Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SHIMANO ASPIRE 4000 FA co to ?


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1650 postów
  • ImiÄ™:Jacek
  • Nazwisko:PopÅ‚awski

Napisano 10 marzec 2012 - 14:03

oszoÅ‚omÃÅ‚w koÅ‚owrotkowych :mellow: prosiÅ‚ bym o garść informacji
stella,twin power,stradic wiadomo , a o tym modelu cicho
pozdrawiam


#2 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3151 postów
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • ImiÄ™:Bartosz

Napisano 10 marzec 2012 - 16:59

KupiÅ‚em w tamtym roku w jednym z lokalnych sklepÃÅ‚w takiego.
DaÅ‚em 110 euro za nÃÅ‚wkÄ™.
Jak dla mnie to za tÄ… kasÄ™ rewelacja.
UÅźywam do bombardy wiÄ™c wydaje siÄ™ nawet za solidny.

#3 OFFLINE   WÄ™dkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 17:21

KupiÅ‚em w tamtym roku w jednym z lokalnych sklepÃÅ‚w takiego.
DaÅ‚em 110 euro za nÃÅ‚wkÄ™.
Jak dla mnie to za tÄ… kasÄ™ rewelacja.
UÅźywam do bombardy wiÄ™c wydaje siÄ™ nawet za solidny.


No jak za takÄ… kwotÄ™ to wiÄ™cej niÅź okazja. Nice.

#4 OFFLINE   WÄ™dkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 17:38

Tu sesja rozbierana,moÅźna zaglÄ…dnąć co tam w Å›rodku:

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=ru&tl= pl&u=http%3A%2F%2Fwww.daily-fishing.ru%2Fsnasti%2Freels% 2Fshimano_aspire_fa%2F%26usg%3DALkJrhht1kQjAE39HzTRlAo01b44m 5vCEA

#5 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 19:07

Interesowalem sie kiedys tym kolowrotkiem.
To taka uboga wersja stelli FB. Mechanizm w srodku, przekladnia, oraz posow szpuli wydaja na takie same.
Oczywiscie brak kilku lozysk, w tym pod koszem.
Material na korpus i rotor jak napisali stop aluminium, a w stelli stop magnezowy. Natomiast ksztalt korpusu i rotora wydaja sie byc takie same, pewnie nawet pasuje wymiennie ;>
Dosc ciekawy kolowrotek.

#6 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 10 marzec 2012 - 21:27

Nie koniecznie ona taka uboga bo pamietam jak ze 2-3 lata max, to stała w sklepach w cenie 1500-1900zł,i nawet tu na forum ktos wystawił rozm 2500 za cos około 900zł :huh: lecz reki sobie nie dam uciac.

#7 OFFLINE   WÄ™dkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 21:29

Uboga nie jest,ale na pewno jest uboÅźsza
Najistotniejsze rÃÅ‚Åźnice juÅź zostaÅ‚y wymienione.

#8 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 22:17

900 zlociszy za aspire 2500 to wcale nie taka okazja.
Na alle jest nowa rozmiar 4000 za 1500zl to tez wedlug mnie nie jest zadna okazja, w koncu aspire to nie stella.. ani nawet TP jdm ;/

#9 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 913 postów
  • LokalizacjaLublin
  • ImiÄ™:Arkadiusz

Napisano 11 marzec 2012 - 01:06

Aspire 4000FA - miaÅ‚em, Å‚owiÅ‚em, teraz Å‚owi nim parsÄ™ckie trocie mÃÅ‚j serdeczny przyjaciel. Powiem tylko, Åźe dokupiÅ‚ sobie drugi taki sam. Z Shimano po 2000 roku chyba najlepiej pracujÄ…cy mÅ‚ynek, jaki miaÅ‚em w rÄ™kach, wliczajÄ…c w to część Stelli. Niestety zniknÄ…Å‚ z rynku tak szybko jak siÄ™ pojawiÅ‚. Dlaczego, bo sprzedaÅź Stelli przysiadÅ‚a, gdyÅź wiele osÃÅ‚b wolaÅ‚o wydać 1/2-1/3 mniej, a mieć niegorszy krÄ™cioÅ‚. WnÄ™trznoÅ›ci z tych samych materiaÅ‚ÃÅ‚w co w Stelli, drobne rÃÅ‚Åźnice typu materiaÅ‚ korpusu (co nie dla kaÅźdego jest na gorsze) i kilka Å‚oÅźysk mniej - jak ktoÅ› koniecznie chciaÅ‚ mÃÅ‚gÅ‚ sobie zrobić upgrade :D Co bardzo istotne zapasowa szpulka w standardzie. Praca doskonaÅ‚a, hamulec poezja. Po prostu Shimano nieopÅ‚acaÅ‚o siÄ™ go dÅ‚uÅźej produkować, gdyÅź kÅ‚ÃÅ‚ciÅ‚ siÄ™ z filozofiÄ… firmy.
Z całym szacunkiem, ale TP JDM nie ma startu do Aspire :D
Jak dla mnie cena ok. 1000 zÅ‚otych za nÃÅ‚wkÄ™, to wrÄ™cz doskonale wydane pieniÄ…Åźki.

#10 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1650 postów
  • ImiÄ™:Jacek
  • Nazwisko:PopÅ‚awski

Napisano 11 marzec 2012 - 08:34

Jak ktoÅ› ma to chwali :mellow:
Jak ktoś widział lub słyszał to kicha :lol:
Kolego makamba 110 euro :huh: to ja teÅź chcÄ™ i to w ciemno <_<
RÃÅ‚Åźnica w cenie taka Åźe trudno uwierzyć ,to jest jakieÅ› 25% w Polsce

#11 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 11:07

Z całym szacunkiem, ale TP JDM nie ma startu do Aspire :D

Jesli idzie o sam start to domyslam sie, ze jest naprawde okey.
Natomiast jesli idzie juz o zywotnosc mlynka, moze byc nieco gorzej, z prostego powodu. 7 lozysk nie moze dac takiego usztywnienia konstrukcji jak 13 u stelli FB.
Jeszcze pewnie zalezy do jakich TP porownujesz ta aspire..

Nie zamierzam bronic topowych modeli shimano, bo one same sie obronia. Aspire to napewno bardzo ciekawe rozwiazanie. Jak pisalem wczesniej kiedys nawet rozwazalem jego zakup, ale cena wydawala mi sie nieco wygorowana.
Dzis problem jest w tym, ze dokladajac 700 zl mozesz miec zamiast aspire 4000 stelle 4000FB

#12 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 913 postów
  • LokalizacjaLublin
  • ImiÄ™:Arkadiusz

Napisano 11 marzec 2012 - 13:47

@blackabyss masz racjÄ™, Åźe cena sklepowa w okolicach 1600-1900 zÅ‚otych jest zbyt wysoka, ale sÄ…dzÄ™, Åźe za ok. 900-1100 zÅ‚ociszy (a w takich pieniÄ…Åźkach moÅźna byÅ‚o swego czasu kupić idealny lub nowy na niemieckim jebaju) trudno znaleźć coÅ› lepszego (mam na myÅ›li nowsze Shimano).
KonstrukcjÄ™ bez trudu moÅźna usztywnić dokÅ‚adajÄ…c Å‚oÅźyska, co przy kulkach dobrej jakoÅ›ci zamknie siÄ™ w max. 150-200 zÅ‚otych - wiem, Åźe niektÃÅ‚rzy koledzy tak robiÄ…. Poza tym wiemy teÅź, Åźe to nie liczba Å‚oÅźysk decyduje o jakoÅ›ci i ÅźywotnoÅ›ci maszynki :D
A trwaÅ‚ość juÅź jest przez kilka sezonÃÅ‚w sprawdzona i mÅ‚ynek daje radÄ™ w naprawdÄ™ ciÄ™Åźkich warunkach :D
To czym mnie Aspire 4000FA zachwyciÅ‚, to praca, zarÃÅ‚wno na sucho, jak i pod obciÄ…Åźeniem, naprawdÄ™ doskonale krÄ™ci. Lepiej niÅź odpowiadajÄ…cy mu rocznikowo TP JDM - ale to moja wybitnie subiektywna opinia :D.

#13 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 17:30

Te 900 zlociszy za model 2500 to jak sam zauwazyles takie troche gdybanie, poza tym kolowrotek mogl byc uzywany i dlatego ja nawet za te 900 zl bym go nie kupil.
Wracajac do lozysk i dolozeniu ich, to owszem chetnie, ale nie zawsze i wszedzie mozna je wymienic. Pod kosz nie dasz, bo szpula poprostu jest innej konstrukcji, w ktorym nie przewidziano wsparcia na lozysku..
W moim odczuciu lozysko pod szpula, bardzo wspomaga prace hamulca, pomijam juz lepsze usztywnienie.
Zapewne aspire ma najwazniejsze lozyska, natomiast mimo wszystko pozostaje niedosyt.
Bawiac sie w wyliczanie tych 7 lozysk latwo zauwazyc, ze to wcale nie daje takiego komfortu.
1 to zapewne oporowka, 2 rolka, 3-4 wsparcie piniona, 5-6 wsparcie korby, 7 hmm.. malutkie lozysko wewnatrz wodzika(gdy zalozymy, ze faktycznie jest taki sam jak w stelli FB)I to na tyle lozysk w aspire. Czyzby uchwyt korbki w aspire nie posiadl zadnego lozyska ??
Latwo zauwazyc, ze rowniez element na zdjeciu nr. 10 nie jest powyzej piniona wspierany, w stelli jest lozysko wewnatrz nakretki dosickajacej rotor. Zapewne brak rowniez lozyska wspierajacego prace walka slimakowego, odpowiadajacego za posow szpuli.
Pewnie jeszcze cos by sie znalazlo, ale to tak na szybko.
Niby to pierdolki, ale sa bardzo wazne.
Kolor tych lozysk w aspire tez wydaje sie byc nieco inny niz w stelli, moze to tak wyglada na zdjeciu, w sumie moze to bzdura.

Jesli zalozymy hipotetycznie, ze ktos kupi aspire za 1500 zl i bedzie probowal dokladac lozyska ( koszt jednego to okolo 30 zl) to wyjdzie dodatkowo jak napisales 150 zl.

Dochodzi jeszcze aspekt uszczelek, ktorych jakos dopatrzec sie nie moge w aspire.
To wszystko sprawia ze technicznie a i wizualnie do stelli to jej brakuje. Jedynie cena jest zblizona

#14 OFFLINE   WÄ™dkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 17:37

W Aspire pinion jest na jednym Å‚oÅźysku,wiÄ™c pewnie dwa pozostaÅ‚e sÄ… na waÅ‚ku Å›limakowym.

Poza tym,oporÃÅ‚wka siÄ™ nie liczy wiÄ™c dochodzi kolejne Å‚oÅźysko,a kolejne Å‚oÅźysko zapewne jest w uchwycie korbki...

WiÄ™c: rolka,pinion,2x koÅ‚o,2x waÅ‚ek i uchwyt korbki - tak bym to widziaÅ‚. Chyba Åźe w rolce sÄ… dwa to waÅ‚ek na tulejkach a jedno Å‚oÅźysko moÅźe w szpuli... :unsure:

Najlepiej oczywiście by było zamiast zgadywać zerknąć na schemat

#15 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 18:24

pewnie dwa pozostałe są na wałku ślimakowym

Hehe nie mam aspire, ale obstawiam na 90 % ze walek slimakowy nie ma ani jednego lozyska..
Wedkarz piszesz, ze pinion wspierany jest jednym lozyskiem, a wymieniasz dwa :wacko:

Faktycznie oporowe nie wlicza sie jako s-rb
Ja ostatecznie obstawiam tak ;p
1 - rolka
2 - podparcie korby
1 - wewnatrz wodzika
1 - pinion
1 - uchwyt korbki
1 - w szpulce

#16 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 11 marzec 2012 - 18:30

Zanim tu jakieś zakłady polecą :unsure:
http://schematics.planetseafishing.com/downloads/shimano/fix ed-spool/aspire-series/07AS4000FA_v1.pdf

#17 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3151 postów
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • ImiÄ™:Bartosz

Napisano 11 marzec 2012 - 18:37

A tu reszta.
http://schematics.planetseafishing.com/shimano/fixed-spool/s himano-aspire.html

#18 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 18:38

Wlasnie tego szukalem
Dzieki

#19 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 11 marzec 2012 - 18:41

Generalnie to zaskakujÄ…co jest on dopasiony Å‚oÅźyskami - naliczyÅ‚em 9 (7 sztuk ma 2500FA). Fabrycznie Å‚oÅźyskowany posuw to juÅź tÅ‚usto B)
A jakby jeszcze do tego był cały aluminiowy...

Ale, Åźeby nie byÅ‚o, cisnÄ™ dziegciu Å‚yÅźkÄ™: konstrukcjÄ™ plastikowej dupki w tym koÅ‚owrotku (tyczy siÄ™ zatem i Stelli z 2004, i TP Mg i Soare30, na ktÃÅ‚rym tego zaznaÅ‚em) uwaÅźam za najgorsze dziadostwo ever w znanych mi koÅ‚owrotkach firmy Shimano...

#20 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • ImiÄ™:Józek

Napisano 11 marzec 2012 - 18:42

No kilka Å‚oÅźysk jest, raczej wiÄ™cej jak 7.Pewnie jeszcze by coÅ› upchnÄ…Å‚.