Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bolenie a plecionka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#21 ONLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 15 wrzesień 2006 - 06:35

Żadna teoria - matematyka na poziomie szkoły podstawowej.
Jeśli 0,40 mm jest 4 razy mocniejsza niż 0,20 mm i 0,40 mm żyłki wejdzie 4 razy mniej niż 0,20 mm na tą samą (dużą) szpulę dobrze nawijającego kołowrotka, to jest ona 2 czy 4 razy grubsza???

Pozdrawiam

PS. Konsultowałem z żoną, obecnie na poziomie gimnazjum (za moich czasów była to jeszcze podstawówka)

#22 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 15 wrzesień 2006 - 07:05

@ radegs
Oczywiście żartowałem B) . Jednakże grubość żyłki (plecionki) jest utożsamiama z jej średnicą a nie jej polem powierzchni (przekroju poprzecznego- troszkę to skomplikowane :mellow: ). I tak po prawdzie nie jest tak do końca, że wytrzymałośc jest dokładnie (powtarzam- dokładnie) wprost proporcjonalna do tego własnie pola. Wracając do plecionek, to w przypadku tych, których przekrój był (delikatnie mówiąc) mało okrągły to podawana była najmniejsza średnica. Obecnie podawane średnice (dla przykładu PP lub chociażby Dragon Techno) są porównywalne ze średnicami żyłek.
A tak całkiem w temacie wątku, to moim zdaniem plecionka dużo częściej przydaje się przy łowieniu bolków jak żyłka.

#23 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 wrzesień 2006 - 19:03

radeqs -> Ale po to dała Ci bozia rozumek żeby zrobić z niego użytek. Naprawdę niewiele dobrej woli trzeba żeby objąć całościowo wypowiedź. A rozpisywanie się nad jednym zdaniem jest dla mnie zwykłym czepialstwem. I to takim na siłę.

PS. Właśnie dlatego, ze nic nie było o warunkach pozwoliłem sobie na pierwsze zdanie. Uzupełnione drugim, ale przecież dla Ciebie istotne jest tylko to pierwsze. :wacko:

#24 ONLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 15 wrzesień 2006 - 20:15

Na osobiste wycieczki nie będę reagował. Moim celem było wyłącznie to, aby uzmysłowić Ci, że takim stwierdzeniem mogłeś kogoś obrazić.
Temat ze swojej strony uważam za zamknięty.

Mimo wszystko pozdrawiam

#25 OFFLINE   Czaja911

Czaja911

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaGrudziądz

Napisano 03 sierpień 2016 - 14:43

Chciałbym odświeżyć Temat i zapytać was jak to teraz wygląda :)
Obecnie na rynku jest sporo plecionek, dlatego też nie wiem co wybrać. Kolor plecionki ? wędkuje na Wiśle.
Pozdrawiam



#26 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 03 sierpień 2016 - 15:52

Chciałbym odświeżyć Temat i zapytać was jak to teraz wygląda :)
Obecnie na rynku jest sporo plecionek, dlatego też nie wiem co wybrać. Kolor plecionki ? wędkuje na Wiśle.
Pozdrawiam




W środkowej Wiśle bolenie mają w głębokim poważaniu kolor plecionki, gruba lina też ich nie odstrasza.

Użytkownik Jopek1971 edytował ten post 03 sierpień 2016 - 15:59


#27 OFFLINE   Tomus

Tomus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Janik

Napisano 03 sierpień 2016 - 16:56

Dla mnie czy to żyłka czy to pletka czy kolor niebieski, żółty, zielony ... Nie ma to znaczenia ;) Czy woda brudna czy czysta ... wydaje mi się że im to wszystko jedno. No ale gdy się nie połowi raz-dwa na pletce to jest na co zwalić winę :D


Użytkownik Tomus edytował ten post 03 sierpień 2016 - 16:57

  • penkulski lubi to

#28 ONLINE   asp

asp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaW-wa Bielany
  • Imię:Bartek

Napisano 03 sierpień 2016 - 17:11

Z moich obserwacji wynika tak jak powyżej. Kolor linki nie ma znaczenia. Chodzi bardziej o to kto na co bardziej lubi łowić.



#29 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 03 sierpień 2016 - 17:23

Tylko z plecionka to trzeba tez umieć często  nie tak ustawiony hamulec ,strzałka z krótkiego i po rybie a czasem wędce...



#30 ONLINE   karpiu08

karpiu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaKłodzko
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 sierpień 2016 - 21:37

Ja wybieram linki białe lub szare które po którymś tam wędkowaniu z rzędu robią sie lekko zżółkniałe lub brązowawe. Ewentualnie dodaje 1-1,5 m fluorocarbonu na przypon gdy łowię przy dnie żeby otarcia pletki o kamienie zminimalizować.

Bardzo często gdy łowię sandacze mam w pudełku jakieś boleniowe woblery i pomimo pletki fluo czy pomarańcz też siadają.
  • mifek lubi to

#31 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 31 sierpień 2016 - 08:08

Z moich obserwacji -> jeśli bolo dobrze żeruje nie patrzy na grubość pletki ( w miarę rozsądnie oczywiście) czy kolor tylko wali aż kij z ręki wyrywa ( tutaj przydaje się dobrze nastawiony hamulec i miekki kij). Jeśli natomiast nie żeruje to ciężka sprawa...nawet ćwierć włosa ludzkiego go nie zmusi do brań :)



#32 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 31 sierpień 2016 - 12:35

Chciałbym odświeżyć Temat i zapytać was jak to teraz wygląda :)
Obecnie na rynku jest sporo plecionek, dlatego też nie wiem co wybrać. Kolor plecionki ? wędkuje na Wiśle.
Pozdrawiam

 

Jeśli nie wiesz jaką wybrać - wybierz gładką (np 8 splotową) . Dalej zarzucisz i nie będzie Ci wyła na przelotkach w czasie zwijania.



#33 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 31 sierpień 2016 - 12:42

Ja do boleni używam i polecam Dragona HM8X Forte stalowo-szara (choć potem jaśnieje). Stosuje 0.12 i spisuje mi się bardzo dobrze.


Użytkownik Żbiku edytował ten post 31 sierpień 2016 - 12:42

  • darek3523 lubi to

#34 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 01 wrzesień 2016 - 19:20

Ja w tym roku łowię bolki na zielonego Strena Sonic Braid 8 lb, moc spokojnie ponad 5 kg na węźle a jest cieńsza od PP 10 lb . Kilka bolków już wyjąłem na takiej lince - można kupić na metry na forum.



#35 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 02 wrzesień 2016 - 10:06

Panowie takie pytanie techniczne dajecie przypon z fc?

W tym roku łowiąc okonie miałem kilka przyłowów boleni właśnie na pltekę z przyponem z fc...



#36 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 02 wrzesień 2016 - 10:27

Uważam, że nie ma sensu dawać FC. Linka pod kolor wody lub końcówka jaskrawej linki zamalowana na czarno i po sprawie.



#37 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 02 wrzesień 2016 - 10:49

Dzięki Kuba za odpowiedź!

Czyli jak ganiałeś za blokami to nie zauważyłeś przecierania się linki?

#38 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 02 wrzesień 2016 - 11:19

Wszystko zależy jak i gdzie łowisz.

 

Jeśli łowisz bolki z powierzchni, nie puszczasz przynęty do dna, gdzie mogą być kamienie, racicznice itp, to uważam, że bez sensu stosować FC, bo dochodzą kolejne słabe ogniwa w postaci węzłów.

 

Nie zauważyłem również, żeby sama plecionka przeszkadzała czy płoszyła bolki.

 

Nigdy nie zdażyło mi się przetarcie linki przy łowieniu boleni, jednakże łowię je głównie z powierzchni lub z pół wody, rzadziej z dna.

 

Owszem, w trudnych warunkach (kamienie, rafy, racicznice itp), przy łowieniu z dna, FC może pomóc, więc w takich przypadkach wg mnie można go zakładać.


Użytkownik Żbiku edytował ten post 02 wrzesień 2016 - 11:20

  • gringo lubi to

#39 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 02 wrzesień 2016 - 11:50

Tak, masz rację. Przy łowieniu typowo powieszchniowym przypon nie jest konieczny, bo kontakt linki z kamieniami minimalizujemy ( no chyba że są obecne przykosy, albo łowimy w dość plytkim łowisku).
Na moich łowiskach jest dość sporo kamieni także fc raczej nie zaszkodzi. Zwłaszcza, że już się przyzwyczaiłem do sprawdzania wytrzymałości węzła co jakiś czas.

#40 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 28 marzec 2018 - 12:54

Bolki regularnie łapię na zestaw z plecionka, myślę ze nie maja one z tym żadnego problemu, od lat nie używam żyłek, a przypadkowo lub celowo złapanych bolków mam do kilkunastu rocznie. Używam plecionki Robinsona Phantom Spin o kolorze ciemnozielonym i grubości 0,10mm, jak widać nie jest zbyt cienka, a na dodatek z powodu koloru dość dobrze widoczna w powierzchniowych warstwach wody, pomimo to jednak biorą..myślę ze gdybym bardziej nastawiał się na bolki, które łapię teraz bardziej "przy okazji", efekty byłyby dużo lepsze i to pomimo stosowania ciemnej i dość grubej jednak plecionki..






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych