Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Daiwa Z - multiplikator do ciężkiej roboty.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
194 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 18 grudzień 2018 - 17:42

Przy lżejszych wabikach owszem. Ale ok połowy uncji decydujące znaczenie ma średnica szpulki

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
  • godski lubi to

#122 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 18 grudzień 2018 - 18:43

Nie do końca się z tym zgodzę. Na przykład rzucając na rozległych blatach porośniętych roślinami rzucając daleko zwiększasz czas pozostawania wabika w wodzie jak również obławiasz teren nie ruszony przez współzałogantów.

Andrzej, przeważnie łowię sam tak że współzałoganci mi nie przeszkadzają :)

A tak na poważnie to może źle się wyraziłem "nie ma sensu", dla mnie rzuty i prowadzenie przynęty z odległości 80 metrów to czysta abstrakcja.

Może mam zły sprzęt i braki w technice ale często mam wrażenie że te forumowe długości oddawanych rzutów są dużo przesadzone.



#123 OFFLINE   Andan

Andan

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2135 postów
  • Imię:Adrian

Napisano 18 grudzień 2018 - 18:57

Szpuli tuningowe to nie zawsze dążenie do otwierania dolnej granicy czyli tuningu pod UL. Szpulki takowe to też polepszenie walorów użytkowym danego zastawu przy zachowaniu jego mocy. Można osiągnąć większy dystans, lepszy komfort, zwłaszcza przy używaniu przynęt określanych "nielotami". Dużo osób sądzi że to paniczne dążenie do ultra lighta co jest błędne. Inaczej też można i jest fajowe jak seksik bez gumki yhyh  :whistling:


Użytkownik Andan edytował ten post 18 grudzień 2018 - 18:57


#124 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 18 grudzień 2018 - 20:47

O i to rozumiem, zwłaszcza to o rzucaniu nielotami :)

Jak już pisałem wcześniej moje doświadczenie nie jest bardzo bogate a w tuningu zerowe.

Bardziej w tuningu podobają mi się walory estetyczne.



#125 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 18 grudzień 2018 - 20:50

To trochę jak z autami. Jest tunning optyczny, czyli można zrobić z auta choinkę ale moc będzie na poziomie fabryki. I jest moja ulubiona wersja. Sleeper pełna gemba. Niby taki zwykły a jednak ..

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
  • Tomek88 lubi to

#126 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 grudzień 2018 - 21:07

O i to rozumiem, zwłaszcza to o rzucaniu nielotami :)

Jak już pisałem wcześniej moje doświadczenie nie jest bardzo bogate a w tuningu zerowe.

Bardziej w tuningu podobają mi się walory estetyczne.

 

 

To trochę jak z autami. Jest tunning optyczny, czyli można zrobić z auta choinkę ale moc będzie na poziomie fabryki. I jest moja ulubiona wersja. Sleeper pełna gemba. Niby taki zwykły a jednak ..

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

Tez kilka aut przerabiałem ale tylko mechanicznie,żadnych brewek  :ph34r:


  • mifek i S.N. lubią to

#127 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 18 grudzień 2018 - 21:57

Jeśli Zetka to Ryoga w niskiej budzie to ja nie widzę sensu w tuningowaniu do poziomu UL . Ul to nie jest i nie będzie a te 10 gr spokojnie ogarnie na fabrycznej szpuli .  Bardzo długo się wahałem nad zakupem. Jak na razie  Ryoga wystarcza.


Użytkownik nurek28 edytował ten post 18 grudzień 2018 - 21:57

  • SkiDivPL lubi to

#128 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 18 grudzień 2018 - 21:59

Miałem Plutona. Długo używałem ryoge. Może i bebechy tak samo mocne ale możliwości zupełnie inne. Poza tym chyba nikt tu nie mówi o tunningu zetki do poziomu UL????

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
  • Andan i HaDe lubią to

#129 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 18 grudzień 2018 - 22:05

To trochę jak z autami. Jest tunning optyczny, czyli można zrobić z auta choinkę ale moc będzie na poziomie fabryki. I jest moja ulubiona wersja. Sleeper pełna gemba. Niby taki zwykły a jednak ..

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

Jak dla mnie to sedno sprawy, jak potrzebuję więcej mocy w samochodzie to kupuję mocniejsze auto a nie bawię się w przeróbki.

Potrzebuję kampera to kupuje kampera a nie przerabiam osobówki.

Mi się podobają takie zetki jak wstawiałeś na początku tematu.

Ale to już kwestia gustu


  • Andan i nurek28 lubią to

#130 ONLINE   bartolo

bartolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 grudzień 2018 - 12:08

„W jakim celu zakładacie lżejszą szpulę do Z-etki?”
Tutaj jest odpowiedź:
„Daleko odsunięty wodzik i duża średnica szpulki robią robotę. Jakość łożysk i spasowanie tez nie jest pewnie bez znaczenia.”
„Można osiągnąć większy dystans, lepszy komfort, zwłaszcza przy używaniu przynęt określanych "nielotami".”
A od siebie dodam, że 90% czasu nad wodą łowię z brzegu w bardzo specyficznych warunkach. Ze względu na to, że nieraz zdarza mi się zrobić kilkanaście kilometrów na łowiska i z powrotem zabieram tylko jeden zestaw. Warunki specyficzne bo wymagają rzutów na spore odległości pełnym wachlarzem wabików, w tym tych mało lotnych. Chodzi o komfort łowienia w szerokim spektrum gramatur które mogę założyć dzięki szpuli RCS. Dlatego Zetka ze szpulą RCS.
A jak potrzeba pojechać do Szwecji to na Zetkę wędruje szpula fabryczna a Zetka do uchwytu fuji w M1 25lb. I w ten sposób:
„Jeden multiplikator obskoczy dwa kije :-)”
„Ciekawe, czy udałoby się coś jeszcze wycisnąć z tuningowej szpuli?”
Na pewno jest różnica (zauważalna) pomiędzy szpulą fabryczną a RCS, szczególnie przy lżejszych ze stosowanych przeze mnie przynęt. Chodzi zarówno o komfort, jak i odległości rzutów.
„Może mam zły sprzęt i braki w technice ale często mam wrażenie że te forumowe długości oddawanych rzutów są dużo przesadzone.”
Nie sądzę. Daniel @Guzu był świadkiem, że bez większych przygotowań można było rzucić ok. 70 m (powtarzalnie) wabikiem ok. 15 gr skupionej masy. Multiplikator to fabryczny Shimano Exsence 12’ DC, a kijek to siedmiostopowy point zbrojony przez Zbyszka @yglo.
„Jeśli Zetka to Ryoga w niskiej budzie to ja nie widzę sensu w tuningowaniu do poziomu UL.”
O UL tutaj nikt nie wspominał, od tego zestawu do UL to jeszcze daleka droga.
I na koniec cytat ze strony japantackle:
„Daiwa RCS 2000 reels (Z2020, Ryoga2025, Pluton200 ) Flat bottom, light-weight shallow spool to improve casting performance for wide range of weight, especially for light weight rigs. Removes line weight by 40% to improve acceleration and brake. MAGFORCE-Z brake. Casts great for heavier than 10g 3/8oz.”
Od siebie dodam, że i poniżej tych 10 gr daje spokojnie radę, ale tak jak koledzy powyżej wspomnieli do tego to już inne sprzęty lepiej się nadają.
PS. dzięki Adrian za Zetkę, to był dobry wybór.

#131 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 grudzień 2018 - 12:14

Jak dla mnie to sedno sprawy, jak potrzebuję więcej mocy w samochodzie to kupuję mocniejsze auto a nie bawię się w przeróbki.

Potrzebuję kampera to kupuje kampera a nie przerabiam osobówki.

Mi się podobają takie zetki jak wstawiałeś na początku tematu.

Ale to już kwestia gustu

Wszystkie silniki turbo przerabiasz u ogarniętego tunera z dwiema hamowniami przed i po programie i bez wgrywania gotowców za 1000-1500 zł zyskując bez żadnych innych przeróbek 20-30% mocy i momentu więcej. Zdecydowanie warto - u mnie już piąty samochód tak jeździ bez żadnych problemów.


  • Maciek. i S.N. lubią to

#132 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 19 grudzień 2018 - 18:43

Witam,
zetka z początku tematu jest chyba tuningowana. Najprawdopodobniej jej przekładnia jest z takiego samego materiału jak USDM Z200HL, średnica kół, grubość i kształt zębów też są te same ale przekrój koła zębatego wyraźnie został pocieniony. Widać na zdjęciu porównawczym TT. Cieńszym kołem nie można już tak silnie kręcić jak w USDM. Terkotka też odezwie się już przy hamowaniu 13 a nie przy 20 Lb jak w USDM. Podobnie chyba tunowano standardowa szpulę JDM Z2020.
Tuning polegający tylko na zmniejszeniu danego przekroju zmniejsza np. masę ale wskazuje na mniejszą wytrzymałość. Cuś za cuś.
Oczywiście JDM Z2020 w każdej wersji i z każdą szpulą nadaje się do ciężkiego casta ale ma tzw. mniejszą moc w porównaniu z USD Z200 i o tym trzeba pamiętać bo może być srut chrobut. Jest naj bo ma dużo łożysk kulkowych i strojony hamulec z ekstra szpulą w 60 ustawieniach. 39 mm może utrudniać chwyt palcami oraz ekstrawagancki flip ciężarkami 3/8-1/2 oz.
Pozdrawiam


#133 OFFLINE   Andan

Andan

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2135 postów
  • Imię:Adrian

Napisano 19 grudzień 2018 - 20:36

...„PS. dzięki Adrian za Zetkę, to był dobry wybór.

Proszę bardzo  :highfive:


  • bartolo lubi to

#134 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:07

Witam, płytka szpula Daiwa RCS 2014 39 mm, wypełniona linką, lżejsza o 40% od standardowej Z 2020 oraz 60 punktowy MF-Z mogą jeszcze konkurować ze standardowymi 36 mm ale nie z 33-34 mm. Te drugie podają flip 10-15 g eleganz und ekstrawganz. I o to chodzi. Identycznie ma konkurencja Shimano, ABU itp.
Jeśli płytka RCS pasuje geometrią do USDM Z200 to trzeba pamiętać, że tylko pocieniona jak standardowa w JDM ma mniejszą tzw. moc od oryginalnej szpulki 4 g cięższej i z linką grubo ponad 13 Lb może się pogibać na wieki.
Warto przy okazji zwrócić uwagę jak ztunowano hamulec USDM Z200 z 20 do 13 Lb w JDM Z2020.
Przed tuningiem trzy tarcze o maksymalnej powierzchni
picdaiwaz2002020h018.jpg
po tuningu jedna o skromnej szerokości ale skutecznie załączająca terkotkę z chwilą napięcia linki do 13 Lb.
picdaiwaz2002020h023.jpg
Taki tuning dodatkowo zmniejszył masę hamulca o stalowe przekładki konsekwentnie zmniejszając masę całego koła. Pewno w JDM Z2020 można wymienić wąską tarczę na szerszą, może bardziej chropowatą, ale trzeba pamiętać o pocienieniu koła zębatego przekładni głównej i szpulki tzw. pomniejszonej mocy. Chyba dla multików krytycznej?
Pozdrawiam

  • golsyl lubi to

#135 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 20 grudzień 2018 - 21:03

Przepraszam, że pytam, ale nie czaję jednego. Co oznacza 60 punktowy MF-Z ? Czy to ilość opcji nastaw hamulca rzutowego obliczona na zasadzie 20 nastaw na pokrętle razy 3 tryby pracy ? Czy nie jest przypadkiem tak, że przy nastawie longcast hamulec jest w ogóle odłączany ? Takie odnoszę wrażenie puszczając w ruch szpulę przy tej nastawie. Coś kojarzę, że wynikało to także z jakiegoś filmu instruktażowego, którego żadną miarą nie potrafię odanakeźć.

Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 20 grudzień 2018 - 21:04


#136 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 grudzień 2018 - 21:22

Przepraszam, że pytam, ale nie czaję jednego. Co oznacza 60 punktowy MF-Z ? Czy to ilość opcji nastaw hamulca rzutowego obliczona na zasadzie 20 nastaw na pokrętle razy 3 tryby pracy ? Czy nie jest przypadkiem tak, że przy nastawie longcast hamulec jest w ogóle odłączany ? Takie odnoszę wrażenie puszczając w ruch szpulę przy tej nastawie. Coś kojarzę, że wynikało to także z jakiegoś filmu instruktażowego, którego żadną miarą nie potrafię odanakeźć.

Na bank nie jest odłączany. Porzucasz to poczujesz to.

U mnie na LongCast jest cały czas nastawione, magnetyk miedzy 5-7, docisk zwolniony.


  • robert.bednarczyk lubi to

#137 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 20 grudzień 2018 - 21:24

Daiwa Mag Force Z 3D, 3x20 ustawień, chyba https://www.youtube....h?v=hbh1hhiAdRo 

:) 


  • golsyl i robert.bednarczyk lubią to

#138 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 20 grudzień 2018 - 22:15

Dzięki serdeczne panowie. Jasność na mnie spłynęła.
Ten właśnie film miałem na myśli. Oglądając poprzedni raz nie skumałem do końca nastawy longcast.

Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 20 grudzień 2018 - 22:27

  • Paweł Bugajski lubi to

#139 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 grudzień 2018 - 12:34

Może ktoś podejmie trud i weźmie beasta 61 na spotkanie w korsarzu ?
:)

Zabrałbym ale nie mam.

 

Kusi ten za 198 EUR - okazja chyba. Może wezmę ze dwie sztuki do klocków 200- 300 gramów. Ktoś chętny do podziału kosztów transportu ??

 

https://www.angel-do...1lh--23625.html



#140 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 22 grudzień 2018 - 12:51

W sumie to najbardziej jestem ciekaw jak to Toro ma się do starej wersji Toro 51 w srebrnej budzie? (wiem Andrzeju, ze Tobie nie pasował)

Na pewno stary z plecionką jest lżejszy od nowego bez plecionki o 55gr ;)


Użytkownik BOB1 edytował ten post 22 grudzień 2018 - 12:53





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych