać, że w tym czasie nie bywaliśmy w biurze zbyt często, łowiliśmy za to ryby oraz kraby.

Testujemy większość naszych produktów. Lwia część tych testów to zasługa Karry’ego i jego zaprzyjaźnionych przewodników wędkarskich. Współpracujemy również z ludźmi z branży. To bardzo ważne, żeby otrzymywać informację zwrotną oraz nowe pomysły od ludzi z przemysłu wędkarskiego, nie jesteśmy przecież ekspertami we wszystkim.  Dlatego nie wstydzimy się pytać o zdanie innych, którzy są ekspertami w obszarach, w których my nie jesteśmy. To wspaniały sposób pozyskiwania wiedzy, której inaczej byśmy nie uzyskali.

Ja i Karry mamy nadzieję, że pewnego dnia będziemy mieli naszą PRACĘ MARZEŃ czyli będziemy podróżować po świecie testując produkty Batson Enterprises w różnych miejscach i na różnych rybach. Ale i teraz nie jest źle.

 


Połowy z klientem

 


Akcja ...

 


Tammy i Kerry

 


Keller i halibuty

 


Testy i doświadczenia

 


Bill na Hawajach

 


Keller i ośmiornica

 

Wiem że jesteście z Karrym zapalonymi rodbuilderami. Co zbudowaliście ostatnio? Macie swoje ulubione blanki / komponenty z oferty Batson Enterprises? Które?

Naprawdę sprawia mi ogromną radość, kiedy po ciężkim dniu pracy mogę usiąść z moim synem do budowy wędki. Jest to dla mnie niezwykle relaksujące i cieszę się mogąc przekazywać swojemu synowi wiedzę. Sam buduję ok. 20 wędek rocznie. Zazwyczaj są to nowe prototypy, którymi będę łowił w określonym miejscu i czasie. Pamiętam że jak wprowadziliśmy serię blanków RCLB zbudowałem wędkę na każdym modelu z serii i pojechaliśmy do Meksyku przetestować je wszystkie, było naprawdę super. Nowe komponenty ALPS to są jednymi z moich ulubionych, jakie stosuję do budowy wędek.

Karry przez ostatnie 20 lat zbudował wędkę chyba na wszystkim na czym się dało. Wiem że bardzo lubi budować wędki zbrojone spiralnie, ciężkie morskie kije o mocy 20-50 funtów, takie jak SWS597 i TS66MH, ponieważ jak sam mówi podchodząc w otwarty, kreatywny sposób do kwestii zbrojenia jest w stanie uzyskać produkt nie mający odpowiednika w żadnych gotowym, fabrycznym kiju.  Jego ulubionym blankiem z serii Salmon & Steelhead do metody float jest nowy XST1264, do tego lekkie przelotki Alps typu XN na dolniku, a na szczytówce przelotki typu F z pierścieniem RRD.  Lubi również używać naszych udoskonalonych uchwytów castingowych z pazurem.

 


Pełna koncentracja - Bill budujący nową wędkę

 

Chciałbyś przekazać coś naszym Użytkownikom i swoim Klientom w Polsce?

Chcielibyśmy wszystkim bardzo podziękować za wsparcie. Nasz rozwój i nowe projekty wiele zawdzięczają zainteresowaniu i informacji zwrotnej jaką nam przekazujecie. Chcielibyśmy również podziękować portalowi jerkbait.pl za możliwość rozmowy o naszych produktach i możliwość pokazania że jesteśmy najzwyczajniej tacy sami jak wszyscy wędkarze i rodbuilderzy.

 


The Batson Enterprises Team

 

Chciałbym bardzo podziękować Panu Ireneuszowi Matuszewskiemu z Fishing Center za pomoc jaką okazuje nam w dystrybucji naszych produktów w Polsce od pierwszego dnia istnienia Batson Enterprises. Bez cienia wątpliwości bez niego nie bylibyśmy tym czym jesteśmy w waszym kraju, wysoko cenimy firmę, którą prowadzi a robienie interesów to po prostu czysta przyjemność.

Bardzo prosimy i namawiamy do bezpośredniego kontaktu z nami, w każdej sprawie.

Na Nowy Rok chciałbym życzyć wszystkim możliwości jak najczęstszego doświadczania radości z wędkowania – to odmieni wasze życie.

Bill – bardzo dziękuję za wywiad.

 

@friko, 2007

 

Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum


0 Komentarze