Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sezon podlodowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
991 odpowiedzi w tym temacie

#761 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 503 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 28 grudzień 2021 - 12:58

Norbert, dużo ludzi było?

Wczoraj oprócz mnie było trzech wędkarzy. Przed chwilą dostałem wiadomość o siedmiu znalezionych samołowkach, PSR już się nimi zajęła, na jednej z nich był szczupak około 3 kg.

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka
  • kris73 lubi to

#762 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 28 grudzień 2021 - 12:59

Dzięki za info


  • kornik1978 lubi to

#763 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 28 grudzień 2021 - 13:22

Norbert , zdjęcia bezbłędne .


  • Norbert 78 lubi to

#764 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 503 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 28 grudzień 2021 - 14:25

Norbert , zdjęcia bezbłędne .

Wolałbym żeby ryby były obłędne

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka
  • malinabar lubi to

#765 OFFLINE   digger

digger

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Mendyk

Napisano 28 grudzień 2021 - 18:02

Udało mi się wyskoczyć w niedzielę rano i wczoraj. W niedzielę lód miał 7-9 cm, wczoraj już 8-10 cm. U mnie, w centrum WLKP, mieliśmy od 25 do wczoraj naprawdę fajny mróz. Od 25 w dzień było już -5 i mniej,  w nocy -12, kolejne dwa dni i noce to temperatury po -10 w dzień i -15 w nocy.

 

Powyższe, plus niewielka, szybko schładzająca się woda dawały nadzieję na nieco grubszy lód, jako że pokrywa była na całej żwirowni już od wtorku. Mam jednak wrażenie, że sam charakter zbiornika, czyli wspomniane wyrobisko pożwirowe powoduje, że woda w nim jest nieco cieplejsza, niż w dużych, ale wolniej schładzających się jeziorach. Zaobserwowałem to już w zeszłym roku, gdzie jeden dzień z temperaturą powyżej 3 stopni na plusie nie pozwolił wejść na lód, który rozpuszczał się od brzegu w wyniku przesiąkania dużej ilości roztopowej wody przez łatwo przepuszczalne osady wokół tych zbiorników.

 

W niedzielę miałem czas tylko od samego rana do 11.00, potem trzeba było wracać do świątecznych gości. Coś tam skubało, człowiek się wybawił z małymi okonkami, nowa wędka się spisała - zakupiłem sobie Mikado Steely Ice 55, bardzo fajnie pokazuje brania dzięki swojej konstrukcji. Niestety "normalne rybki" tzn takie, które nie znajdują się pod samym lodem już w chwili zacięcia (łowiłem na wodzie od 1 do 1,5 m) były tylko dwie, do tego jeden fajniejszy pasiak mi spadł. Do domu wracałem z lekkim niedosytem, ale z podładowanymi bateriami, z dużymi nadziejami na kolejny dzień.

 

Poniedziałek zacząłem od większej żwirowni, na której nie byłem w niedzielę. Lód fajny, wydawał się bezpieczny. Miejscami 8, ale przeważnie 9-10 cm, od góry 2 cm białego "śniegolodu" reszta to "szkło". Oczywiście pierzchnia, kolce lodowe oraz w moim przypadku kombinezon pływający i linka, którą uwiązuję się do jakiegoś drzewa nieodzowne na pierwszym lodzie. Polatałem w miejscach, które rok temu późną jesienią dały mi kilka fajnych garbusów, pierwsze trzy dziury, potem kolejne trzy, dalej pięć i kolejne pięć bez brania, jakby nie było tam ryb. Chwila zmiany z wędki w błystką na delikatniejszą z "łotewskim" żuczkiem daje dwa niezacięte skubnięcia. Po chwili pojawił się znajomy, który był też w niedzielę i podobnie jak ja miał duże nadzieje na kolejny dzień. Przyjechał  z dwoma kolegami w momencie kiedy ja już miałem zwijać się na mniejszy zbiornik. Kiedy ich o tym poinformowałem, dowiedziałem się, że zrobili we trzech kilkadziesiąt otworów na "małej" i skończyło się na jednym mikrusie... No nieźle - pomyślałem i nie za bardzo wiedziałem co mam ze sobą zrobić. Zaproponowali, żebym chwilę z nimi pochodził i sprawdził jeszcze jedno miejsce. Zgodziłem się, tym bardziej, że na dużej lód był bardziej nierówny, a w kilka osób jest bezpieczniej. Przejechaliśmy w inną część zbiornika gdzie zacząłem obławiać znany mi też z późnej jesieni garbik porośnięty moczarką schodzący od końca grobli wcinającej się w zbiornik. Bez efektów. Nawet skubnięcia. Blaszki, poziomki, cykadki, nic nie dawało brań... Postanowiłem sprawdzić jeszcze dwie znane mi w tej okolicy dziury, na krawędzi których jest trochę twardsze dno i zwijać się do domu.  Trudno, nie biorą to nie biorą.

W pierwszej z tych dziur branie na blaszkę od razu po wpadnięciu przynęty daje okonia, który miał może 10 cm, po czym znów nastała cisza. Zgarnąłem cały majdan i powlokłem się do auta.

 

Odpaliłem silnik i na końcu drogi biegnącej wzdłuż zbiornika zatrzymałem się, spojrzałem na zegarek - było chwilę po jedenastej i pomyślałem, że po pierwsze - pogoda jest ładna, po drugie - nie wiadomo kiedy znów będzie lód (i ile wytrzyma ten), po trzecie - mam jeszcze cały, nie ruszony termos kawy i po czwarte, chyba najważniejsze - żona pracuje w domu "na zdalnej" ze świadomością, że wrócę najwcześniej o 14.00, a dzieci są u dziadków - to jest zbyt dużo czynników, które wprost sugerują pozostanie jeszcze nad wodąrolleyes.gif.

 

Więc zamiast skręcić w lewo i wyjechać na główną drogę do domu, skręcam w prawo, objeżdżam zbiornik i kieruję się na "małą" gdzie łowiłem wczoraj. W ostatniej chwili decyduję się jednak nie zaczynać od wczorajszego miejsca przy cypelku, tylko odwiedzić inny kąt, który zeszłej zimy dał mi kilka fajnych ryb 30+. Generalnie cały zbiornik jest bardzo specyficzny, miejsc z głębokością  w okolicach 3 metrów głębokości jest tylko kilka, a większość wody ma 1-2 m, do czego dochodzi jeszcze duża ilość roślinności. Czasem na trzy wywiercone/wykute dziury, da się łowić w jednej, bo w pozostałych zielsko stoi ścianą od dna, prawie do powierzchni.

 

Wspomniane przeze mnie miejsce do piaszczysty placek o powierzchni kilku metrów kwadratowych graniczący od strony wody z lekko głębszym dołkiem z dnem pokrytym cienką warstewką mułu. W zeszłym roku ryby siadały mi na krawędzi tego dołka i piaszczystego blacik, czy raczej krótkiego stoku. Wszystko działo się zwykle wg tego samego schematu. Dziury już miałem namierzone, brania były tylko w dwóch spośród wywierconych tam kilkunastu. Trzeba było cierpliwie grać błysteczką w obu dziurach na zmianę w oczekiwaniu na to jedno - dwa brania, czasem udało się wyholować rybę, czasem właziła w nieodległe zielsko i było po zabawie.

 

Spodziewałem się, że miejsce może być już spalone, bo wczoraj dawałem znajomemu namiary na tę miejscówkę.Teraz zacząłem od tej niewypitej kawy, powoli wyjąłem cały mandżur z bagażnika i wlazłem na taflę. Zatrzymałem się nawet na chwilę żeby sfotografować mini rzeźby lodowe jakie mróz wytworzył na powierzchni lodu, wyglądały trochę jak rozsypane pióra.

Załączony plik  1.jpg   289,4 KB   38 Ilość pobrań Załączony plik  2.jpg   323,17 KB   38 Ilość pobrań

 

 

Jak tylko zacząłem się zbliżać do miejscówki, pysk zaczął mi się cieszyć, bo już widziałem, że minęli się względem moich namiarów o dobre 15 metrów na wodę. Obrałem sobie miejsce względem punktów topo na brzegach i zacząłem wiercić (sprawdziłem pierzchnią, że w tym miejscu lód miał 10+ i był bardziej równy). Wykonałem 6 otworów, w dwóch czterometrowych pasach (dziura - 2 metry - dziura - 2 metry  - dziura) oddalonych od siebie o około 3 metry. Zacząłem od skrajnego otworu od strony otwartej wody i już wiedziałem, że udało mi się trafić we wspomniany lekko mulisty dołek. Pomachałem wędką 5 minut i bez brania przeszedłem do kolejnej dziury, zbliżając się do brzegu, oddalonego tu mniej więcej o 30-40 metrów. Zanim wpuściłem blaszką, pomyślałem, że może jeszcze będę w dołku, że piasek to trochę bliżej brzegu ale nie, okazało się, że jest płycej o jakieś pół metra. Zacząłem grę blaszką, tak jak nauczyłem się tego z "jutubów" - u mnie w rodzinie jestem pierwszym podlodowym wędkarzem, a pierwsze szlify zbierałem u ludzi łowiących tylko na mormyszki. Blaszka na dno, kilka stuknięć i poderwań żeby zrobić małe zamieszanie i podniesienie blaszki 20 cm nad dno. Płynny ruch wędki do góry, szybkie opuszczenie, odjazd błysteczki od przerębla, szczytówka pokazała, że ta wróciła pod przerębel, zatrzymała się i w tym momencie - puk - zacięcie i siedzi. Pierwsze wpuszczenie błystki do właściwej dziury i jest ryba. Jak to ładnie i prosto kiedyś określił kolega, który ma mnie odwiedzić w sylwestra na swoim pierwszym podlodowym wędkowaniu - "jak jest to jest, a jak nie ma to nie ma"laugh.png. Pierwszy moment holu to odejście od dziury na wcale nie tak lekko dokręconym hamulcu (do blaszki używam fluorocarbonu 0.16), później lekkie przymurowanie do dna i powolne przeciąganie liny, dwa - trzy obroty korbką i chwila przerwy na akrobacje na drugim końcu zestawu. Odczucie było na 40staka, ale zębatego. Zamiast telegraficznych, szybkich i krótkich trzepnięć głową, były takie wolniejsze dwa trzy bujnięcia jakie często serwują pistolety zatrzymując się, otwierając pysk i włączając "wsteczny", pewnie wszyscy dobrze wiecie o czym piszę. Holowałem więc powoli, bo w zeszłym roku już miałem tu szczupaka, a nie było mi w głowie tracić nową błystkę - "jagódkę" w grafitowym kolorze z brokatem i celownikiem na kotwiczce. Dzień wcześniej gdy pokazywałem nowe nabytki -   wędkarski prezent od gwiazdora -  wspomnianemu już kilkukrotnie znajomemu, powiedział o niej: "na tę łów, ta tu będzie dobra, zobaczysz". Miał nosa do tej przynęty. Wracając do przerębla - gdy zobaczyłem w nim głowę okonia nogi lekko mi się ugięły, ale sprawnym ruchem wyciągnąłem do z wody. Wiedziałem, że nie jest to żaden rekord, ale jednocześnie miałem świadomość, że na pewno to mój największy okoń spod lodu. Miarka pokazała uczciwe 35 cm.

Załączony plik  3.jpg   42,98 KB   40 Ilość pobrań

 

Na chwilę obecną mamy mróz, jutro ma być zero... Dziś obowiązki rodzinne nie pozwoliły wybrać się na lód, jutro może dostanę godzinkę na koniec dnia i, jeśli da się jeszcze wejść (zapowiadają jakieś deszcze) to spróbuję uderzyć w czwartek. W sylwestra miałem tam wyskoczyć ze znajomym, który z rodziną przyjeżdża do nas na kilka dni (jak Kobiety z małymi dziećmi zostają w domu we dwie, to łatwiej nam się wyrwać na ryby razembiggrin.png). Nie wiem, które z tych planów wypalą, które nie, ale wiem, że ten sezon podlodowy, nawet jeśli miałby już się kończyć, zaliczę do udanych. Nie tylko dlatego, że złowiłem ładną rybę, ale przede wszystkim, że złowiłem ją świadomie, w miejscu i sposób jaki przynosił tu efekty wcześniej. Cieszę się, że woda pozwala się poznawać i czasem odwdzięcza się za poświęcony czas.

 

NOMINACJA DO KONKURSU  "OPIS MIESIĄCA"                                                                       :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 29 grudzień 2021 - 13:06


#766 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 28 grudzień 2021 - 20:16

Przeczytałem Twój wpis uświadamiając sobie jednocześnie, że już dobrych kilka lat nie miałem okazji pobiegać po lodzie. Czas naostrzyć świder, może jeszcze w tym tygodniu gdzieś na chwilę się wybiorę 🙂
Ładnie to odpisałeś 😉
  • digger i Sadek8 lubią to

#767 OFFLINE   digger

digger

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Mendyk

Napisano 28 grudzień 2021 - 21:28

Cieszę się, że mój wpis może być i tego typu inspiracją😉
  • Piotr Gołąb lubi to

#768 OFFLINE   kolpi

kolpi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 30 grudzień 2021 - 17:40

Wczoraj wyskoczyłem na chwilę i trafił się jeden przyzwoity ,lodu tak 10-12cm

Załączony plik  003.jpg   60,4 KB   35 Ilość pobrań

 



#769 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 30 grudzień 2021 - 18:06

Pod nogami strzelał lód , krechy cieły lód na kilka metrów po zbiorniku , będąc sam średnio się czułem ...

łowiłem na wodzie od 0.5m do 1,8m , na miejscówki z wodą ponad 3m już nie wchodziłem.

Trzeba czekać na kolejny front z mroźnym powietrzem ;)

W Nowym 2022r. Wszystkim Podlodowym Dłubaczom Grubego Lodu pod butami i rekordowych rybek.

Załączone pliki


Użytkownik Kajtelek2 edytował ten post 30 grudzień 2021 - 18:25


#770 OFFLINE   pablo__20

pablo__20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Pietras

Napisano 30 grudzień 2021 - 19:14

W mojej okolicy lód też zawitał na chwilę. Starorzecza Odry i ich uroki.

Załączone pliki


Użytkownik pablo__20 edytował ten post 30 grudzień 2021 - 19:33


#771 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 grudzień 2021 - 21:20

A ja sprawdziłem co i jak z płoszeniem ryb na płytkiej wodzie przez pierzchnię, świder, sanki. Polecam od 1.50 popatrzeć na live spod lodu.  


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 30 grudzień 2021 - 21:22


#772 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 07 styczeń 2022 - 10:07

Wczoraj szybki wypad, pierwszy po świątecznej przerwie i pobycie w Polsce. Lód coraz grubszy (w wielu miejscach 20-25cm), zapowiada się piękny sezon. Nic ciekawego nie udało się złapać, było sporo okonia ale wielkością nie powalały.
Odbyły się pierwsze testy trzech wędek podlodowych. St. Croix Avid Ice Air27''ML Air27''M i 13 Fishing widow marker Light 42''. Do tego zestawu dotarły na czas inlinery Piscifun ICX Carbon.

Po pierwszym łowieniu jestem bardzo zadowolony z avidow, ML to w moich warunkach typowa wedeczka okoniowa do mniejszych balansówk. Air27M jeszcze nie został przetestowany pod sandaczem, ale nie mam wątpliwości że będzie strzałem w dziesiątkę. I tak jak chłopaki z corony opowiadali ten kijek jest idealny do cięższych balansówek. Spory zapas mocy, będzie też można połowić nią miętusy.

Najdelikatniejsza wędka, 13 Fishing niesamowicie pracuje pod najmniejszymi rybami, spory zapas w dolniku, przy tej długości holowanie okoni 30+cm będzie jak bajka. Trzeba je tylko namierzyć.

Piscifun ICX Carbon, miło zaskoczyły, fajna relacja ceny (płaciłem 58e za sztukę) do jakości. Mają kilka mankamentów, które po wyeliminowaniu stworzą idealny kołowrotek podlodowym. Wędkarze z USA zaczynają już wrzucać filmiki z opiniami na temat tych kołowrotów. Zdania są podzielone.
Najbliższy weekend na lodzie i więcej testów. a505cbb318e57dc23cc289d2063ecc0b.jpg3f79077d71a520600caf7c41d3963474.jpg5a8982904fa39721bb1acb141f03f5f8.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

#773 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 07 styczeń 2022 - 22:16

Ojjj fajnie tam u Ciebie ... połowiłbym jeszcze , to łowienie wciąga.


  • MarCinFin lubi to

#774 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 08 styczeń 2022 - 15:20

No i połowione! Dziś praktycznie sami na lodzie z moim fińskim kolegą Pasim. Silny wiatr i śnieżyca od samego rana. Ale czy to ma jakieś znaczenie ?! Nie liczyliśmy ale lekko ponad 100 okoni. I z jednej miejscoweczki wyjechało wiele ryb z przedziału 28-32 cm. Jak grubość lodu się zwiększy odwiedzimy kilka fajnych miejsc gdzie wiemy, że są wieksze okonie. Jutro sandacze!07ee02ae7c936a66a7a2dc0c909f5cc4.jpg0174906dab0692ace92e93a9ff6b85c7.jpg6bbb636eab866fcc4ca415fd42e7c34e.jpg0ed06f1c8012e260f84cf29fc98a0edf.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik MarCinFin edytował ten post 08 styczeń 2022 - 15:21


#775 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18581 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2022 - 15:38

To jest życie !  :lol:


  • MarCinFin lubi to

#776 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 08 styczeń 2022 - 16:41

Wracaliśmy jak dwa bałwany
Dziś testowałem nowe przynęty zaadaptowane na potrzeby zimowego łowienia. Jak przestawały brać na poziomki (efekt wypuszczania do tej samej dziury) pstrągowa wahadłóweczka lub 9g cykada robiły robotę.
Poniżej mój okoniowy zestaw. Kotwiczki z celownikami robię sobie sam. a27bf0030504852a920fc95336d18d14.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

#777 OFFLINE   Mateusz95s

Mateusz95s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 styczeń 2022 - 16:54

Zarąbisty krabik
  • szczupak1 lubi to

#778 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 08 styczeń 2022 - 17:03

Zarąbisty krabik

Jak nie chcą wychodzić do poziomek i siedzą przy dnie krabik potrafi je odpalić, szczególnie większe okonie. Tak samo małe rączki.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
  • BOB lubi to

#779 OFFLINE   daniel.

daniel.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaPrzedgórze sudeckie

Napisano 08 styczeń 2022 - 17:12

Zostało nam pozazdrościć tafli lodu i rybostanu...
A te celowniki to czym się robi?

#780 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 503 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 08 styczeń 2022 - 17:45

Zostało nam pozazdrościć tafli lodu i rybostanu...
A te celowniki to czym się robi?

Ja robię z żeli akrylowych do paznokci, dodaję też oczko Kolega Primanki zrobił na ten temat filmik na YouTube.d4d7d276f5edccc5f6b81ea57c9257e2.jpg397c7727101833cb19a12e2ea8e898f6.jpgd82edc6b16fad0efd4e6d7f4032b685d.jpg

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych