Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czyszczenie łożysk szpulki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 30 kwiecień 2019 - 10:15

Sorry, ale nie mogę się powstrzymać.

 

Masz przed domem trawnik, trawa nadaje się do koszenia, zamawiasz firmę - przyjeżdża gość który kosi trawę od 15 lat życzysz sobie, żeby skosił na wysokość 4 cm.

Gość skosił trawnik, zapłaciłeś, pojechał.

 

A Ty............ - wyprowadzasz z garażu kosiarkę i.... kosisz trawnik...i tak co godzinę. Kosisz i kosisz...

 

 

Gdzies tutaj na forum czytałem.

Po łowieniu - wyjmujemy szpulkę i po kropelce oliwy na łożysko(w przypadku odkrytych łożysk) Każda spełni swoje zadanie.

Wystarczy.

 

Aaaa... to powiedz jeszcze ile dalej leci?



#42 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 30 kwiecień 2019 - 11:06

Romku, nie każda oliwka spełni swoje zadanie. Jeżeli chodzi o właściwości smarne, to zapewne tak. Ale jeżeli mówimy o łożyskach przeznaczonych do ultra lekkiego łowienia, to zauważalna jest różnica w użytkowaniu multiplikatorów z łożyskami do której zakroplono oliwkę ultra light, a medium light. Nie chodzi tutaj o odległości ale o możliwość i komfort rzutu. Różnica zaciera się wraz ze wzrostem wagi przynęt. O różnicach między poszczególnymi łożyskami, tymi które to łożyska "lubią być mokre" B) , a które mniej - nie będę się wypowiadał, bo są na forum Użytkownicy, którzy mają minimum 10-cio letnie doświadczenie i to Oni wyznaczają standardy. 

 

Osobiście zajeździłem jeden komplet łożysk, mimo że nie używałem przynęt, które mocno obciążały konstrukcję. Czyli jednak da się  ;) . Myć łożysk nie zamierzam, bo szkoda mi na to czasu. Jak zaczną niepokojąco hałasować, to je wymienię.

 

Edit. W innych krajach ludzie też mają podobne dylematy https://www.youtube....g bearings reel

 

Edit 2 W ramach eksperymentu zamontowałem w jednym multiplikatorze chińskie ceramiki, których nie będę oliwił, czyścił, etc. I będę je traktował przynętami, które podobno są za duże do tego typu łożysk. Zobaczymy ile wytrzymają.

 

Edit 3. Skleroza. A czy należy czyścić i smarować łożyska "self lubricated"?  :whistling:


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 30 kwiecień 2019 - 11:26

  • eRKa lubi to

#43 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 30 kwiecień 2019 - 11:14


Edit. W innych krajach ludzie też mają podobne dylematy https://www.youtube....g bearings reel

 

Edit 2 W ramach eksperymentu zamontowałem w jednym multiplikatorze chińskie ceramiki, których nie będę oliwił, czyścił, etc. I będę je traktował przynętami, które podobno są za duże do tego typu łożysk. Zobaczymy ile wytrzymają.

 

Adn. 1. Jak komuś się chce to poszuka i sam znajdzie.

Adn. 2. Ja także czekam na super abec-i z Chin i zrobię dokładnie jak Hubert z tym, że ja będę ich używał z przynętami max. 10 gram zapewne.


  • eRKa lubi to

#44 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 30 kwiecień 2019 - 13:35

Sorry, ale nie mogę się powstrzymać.

 

Masz przed domem trawnik, trawa nadaje się do koszenia, zamawiasz firmę - przyjeżdża gość który kosi trawę od 15 lat życzysz sobie, żeby skosił na wysokość 4 cm.

Gość skosił trawnik, zapłaciłeś, pojechał.

 

A Ty............ - wyprowadzasz z garażu kosiarkę i.... kosisz trawnik...i tak co godzinę. Kosisz i kosisz...

 

 

Gdzies tutaj na forum czytałem.

Po łowieniu - wyjmujemy szpulkę i po kropelce oliwy na łożysko(w przypadku odkrytych łożysk) Każda spełni swoje zadanie.

Wystarczy.

 

Aaaa... to powiedz jeszcze ile dalej leci?

 

A teraz mamy wątek o konieczności koszenia trawy na 4 cm no i że ja niby bym to musiał poprawiać.

Nie uważasz że trochę przesadzasz?

Nie jesteś zwolennikiem majsterkowania? Ok, może być, to przecież twoja sprawa. 

Uważasz, że skoro konstruktorzy coś tam wymyślili to musi tak już zostać?

Twoja sprawa, rób jak uważasz.

 

BOCA Bearings sprzedaje łożyska i oliwkę do łożysk. HedgeHog sprzedaje łożyska i oliwkę.

Stop, jak to oliwkę? Poco, skoro konstruktorzy coś tam wymyślili i jak to mam teraz sam zrobić?

Przecież jest to pozbawione sensu.

Czytając twoje posty, takie jest twoje zdanie. Nie uważasz że się zagoniłeś kozi róg, trzeba by przyznać, że jednak może jest tam jakiś sens tego?

 

Jak na razie mamy wątek o czyszczeniu i oliwieniu łożysk do szpulki multyplikatora na trzy strony, i UWAGA CAŁE CZTERY SENSOWNE POSTY.

 

SUPER!!!!!!!!

Gratulacja z mojej strony.


  • fish28 i adam 13 lubią to

#45 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 30 kwiecień 2019 - 13:44

A teraz mamy wątek o konieczności koszenia trawy na 4 cm no i że ja niby bym to musiał poprawiać.
Nie uważasz że trochę przesadzasz?
Nie jesteś zwolennikiem majsterkowania? Ok, może być, to przecież twoja sprawa.
Uważasz, że skoro konstruktorzy coś tam wymyślili to musi tak już zostać?
Twoja sprawa, rób jak uważasz.

BOCA Bearings sprzedaje łożyska i oliwkę do łożysk. HedgeHog sprzedaje łożyska i oliwkę.
Stop, jak to oliwkę? Poco, skoro konstruktorzy coś tam wymyślili i jak to mam teraz sam zrobić?
Przecież jest to pozbawione sensu.
Czytając twoje posty, takie jest twoje zdanie. Nie uważasz że się zagoniłeś kozi róg, trzeba by przyznać, że jednak może jest tam jakiś sens tego?

Jak na razie mamy wątek o czyszczeniu i oliwieniu łożysk do szpulki multyplikatora na trzy strony, i UWAGA CAŁE CZTERY SENSOWNE POSTY.

SUPER!!!!!!!!
Gratulacja z mojej strony.



Nic dodać nic ująć 🙂

#46 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 30 kwiecień 2019 - 13:47

Odpowiedz kolego na moje ostatnie pytanie.

Ile dalej poleci?

 

Ps. Jak najbardziej jestem zwolennikiem majsterkowania, ale nie "poprawiania"


Użytkownik eRKa edytował ten post 30 kwiecień 2019 - 13:50


#47 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 30 kwiecień 2019 - 13:49

Odpowiedz kolego na moje ostatnie pytanie.
Ile dalej poleci?



Do końca trawnika...
  • sucks_one i adam 13 lubią to

#48 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 30 kwiecień 2019 - 14:06

Nie łowię multikami i nigdy nie przyglądałem się ich budowie. Ale tak zastanawiam się:

1. W jakim celu dodaje się oliwkę (zwykle łożyska są smarowane smarem stałym, choć czasem są takie sytuacje, że zamiast smaru w układzie smaruje się olejem)?

2. Ile tej oliwki należy dodać i jak często?

3. Co się dzieje z oliwką wcześniej dodaną, jeśli dodajemy oliwkę któryś raz? Chyba, że dodajemy raz oliwkę, to w jaki sposób jest ona zatrzymywana w łożysku, jeżeli łożysko jest otwarte, a jeśli jest zakryte, to w jaki sposób jest ona dodawana?

 

4. Była mowa o "docieraniu" się łożyska. Gdyby łożysko miało się dotrzeć po kilkunastu rzutach, to jaki materiał został użyty na elementy łożyska? Raczej elementy są twarde, trudno ścieralne. Chyba nie o to chodzi, inaczej szybko by elementy wytarły się i powstałyby luzy dyskwalifikujące łożysko. Być może chodzi o ułożenie się elementów lub samego łożyska. A może nie? Tak sobie myślę.  ;)

 

5. Wymieniając samodzielnie łożysko macie pewność, że łożysko jest prawidłowo osadzone? Chodzi o prostopadłość do osi obrotu.


  • eRKa lubi to

#49 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:18

@eRKa: jakiś 1 -2 metrów. A pisałem też coś o komforcie rzucania.

 

Ale tym zdaniem po prostu dowaliłeś:

Ps. Jak najbardziej jestem zwolennikiem majsterkowania, ale nie "poprawiania"

 

Czyli co, majsterkujesz aby nic nie zmienić czy tylko popsuć?

Ciekawe podejście.

 

@ Banjo: oglądnij jakiś filmik na youtube o czyszczeniu multyplikatorów i rozwieje twoje wątpliwości.

 

I koledzy, wątek jest o cztery kolejne puste posty do przodu.

SUPER!!!! Damy radę dobijemy cztery pełne strony wątku z tylko 4 sensownymi postami.

Ja sie postaramy to może nawet dzisiaj? ;)



#50 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:23

Kolego. Podrzuciłem link na samym początku dyskusji. Wierz mi, że są tam informacje na temat łożysk, a nawet wymiary niektórych.
  • eRKa lubi to

#51 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:42

majsterkować «wykonywać lub naprawiać coś za pomocą prostych narzędzi»

 

Nie mieści mi się w tej definicju smarowanie zamkniętych łożysk.


Użytkownik eRKa edytował ten post 30 kwiecień 2019 - 15:43


#52 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:04

Kolego. Podrzuciłem link na samym początku dyskusji. Wierz mi, że są tam informacje na temat łożysk, a nawet wymiary niektórych.

 

Przejrzałem wszystkie Twoje wpisy tutaj i nie znalazłem podrzuconego linku  :(. Może podasz, w którym wpisie on jest.

 

 

 

@ Banjo: oglądnij jakiś filmik na youtube o czyszczeniu multyplikatorów i rozwieje twoje wątpliwości.

 

 

Możesz zapodać jakiś link, ale z komentarzem po polsku ?

Albo najlepiej odpowiedz na te pytania, które zadałem.

Może tak zdarzyć się, że po oglądnięciu filmiku wyciągnę inne wnioski i nie chciałbym się potem sprzeczać. Ponieważ chcesz lub robisz takie czyszczenie lub wymieniasz łożyska, to chciałbym argumentacji z Twojej strony. Nie łowię multikami, więc nie znam problemu, o którym tutaj mowa. 


Użytkownik Banjo edytował ten post 30 kwiecień 2019 - 16:05


#53 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:31

Wybacz imienniku, ale działałem ze smarka i tylko wyjustowane tytuły wątków zostały niemniej jednak po nitce do kłębka 😉

#54 OFFLINE   adam 13

adam 13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 479 postów
  • LokalizacjaBremen, Niemcy
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Slowik

Napisano 30 kwiecień 2019 - 17:42

Pany :D

Kolega Homesaver zadal, wydawalo by sie, proste pytanie, wlasciwe do tego forum(tak mysle)

Ja sie podpiolem :o

 

Czego sie dowiedzialem

 

 

O serwisie mercedesa

Specem nie jestes, to zostaw jak jest

Jak sie nudzisz , to kup sobie zegar scienny i napraw

Lozysko to taki maly mercedesik

Cos tam o multiszlifierkach i chyba odkurzaczy

Tu sie uzywa polskich znakow

Zdanie zaczyna sie z duzej litery

Lozyska sa tez w innych maszynach

Jestem nie do zniesienia jako poprawiacz

Wiedza jest na wyciagniecie reki

Wroc na wykonanie kilkow klikow

Reszta dywygacji, o ile zechce po majowce

W koncu wiem , co ile wymieniac olej w aucie

Jak szumia to lac wode (slona) i piach

Po nitce do klebka

Robta co chceta, ale robcie z glowa

A w ogole to kupilem szajse z ali (jak sie pytale w tamtym roku, czy warto, jakos nikt, nic)

 

Ale tez sie dowiedzialem, i za to dziekuje ,ze one takie sa i szumia, i jakiej oliwki uzywac jak bedzie potrzebna

 

Koledzy, zycze polamania na otwarciu sezonu

Ja mam jaszcze szlaban dopierwszego czerwca na spinnig (zazdroszcze) ;)

Pozdrawiam Adam

 

Ps

Nastepnym razem, jak bede chcial sie o cos zapytac, to obiecuje ze sie naklikuje , az mi reka odpadnie


  • fish28, eRKa i S.N. lubią to

#55 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 30 kwiecień 2019 - 17:51

Naklikałes się Adam to fakt, ale na moje konkretne pytanie, które zadałem nie odpowiedziałeś. Natomiast jeśli chodzi o łożyska z Chin to jak Ci mieliśmy odpowiedzieć skoro wtedy nawet w planach ich nie mialem ... A kupiłem tylko dlatego, że chińskie ponoć co najmniej dobre ceramiki są w cenie krajowych nie ceramicznych bo pomyślałem sobie, że warto by to sprawdzić i za jakiś czas po sprawdzeniu, a nie po ich zamówieniu coś tam napisać. A jeśli chodzi o zakazy to dawaj do kraju to sobie połowisz 😀

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 30 kwiecień 2019 - 18:25

  • eRKa lubi to

#56 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 30 kwiecień 2019 - 18:18

Nie jestem ekspertem od mulitków, ale już bawię się jakiś czas 😀. Postaram się zwięźle odpowiedzieć na zadane pytania:
1) Podczas smarowania łożysk (a także innych wirujących elementów w multiplikatorze) korzystając z oliwki, celem jest zmniejszenie oporów tarcia. Wiadomo, smary maja większy współczynnik lepkości, co przekłada się na większe opory. Ogólnie stosuje się oliwkę, by rzucić dalej i zestaw łatwiej startował z lżejszymi przynętami. Oczywiście, smar w łożysku zakrytym zapewnia długotrwałą, nie wymagającą ingerencji eksploatację.
2) Co do ilości oliwki, producenci multiplikatorów np. Shimano podaje 1 kroplę (nawet dla łożysk zakrytych) co kilka wypadów - Shimano także dodaje oliwkę w komplecie z multiplikatorem i instrukcje obsługi. Trzeba po prostu pamiętać o smarowaniu łożysk - na stronie Shimano są też instrukcje jak samemu serwisować multiplikatory.
3) Gdy się wleje za dużo oliwki, to może „zapaćkać” wnętrze. Generalnie, podczas rzutu gdy szpula kręci się z duża prędkością, powstaje mgła wodna i może penetrować wnętrze multika. Może wypłukiwać oliwkę. Dlatego od czasu do czasu trzeba zajrzeć do środka :)
4) Łożysk tocznych się nie dociera. Kupione, są gotowe do użytku, są wykonane w określonej klasie i maja odpowiednią nośność. Kolega pewnie miał na myśli, że po jakimś czasie eksploatacji łatwiej się rzuca, ale to raczej wynika z optymalnego rozłożenia smaru w łożysku, może dodania oliwki itp.
5) Patrząc na ogólne zasady zabudowy łożysk, podawane w katalogach producentów (pasowania i tolerancje), to multiplikatorach raczej nie jest to restrykcyjnie przestrzegane. Nie ma problemu, z wyjęciem czy włożeniem łożyska (pasowanie luźne). Zresztą, w niektórych konstrukcjach, szpulki są podparte na trzech łożyskach, dodatkowo ośka szpuli wycentrowana jest przez pinion, dlatego muszą być luzy, by to działało ze względu tolerancje wykonania poszczególnych elementów.
To tak w skrócie. Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałem tematu.

Użytkownik ms80 edytował ten post 30 kwiecień 2019 - 18:39


#57 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 30 kwiecień 2019 - 18:34

Dzięki Michale za odpowiedzi. Tak sobie wyobrażałem sens stosowania oliwek. Muszą zapewne nie reagować z zastosowanym smarem. Raczej takie zabiegi mają sens przy niewielkich przynętach (o małej masie).

Natomiast nie rozumiem jaki jest sens czyszczenia zakrytych łożysk, podczas którego wymywa się smar. Ciężko go będzie dalej wprowadzić, oliwka nie wystarczy na długo i nie można dać jej zbyt dużo. Raczej sensownie jest wstawić nowe łożysko i od czasu do czasu wzbogacać kropelką oliwki, aby poprawić (zmniejszyć) opory w łożysku.


Użytkownik Banjo edytował ten post 30 kwiecień 2019 - 18:34


#58 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 30 kwiecień 2019 - 19:45

Koledzy skąd ta wiedza z tym smarem w łożyskach, obojętnie teraz czy otwarte czy też zamknięte?

Nie mogę sobie jakoś wyobrazić że w łożysku, które jest zastosowane przy szpulce, znajduje się smar.

Myślę że było by zbyt mocno hamowane przez ww smar.

 

@Adam 13: super podsumowanie.


  • adam 13 lubi to

#59 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 30 kwiecień 2019 - 20:11

Generalnie łożyska toczne pracują w smarze niezależnie od tego czy są otwarte, czy też zakryte. Smar ma większą gęstość niż olej i trudniej jest go wyprowadzić z łożyska i o to przecież chodzi, aby było smarowanie. Olej, oliwka szybciej wypłynie na skutek prędkości (siły) odśrodkowej oraz ciśnienia.

Ja z kolei nie mogę sobie wyobrazić łożyska wyłącznie z olejem. Są co prawda układy (rzadziej stosowane), gdzie smarowane są łożyska olejem, ale są tak zaprojektowane te układy, że olej jest samoistnie i systematycznie tam uzupełniany.

Tak, smar stawia opór, ale dzięki temu, że m.in. trudniej wydostaje się z łożyska jest stosowany.

 

Jeżeli łożysko zakryte bez otwarcia myjesz w jakimś detergencie, to nigdy nie masz pewności, że po wypłukaniu smaru nie zostanie ten detergent w łożysku. A jeśli nie zostanie to jak wprowadzisz z powrotem smar. Oliwkę uda się jakoś wprowadzić, ale tak samo jak możesz ją wprowadzić, to tak samo może ona wypłynąć. Ma inną gęstość i lepkość niż smar.

 

Skąd ta wiedza, że łożyska są ze smarem? Z książek technicznych Panie, z technikum mechanicznego, samochodowego, z wykładów na uczelniach technicznych, ale nie z internetu Panie, nie z internetu  ;) .


  • ms80 lubi to

#60 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 30 kwiecień 2019 - 20:58

Tuningowe łożyska oferowane np. przez Hedgehog Studio (pod szpulki multiplikatorów) są naoliwione - tak przynajmniej oni podają. W przypadku łożysk ceramicznych (hybrydowych) wydaje się oczywiste, że powinna być oliwka, bo w przeciwnym wypadku po co instalować takie łożyska? Niestety, oliwka wymaga stałego dozoru łożysk, w przeciwnym wypadku, łożysko szybciej się zużyje ze względu na brak smarowania.
  • Banjo lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych