Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Metoda na zimowe pstrągi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 17 luty 2014 - 15:57

Moje doswiadczenia w lowieniu zimowych pstragow pochodza troche z innego swiata jezeli chodzi o zasoby rzek (USA), ale po krotce podziele sie swoimi spostrzezeniami.

Wiele razy lowiac na muche pozostawialem spinningistow w pobitym polu. Zaznaczam, ze nie uznaje sie za wielkiego muszkarza, uwazam jednak,ze umiejetnie podana mucha potrafi w zimowych czasie byc bardziej zabojcza od woblera.

Rzeczki na ktorych lowie sa niewielkie, 3-4 metry szerokosci I nie glebsze niz metr w najwiekszych dolkach. W Wisconsin ze wzgledu na podobny do Polski klimat wytepuja takie same owady. Moje podstawowe muchy na zime to nimfy. Nie podaje ich jednak na krotko, ale na 4-5 metrowej lince rzucajac bezposrednio pod prad I pozwalajac im splywac "do siebie". Wiekszosc nimf na ktore Lowie wiazane sa na hakach #8 - #12. Podstawowe wzory to Pink squirrel, Hare's Ear nymph I nasza poczciwa brazka z pomaranczowym kolnierzykiem, Po pierwszym deszczu do arsenaly much dolaczam takze pomaranczowe kielzyki na takich samych hakach. 

 

Polamania!

Tomek

łowisz z indykatorem?



#22 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 17 luty 2014 - 17:19

No ale Koledzy pod koniec rozmowy zmieniliście zasadniczo metodę połowu - strima na nimfę :D 

a  tak poważnie to chodząc z duetem nimf , o ile spinningista nie był słoniem i nie zrył rzeczki super woderami tylko cicho łowił, spokojnie łowiłem na nimfę. Także jest miejsce i czas że spinn może się schować

P.S.

Niestety w tym roku jeszcze nie zacząłem

 

Był i duecik nimf ......nawet ze 3-4 razy nim rzuciłem i został w zaczepie. Zniechęciłem się szybko do tych subtelniejszych metod i przeszedłem na streamerki.

Już wiem dlaczego wczoraj nie połowiłem.........za dużo czasu zeszło na wiązanie coraz to nowych przynęt  ;).

Wczoraj nie brodziliśmy, kolega raczej wielkiego hałasu nie narobił.



#23 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 17 luty 2014 - 18:22

Rozumiem. Chodziło mi bardziej o pokazanie że niejednokrotnie nimfa rozkłada spinna

#24 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 17 luty 2014 - 19:30

Rozumiem. Chodziło mi bardziej o pokazanie że niejednokrotnie nimfa rozkłada spinna

 

To pewne, też takie doświadczenia były moim udziałem, nawet w przypadku okoni na średnie, obciążone nimfy. Jednak zimą, zwłaszcza w bardzo trudnych miejscach spinning i woblerek wydają mi się nieco skuteczniejsze. Przyszło mi do głowy, że linka intermediate przy spławianiu streamera z nurtem mogła płoszyć ryby. Pomyślałem sobie, że zrobię test i na muchówkę założę woblerka.



#25 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 18 luty 2014 - 07:58

(...) Pomyślałem sobie, że zrobię test i na muchówkę założę woblerka.

 

HERAEZJA!!!


  • Meme lubi to

#26 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 18 luty 2014 - 08:12

Robert - posyp głowę popiołem i na kolanach do Częstochowy...  ;)  


  • Meme lubi to

#27 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 18 luty 2014 - 10:22

łowisz z indykatorem?

Nie lowie z indykatorem. Wiekszosc Jankesow lowi z indykatorami, ale dla mnie to taki maly splawik, nie przystoji do muchowki :-) Obserwuje koncowke sznura I przypon. Czesto tez sprowadzam nimfy do siebie na napietym sznurze. Ile bran przez to nie widze? Pewnie polowe ;-)  Nie ma dla mnie wiekszego znaczenia czy zlowie 20 czy 40 ryb... :-) :-) :-)


  • kocmyrz lubi to

#28 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 18 luty 2014 - 13:08

Pytałem bo trochę inne kijki podobno stosują do łowienia z tym spławiczkiem, a nie z żalu że u nas nie można chociaż można na żyłkę która jest czuła.



#29 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 18 luty 2014 - 14:22

HERAEZJA!!!

 

Robert - posyp głowę popiołem i na kolanach do Częstochowy...  ;)  

 

Panowie - za myśli, póki co, karać nie wolno, to i kajać się nie muszę..... mam nadzieję ;) .

Ciekawość mnie po prostu zżera, spać nie daje, dręczy głowę i ciało....... co było nie tak ?

To może zanim "zapnę wobka" zmienię linkę na pływającą i zobaczymy czy w tej wersji też będzie kiepsko. Jednak linka "inter" ingeruje bardziej w toń wody niż "ślizgająca" się po powierzchni pływająca. W miejscu dzie łowiłem woda była czysta i dość płytka, nawet w dołkach więcej niż ok. metra raczej nie było.



#30 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 18 luty 2014 - 15:00

Pytałem bo trochę inne kijki podobno stosują do łowienia z tym spławiczkiem, a nie z żalu że u nas nie można chociaż można na żyłkę która jest czuła.

Powiem Ci szczerze,ze nie zauwazylem zeby stosowali inne wedki do indykatora niz do nimfy bez indykatora. Nie spotkalem sie tez z takowymi zaleceniami w literaturze "fachowej" ;-) Na chlopski rozum indykator bedzie przy rzucie stawial opor w powietzru, wiec ciezej tym ustrojstwem rzucic. Moze zastosowac wedke o klase ciezsza niz do zwyklej nimfy bez "splawika"?



#31 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 18 luty 2014 - 15:03

Panowie - za myśli, póki co, karać nie wolno, to i kajać się nie muszę..... mam nadzieję ;) .

Ciekawość mnie po prostu zżera, spać nie daje, dręczy głowę i ciało....... co było nie tak ?

 

Upraszczając - są pewne zasady, konwenanse. Łamanie ich to typowe obyczajowe "fo pa". To tak jakby do smokingu zawiązać krawat... :D


  • Paweł Bugajski i Zielony lubią to

#32 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 18 luty 2014 - 19:58

Powiem Ci szczerze,ze nie zauwazylem zeby stosowali inne wedki do indykatora niz do nimfy bez indykatora. Nie spotkalem sie tez z takowymi zaleceniami w literaturze "fachowej" ;-) Na chlopski rozum indykator bedzie przy rzucie stawial opor w powietzru, wiec ciezej tym ustrojstwem rzucic. Moze zastosowac wedke o klase ciezsza niz do zwyklej nimfy bez "splawika"?

Cześć !

Parę interesujących poruszono tu kwestii! :)

Indykator to moim zdaniem nie do końca spławik.Indykator często ułatwia zlokalizowanie przyponu,zaobserwowanie jego ruchu,lub tego ruchu ustanie.Może być niewielki,lekki,może to być sucha muszka,pęczek piórek wpleciony w węzeł przyponu czy też w końcu niewielka konstrukcja z tworzywa.Indykator nie musi jednak,a często nie powinien unosić przynęty ,"ustalać gruntu" że tak powiem,a przypon pomiędzy nim a muszką może unosić się na powierzchni.

Nawiasem mówiąc co często już na naszym jb.przytaczałem świetnym indykatorem jest natłuszczony odcinek przyponu. :wub:

Względnie niewidoczny dla ryb,nie zaburza rzutu,nie smuży no i nie wymaga broń Boże cięższego wędziska.

Oczywiście sytuacja zmienia się,gdy muszka jest ciężka,a im cięższa tym bardziej indykator staje się spławikiem,a flyfishing zmienia się w floating.

Inny wątek to skuteczność muszki w połowach zimowych czy wiosennych pstrągów na niewielkich rzeczkach w porównaniu do spinningu.

Cóż-trudno sprostać w takich warunkach doświadczonemu spinningiście.Zaczepy na dnie(w moich rzekach to głównie bobrowa sprawka),problemy z rzutem,efektywny czas przebywania muszki(streamera,nimfy itp.) w dobrym miejscu.Pisaliście już o tym Koledzy,a ja dodam tylko,że wspólne łowy muszkarza i zwolennika spinningu to często dla muszkarza prawdziwa próba charakteru :(

 

Robert wspomniał o długości muchówki-to ważne i sądzę ,że krótki np.7 stopowy kijek o mocy np.4-5 ułatwia zadanie.Podobnie pływający sznur i dość krótki np,1,5 metrowy przypon z żyłki o końcówce 0,22-0,25.Na końcu takiego przyponu może znaleźć się streamer,ale dość lekki,puchaty,robiący trochę zamieszania tuż pod powierzchnią.

 

Moje doświadczenia zimowe wskazują na to,że przynęta może być zaatakowana nawet na powierzchni -wiele pstrągów złowiłem na spływające swobodnie z prądem pływające duże woblery ,którym nadawałem minimalny ruch boczny.

 

Podobnie polowałem potem z muchówką, przyznaję, imitując spinningową technikę .Co ciekawe o ile lekki wobler utrudnia rzuty to lekki streamer rzuty ułatwia :D

Kolega @Zielony wspomniał o żabach.To trafne i choć część z nich przebywa głęboko,to jednak wiele przepływa rzeką tuż pod powierzchnią.Odpowiednio w dobrym momencie zaimitowana żaba to muszkarski przebój.Skośnie,z prądem,ostro poszarpując,pod brzegiem merdając przez chwilę...MALINA.

Reasumując przytoczę zupełnie z pamięci stwierdzenie jednego z czołowych światowych muszkarskich autorytetów(Woolf ?-nie dam głowy).Zapytany o najlepszą muszkę pstrągową stwierdził,że powinna idealnie imitować...Aglię nr 3 :) :) :)

Poniższe uwagi tyczą się połowu w niewielkich zadrzewionych rzeczkach bo o takim łowisku wspominał założyciel wątku.

pozdrawiam Was - kardi


  • Zielony lubi to

#33 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 18 luty 2014 - 21:33

Dzięki najserdeczniejsze Paweł (kardi) za bardzo cenne uwagi. Tych żabek nigdzie nie mogę dostać, ostatnio widziałem z Jaxona, ale jakieś wielkie były na moje oko.

 

 

Upraszczając - są pewne zasady, konwenanse. Łamanie ich to typowe obyczajowe "fo pa". To tak jakby do smokingu zawiązać krawat... :D

 

Wiem, wiem Andrzej, ale jeszcze kilka lat temu myślałem, że nie da się założyć do garnituru "eleganckiego" obuwia typu trampki......, a dziś.......? ;).

Spokojnie ja ich nie używam...... podobnie jak i tego woblera pewnie jednak nie "zapnę" do muchówki.



#34 OFFLINE   Wonsz

Wonsz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • Imię:Daniel

Napisano 14 listopad 2017 - 11:17

Hej, mam problem, będzie to moja pierwsza zima z muchą i zarazem pierwsze pstrągi. Nie wiem więc od czego zacząć, o ile klenie na suchą udawało mi sie łowić w bardzo zadowalających ilościach. To nie wiem jak z pstrągami na nimfe i w dodatku zimą. Jakie polecacie nimfy na ten czas? :)

Użytkownik Wonsz edytował ten post 14 listopad 2017 - 11:19


#35 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 14 listopad 2017 - 11:27

Witaj,

 

Wzorów sporo zależy od wody a kiedy masz zamiar zacząć ? 



#36 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 listopad 2017 - 11:29

http://jerkbait.pl/t...u-pstrągi-2012/

potem ewentualnie

http://jerkbait.pl/b...oje-nimfy-cz-1/

http://jerkbait.pl/t...zimowe-pstrągi/

http://jerkbait.pl/t...zego-rozpocząć/


  • S.N. lubi to

#37 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 14 listopad 2017 - 11:31

Zimą to daj im odpocząć po tarle ;)



#38 OFFLINE   Wonsz

Wonsz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • Imię:Daniel

Napisano 14 listopad 2017 - 11:45

Początek lutego. Ogólnie to streamery odpadają, mam wędkę #4 dokładnie greys gr30 i nie radzi sobie z streamerami. Dziękuję za linki, przedtem ich nie znalazłem :)

Użytkownik Wonsz edytował ten post 14 listopad 2017 - 11:47

  • Paweł Bugajski lubi to

#39 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 14 listopad 2017 - 18:21

Początek lutego. Ogólnie to streamery odpadają, mam wędkę #4 dokładnie greys gr30 i nie radzi sobie z streamerami. Dziękuję za linki, przedtem ich nie znalazłem :)

Hej!

Jest fajną tradycją naszego forum dopisywanie się do istniejących wątków.

Niektóre mają kilkanaście lat i warto je "ożywiać" Naprawdę nie jest trudno przerzucić tytuły wątków i dopasować swe pytanie.

pozdrawiam  Paweł



#40 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 14 listopad 2017 - 18:31

Przeniosłem posty do właściwego wątku  :)


  • Paweł Bugajski lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych