Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4145 odpowiedzi w tym temacie

#1561 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 25 czerwiec 2018 - 07:53

Witam. Chciałbym wymienić mój echolot (5 cali) na nowy z wiekszym ekranem. Wybór padł na dwa - Raymarine Axiom 12 RV oraz Humminbird SOLIX 12 MEGA SI GPS. Wielkość monitorów jest 12 cali. Może ktoś mógłby mi pomóc w wyborze?

 

Nie chcę być traktowany jako napinacz internetowy-nie mam żadnego z tych ech, ale pozwoliłem sobie wysłać tobie priva z moją analizą tych modeli, na podstawie zgromadzonej wiedzy.


  • malinabar i cabage lubią to

#1562 OFFLINE   Janus

Janus

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaAustria
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Strzalkowski

Napisano 25 czerwiec 2018 - 08:39

Nie chcę być traktowany jako napinacz internetowy-nie mam żadnego z tych ech, ale pozwoliłem sobie wysłać tobie priva z moją analizą tych modeli, na podstawie zgromadzonej wiedzy.

Dzięki za super analizę.



#1563 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 25 czerwiec 2018 - 08:53

Nie chcę być traktowany jako napinacz internetowy-nie mam żadnego z tych ech, ale pozwoliłem sobie wysłać tobie priva z moją analizą tych modeli, na podstawie zgromadzonej wiedzy.

Podeslesz i mi? Nie znam tych wyzszych modeli

#1564 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 25 czerwiec 2018 - 11:09

Ja też bym poprosił :) A może tu zapodaj :)


  • albercik2 lubi to

#1565 OFFLINE   bartolo

bartolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2018 - 08:29

Nie chcę być traktowany jako napinacz internetowy-nie mam żadnego z tych ech, ale pozwoliłem sobie wysłać tobie priva z moją analizą tych modeli, na podstawie zgromadzonej wiedzy.

 

Maćku wrzuć tutaj, przyda się napewno jeszcze nie jednej osobie. Dzięki.


  • Framuga lubi to

#1566 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 26 czerwiec 2018 - 12:06

Witam

Potrzebuję echo, może być nowe aczkolwiek i używki jak najbardziej wchodzą w grę.

Będzie to moje pierwsze echo więc bez bajerów na początek wystarczy.

Ma obsługiwać podstawowe parametry potrzebne do analizy dna i toni wodnej. Budżet ok 1000 pln.

Będę pływał po jeziorach o głębokości 5 m, sporadycznie do 20. Dobrze jak by miało GPS

Będę wdzięczny za pomoc...



#1567 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 czerwiec 2018 - 12:07

Nie lubię tak, ale skoro samochody porównują , to nie będzie tak źle?  Poza tym chyba nie ujawnił z szerszą refleksją się na forum użytkownik któregoś z tych urządzeń- więc może to faktycznie komuś się przydać.

W porównaniu do infa przesłanego kolegom rozszerzyłem analitykę, konkluzja wyboru taka sama.

 

                                        HB Solix 12MEGA                                Raymarine Axiom12 RV

przekątna                              12,1                                                              12,1

rozdzielczość                       1280x800                                                     1280x800

obsługiwane khz     50,83,200, SI/DI455,800,1200                                 50/200 SV, DV, 3D V

pobór prądu                        2,88A                                                              18,96W

moc urządzenia                  500W -stockowa*                                              600W z ducerem RV**

CHIRP                                  tak                                                                    tak

opcje mapowania         LiveAutochart+ZeroLinesSD                     online- poprzez SonarChart

                                     zapis danych na kartę pamięci                    zapis danych na kartę pamięci, brak

                                    obróbka w programie Lakemaster               programu do ich edycji i tworzenia

                                   Autochart, mapy Navionics                           mapy, mapy Navionisc

 

Peryferia                   Silniki el. z gps. Minn Kota,                           NMEA 2000, kamery, bajery

                                  sonar 360View, NMEA 2000,

                                  NMEA 0183

 

* 50khz jest wspierane przez dodatkowy moduł SM3000 1KW

** Bez ducera RV moc 500W

 

Dane producentów:

Humminbird:https://humminbird.j...irp-mega-si-gps

Raymarine: http://www.raymarine.../axiom/axiom12/

 

Subiektywnie:

Na chwilę obecną wgrywa Solix poprzez sprawdzone rozwiązania i opcje mapowania

 - SI Mega jest mega, choć ma  niewielki zasięg, do tego wiadomo- 800 i 455khz

-  Relatywnie tanie mapowanie Live (koszt karty Zero Lines, bez późniejszych dopłat abonamentowych i udostępniania danych), do tego Solix składa mapę mozaikową na wodzie

-  Przede wszystkim poprzez możliwość tworzenia map na pdst. danych zapisanych na karcie SD w programie Lakemaster AutoChart. Ból jest tak, że program jest średnio przyjazny i intuicyjny, niemniej daje radę i ma wydajny system korekcji danych.

Dodatkowo istnieje możliwość wpięcia systemu obserwacji 360 view, co przydaje się na płytszej wodzie i tak naprawdę daje niewiele mniej niż system Garmina LiveScope 

- możliwość wpięcia silnika dziobowego i sterowanie nim z poziomu echa jako napędem do trollingu. 

Co mi się w Solixie nie widzi: amerykańscy użytkownicy narzekają na :  powolny touchscreen, błędne odczyty głębokości, kłopot z działaniem urządzeń w sieci z innymi HB,

Program Autochart w porównaniu do Reefmaster daje za małe możliwości edycji danych - zwłaszcza mozaiki SI.

 

Materiały video by Doug V.

https://youtu.be/ko65CmUPjy4

https://youtu.be/SM3kHmMBwXg

 

Silne punkty Axioma: więcej kanałów GPS (72), może być dokładniejszy z mapą, obrazowanie 3D- jak ktoś lubi wzbudzać wyobraźnię, otwarta architektura softu-jest potencjał modernizacyjny na kolejne ficzery.Współczesne, kafelkowe menu przyjazne użytkownikowi. Raymarine miało już dawno bardzo dobre obrazowanie DI, czego nie można powiedzieć o HB w wariantach combo SI/DI, gdzie przed Helixem/Solixem obraz był składany elektronicznie z odczytów sonaru SI, ustępował jakością dedykowanemu kanałowi DI

Ogólny design bardziej tabletowy, niż echosondowy, ale ja wolałbym mieć opcję sterowania sprzętem przyciskami i touchscreenem, bo nie wiem jak będzie na otwartej łodzi podczas deszczu i np. w rękawiczkach czy na wypadek awarii po upływie gwarancji...

 

Przetwornik RV100- o co chodzi ze stabilizacją??

Początkowo sądziłem, że chodzi o układ mechanicznej stabilizacji obrazu, ale to nierealne za taką cenę. Żyroskopy są obecne w technologiach wojskowych, póki co nie widziałem w dostępnym dla zwykłego śmiertelnika sprzęcie wodnym. Marketing zrobił też swoje. Po poszukiwaniach informacji na temat przetworników dla  echosond innych producentów, wyszło mniej więcej tyle:

 

- dla lepszej jakości odczytów SI/3D- zwłaszcza w czasie manewrowania (skręt), gdy procesor nie nadąża obrobić szybko zmieniających się danych wejściowych, można mu pomóc za pomocą dodatkowej anteny/odbiornika gps. Wbrew oczekiwaniom, nie zwiększy ona dokładności mapowania tradycyjnego, a pomoże precyzyjnie umiejscowić jednostkę, która wolno płynie. I to jest cała tajemnica "stabilizowanego przetwornika", dokładnie tak samo działa to w zestawie dla Lowrance/Simrad- czyli StructureScan 3D. Tam też jest

HEADING czyli zwiększenie dokładności obrazu za pomocą dodatkowej anteny GPS. 

 

Materiały o Axiom

https://youtu.be/YqAqAc9tZ1c

https://youtu.be/wCnlUCNdrT8

 

Co powinno zmienić się w Axiom-ie by nawiązać równorzędną walkę a nawet wygrać ją z Solix?

- udostępnić logi

- nawiązać współpracę z kimś, kto napisze soft do mapowania, ew. dogadać się z twórcą Reefmastera. 

Tyle w zasadzie wystarczy, bo Solix nie ma ducera do 3D i nie ma póki co możliwości obrazowania w ten sposób, Raymarine Axiom ma sprzęt do tego, pozostałe sprawy są wg. mnie do ogarniecia, pytanie na ile firma jest tym zainteresowana., bo wtedy na drabince producentów może dojść do zmian- Lowrance  nie ma możliwości obrazowania 3D w wariancie podstawowym, Solix w ogóle jej nie ma

Raczej wygra przyzwyczajenie do głównych graczy na rynku, ale kto wie?

 

Wpis pochodzi z bloga, który zacząłem pisać, jeszcze nie zawiesiłem w sieci, dam znać co i jak.  Błędy sa niezamierzone, Czytelnik ponosi odpowiedzialność samodzielna za wybór urządzenia.

 

Pamiętajcie o jednym-  Nie jest sztuka kupić echo,ale wyciągnać z niego jak najwięcej możliwości. Kupując drogi sprzęt, nie należy zadowalać się widokiem łuków, kolorami innymi wodotryskami. Praktycznie każde echo wyższego tieru oferuje coś ponad standard. Także jeżeli kupować, to używać na maxa i odrabiać lekcje już w domu, a nie na wodzie.To żaden wstyd poklikać i pozmieniać to, co ustawiono w fabryce. Zawsze można przywrócić ustawienia fabryczne.

 

MK.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 26 czerwiec 2018 - 12:10


#1568 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 26 czerwiec 2018 - 22:43

Ja ze swojej strony chciałbym tylko powiedzieć , że wiedza Maćka , jego dociekliwość i analityczne podejście do tematu oraz sposób i forma , w jakiej przekazuje ją zarówno na Forum , jak i na prywatnej płaszczyźnie jest absolutnie nie do przecenienia . Czego zresztą sam doświadczyłem ( i pewnie nie tylko ja ) po zakupie mojej nowej zabawki . Powyższy post jest tego żywym dowodem zresztą  :) .


Użytkownik malinabar edytował ten post 26 czerwiec 2018 - 22:44

  • kostom63 i Janus lubią to

#1569 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów

Napisano 27 czerwiec 2018 - 22:51

Brawo Maciej_K.
Ja też rozważam zakup nowego echa i te dwa egz. biorę pod uwagę, tylko być może w wielkości 10 z powodu ceny. Axiom wydaje się ciekawy ze względu na 3D. Podobno majà coś kminić z mapowaniem- tak słyszałem. Przyciski sà w wersji Pro.
Na teraz też wygrywa u mnie Solix ze względu na proste tworzenie map na żywo, ale to 3D kusi. Z kolei Axiom obsługuje mapy Navionics i na bieżāco nanosi poprawki, więc jakaś opcja tworzenia map jest. Wybór niełatwy.
Obecnie używam Hb 999 i strasznie mi się chrzani program do robienia map- blokujā się niektóre funkcje itp. Do poznawania wody wystarczy, ale chciałoby się coś więcej.

#1570 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 czerwiec 2018 - 06:27

Dzięki panowie.

Bobby- z tymi Navionicsami to jest różnie- mało wód u nas jest porobionych, także jeśli nie pływa się na Bałtyku i Wybrzeżu -raczej nie ma czego updatować. Wczoraj siadłem do AC i chciałem porównać robienie mozajek, a tu zonk- nie uruchamia się. Pomny wcześniejszych sensacji odłączam antywirusa, nic. Potem update antywirusa, nic. Kilkukrotne uruchomienie ponowne kompa z włączonym i wyłączonym antywirem - za którymś razem zaklikało......Dziwny jest to program albo muszę zmienić antywirusa- Comodo na coś innego.

Do  wad Axioma jeszcze trzeba by dorzucić brak współpracy z silnikami na chwilę obecną.

Samo 3D wygląda tak sobie - czy to w Raymarine czy w Carbon/Simrad. Jak dla mnie za słaba detalizacja. Dużo hałasu i rozczarowań w USA, że ktoś ma odpalony SI i 3D, nie widzi w 3D ruin mostu, który jest pięknie zobrazowany w SI.....Jeszcze nie ten czas i nie ta wydajność sprzętowa w echach.

Gdyby 3D było połaczone z nakładką SI, gdzie prócz kształtu dna widzisz obiekty- wtedy było by warte grzechu. Na chwilę obecną problem jest z 3D gdzie indziej- te dane są martwe poza wodą. Nie ma jak oglądać i używać w sofcie,a w Raymarine brak jakiegokolwiek softu.

SI jest o tyle lepsze, że możesz na wodzie szybko ustalić odległość od obiektu i go obłowić.  Simrad/Carbon mają funkcję nakładania map SI na zwykłą mapę shaded relief i wtedy wygląda to magicznie- czyli masz mapę pseudo 3D z podkładem SI. Warunki są dwa - czas na pozbieranie danych SI i poskładanie tego oraz podkład  z obrazowania 2D.

Co do HB i 3D to ponoć coś robią w tym kierunku, wielu userów w USA domaga się pościgu za konkurencją albo chociaż ulepszenia 360view. Ani jedno, ani drugie nie jest takie proste. Bez nowego ducera, softu w echu nie pojadą z tym na Solixie, fizyka ogranicza np. zwiększanie khz w 360, bo jak wiadomo im wyższe częstotliwości, tym zasięg jest mniejszy. Oficjalna odpowiedź działu HB na prośby jest mniej więcej taka- dobrze, że piszecie, ale my was i tak  nie słuchamy....


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 28 czerwiec 2018 - 06:29


#1571 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów

Napisano 28 czerwiec 2018 - 14:13

Jak tak na to patrzeć, to w życiu byśmy nic nie kupili, bo co chwilę wchodzi coś nowego i teoretycznie warto poczekać :-)



#1572 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 czerwiec 2018 - 15:27

Gdyby Mat z Reef MAster sie dogadal ze wszytskimi - garmin/raymarine/hb to by dopieor byla rozkmina :)


Użytkownik siarq edytował ten post 28 czerwiec 2018 - 15:27


#1573 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 czerwiec 2018 - 16:34

Czytałem, że oferował swe talenty dla HB company, ale oni nie zezwolili mu na to. Skoro wykupili Doktorka, więc nie ma się co dziwić...



#1574 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 czerwiec 2018 - 16:43

niewiedza co traca ;p :)



#1575 OFFLINE   zandermafija*SpinnigistaWT

zandermafija*SpinnigistaWT

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 postów

Napisano 06 lipiec 2018 - 21:01

Prosiłbym o pomoc w wyborze echo. Jestem zdecydowany na Lowrance Mark-5x PRO, ale za nie całe 200zł więcej. Jest do wyboru Lowrance Hook2 4X. Która będzie dokładniejsza i pokaże więcej? Jeziora przeważnie do 10m, czasami nawet głębsze do 30m.



#1576 Guest_Z WĘDKARSKIEGO PUDEŁKA_*

Guest_Z WĘDKARSKIEGO PUDEŁKA_*
  • Guests

Napisano 07 lipiec 2018 - 10:55

Szybkie pytanie do Kolegów rozeznanych w rynku wędkarskim - jaka cena za używaną echosondę Mark 5X Pro w dobrym stanie jest adekwatna? (Jakieś wiedełki "od - do" byłyby mi pomocne). Chodzi rzecz jasna o to, by nie przepłacić... a mowa o echu z przetwornikiem, bez akumulatora i dodatkowego osprzętu.

#1577 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 07 lipiec 2018 - 12:44

kolego cofasz się w technologii zamiast iść do przodu...



#1578 Guest_Z WĘDKARSKIEGO PUDEŁKA_*

Guest_Z WĘDKARSKIEGO PUDEŁKA_*
  • Guests

Napisano 07 lipiec 2018 - 13:30

To będą moje pierwsze kroki z echo. Dlatego chcę czegoś prostego, sprawdzonego i niezawodnego.

#1579 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 07 lipiec 2018 - 13:32

Chyba nie więcej niż 500-600zl



#1580 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 10 lipiec 2018 - 07:54

Panowie krótko i na temat

Lowrance Hook2 4x czy Garmin Fishfinder 350C ?

pozdrawiam!






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych