Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Temperatura wody, a szczupak?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 post贸w
  • LokalizacjaCiechan贸w

Napisano 22 kwiecie艅 2012 - 21:01

Witam koledzy, czy zaobserwowali艣cie mo排篹 do jakiej temp musi si臋 nagrza膰 woda, 排篹by wioseny szczupak zacz膮艂 dobrze 排篹rowa膰? W jakich temperaturach wody mieli艣cie najlepsze brania i czy mo排簄a kierowa膰 si臋 jedynie temperatur膮 wody podczas szukania wiosennych ryb? Np u mnie w jeziorze jedna linia brzegowa jest urozmaicona (gr膮排篹le, trzciny itp), a druga jest pusta, bez 排篴dnych szczeg门偱偯艂w, ale za to d艂u排篹j na艣wietlona w dzie艅 i z du排簅 cieplejsz膮 wod膮, od kt门俽ej strony zaczynali by艣cie w臋dkowa膰 na nowym jeziorze bior膮c pod uwag臋 takie kryteria? :D

#2 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅

Napisano 22 kwiecie艅 2012 - 22:01

Nie wiem jaka jest dolna granica, wiem natomiast, 排篹 w ju排 temperaturze 6,5 stopnia wyniki potrafi膮 by膰 bardzo dobre.
Dobrze gdyby艣 poszuka艂 miejsca z ro艣linno艣ci膮 na dnie, tam gdzie mia艂y tar艂o. Powinny by膰 w okolicy. My艣l臋, 排篹 jaki艣 rozleg艂y i 艂agodny stok lub blat do 2 metr门倃 mo排篹 by膰 ciekawy. Idealnie by by艂o gdyby by艂a tam cieplejsza woda ni排 w innych podobnych zatokach. R门偱藕nica jednego stopnia jest znacz膮ca. B臋dzie super jak trafisz na ciep艂y wiatr. Powodzenia.

#3 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 1900 post贸w
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imi臋:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 22 kwiecie艅 2012 - 22:08

moze byc Generalnie teraz oblawiam plycizny nie przekraczajace glebokoc do 3 metrow .O temperaturze wody a wplywie ryb na bran mozna by napisac dozo .Z obserwacji i testow oraz notatek z ostatnich lat wynika ze najlepsze brania wystepuja kiedy woda zaczyna byc w granicach 7-9 stopni .Za idealna przyjmuje temp 8 stopni i po tarle i przed i na plyciznach .Sugieruj sie bardziej uksztaltowaniem terenu i lini brzegowej .Teraz z regoly kazda wneka o ile jetes pierwszy na miejscowce a ryby sa powinno cos gryzc .Plycizny nade wszytko nawte po kostki .A jak oznaki obserwacji ,czy widzisz gdzie ryby sie tra .Ja z regoly plywam lub chodze obserwujac mijsca trlisk .Milo sobie poptrezc i widomo gdzie stoji po tarle ryba .
pozdr Termos

#4 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 post贸w
  • LokalizacjaCiechan贸w

Napisano 23 kwiecie艅 2012 - 16:12

W weekend op艂yne艂em dooko艂a dwa jeziora i na 排篴dnym nie zaobserwowa艂em tr膮cych si臋 ryb, nie odnotowa艂em te排 排篴dnego brania W pierwszym mniejszym jeziorze (te o kt门俽ym wpomina艂em wy排篹j) temp. wody by艂a od 6 do 7,5 stopnia, jest to przep艂ywowe jezioro i w tej chwili woda jest koloru kawy z mlekiem co te排 mo排篹 mie膰 wp艂yw na brania... Drugie jezioro jest wi臋ksze i g艂臋bsze, a co za tym idzie zimniejsze, temp. wody od 4,5 do 6,5 stopnia C. Jest w tym jeziorze du排篴 p艂ytka zatoka z podwodn膮 ro艣lino艣ci膮, ale ryb na tarle tam nie wida膰, wi臋c mo排篹 jeszcze do tar艂a nie przyst膮pi艂y? :D Temp. mierzona echosond膮 wi臋c jakie艣 10-15 cm pod powierzchni膮, czyli w rzeczywisto艣ci temp. wody jest ni排簊za od tych kt门俽e poda艂em :D

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jad臋 na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 post贸w

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 10:32

ponizej 10癈 ryba praktycznie nie zeruje, powyzej 12癈 zaczyna sie ruszac, dobre wyniki zaczynaja sie od 14癈

#6 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 post贸w
  • LokalizacjaGdynia / Tobo艂owo
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 11:20

ponizej 10癈 ryba praktycznie nie zeruje, powyzej 12癈 zaczyna sie ruszac, dobre wyniki zaczynaja sie od 14癈

Nie do ko艅ca. Przez ca艂y sezon zimowy 3 lata temu z艂owi艂em przy 艂owieniu okoni oko艂o 30 szczupak门倃. Poza tym jak wyt艂umaczy膰 dobre efekty trollingowo - spinningowe w listopadzie i w grudniu ju排 po cyrkulacji jesiennej kiedy woda w ca艂ej obj臋to艣ci si臋 wymiesza i ma jednakow膮 temperatur臋? :D


#7 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 post贸w

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 11:25

My艣l臋, 排篹 sytuacja wiosenna i p门偱簄o-jesienna jest zgo艂a inna, pomimo por门倃nywalnych temperatur. Jesieni膮 ryba gromadzi zapasy energetyczne na przetrwanie zimy i tar艂a. Robi to instynktownie i 排篹ruje na maksa. Wiosn膮 jest zm臋czona i wychodzi metabolizmu zimowego.

#8 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 post贸w
  • LokalizacjaGdynia / Tobo艂owo
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 11:35

Masz racj臋, ale cz臋艣膰 z tych 30-tu szczupak门倃 zosta艂a z艂owiona pod koniec lutego i w marcu, gdzie w szczeg门俵no艣ci w tym drugim miesi膮cu ryby maj膮 w g艂owie bardziej prokreacj臋 ni排 od排簓wianie :D Natomiast je艣li chodzi o p门偱簄膮 jesie艅 to zgadza si臋, intensywne 排篹rowanie w niskiej temperaturze jest spowodowane nadci膮gaj膮c膮 zim膮 i gromadzeniem zapas门倃.

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jad臋 na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 post贸w

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 12:31

My艣l臋, 排篹 sytuacja wiosenna i p门偱簄o-jesienna jest zgo艂a inna, pomimo por门倃nywalnych temperatur. Jesieni膮 ryba gromadzi zapasy energetyczne na przetrwanie zimy i tar艂a. Robi to instynktownie i 排篹ruje na maksa. Wiosn膮 jest zm臋czona i wychodzi metabolizmu zimowego.

mialem na mysli okres wiosenny i zebacze po tarle, ryby slabo zeruja, poniewaz jada na resztkach energii, pewnie, ze tu i tam cos zagryzie, jednak orgia startuje powyzej 14癈, przynajmniej takie sa moje doswiadczenia

#10 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 15:53

ponizej 10癈 ryba praktycznie nie zeruje, powyzej 12癈 zaczyna sie ruszac, dobre wyniki zaczynaja sie od 14癈


Prowadz臋 notatki, z ka排篸ej wyprawy na ryby i nie mog臋 zgodzi膰 si臋 z tym, 排篹 poni排篹j 10 stopni szczupaki nie 排篹ruj膮. Jesieni膮 艂owi艂em po kilkana艣cie szczupak门倃 dziennie przy temperaturze wody w okolicach 4 stopni. Wiosn膮 podobne ilo艣ci przy temperaturach w okolicy 7 stopni.



#11 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 post贸w
  • LokalizacjaGdynia / Tobo艂owo
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 15:56

Je艣li chodzi o wiosn臋 to jest tak jak piszecie. Z reszt膮, tam gdzie g艂门倃nie 艂owi臋 szczupaki w weekend majowy brania s膮 zazwyczaj n臋dzne o ile jakiekolwiek.

#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jad臋 na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 post贸w

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 16:16

[quote]
ponizej 10癈 ryba praktycznie nie zeruje, powyzej 12癈 zaczyna sie ruszac, dobre wyniki zaczynaja sie od 14癈
[/quote]

Prowadz臋 notatki, z ka排篸ej wyprawy na ryby i nie mog臋 zgodzi膰 si臋 z tym, 排篹 poni排篹j 10 stopni szczupaki nie 排篹ruj膮. Jesieni膮 艂owi艂em po kilkana艣cie szczupak门倃 dziennie przy temperaturze wody w okolicach 4 stopni. Wiosn膮 podobne ilo艣ci przy temperaturach w okolicy 7 stopni.


[/quote]
@robert
jak zapewne wyzej zauwazyles, moja wypowiedz dotyczy okresu potarlowego w sensie stricte :D

#13 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 17:05

@robert
jak zapewne wyzej zauwazyles, moja wypowiedz dotyczy okresu potarlowego w sensie stricte :D

Tak, moja te排 :D


#14 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 1900 post贸w
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imi臋:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 24 kwiecie艅 2012 - 18:00

ponizej 10癈 ryba praktycznie nie zeruje, powyzej 12癈 zaczyna sie ruszac, dobre wyniki zaczynaja sie od 14癈

Pitrek przyznam ze mnie troche zaskoczyles .
Lowie te ryby w zasadzie okragly rok zima tez .Woda ma wtedy doslownie powyzej zera i zdarzaja sie dni gdzie gryzie jak by sie wysypalo z worka .Tak jest co roku .Osobiscie jak dla mnie zaraz po zejsciu lody tez jest ok.W miare jak temp rosnie a podajac konkt磖etny przyklada 3 tygodnie temu koledzy mieli 78 szt na bajorku gdzie woda miala 5-6 stopni .Mysle ze moze byc tak ze im dalej na polnoc tym mniej ryba pottrzebuje czasu na tarlo a co za tym idzie najlepszy okres zerowania .Jako ciekawostkie napisze ze w grudniu kiedy to ziab ,snieg z deszczem a woda zimna jak diabli 7-8 stopni wala jak glopie na trola .Napewno da sie ustalic wytyczne i widelki w jakich ryby zeruja najlepiej ale tu musieli bysmy rozwinac fazy ksiezyca .Ulkad gwiazd ,wiaterek, cisnienie ,naslonecznienie ,rodzaj lowiska ,glebokosc itp itd .
Na biezacao siedze i sprawdzam raporty oraz info.Dzis kolega zdal mi relacje z Roslagen -temp 4 stopnie dwie trocki i 33 zebate po drodze do domu .Glebokosc wody 0,5 -1 m .Jak dla mnie wytyczne 10 -14 to dobre brania ale wez pod uwage gdzie lowimy na polnocy to srodek lat a tubylcy sie ciesz ze wkoncu sie kompac mozna . :mellow:
pozdr .Termos


#15 OFFLINE   Pike1

Pike1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 post贸w
  • LokalizacjaMazury

Napisano 25 kwiecie艅 2012 - 06:31

Na moim akwenie, na Mazurach szczupak z reg门偱倅 zaczyna dobrze wsp门偱俻racowa膰 po 15 maja. Zauwa排簓艂em, 排篹 w臋dkarze 艂owi膮cy na 排簓wca maj膮 lepsze efekty do po艂owy maja. Ja w zasadzie tylko p艂ywam, p门偱簄iej role si臋 odwracaj膮. Chocia排 najwi臋ksze szczupaki z艂apa艂em dopiero w czerwcu i p门偱藕niej jesieni膮. Pozdrawiam.

#16 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 post贸w
  • LokalizacjaCiechan贸w

Napisano 25 kwiecie艅 2012 - 21:35

Na moim akwenie, na Mazurach szczupak z reg门偱倅 zaczyna dobrze wsp门偱俻racowa膰 po 15 maja. Zauwa排簓艂em, 排篹 w臋dkarze 艂owi膮cy na 排簓wca maj膮 lepsze efekty do po艂owy maja. Ja w zasadzie tylko p艂ywam, p门偱簄iej role si臋 odwracaj膮. Chocia排 najwi臋ksze szczupaki z艂apa艂em dopiero w czerwcu i p门偱藕niej jesieni膮. Pozdrawiam.

15 maja rok temu, w tym roku, za rok, w Polsce, w Szwecjii, czy w Norwegii ,to mog膮 by膰 zupe艂nie r门偱藕ne temp. powietrza, wody itp, wi臋c chyba dat膮 nie ma co si臋 sugerowa膰, chocia排 wiosna to jednak wiosna :D
Widz臋, 排篹 s膮 dwie r门偱藕ne wersje co do temperatury wody: jedna Poslka, jedna Szwedzka :D Postaram si臋 by膰 cz臋sto nad wod膮, bada膰 temp. i przedstawi膰 swoje wyniki bada艅 :D I by膰 mo排篴 b臋dzie kolejna wersja co do temp i dobrych bra艅: Norweska :mellow: Termos jaki rejon Szwecjii zamieszkujesz w odniesieniu do Oslo w Norwegii? Bardziej na p门偱俷oc, czy na po艂udnie? Pozdrawiam :D

#17 OFFLINE   pitt

pitt

    Jad臋 na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 post贸w

Napisano 26 kwiecie艅 2012 - 15:54

@rafe
pisalem o tym co zauwazylem na lowiskach, w ktorych udaje mi sie cos od czasu do czasu zlowic, np. w weekend bylismy w 3 lodki i 6 wedek lowic na malym i latwym jeziorku, z ktorego w tamtym sezonie wyskoczylo okolo 50 metrowek, zlowilismy w 3 dni jak podaje: 1 okonia (nie dotyczy), 2 sandacze (nie dotyczy) i 6 szczupakow ... ryby nie braly poniewaz woda zimna jak dupa eskimosa (8癈) byla - informacja od faceta, ktory lowi tam 24/24 (to jego prywatne jezioro) ... wczoraj i dzis bylem w sumie okolo 14 godzin nad inna woda i szalu tez nie bylo = 1 ogryzek 65 cm, dwa odprowadzenia ... woda miala dzis tez 8癈 ...
z cala pewnoscia masz inne spostrzezenia, nie zaprzeczam :D

#18 OFFLINE   kamiloniemy

kamiloniemy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 post贸w
  • Lokalizacjacentralna polska

Napisano 26 kwiecie艅 2012 - 18:01

U mnie pocz膮tkiem maja trafiaja si臋 tylko 5 kg+,mniejsze p门偱藕niej id膮 na tar艂o i chyba odchorowuj膮,dopiero kole lipca 排篹ruj膮,排簓wcowcy maja podobne do艣wiadczenia,co do temperatury to bior膮 tylko w p艂ytkich nagrzanych zatokach od strony p艂d-zach nawet na 50 cm ,ro艣linno艣膰 podwodna jest dodatkowym atutem,przyn臋ta du排篴 guma.

#19 OFFLINE   laksik

laksik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 post贸w
  • LokalizacjaOslo

Napisano 28 kwiecie艅 2012 - 23:08

Dzisiaj z ra艅ca chodzi艂o mi po g艂owie w艂a艣nie to zagadnienie a tu prosz臋 akurat taki w膮tek. No to dorzuc臋 swoje trzy grosze...
Lekko obra排簅ny na olewaj膮ce mnie ostatnio trotki i inne kropki postanowi艂em otworzy膰 zembalowy sezon. 呕e wiosna niewydarzona jak na razie to mia艂em raczej kiepskie nastawienie (z racji w艂a艣nie lodowatej wody).
Wybra艂em du排篹 ale w miar臋 p艂ytkie jezioro typu polskiego, czyli nie skalna studnia bez dna. Echo pokazywa艂o od 6.5 do max 8 stopni w niekt门俽ych miejscach. Efekty: 5 pistolet门倃 tak od 40 do 60 cm. Sza艂u nie ma, ale przynajmniej cz艂owiek si臋 rozgrza艂. Tylko gdzie s膮 starsze damy???
PS W Norge nie ma okresu ochronnego na szczup艂ego i tu niekt门俽zy 艂owi膮 szczupaka przedtar艂owego zaraz po zej艣ciu lodu. Woda ma mo排篹 ze 2 stopnie a uwierzcie mi 排篹 efekty maj膮 czasami wy艣mienite. B膮d藕 tu cz艂owieku m膮dry. Z rybami nie ma twardych regu艂...


#20 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 post贸w
  • Imi臋:Krzysztof

Napisano 29 kwiecie艅 2012 - 09:48

Ja my艣l臋, 排篹 trzeba rozr门偱藕ni膰 艂owienie potar艂owych ryb po zej艣ciu lodu i poszukiwania szczupak门倃 w klasycznych miejsc门倃kach na g艂臋boko艣ciach 5-10m. Jak ryby stoj膮 na wodzie o g艂臋boko艣ci oko艂o metra, to jak zmierzymy jej temperatur臋 (i wychodzi powiedzmy oko艂o 8st. C) to ona faktycznie mniej wi臋cej tyle ma. Jak w czerwcu mierzymy temp. na jeziorach, to woda ma oko艂o 14-15st., ale pod powierzchni膮. A ile ma np. 7 metr门倃 g艂臋biej? Z pewno艣ci膮 nieco mniej. Je排簂i chodzi o znane mi 藕r门俤艂a, to W. Strzelecki podaje optymaln膮 temperatur臋 排篹rowania jako 10-15st.

Jesienne z艂owienia szczupak门倃 oddzieli艂bym grub膮 kresk膮 od pozosta艂ej cz臋艣ci roku. W zimnej wodzie 艂owi si臋 sporadycznie du排篹 i bardzo du排篹 ryby, kt门俽e za排篹raj膮 od czasu do czasu, bo czeka je ogromny wydatek energetyczny zwi膮zany z produkcj膮 ikry. Trzeba je najcz臋艣ciej nap艂yn膮膰 lub rzuci膰 im pod pysk – w g艂臋bokiej wodzie o relatywnie stabilnej, niskiej temperaturze – ale nie ma to nic wsp门俵nego z sza艂em 排篹rowania… Najcz臋艣ciej s膮 oblepione pijawkami – czy tak wygl膮da aktywna ryba?





U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych