Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Moje patenty w rodbuildingu

tech-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
310 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 marzec 2021 - 23:39

Co do złącza, jeżeli jesteśmy w tym temacie.
Lepiej mieć złącze polakierowane jak nówka ze sklepu czy wytarte jak te z Twojego przykładu?
Wg mnie "nówki" na mokro potrafią się tak "zapiec" że nie jest wręcz możliwe ich rozłączenie. Mokre w sensie nie woda ale zwykła rosa choćby jako para na męskiej części kija.
Przy wytartych (zmatowionych) złącze pięknie trzyma nawet przy lekkim jego złączeniu a nawt gdy za mocno "wjedziemy" jedno w drugie to i tak prościej jest je rozłączyć nie gładkie jak lustro. Podobnie rzecz ma się z dwoma metalami. Jeżeli ich powierzchnie są idealnie spolerowane to rozłączenie dwóch materiałów w miejscu ich styku jest prawie niemożliwe. Czyżby to samo działo się z nowymi lub lakierowanymi na "lustro" złączami wedzisk? Myśle że tak.

#122 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 18 marzec 2021 - 07:30

Jeśli pytanie brzmi - co ja wolę - to tak, zdecydowanie wolę złącza z 'surowym węglem'. Ale nie wiem, czy wynika to z jakiejś racjonalnej przesłanki. Po prostu takie mi się bardziej podobają, bez względu, czy reszta blanku jest lakierowana, czy 'goła'.

 

Na aliexpres są dostępne takie specjalne korki do bezpiecznego rozłączania zbyt mocno zaciśniętych złącz - nie mam, nie próbowałem, ale na pewno są pomocne.



#123 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 marzec 2021 - 13:03

Podrzuć link jak znajdziesz. Jedna muchówka znajomej już od dwóch lat się "waha"-ryzykowac czy nie.

#124 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 18 marzec 2021 - 13:29

Pierwszy wynik, pewnie są też taniej: https://www.aliexpre...1770247322.html



#125 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 marzec 2021 - 17:20

Ojjj. Boje się że takim czymś zgniotę blank. Ale będę kombinował z jakimś urządzeniem.
Dzięki.

#126 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 18 marzec 2021 - 20:07

Ojjj. Boje się że takim czymś zgniotę blank. Ale będę kombinował z jakimś urządzeniem.
Dzięki.

Od mojego nauczyciela który wprowadzał mnie w arkana wędkowania usłyszałem sposób na zakleszczone złącze wędki > schłodzić złącze obkładając je lodem, następnie część żeńską ogrzać dłonią i z wyczuciem lekko obracając próbować je rozpiąć.

I drugi sposób podobny do pierwszego z tą różnicą że do rozłączenia stosuje się kolana nóg.

Polega on również na schłodzeniu złącza a następnie zaciskamy dłonie jak najbliżej łączenia a dłonie wkładamy pod kolana w lekkim przykucu. Następnie rozsuwamy kolana.

 

Drugi sposób ale bez schładzania elementów chętnie stosowany jest przez wędkarzy wyczynowych przy zakleszczeniu złącza tyczki....


Użytkownik PiotrCz edytował ten post 18 marzec 2021 - 20:16


#127 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 marzec 2021 - 20:35

Probowalem wszystkiego tego co mogło tylko do głowy przyjść. Nic nie działa. Kija nie chce uszkodzić bo nie chodzi o to żeby go zmieniać. Te które wymieniasz nie działały.
Podczas deszczyku dziewczyna za bardzo wjechała z poślizgiem i teraz nie idzie rozłączyć. Ścianki są zbyt cienkie żebym ryzykował skręcanie.
Wiem że dobrze wypolerowane dwie powierzchnie metalu są nie do rozłączenia, podobnie jak dwie szyby "sklejone" wodą. Normalnie na siłę się ich nie rozłączy. Podobnie jest z tym złączem. Kij nówka, złącze błyszczące jak lustro i ... odrobinka wody. :(
Wolę zdecydowanie przeszlifowane lub lekko zużyte ścianki blankow tworzące złącze.

Dodam jeszcze że wszystkie kije rozłączałem, ten na razie czeka.
_________

Użytkownik trout master edytował ten post 18 marzec 2021 - 20:38


#128 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 marzec 2021 - 19:43

Skoro jesteśmy przy patentach.

Jaki macie sposób na to żeby wplatana metaliczna nić nie wypadała spod tego co zostało zrobione. Dziubnąłem przez ostatnie 2-3 godz. trzy takie omotki-decory przy opisie i wszystko szlag trafił.
Mam te końcówki nici Metalic jakoś przykleić na kropelce lakieru czy jak? Samo wsadzenie pod omotkę nic nie dało. Wszystko się rozjechało. Dobrze że na sucho a nie przy lakierowaniu. :(
Dzisiaj już szkoda nerwów. Może jutro na spokojnie jeszcze raz zrobię ale chyba jakąś kropelką lakieru nitro podkleję. Gorzej gdy po lakierowaniu będą jakieś przebarwienia. :(

Chodzi mi o taką wstawkę jak na foto.

Dzięki. Zdrówka.
______

Załączone pliki



#129 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 21 marzec 2021 - 07:12

Moim zdaniem po prostu prześwituje, a nie wypada. Dobierz nić, która po lakierowaniu nie robi się transparentna, albo użyj color preservera.


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#130 OFFLINE   lefrajt

lefrajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Artur

Napisano 21 marzec 2021 - 11:32

Chyba chodziło o to, że końcówka wysuwa się spod omotki - musisz napiąć mocniej nić główną w tych miejscach, gdzie łapie ona tą metaliczną - ja napinam tak, że jak kończę wstawkę, to  pierwszym oplotem z nici głównej "łapię" tą metaliczną i tylko poprawiam następnymi oplotami. Trochę wymaga to akrobacji i trzymania przez chwilę kilku nitek na raz, ale się da ;)


  • maniek44 lubi to

#131 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 marzec 2021 - 12:12

To jest fotka z netu. Moja omotka rozwala się za każdym razem gdy tylko obetnę końcówki nitek (zwłaszcza srebrnych) i próbuje ją wygładzić czy dotknąć paznokciem.
Preserwera nie mogę zastosować bo mam inne zrobione bez i teraz tylko ten nieszczęsny opis został do wykończenia.
Całości omotki ma ok 4.5mm szerokości wiec na tak małej ilości zwojów ciężko jest coś wsadzic pod spod żeby inne 5/6 zwojów trzymało.
Powiem tam, kolor-6 zwojów, później srebrna na przemian z kolorem po 3 zwoje i znowu 6 zwojów koloru.
Chyba tą srebrną przyłapię kropelką lakieru nitro do blanku a później na nią dopiero będę zaczynał z tymi 6 zwojami koloru. Metalic koloru nie zmieni.
Nie pamiętam czy gdy dawałem krople nitro na inne zakończenia omotki z nicią metalic to po lakierowaniu kolor był inny w tym miejscu czy taki. Nie chcę ryzykować bo to końcówki opisu więc jak coś nie wyjdzie to oprócz omotek cały opis z lakierem będzie do wywalenia.
:(

#132 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 21 marzec 2021 - 13:04

Po prostu musisz mocniej napiąć nić przy kręceniu omotki, trzy zwoje w zupełności wystarczą, żeby przyłapać metalica.



#133 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów

Napisano 21 marzec 2021 - 13:05

Próbę generalna z tą kropelka nitro to chyba najlepiej zrobić na jakimś starym złamasie, bo szkoda drapac dobrego napisu. Ewentualnie sprobowac z różnego rodzaju klejami nitro i sprawdzić który wyjdzie najlepiej.

#134 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 marzec 2021 - 15:16

"Po prostu musisz mocniej napiąć nić przy kręceniu omotki, trzy zwoje w zupełności wystarczą, żeby przyłapać metalica".

------
Niby tak. Problem z tym że jak napinam srebrną to potrafić albo wyjechać spod spodu tej kolorowej albo się rozwarstwia. Do tego kij trzymam w rękach nie na wrapper i brakuje rąk żeby wszystko ogarnąć. Na wrapper jest lepiej (chyyyba bo nie robiłem w nim) bo kij i wszytsko jest w pewny sposób napięte. W rękach ciężko to utrzymać w stałym napięciu. :)

@Sadek
Z nitro nie raz robiłem tylko nie jestem pewny czy kolorowej nici nylon nie powstrzyma przed wchłonięciem lakieru i będą plamy po lakierowaniu.
Takie rzeczy robiłem gdy robiłem omotki nicią Metalic i tippet też z Metalic. Wtedy można sobie szaleć z lakierem. Jeżeli dam tylko pod nitkę srebrną i to podeschnie to później Nylon raczej nie nasiąknie i nie powinno być plam.
Popróbować muszę bo lepiej z taką małą wstawką kombinować niż poprawiać cały napis i jego lakier gdy będzie zalany jako całość.
Spróbuje może jeszcze mocniej napiąć te kilka zwojów żeby trzymały lepiej srebrną nitkę. Walka i już. Tak to już jest. Podziwiam tych którzy to robią "zawodowo" i pięknie im te przeróżne wstawki wychodzą.
Dzisiaj po tych wczorajszych manewrach musiałem zmienić napis bo lekko starłem. Ostatnio nie byłem zadowolony bo stalówką nie szło cieniutko opisać. Dzisiaj walczyłem poł dnia, później z wiecznym piórem i wyszło tak że więcej już z tego nie wycisnę. Na tym kiju na pewno tak już zostaje. Oby tylko nie starło się gdy będę znowu robił te krańcowe omotki. :(

Pzdr.

Załączone pliki



#135 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 21 marzec 2021 - 15:41

Od zawsze kręcę tylko w rękach, do prostych tipetów wrapper absolutnie nie jest potrzebny
  • Pumba, trout master i jacek.hetflaisz lubią to

#136 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 27 marzec 2021 - 23:20

Witam

W kwestii rozłączania... Na szczególnie uparte zakleszczenia, w przypadku których nie pomagały nawet rękawiczki podgumowane tzw. "wampirki" 😉, stosowałem metodę "na tyłek". Do jej zastosowania potrzebne są trzy osoby. Dwie ciągną do siebie mocno zakleszczone elementy, a trzecia stojąc plecami do wędki chwyta dłońmi jak najbliżej łączenia. Następnie opierając dłonie w miejscu, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę wykonuje ruchy właściwe aktorom filmów XXX płci męskiej. Tylko w zwolnionym tempie 😉. Metoda naprawdę działa - lepiej niż brzmi i wygląda 😉

Pozdrawiam
Jarek

#137 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 28 marzec 2021 - 20:44

Witam

W kwestii rozłączania... Na szczególnie uparte zakleszczenia, w przypadku których nie pomagały nawet rękawiczki podgumowane tzw. "wampirki" , stosowałem metodę "na tyłek". Do jej zastosowania potrzebne są trzy osoby. Dwie ciągną do siebie mocno zakleszczone elementy, a trzecia stojąc plecami do wędki chwyta dłońmi jak najbliżej łączenia. Następnie opierając dłonie w miejscu, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę wykonuje ruchy właściwe aktorom filmów XXX płci męskiej. Tylko w zwolnionym tempie . Metoda naprawdę działa - lepiej niż brzmi i wygląda

Pozdrawiam
Jarek

Zapłacił bym ,żeby to zobaczyc  :) 


  • Pumba i Przemek_M lubią to

#138 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 29 marzec 2021 - 07:21

😉

Opis brzmi niedorzecznie, ale sposób jest bardzo dobry. Ryzyko uszkodzenia blanku jest znikome, ponieważ nie występuje jego skręcanie i "aplikacja" siły na małej powierzchni. A blank "pracując" w okolicy złącza, przy działaniu siły w przeciwnych kierunkach ma duże szanse na "uwolnienie". Trzeba tylko uważać, żeby lepsza połowa nie zastała nas przy tej czynności, z dwoma kolegami w dodatku 🤣 Awantura mogłaby być większa, niż po odkryciu przez nią wszystkich modeli stelli z danego rocznika ukrytych w szafie zaraz po tym, gdy przekazaliśmy jej informację, że w tym roku ze względów finansowych "nici" z wakacji 🤣
  • Fatso lubi to

#139 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 29 marzec 2021 - 12:18

"Te ruchy" to ruchy dupskiem? Chyba nie tymi dłońmi zacisnietymi na blanku przy złączu?
Jeżeli dupskiem to te "dłonie zaciśnięte na blanku oparte o pośladki "to raczej w formie pieści. Czy źle sobie to wyobrażam?

#140 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 29 marzec 2021 - 19:07

Sorewicz, że Wam przerwę ;)
Bo kilka osób mnie pytało, a ja nie miałem pojęcia... więc teraz poważyłem te XUL blanki-wklejki, więc od razu tu wrzucę dla pamięci i żebym mógł potem sam łatwo sprawdzić ;)

1,85 m - 15,5 g

Załączony plik  DSC00405-1.JPG   37,12 KB   32 Ilość pobrań

 

1,98 m - 16,4 g

Załączony plik  DSC00406-1.JPG   40,74 KB   33 Ilość pobrań

 

2,10 m - 21,9 g

Załączony plik  DSC00407-1.JPG   38,81 KB   33 Ilość pobrań

 

Dużo, mało? Ja się średnio orientuję, co tam jest obecnie dostępne z markowych blanków.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych