Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki węzeł do fluorokarbonu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 02 wrzesień 2019 - 12:24

Osobiście do lekkiego zestawu z fluorocarbonem(0,18-0,20) stosuje alberto knot.



#62 ONLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 02 wrzesień 2019 - 14:38

@Alexspin

Problemem może być też zbyt słabe zaciśnięcia węzła, użycie śliskiego FC, lub zbyt śliskiej plecionki, szczególnie 6 splotowej.

 

A próbowałeś innych węzłów do połączenia tych cienkich linek?

Niektóre węzły są bardziej podatne na ześlizgiwanie, inne znacznie mniej.

Podobnie jak różnymi kombinacje plecionek i FC zwykle wymagają zupełnie innych węzłów - w przeciwnym razie ich połączenie może mieć znikomą wytrzymałość.

Kiedyś zimą bawiłem się wiązaniem i testowaniem sporej ilości nowych węzłów. Niektóre z nich kompletnie się nie nadają do śliskich plecionek/FC, co nie zaczy, że sam węzeł był zły.

Chodzi mi o to, że np. taki Alberto knot jest bardzo łatwym i przyjemnym węzłem, ale połączenie np. plecionki Daiwa tournament 8 Braid i Fluorocarbonu Momoi tym węzłem skutkowało fatalnym łączeniem za każdym razem. Przy użyciu innej pletki, podobnej grubości tyle że 4-splotowe, np. YGK Egi-Metal WX4, węzeł jest bardzo mocy, a przy teście plecionka pęka nad węzłem.

 

Z tych wszystkich węzłów pamiętam może ze trzy - całej reszty zapomniałem  :D tu jest jeden, który uważam za wybitny:

 

 

 

Trudno się go nauczyć, ale później łatwo się wiąże. Nadaje się raczej do grubszych FC (0.20 to moim zdaniem minimum) no i przy śliskich linkach/FC nie zawsze się udaje (tj. czasem trzeba powtórzyć, wszystko wychodzi przy zaciskaniu), ale gdy jest poprawnie zawiązany to przy niektórych linkach, łączenie jest mocniejsze niż węzeł łączący FC z agrafką :)


  • Alexspin lubi to

#63 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 27 czerwiec 2020 - 12:35



Kosztuje mniej niż markowy wobler. Ja na razie w fazie testów, ale póki co jestem bardzo zadowolony! Super łatwe wiązanie, w każdych warunkach. Po dwóch, trzech próbach kolejne nie zajmują więcej niż 10, góra kilkanaście sekund.
Znajomi używają od roku, nigdy ów węzeł ich nie zawiódł.
Pozdrawiam.

#64 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 czerwiec 2020 - 16:53

Faktycznie, operacja prosta jak drut. Problem tylko w wytrzymałości węzła. Yucatan i Alberto trzymają bardzo mocno, a ten z wiązarki, na pierwszy rzut oka  nie budzi nadzwyczajnego zaufania.



#65 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 27 czerwiec 2020 - 17:13

Faktycznie, operacja prosta jak drut. Problem tylko w wytrzymałości węzła. Yucatan i Alberto trzymają bardzo mocno, a ten z wiązarki, na pierwszy rzut oka  nie budzi nadzwyczajnego zaufania.

Ta wiązarka była już gdzieś wcześniej na forum . Skusiłem się bo zawiązanie przyponu na mrozie po kilku godzinach na łódce jest ciężkie i zacząłem używać od tego sezonu . Obserwacje są takie ,że przy grubościach  0.11, 0.25,0.40 fc pęka przy agrafce a nie na łączeniu z plecionką chociaż do agrafki próbowałem kilku węzłów . Zatem jak dla mnie jest ok..


Użytkownik sero1975 edytował ten post 27 czerwiec 2020 - 17:15


#66 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 27 czerwiec 2020 - 17:39

Też mi to nie wyglądało, że będzie dobrze, ale jest.

#67 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 28 czerwiec 2020 - 07:03

(...) Obserwacje są takie ,że przy grubościach  0.11, 0.25,0.40 fc pęka przy agrafce a nie na łączeniu z plecionką chociaż do agrafki próbowałem kilku węzłów .(...).

Nie miałem takiego przypadku. Co prawda używam FC dopiero drugi sezon i wyłącznie do UL-a 1-4g. Sprawdza mi się FC MIKADO Silk Nihonto 0,20mm/2,7kg, jest bardzo wiotki i bardzo dobrze trzyma się z agrafką na węźle:

4676b3063c2c0da1med.jpg
 


  • popper lubi to

#68 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 czerwiec 2020 - 13:44

Ta wiązarka była już gdzieś wcześniej na forum . Skusiłem się bo zawiązanie przyponu na mrozie po kilku godzinach na łódce jest ciężkie i zacząłem używać od tego sezonu . Obserwacje są takie ,że przy grubościach 0.11, 0.25,0.40 fc pęka przy agrafce a nie na łączeniu z plecionką chociaż do agrafki próbowałem kilku węzłów . Zatem jak dla mnie jest ok..


Była, była. Daiwy :)

https://www.marine-d...okkou-knot-tool

#69 OFFLINE   Patrycjusz P

Patrycjusz P

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Patrycjusz
  • Nazwisko:Pietruszka

Napisano 06 sierpień 2020 - 14:17

O widzę ciekawy i praktyczny dosyć wątek, sam trenowałem wszystkie te węzły i skończyłem na jednym rozwiązaniu - łącznik bezwęzłowy, S-ka, L-ka w zależności od ciężaru łapania. Plecionka ma wtedy 100% wytrzymałości i nie tnie fluorocarbonu jak jest cieńsza w przypadku Alberto, który owszem jest ok ale dla grubszych plecionek. Oczywiście jesli ktos ma przypon 1.5m będzie chciał zeby łączenie wskakiwało w przelotki i tu jest jedyny problem :( Ale poza tym niuansem - łączenie bezwęzłowe jest najlepszym dla mnie rozwiązaniem. Robicie szybkie zmiany grubości przyponu jak chcecie bez "szukania" dziurki :) co jesienią i zimą jest mega ważne przy zimnych paluchach.



#70 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 sierpień 2020 - 15:09

O widzę ciekawy i praktyczny dosyć wątek, sam trenowałem wszystkie te węzły i skończyłem na jednym rozwiązaniu - łącznik bezwęzłowy, S-ka, L-ka w zależności od ciężaru łapania. Plecionka ma wtedy 100% wytrzymałości i nie tnie fluorocarbonu jak jest cieńsza w przypadku Alberto, który owszem jest ok ale dla grubszych plecionek. Oczywiście jesli ktos ma przypon 1.5m będzie chciał zeby łączenie wskakiwało w przelotki i tu jest jedyny problem :( Ale poza tym niuansem - łączenie bezwęzłowe jest najlepszym dla mnie rozwiązaniem. Robicie szybkie zmiany grubości przyponu jak chcecie bez "szukania" dziurki :) co jesienią i zimą jest mega ważne przy zimnych paluchach.

Tym łącznikiem połączysz gruby flurocarbon 1 mm z linką 50 LB ?



#71 OFFLINE   Patrycjusz P

Patrycjusz P

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Patrycjusz
  • Nazwisko:Pietruszka

Napisano 06 sierpień 2020 - 15:22

fluorocarbon tak jak do agrafki czy krętlika - analogicznie wiążesz do łącznika, który jest stalowym drutem, przy tych średnicach jakie chcesz łączyć - łącznik min.L - jest do 25kg, są też sumowe mocniejsze.



#72 OFFLINE   ~30

~30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów
  • LokalizacjaŻelechów
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 sierpień 2020 - 16:14

Tym łącznikiem połączysz gruby flurocarbon 1 mm z linką 50 LB ?

Nie. Do takich zabaw, tylko FG lub PG się sprawdza. Bimini Twist też daje radę. Ja sobie ogarnąłem taką śmieszną wiązarkę z Ali, i dobrze mi się sprawuje.



#73 OFFLINE   luk_gda

luk_gda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 144 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 sierpień 2020 - 19:09

GT knot też daje radę

#74 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 06 sierpień 2020 - 19:46

Panowie, o jakim łączniku piszecie?

#75 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 683 postów
  • LokalizacjaOława

Napisano 06 sierpień 2020 - 20:18

Panowie, o jakim łączniku piszecie?

http://jerkbait.pl/t...lecionki/page-6


  • Przemek_M lubi to

#76 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 07 sierpień 2020 - 07:52

Co daje taki łącznik? Mam zmieniać całe przypony zamiast odpinać tylko agrafkę przy zmianie przynęty?

#77 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 07 sierpień 2020 - 07:58

 

przetestowany na pstrągowych karczach, korzeniach i zwisających gałęziach ... sam się zdziwiłem ale spełnia idealnie swoją rolę.


  • Alexspin lubi to

#78 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 sierpień 2020 - 08:16

Robert, a taki węzeł nie haczy zbytnio przy przejściu przez przelotkę szczytową? Ile robisz "przeplotów" przez pętlę, czy ma znaczenie grubość łączonych linek?


Użytkownik Alexspin edytował ten post 07 sierpień 2020 - 08:34


#79 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 07 sierpień 2020 - 08:18

Ja robiłem 4. Nic mi nie haczyło.


  • Bass-74 i Alexspin lubią to

#80 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 sierpień 2020 - 08:27

Dzięki! :clappinghands:

Jest tak prosty, że aż chce się go od razu wiązać :D Muszę go wypróbować przy najbliższej wyprawie na okonie.

Czy ma znaczenie grubość linek, będzie miał zastosowanie do zestawu UL (plecionka 0,04-0,06mm+FC 0,20mm)?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych