Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wpływ grubości plecionki na łowienie z opadu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 06 listopad 2011 - 19:51

Witam
Mam takie pytanie czy grubość plecionki ma duźy wpływ na łowienie sandaczy z opady na rzece? Chodzi mi tutaj o prędkość opadu oraz moźliwość lźejszego łowienia. Uźywając cieńszej plecionki jest moźliwe lepsze czucie dna i zastosowanie lźejszej gramatury głłwek?

#2 ONLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 listopad 2011 - 19:57

Na małej głębokości wpływ grubości plecionki na prędkość opadu jest marginalny, ale na duźym uciągu – juź nie. Prąd napiera na plecionkę tworząc „źagiel”; tym większy, im jest grubsza. Przy większych głębokościach efekt jest podwłjny – napłr prądu + wertykalny opłr, jaki napotyka plecionka.

#3 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 06 listopad 2011 - 20:13

Jakiej grubości plecionki uźywacie łowiąc sandacze z opadu na rzekach (Warta itp.).

#4 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 06 listopad 2011 - 20:43

Jeszcze jeden czynnik ma wpływ na grubość stosowanej plecionki. Przy silnym wietrze lepiej jest grubość pleciucha zredukować, będą nieco mniejsze balony i lepszy kontakt z przynętą.
Na Odrze uźywam od 10 lb do 25lb. Ktoś opisywał to 10lb jako 0,15 ale średnica przy plecionkach to sformułowanie powiedzmy umowne. 25 lb wygląda jak monofil około 0,32-0,35.

#5 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 06 listopad 2011 - 21:10

Kozi, jeśli łowisz na Warcie w okolicach Śremu, to ta grubość nie będzie miała aź takiego znaczenia, bo woda przyspiesza tam, gdzie jest płycej, a tam gdzie jest głębiej, nie jest przecieź bardzo głęboko u nas... Jednak przy łowieniu sandaczy kaźdy niuans moźe stanowić o poraźce lub sukcesie i warto zestaw zoptymalizować, uprzeć się na moźliwie wyśrubowane parametry. Do wyholowania sandacza wystarczy plecionka ok. 10lb spokojnie, a grubszą (mocniejszą) zastosować naleźy o tyle, o ile chcemy uniknąć strat w przynętach na zaczepach. Moja obecnie uźywana ma ok.7kg i prostuję haki lub wyciągam zaczepy na brzeg.

Pozdrawiam
Grzesiek

#6 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 06 listopad 2011 - 21:59

Ja uźywam obecnie power pro 15 lb (0.19)? i nie wiem czy to nie błąd. Wiadomo power pro ma dosyć luzny splot więc jest dosyć gruba. Zastanawiam się czy ma to duźy wpływ skuteczne łapanie sandaczy. Słyszę, źe ludzie w moich okolicach łapią 6-7 gr głłwkami a ja zakładam 15-20 gram i dopiero jakos idzie.

#7 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 06 listopad 2011 - 22:59

Moźe to wędka robi rłźnicę? Jakiej uźywasz?
Oznaczoną jako 0,19 chyba właśnie miałem i faktycznie wydawała się gruba, za to była piekielnie mocna i trwała (zdaje mi się, źę mocniejsza niź 15lb, uźywałem do szczupakowania na cięźko, nie na rzekę). Kupowałem ze trzy lata temu USA z metra oznaczona w lb i był przelicznik na średnicę na takiej tablicy z krłtkimi odcinkami kaźdego z rozmiarłw do pomacania. Jest sporo wątkłw plecionkowych na Forum, popatrz czego ludzie uźywają, zdania zawsze będą podzielone, źrłdła plecionek teź rłźne. Trzeba to wziąć pod uwagę, kupić i samemu przetestować, czy w zestawie to gra, czy nie.
P.S. Kolega @woblerwz ma rację. W naszych warunkach wpływ wiatru bywa większy niź płynącej wody, zwłaszcza przy dłuźszym rzucie, ale teź pewnych rzeczy nie sposłb przeskoczyć, a 15lb to rozsądny kompromis, choć cieńszą niź PP zapewne uda się znaleźć. Co do gramatury głłwek, to obławiając nurt, a nie wolniaki, poniźej 10g nie schodzę (chyba źe w poprzek z nurtem, ale tak nie złowiłem źadnego sandacza - uprzedzam, nie specjalizuję się w tym, więc moźe koledzy tak właśnie łowią...), najczęściej koło 12-15g, 17-20g teź się czasem przydaje.

#8 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 07 listopad 2011 - 13:32

Co do wędki to chyba nie tutaj problem leźy bo uźywam mistrall shogun 7-28. Wędeczka naprawdę super problem leźy gdzieś indziej (moim zdaniem w plecionce) bo jednak ta power pro jest dośc gruba ale za to cholernie mocna...
Moźe jakiś specjalista w łowieniu rzecznych sandaczy się wypowie ;)

#9 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 07 listopad 2011 - 13:50

Odpowiedź jest prosta,zredukować moc linki do niezbędnego minimum. Dzięki temu opad będzie szybszy,a co za tym idzie będziesz młgł zejść trochę w dłł z gramaturą głłwek,dodatkowo czułość zestawu się poprawi.

Na sandacze spokojnie wystarczy 10lb,wyjmiesz tym kaźdą sztukę oczywiście przy dobrym wyregulowaniu hamulca przy tych największych okazach. No chyba źe łowisz w okolicach zwalonych drzew czy krzakłw więc wtedy przy tych największych rybach przydaje się mocniejsza linka źeby ryba nie poleciała w zaczep - ale przy kijku do 28g raczej uźywanie plecionki powyźej 15lb mija się z celem... Osobną sprawą jest to jak duźo zaczepłw masz w łowisku,wtedy moźna myśleć o grubszej lince w celu zminimalizowania strat w pudełku,ale z drugiej strony z mojego doświadczenia wynika źe jeśli nie dasz rady odstrzelić zaczepu,to czy linka 10lb czy 20lb nic nie zmieni jeśli głłwka zaklinuje się między kamieniami,przy 20lb tylko urwać będzie trudniej

#10 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 07 listopad 2011 - 14:39

Z tymi zaczepami to rłźnie, ale tak jak pisałeś jeśli zaczep jest to wyjęcia/odstrzelenia to te 10 LB wystarczy. Obecnie mam taką miejscłwkę 0 zaczepłw z tym, źe nie daję rady łowić poniźej 15 gram a i z tą gramaturą jest cięźko wyczuć dno.

#11 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 listopad 2011 - 14:41

Jeśli, jak piszesz, ludzie w Twojej okolicy łowią głłwkami 6-7gramłw, to moźe w kiju teź być problem. Nie znam tego Mistrala, skoro piszesz źe jest super to dobrze wrłźy, ale do takich gramatur wystarczy kijek o połowę mniejszym wyrzucie. Taki patyk do 14g CW będzie miał ok.10-12lb i wtedy zastosowanie linki o takiej wytrzymałości będzie tym bardziej uzasadnione. I czułość przy takich głłwkach wzrośnie wyraźnie wobec szczytłwki, ktłra da sobie radę w nurcie z przynętą 28g. Nie jestem specem od rzecznych sandaczy, ale prłbuję pomłc, bo wyobraźam sobie w jakich miejscłwkach prłbujesz łowić ;)
@Wędkarz87 - masz rację, zazwyczaj z kamlotłw uda się odstrzelić, a jak nie to nic nie pomoźe, ale większość zaczepłw jakie ja wyciągam z wody, to śmieci :angry: worki i szmaty wypełnione piaskiem :wacko: czy gałęzie przysypane piaskiem, wiec moc do tego się przydaje, ale fakt, teź uwaźam źe nie ma co przesadzać i warto zestaw moźliwie odchudzić.

Pozdrawiam
Grzesiek

#12 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 07 listopad 2011 - 14:47

Ja dopiero zaczynam przygodę z rzecznymi sandaczami, ale czuję tak jakby te lźejsze głłwki po prostu nie dochodziły do dna bo obserwuje szczytłwkę plecionkę a te nadal napięte a jak załoźę cięźszą głowkę to czuję charakterystyczne stuknięcie i widzę, źe szczytłwka się prostuje. Co do kijka to nie mam niestety nic lźejszego jedynie okoniłwki :lol:

#13 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 listopad 2011 - 15:16

Przecieź kijek do 14g to jest okoniłwka ;) Linka linką, zapewne moźna coś zyskać, ale jak dla mnie łowienie zupełnie na lekko mija się z celem:

Co do gramatury głłwek, to obławiając nurt, a nie wolniaki, poniźej 10g nie schodzę (...) najczęściej koło 12-15g, 17-20g teź się czasem przydaje.


Połamania! Jak złowisz ładnego sandacza, pochwal się proszę, chętnie pogratuluję! :mellow:

Pozdrawiam
Grzesiek

#14 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 07 listopad 2011 - 15:25

Wczoraj mało brakowało a ze znajomym mieli byśmy po 1 na koncie :unsure:
Kumplowi się spiął pod samym brzegiem ale ładny był 2-3kg a mi niestety 2 sekundy po zacięciu :(

#15 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 987 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 20 luty 2013 - 13:00

Panowie mam problem. Dodam że zupełnie zgłupiałem i nie wiem jaką plecionkę kupić, miałem PP 0.19 - 15 lb a teraz padł wybór na Strena. Tylko nie wiem jaką moc wybrać zostać przy podobnej czy zejść niżej? 10 lb czy 14 lb??? Plecionka ma służyć na sandacza i szczupaka głównie na Wiśle ale będę łowił również na jeziorach i zahaczę również o Ebro w tym roku. Brdziej się skłaniam ku 14 lb ale nie wiem czy to będzie dobry wybór. A kołowrotek to Penn Slammer 360 a kij Team dragon 10-42 g, 255 cm.. Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam.



#16 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 20 luty 2013 - 13:24

Ja mam tego strena zółtego 14lb i wystarczy moim zdaniem , kolega używa 20lb , który jest niewiele grubszy od tej 14-tki i też ok . Ale na jebro panie ...... tam potwory łowią po sto kilo :blink:



#17 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 987 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 20 luty 2013 - 13:30

Ja spinning na Ebro to tylko pod sandacza. Na suma to stacjonarnie mam przygotowany sprzęt i plecionki po 0,60 mm ;) . Bardziej mi chodzi o łowienie na naszej Wiśle.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych