Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spinning vs Casting


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
132 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 03 luty 2008 - 22:48

Na forum jest wielu spinningistów i castingowców, chciał bym to wykorzystać i dowiedzieć się dlaczego właśnie casting, a nie
spinning i na odwrót. Jakie zalety i wady mają obie metody, a podsumowując wszystkie posty, chciałbym to sobie jakoś poukładać...
pomyśleć czy zostać przy spinningu czy może jednak pomyśleć nad castingiem... zbliżają się wakacje ( powoli ale jednak <_< )
a wraz z nimi jakaś prac... może wpadnie coś w kieszeń i warto by to jakoś dobrze wykorzystać. :mellow:

Pozdrawiam Panek.

#2 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 03 luty 2008 - 23:00

W tym roku tez będę kompletował swój pierwszy zestaw do castingu. Dlaczego takiego wyboru dokonałem bo casting jest wygodniejszy, wykonuje sie nim lepsze dokładniejsze rzuty. Najlepiej spotkać sie z kimś kto posiada zestawy castingowy i porzucać takim zastawem żeby zobaczyć jak to jest. Ja miałem okazje porzucać pierwszy raz castingiem w sobotę i można powiedzieć że chyba mnie wciągnęło :D (kolejna choroba :lol: ) wiec w tym roku casting musi być nie ma innej opcji.

Pozdrawiam
Slider

#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 04 luty 2008 - 06:28

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=4543& ;start=0& ;)

#4 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 04 luty 2008 - 14:07

Przeczytałem temat, ale szczerze mówiąc znalazłem chyba tylko 2 posty porównujące casting i spinning ;) a ja właśnie chciałbym porównać odczucia użytkowników na większą skale... ( chodzi mi o osoby które miały styczność bądź nadal mają z 2 technikami )
może zadam jakieś pytania... :mellow:

1. Dlaczego wybraliście casting? ( dlaczego według was góruje nad spinningiem )
2. Dlaczego wybraliście spinning? ( dlaczego według was góruje nad castingiem )
3. jeśli ktoś łowi jedną techniką ale z drugą nie skończył tak do końca to dla czego się tak stało?


mam nadzieje że padnie pare odpowiedzi na które będe mógł zadać kolejne pytania żeby się dowiedzieć wszystkiego :unsure: :mellow:

Pozdrawiam Panek.

#5 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 04 luty 2008 - 14:22

Ja łowie spinnem bo nigdy nie łowiłem castem :mellow:

#6 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 04 luty 2008 - 15:05

(...)
1. Dlaczego wybraliście casting? ( dlaczego według was góruje nad spinningiem )
2. Dlaczego wybraliście spinning? ( dlaczego według was góruje nad castingiem )
3. jeśli ktoś łowi jedną techniką ale z drugą nie skończył tak do końca to dla czego się tak stało?

(...)

Ad 1 i 2
Kto powiedział, że któraś z technik góruje nad drugą? Chyba ktoś kto nie łowił na obie. Każda ma swoje zalety i swoje ograniczenia. Jak zdamy sobie z nich sprawę to będziemy z nich korzystać świadomie. To nie sprzęt łowi ryby...
Ad3
Ze spinningiem nie skończyłbym, ale przy moim łowieniu i łowiskach po prostu daję sobie radę castem. Dlatego nie zrezygnowałbym, ale nie używam :D

#7 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 04 luty 2008 - 15:16

Ad 1 i 2
Kto powiedział, że któraś z technik góruje nad drugą? Chyba ktoś kto nie łowił na obie. Każda ma swoje zalety i swoje ograniczenia. Jak zdamy sobie z nich sprawę to będziemy z nich korzystać świadomie. To nie sprzęt łowi ryby...
Ad3
Ze spinningiem nie skończyłbym, ale przy moim łowieniu i łowiskach po prostu daję sobie radę castem. Dlatego nie zrezygnowałbym, ale nie używam :D


no właśnie nikt, ale może znajdzie się taka osoba która tak uważa... z resztą jeśli ktoś wybrał jakąś metode to chyba czymś się
sugerował... jeśli uważa ją za przyjemniejszą to chyba już według niego jest lepsza... ;) ( tak mi się wydaje :mellow: )
i nie chodzi mi tu najbardziej o skuteczność a właśnie o komfort i przyjemność czerpaną z danej metody...

Wspomniałeś o zaletach i ograniczeniach, mógł byś to rozszerzyć?
bardzo by mi to pomogło gdybym wiedział jakie zalety i ograniczenia ma casting, nigdy nie miałem okazji połowić tą metodą :unsure:

#8 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 04 luty 2008 - 15:36

Na temat możliwości castingu było już sporo w wątku proponowanym przez Pitta. Ja łowię na casting bo sprawia mi dużo przyjemności i czuję się bardziej wolny niż przy spinningu :D

#9 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 04 luty 2008 - 15:43

tzn że spinning w pewien sposób ogranicza?

wiem że zadaje multum pytań ( pewnie męczących ) ale jeśli by to nie sprawiło kłopotu to zadam kolejne...
jeśli spinning ogranicza to w jaki sposób? a jeśli po prostu czujesz się lepiej z castingiem to nie mam więcej pytań ;) i czekam na wypowiedzi innych :mellow:

#10 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 04 luty 2008 - 15:45

W moim przypadku casting umolnił lewą rękę :D i lepiej się też czuję. :D


#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2008 - 16:37

Kto powiedział, że któraś z technik góruje nad drugą? Chyba ktoś kto nie łowił na obie. Każda ma swoje zalety i swoje ograniczenia. Jak zdamy sobie z nich sprawę to będziemy z nich korzystać świadomie. To nie sprzęt łowi ryby...


Bardzo podoba mi się to stwierdzenie. Poprzednie dyskusje w tym temacie chyba wychodziły ze złego punktu założenia, że koniecznie coś musi być lepsze a coś gorsze - a to zbytnie uproszczenie rzeczywistości :unsure:

Równy (bez)sens miałoby postawienie pytania, co lepsze: obrotówka czy wobler?

Ja łowię na obie metody bo obie po prostu lubię. Nie widzę żadnej przyjemności w tym żeby się samoograniczać i przestawiać, wręcz przeciwnie :mellow:



#12 OFFLINE   Suchy498

Suchy498

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • Lokalizacja*********

Napisano 04 luty 2008 - 16:41

Ja tam będę łowił spinnem i castem :D To i to ma swoje zalety o których można by długo pisac :unsure:

Widze @slider że ci się mój zestawik castingowe nawet podoba ;)

#13 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 04 luty 2008 - 16:45

:D :unsure: :lol: <_<

Pozdrawiam
Slider

#14 OFFLINE   Bezel

Bezel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 04 luty 2008 - 16:58

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=4543& ;amp ;start=0& ;)


Wolę casting bo fajnie mi sie rzuca, mam dosyć zwykłego spinningu i być wyżej niż Ci szarzy spinningiści co lowia na boczny trok tylko !!!

Zestawy są lżejsze często, wygląda to elegansko i orginalnie często nie wiedza inny co to za sprzet


#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2008 - 17:14

być wyżej niż Ci szarzy spinningiści co lowia na boczny trok tylko !!! (...) wygląda to elegansko i orginalnie często nie wiedza inny co to za sprzet


no cóż... przynajmniej jesteś szczery... myślę że wiele osób właśnie tak podchodzi do castingu, chociaż niewiele miałoby odwagę to przyznać :unsure: bo z wędkarstwem nie ma to wiele wspólnego, prędzej z haute couture Dolce & Gabbana


#16 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 04 luty 2008 - 18:36

Przy krotkiej wedce wole casting, bo wygodniej. Wole krotkie wedki bo sa poreczniejsze. Lowiac na spinning tez musialem dostosowac sie do miejscowki i do polawianych ryb. :unsure: Ja zastanowilbym sie co chce lowic i gdzie. W niektorych sytuacjach wedkowanie na casting jest po prostu nie na miejscu. Pomimo tego pozostane przy castingu, poniewaz np.nie lowie bialej ryby.

#17 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 04 luty 2008 - 19:00

witam!
od dwóch lat łowię wyłącznie na casting.
łowię szczupaki, pstrągi i okonie.
zacząłem od ciężkiego łowienia na jerki i bardzo mi się to spodobało. zestaw castingowy jest b. poręczny, uważam że multiplikator razem z kijem tworzy lepszą ( bardziej zwartą i lepiej obsługiwaną ) konstrukcję. regulacja hamulca walki jest dużo szybsza i wygodniejsza niż w spinie. poza tym zawsze jest kciuk który bardzo wydajnie może powyższy hamulec wspierać. oczywiście są to tylko i wyłącznie moje odczucia. nie mam zamiaru nikogo zniechęcać do spinningu czy zachęcać do castingu. jedno co mogę napisać z całą stanowczością to to że korby do ręki już nie wezmę :mellow:
pozdrawiam!


#18 OFFLINE   zewu

zewu

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 359 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 luty 2008 - 19:16

Wolę casting bo fajnie mi sie rzuca, mam dosyć zwykłego spinningu i być wyżej niż Ci szarzy spinningiści co lowia na boczny trok tylko !!!
Zestawy są lżejsze często, wygląda to elegansko i orginalnie często nie wiedza inny co to za sprzet

A jak nazwać osobę łowiącą na troka za pomocą zestawu castingowego? Szarym castingowcem? Kolorowym castingowcem? Średnio-eleganckim ale oryginalnym castingowcem?
Pytam, bo zacząłem łowy takim zestawem, a to pewnie nie uchodzi u ąę castingowców... ;)
Jeszcze jedna kwestia mnie nurtuje. Czy z takim eleganckim zestawem castingowym ale w gumiakach (co prawda zielonych, ale zawsze gumiakach) wygląda się tak 'całościowo' elegencko, czy tylko do kolan? :mellow: Czy napisanie na gumiakach- dajmy na to- 'Simms' jakoś ratuje sytuację? :mellow:


  • AngusCK lubi to

#19 OFFLINE   Bezel

Bezel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 04 luty 2008 - 19:42

Nie chodzi o nazewnictwo Zewu !!!

Chodzi o to że duża ilość spinningowcow to tacy co maja jedno pudełko i łowia na bocznego bo łatwo i duzo i mysla że umią łowić a dajcie im Jiga i jak to sie prowadzi ?!?!?!? Pytają<>

Zgadzam sie z Peresadą w 100%

Jak dla mnie- Casting Forever Spinning Never

#20 OFFLINE   Bezel

Bezel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 04 luty 2008 - 19:47

aha jeszcze gumiamki

I według mnie wedkarz brodzący nawet w Lexpo Fishing-ach ( jak ja ) jest bardziej profesionalny od takiego wedkarza ktory stoi na suchym w jeansach i jeszcze pali sobie

Wedkarz a sszczegolnie castingowiec wchodzac do wody do bezpiecznego poziomu bardziej sie przyklada do łowienia, czemu ?!?!- bo ma lepsze dojście do stanowisk ryby, dalsze rzuty bo dalej od brzegu czyli potencialnie szanse rosna, bo lepiej podebrac ma jak rybe i nie wazne czy to simmsy czy Lexpo czy jaxony- i tak i tak ten szaraczek bedzie wiedzial ze ma do czyniena z Polskim Rexem Huntem a jego łowienie to 101% amatorstwo a My mamy podchodzic do castingowania z chęcia i wiedza ze sukces zalęzy do nas :mellow:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych