Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak łowić bolenie na casting?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 09 lipiec 2007 - 12:51

Zaczynam przygodę z castingiem. Chciałbym spróbować łowienia boleni. Proszę o kilka wskazówek. Jak dobrać i prowadzić przynętę, itd. Myślałem nad wahadłówkami, bo łatwo je posłać dostatecznie daleko. Jak dotąd nie mam na rozkładzie ani jednego bolenia, ale myślę że z waszą pomocą mi się uda.

#2 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 09 lipiec 2007 - 12:58

Myśle ,że cała wiedza o łowiniu bolków zawarta na tym forum ma takie samo zastosowanie w castingu tak jak w spinningu.

Co do sprzętu castingowego ukierunkowanego na bolka to chyba coś kiedyś było pisane o ile pamięć mnie nie myli.

#3 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 09 lipiec 2007 - 13:00

Szukam :D

#4 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 09 lipiec 2007 - 13:02

np :D :
http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=2418& ;prevloaded=1&&start=0

#5 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 09 lipiec 2007 - 13:03

Dzięki :D

#6 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 09 lipiec 2007 - 13:17

Bolka w życiu w rękach nie miałem, więc jak łatwo sie domyślić chodzi mi o bardzo podstawowe informacje. Przynęty, sposób i tępo prowadzeni itd..

Jeżeli się coś chlapie na środku rzeki o 7 rano, to raczej są to bolenie. Wkurza mnie ta niemoc, więc kombinuję jak się do nich dobrać :D

#7 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 09 lipiec 2007 - 13:17

Dawid łowisz tak samo jak spinem.
W pewnym momencie stwierdzasz ze cast nie za bardzo Ci pasuje przy łowieniu bolków i przechodzisz na spina. :mellow:

#8 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 09 lipiec 2007 - 13:24

Ostatni post to żart oczywiście :D

#9 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 09 lipiec 2007 - 13:32

Ehh.. problem w tym, że źle sformułowałem temat. Nie mam zielonego pojęcia o łowieniu bolków, czy to spinem czy castem. Słyszałem że przynętę należy prowadzić bardzo szybko, tuż pod powierzchnią wody (przy gładkiej tafli). Chciałbym żeby ktoś uprzejmy naświetlił nowicjuszowi w dziedzinie boleni, ogólny zarys ich łowienia. :D

#10 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 09 lipiec 2007 - 14:24

Myśle ,że powinieneś przeczytać wszelkie teksty zamieszczone na stronach WWW dotyczące bolków.
Póżniej ewentulanie dopytać o szczegóły na forum.

pozdro.

#11 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2417 postów

Napisano 09 lipiec 2007 - 14:34

Myśle ,że powinieneś przeczytać wszelkie teksty zamieszczone na stronach WWW dotyczące bolków.

Popieram. Inaczej sie podchodzi np. w maju, inaczej w lipcu a inaczej we wrzesniu.


#12 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 09 lipiec 2007 - 14:36

To ja Ci pomogę.
Bolki zacząłem łowić dopiero w tym roku więc dobrze pamiętam swoje początki.
Nie wiem gdzie łowisz ale zacznij się bacznie przyglądać swojej wodzie.
Wszelkie rafy, opaski, burty czyli wszędzie tam gdzie woda płynie i jej prąd jest czymś zaburzony, oraz oczywiście miejsca w których bolki same się pokazują.
Po kilku wypadach będziesz wiedział już mniej-więcej gdzie.
Na płytkim przynęte raczej szybko bo inaczej będzie ryła w dnie co niekoniecznie dobrze wpłynie na brania bolków.
Na głebszym to zależy od aktywności ryb, jak je widać prubój szybko, jak nie to wolniej i głebiej.
I najważniejsze być często nad wodą


#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 10 lipiec 2007 - 08:20

W zasadzie łowienie boleni na casting różni się łowieniem na spinning tyle, że niekiedy casting może Ciebie wyeliminować z gry a spinning nie. Minusy castingu to:
- długość typowej wędki castingowej - a co za tym idzie długość rzutów (niekiedy bardzo istotne), możliwość swobodnego poprowadzenia przy nabrzeżnych zawadach (długą wędką łatwiej to zrobić) - oczywiście można kupić albo zrobić dłuższą wędkę castingową np. ~8'
- trzeba zwrócić uwagę na linkę - sztywna powoduje, że powstają luźne zwoje no i strasznie niekomfortowe łowienie. Niekiedy, jeśli nie weźniesz nad wodę zapasowego multika albo innej linki możesz się pakować
- gramatura przynęt - w castingu to ważne, niestety niektóre przynęty są zbyt lekkie do castingu boleniowego

Jeśli jednak poradzisz sobie z tymi problemami to casting jest świetny i złowienie na niego bolenia przynosi wiele radości. Casting świetny jest również wtedy kiedy musisz wpaść na miejscówkę wykonać kilka szybkich i precyzyjnych rzutów i spadać dalej. Krótka wędka, sprawny multik w którym wysuw linki kontrolujesz w 100% czasu pracy wabika (od rzutu do jego ściągnięcia) daje w takiej sytuacji na prawdę bardzo dużo.

O sprzęcie castingowym do połowu boleni napisałem w WŚ 06/2007. Zapraszam do lektury.

O połowie natomiast boleni opowiedzą Tobie bardziej doświadczeni koledzy albo zapraszam do archiwum.

Pozdrawiam
Remek

#14 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 10 lipiec 2007 - 08:30

OT
@Remek,
Bardzo podoba mi się Twoja wypowiedź.Szczerze i bez bajek :D

#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 10 lipiec 2007 - 08:42

OT
@Remek,
Bardzo podoba mi się Twoja wypowiedź.Szczerze i bez bajek :D


Nie będę wciskał kitu bo nie o to chodzi. Ja uwielbiam łowić na casting ale uważam, że trzeba się bardziej poświęcić i myśleć o sprzęcie a to w niektórych przypadkach nie jest dobre. Oczywiście ktoś powie .... e ...tam co myśleć. Ano tak. Są takie miejscówki, na których jestem w 100% pewien, że spinning byłby lepszy. Są jednak i takie na których wiem, że casting jest właśnie tym co trzeba. No i bawię się i to dobrze, a niekiedy wkurzam :D

pozdrawiam
Remek

#16 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 10 lipiec 2007 - 08:48

Noi o to chodzi! B)
Taka postawa jak Twoja najlepiej promuje casting.

pozdrawiam

#17 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 lipiec 2007 - 22:39

Już od dawna powtarzam Remkowi, że bardzo podoba mi się jego podejście do castingu. Jest świeże, szczere, oddane i entuzjastyczne. :mellow:



#18 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5791 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 11 lipiec 2007 - 05:27

Dawid z tego co wiem masz okazję połowić przy stopniach wodnych, bolenie uwielbiają takie miejsca. Jest tam sporo drobnicy, woda jest świetnie natleniona i wzburzona co jest z koleji plusem dla nas. Ja w pierwszej kolejności bym się tam skierował. O tej porze roku skoncentruj się na świcie i wieczorze, jesienia od września można już próbować w ciągu całego dnia. W skrócie łowienie boleni polega na tym że najlepiej szukasz żerujacych ryb, starasz się je przerzucić przynętą i naprowdzasz ją na miejsca ataków. Najlepiej sprawdza się szybkie naprowadzanie przynęty lekko z nurtem w poprzek tuż przy powierzchni, najgorzej pod prąd. Boleń nie jest jakimś siłaczem więc 3m kij do 25g powinien wystarczyć, żyłki 0.18-0.20. Na początek załóż dobrą dwudziestkę. Przynęty to temat rzeka, jak pogrzebiesz trochę w wiadomościach na pewno coś znajdziesz.

#19 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3655 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 11 lipiec 2007 - 07:26

A ja Wam pokaże że krótka wędka w castingu to już przeszłość. Ja z powodzeniem stosuję kijek 2,9m i nie mam problemu z prowadzeniem przynęt czy rzucaniem. Jedzie do mnie jeszcze troszkę krótszy bo 8'6 ale na sobotę raczej nie dojedzie, więc będę miał tylko jeden. Na rzekach trociowych takich jak Parsęta czy Słupia potrzeba naprawdę długiego patyka w granicach 3m, a i 3,2m wcale za długi by nie był. I chciałbym zobaczyć tych ludzi z 2m kijkami jak próbują poprowadzić przynętę zza krzaków :mellow: Na takich rzekach jeśli nie ma sie długiej wędki to 70-80% miejscówek jest nie dostępna.
  • urbaś lubi to

#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 lipiec 2007 - 07:28

@TomCast
trzymam za słowo ! :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych