Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Alaska 2013 cz II


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 09:36

Po kilku godzinach spływu natrafiliśmy na pierwsze obiecujące miejsca, czyli klasyczne poole z głębsza wodą, w których łososie mogły zrobić sobie przystanek. W ruch poszła artyleria ciężka, ale kingów ani widu ani słychu.

 


Dołączona grafika

 

Jeden z bezrybnych zakrętów

Aby nie tracić zbyt wiele czasu na mieszanie pustej wody, więcej tego dnia było pływania niż wędkowania.20-30 minut na miejscówce i godzina spływu. Upał zrobił się na tyle męczący, że tata poprosił o przerwę na drzemkę w cieniu, posiłek i, sam w to nie wierze, kąpiel...

 


Dołączona grafika

 

Orzeł

Myślałem, że ja pierwszy wymięknę, bo jakby nie liczyć, to minęło już kilka dni spędzonych w warunkach polowych i zaczynałem się czuć mało komfortowo. Woda z roztopów była pioruńsko chłodna, co mnie zniechęcało do porannej toalety, że o grubszym myciu nie wspomnę. W ciągu dnia różnica temperatur powietrza i wody spokojnie przekraczała 25⁰C i płukanie naczyń po posiłku bywało bolesne. Jednak Papa Broda zdjął bieliznę i oparł ją o ponton, po czym wyszorował się do czystości i wykapał. Dla mnie wyczyn bohaterski, ale ja oczywiście nie wiem, że ”...za komuny nikogo nie było stać na ciepłą wodę, a nawet jak ktoś miał pieniądze, to ciepłej wody w sklepach nie było...” (w miejsce ciepłej wody można wstawić dowolny wyraz).

 


Dołączona grafika

 

Spokojnie, okoliczne wilki nie zleciały się na kości :-P

Posiłek dobrze nam zrobił, bo wreszcie zaczęło się coś dziać (a może tata zanęcił podczas kąpieli?). Nie były to upragnione kingi, ale ostatnie pstrągi tego wyjazdu. Rozmiarami nie porażały, ale przynajmniej każde branie dawało nadzieje, że o to właśnie trafiliśmy na łososie.

 


Dołączona grafika

 

Tatowy tłuścioszek nie chciał spokojnie zapozować do zdjęcia

Ciekawym zjawiskiem była erozja brzegu, która postępowała na naszych oczach. Podmyte drzewa z prawej strony poniższego zdjęcia zjechały do wody z łomotem w trakcie posiłku. Od tego momentu podczas spływu staraliśmy się nie podpływać zbyt blisko obsuwających się brzegów.

 


Dołączona grafika

 

Podmyty brzeg

Pomimo starań, do późnego wieczora nie natknęliśmy się na kingi. Rozbiliśmy więc obóz na kamiennej plaży w starorzeczu. Tata zabrał się za kucharzenie, a mnie wysłał do kąpieli, żebym mu zapachem nie zakłócał snu. Temperatura powietrza trochę spadła, ale za to pojawiły się komary. Wykonałem polecenie rodzica bez większych przyjemności i po kolacji padliśmy jak kawki ze zmęczenia.

 


Dołączona grafika

 

Obóz

Po szybkim śniadaniu spakowaliśmy obóz i wróciliśmy na główne koryto rzeki. Przepływając koło stacji liczenia ryb dostaliśmy elektryzującą informację. Poprzedniego dnia pojawiły się pierwsze kingi!

 


Dołączona grafika

 

Spey casting w wykonaniu Pana Jana

Kamień spadł mi z serca, gdyż wiedziałem, że teraz dzielą nas chwile od złapania pierwszego z nich. I nie pomyliłem się, bo tuż przed południem senior zameldował, że ma rybę.

 


Dołączona grafika

 

Końcówka holu

Pozaciskałem kciuki, pośladki i co tam jeszcze mogłem, za udany hol. Ale ryba była dobrze zapięta i dała się bez większych fajerwerków umęczyć i podebrać

 


Dołączona grafika

 

Pierwszy w rodzinie king na muchę

Ze względu na konserwację gatunku w tym roku na większości łowisk wprowadzono całkowity C&R na czawycze. Miejscowym jest to bardzo nie w smak, ale nam zupełnie nie przeszkadzało, tym bardziej, że konkurencja praktycznie nie istniała.

 


Dołączona grafika

 

C&R

Taka okazja wymagała przerwy na zimnego browara i chwilę refleksji. Skuteczną muchą okazał się różowo-biały zonker. Ciężko wyrwać dziada z wody i opornie lata, więc trochę nim pogardzałem do tej pory, ale skoro zadziałał raz, to należało przywrócić go do łask. Zrobiliśmy drugą rundkę po poolu.Tym razem ja szedłem przodem i dokładnie w tym samym miejscu nastąpiło branie. Szczęścia chodzą parami.

 


Dołączona grafika

 

Prince, czyli mały king ;)

Moja zdobycz nie porażała wielkością, ale walecznością zawstydziłaby każdego łososia atlantyckiego podobnych rozmiarów. Należy również zauważyć, że aby dotrzeć do tego miejsca kingi muszą pokonać przeszło 200km rzeki.

 


Dołączona grafika

 

Ostatnia fotka i do wody

Spłynęliśmy nieco w dół rzeki gdzie miałem kolejne branie, ale niestety ryba się nie zapięła. Do końca dnia mieszaliśmy wodę, ale nic wartego uwagi się nie wydarzyło.

 


Dołączona grafika

 

Kawał pięknej lecz pustej wody

W nocy do naszego obozu zawitał wilk, sądząc po rozmiarach śladów zostawionych wokół namiotu. Słyszałem jak się kręcił i obwąchiwał teren, ale ze zmęczenia było mi wszystko jedno. Tata też nie wykazywał zainteresowania, więc czułem się usprawiedliwiony.

 


Dołączona grafika

 

Niezły widok z balkonu, ale budynek grozi zawaleniem

Następnego dnia przyszła chwila zwątpienia. Robiliśmy dokładnie to samo co wcześniej, miejsca jeszcze lepsze, ale zero brań. Co jest grane? Wszystko wyjaśniło się koło południa, kiedy spotkaliśmy ekipę Josha. Dwie łódki, osiem wędek w trollingu i tylko jedna ryba. Byli w ciężkim szoku, że wczoraj wyjęliśmy dwa i to na muchę. Wyglądało na to, że natknęliśmy się na zwiadowców i lada dzień powinien zacząć się główny ciąg. Po krótkiej naradzie postanowiliśmy przyspieszyć spływanie, odsapnąć dzień w cywilizowanych warunkach i powrócić na odcinek gdzie były ryby. Poziom wody w rzece był dosyć wysoki i łososie swobodnie mogły się przemieszczać w górę. Doszliśmy do wniosku, że skoro zwiadowcy tam się zatrzymali, to może reszta stada postąpi podobnie.

 


Dołączona grafika

 

Tutaj kiedyś płynęła rzeka, ale gdzie ona teraz jest

Niesamowite jak przez powódź rzeka zmieniła swoje koryto. Niektóre miejsca były nie do poznania. Jedne zakręty się prostowały, a nieopodal powstawały nowe. Z mapy zniknęło kilka wysp i w pewnym momencie nie wiedzieliśmy ile nam zostało do mety.

 


Dołączona grafika

 

Obrót w lewo o 90⁰ i proszę bardzo, rok temu był tu mały przelew szerokości pontonu

Miejsce było tak urocze, że nie mogliśmy się oprzeć pokusie kilku rzutów. Skończyło się to jednak bolesną nauczką dla taty, aby nie rzucać przez prawe ramię kiedy z tej właśnie strony wieje silny wiatr...

 


Dołączona grafika

 

Ałka

”Siostra Marycha” znieczuliła pacjenta, a uczynny synek-sadysta dokonał profesjonalnej ekstrakcji haczyka multitoolem marki Letherman. Cały zabieg wprowadził tatę w niesłychanie dobry humor i z uśmiechem od ucha do ucha dopłynął do przystani. I tak nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do cywilizacji.

 


Dołączona grafika

 

Nasz domek

Papa Broda z trudem wstrzymywał wzruszenie, kiedy trafił do wygodnego łóżka w domku nad brzegiem Copper River. Łazienka z ciepłą wodą, kibelek, klima, zero komarów, jedzenie na telefon... Człowiek tego na co dzień nie docenia.

 


Dołączona grafika

 

Relaks

Dwie noce w normalnych warunkach pomogły zregenerować siły. Uzupełniliśmy zapasy jedzenia i wszelakich płynów, powiadomiliśmy rodzinę, że żyjemy, ale zaraz wracamy w dzicz kudłatą, więc jeszcze wszystko możliwe.

 


Dołączona grafika

 

Copper River

W międzyczasie Josh zaliczył udany dzień z klientami i wszystko wskazywało, że najlepsze jeszcze przed nami. Wczesnym porankiem spotkaliśmy się z nim na przystani. Zapakowaliśmy nasze graty na łódkę i po godzinie wycieczki w górę rzeki byliśmy na miejscu. Szybkie rozkładanie obozu i do rybałki.

 


Dołączona grafika

 

Papa Broda w akcji

Ledwo zdarzyłem oddać kilka rzutów i słyszę, że tata anonsuje rybę. Radość trwała krótko, bo łosoś się wypiął. No cóż, bywa i tak. Mija kwadrans i taty wędka ponownie się wygina. Rzucam wszystko i biegnę z aparatem.

 


Dołączona grafika

 

Deja vu

Klops... Znowu spadła... Podobnie było z rybą numer trzy, po której szlag jasny mnie trafił, krew nagła zalała i puściłem znana z YT wiązkę z ”piorunami ognistymi siarczystymi i błyskawicami”. Przy czwartym kingu naskoczyłem na seniora, żeby dał mu porządnie w kły i pokazał kto tu jest debeściak. Efekt – 20lb przypon nie wytrzymał. Sorry wodzu, miałeś rację! Za to piątego wyjąłeś po profesorsku.

 


Dołączona grafika

 

Koniec czarnej serii

Nieopodal nas Josh łapał z klientem i zobaczył, że mamy rybę na brzegu, więc podszedł zrobić nam zdjęcie. Po krótkiej sesji łosoś wrócił do wody w doskonałej kondycji, jak wszystkie pozostałe, które przyszło nam złapać przez kolejne dni.

 


Dołączona grafika

 

Odjazd

Podobna sytuacja z pięcioma holami w niespełna dwie godziny już się nie powtórzyła. Udało mi się za to wyrównać rekord taty w ilości spiętych ryb pod rząd, ale o tym później. Tego przedpołudnia dorzuciłem od siebie jedną zerwaną rybę. Po przerwie na szybki posiłek wróciliśmy nad wodę i zapiąłem rybę w trudnym miejscu. Brzeg był wysoki i zarośnięty. King odjechał w dół, a pojawienie się podkładu było znakiem, żeby ruszyć za nim. I całe szczęście, bo tam rzeka wypłycała się i przynajmniej była szansa, żeby zejść do wody i podebrać.

 


Dołączona grafika

 

Skracanie dystansu

Odzyskałem podkład i zaczęło się meczenie przeciwnika. Ustawiłem się na wysokości łososia, wędka nisko i w bok, tak, żeby go zabolało.


Dołączona grafika

 

Przeciąganie liny

Myślałem, że teraz to już mam z górki, ale king jeszcze kilka razy odjechał i pomimo siłowego holu dał się podebrać dopiero po 20 minutach.

 


Dołączona grafika

 

Przy tej samej długości kingi są dużo grubsze od atlantyckich kuzynów

Josh znowu do nas podpłynął i wcielił się w rolę fotografa, dzięki czemu mamy piękną pamiątkę.

 


Dołączona grafika

 

Jak znalazł do rodzinnego albumu

Muchą dnia okazał się patent typu intruder znaleziony gdzieś w internecie. Zapewne ma on swoją nazwę, ale ja roboczo go ochrzciłem ”Drag Queen” ze względu na wyzywające kolory. Woda w rzece powoli opadała, temperatura szła do góry i może właśnie to spowodowało, ze różowo-biały zonker w ogóle nie wzbudzał zainteresowania.

 


Dołączona grafika

 

Drag Queen

Część odcinka, który gościł nas przez te dni, był gęsto porośnięty lasem. Wspomniana wcześniej powódź poprzewracała przybrzeżne drzewa jak zapałki, przez co gonitwa za odjeżdżającym łososiem często przypominała bieg przez plotki.

 


Dołączona grafika

 

Tu kończył się normalny brzeg, za moimi plecami była ścieżka zdrowia

Tata postanowił wziąć oddech od czawyczy. Uzbroił switcha i poszedł upolować sockeyea na kolacje, a ja zafundowałem sobie jeszcze dwa wyścigi na ścieżce zdrowia, z czego jeden zakończyłem skutecznym podebraniem i fotką.

 


Dołączona grafika

 

Piękna i bestia

Kiedy resztką sił doczłapałem wreszcie do obozu, Papa Broda przywdziawszy swoje włoskie pantofelki, już siedział w fotelu i popijał Alaskan Pale Ale, a sockeye powoli dochodził na ogniu.

 


Dołączona grafika

 

Jest szczęście!

I tak nam miło mijał czas na wędkowaniu, z krótkimi przerwami na jedzenie i spanie.

 


Dołączona grafika

 

Circle ”C”...

 

Dołączona grafika

 

...D-loop i...

 

Dołączona grafika

 

...poszły konie po betonie

Zapiąć kinga to jedna rzecz, a druga to go wyholować. O ile to pierwsze przychodziło stosunkowo łatwo, to schody zaczynały się wkrótce po tym, a jak dopadła czarna seria to umarł w butach. I tak na przykład do śniadania zerwałem dwa, kolejne dwa przed południem, z czego strata tego ostatniego bolała najbardziej. Duży samczór zaraz po braniu pokazał się na powierzchni, chlapnął ogonem wielkości szufli do węgla i odjechał w dół rzeki. 30lb żywej furii było nie do zatrzymania. Ponieważ dalej nie mogłem schodzić, a połowa z 200m podkładu znalazła się poza kołowrotkiem, wybrałem siłowe rozwiązanie, ale przypon tego nie wytrzymał.

 


Dołączona grafika

 

Nareszcie coś dało się wyholować

Dopiero po południo zakończyłem hol podebraniem i fotką. Kolejną rybę też doprowadziłem na płytką wodę, gdzie chciałem zrobić zdjęcie, ale podczas wyciągania aparatu, king zaczął się szarpać. Nadepnąłem niezdarnie na przypon i było po sprawie. Tata też zaczął dzień od strat, za to końcówkę miał piorunującą.

 


Dołączona grafika

 

Mozolne odzyskiwanie podkładu

 

Dołączona grafika

 

King Salmon

Komary siepały jak oszalałe i nie było mowy o zdejmowaniu siatki do zdjęcia.

 


Dołączona grafika

 

Moment przed wypuszczeniem

Senior stwierdził, że takich emocji już nic dzisiaj nie przebije i chciał zbierać się do obozu w celu zażycia szeroko rozumianego relaksu, ale zdołałem go przekonać do jeszcze jednej rundki po poolu, bo zawsze jest szansa, że uwiesi się jeden z tych dużych i trudnych do wyjęcia. Nie minął kwadrans, a tata zapiał rybę. Odjazdy do podkładu, przeciąganie liny, spacer w górę i w dół, a wszystko to ze spokojem grabarza. Pół godziny minęło nie wiadomo kiedy i znowu podebrałem tacie kinga.

 


Dołączona grafika

 

Ryba wyjazdu dla której warto wyjść z ukrycia

 

Metr i jakieś 12-13kg.

 

Dołączona grafika

 

Grymas zmęczenia na twarzy to efekt nieustannej walki z komarami podczas sesji

Następnego dnia z rana, zanim przypłynęła po nas taksówka, wyszedłem jeszcze na pożegnalną rundkę po przy obozowym poolu. Uwiesił mi się kaban podobnych rozmiarów do największego taty, ale srebrny. Kiedy tata jeszcze smacznie chrapał, ja w pocie czoła walczyłem z rybą życia. Robiłem co mogłem, ale w końcu doszedłem do zwalonego drzewa z napisem STOP. I kiedy już mi się wydawało, że mam go pod kontrola, king odjechał w dół. Miałem jeszcze spory zapas podkładu i liczyłem, że się zatrzyma, ale ryba zdecydowała inaczej i porzuciła moje towarzystwo. Dzięki temu mam kolejny powód, aby tam wrócić.

 


Dołączona grafika

 

Widok z drogi

Wyłowiliśmy się do tego stopnia, że ostatnie dwa dni postanowiliśmy poświęcić na odwiedzenie nowych miejsc. Z Copper Valley przejechaliśmy do Susitna Valley. Obejrzeliśmy miejscowe rzeki i zaliczyliśmy nocleg w lokalu przypominającym Titty Twister z ”From dusk till down”. Niestety barmanka nie przypominała Salmy Hayek i zamiast po udzie, lała gorzałę prosto do kieliszków, zresztą może to i lepiej... Pewnie będę mało oryginalny ponownie pisząc, że w drodze powrotnej już knuliśmy plany, na następny rok, ale tak właśnie jest za każdym razem. Pojechaliśmy na ten jeden jedyny wyjazd w życiorysie po raz czwarty i mamy nadzieję, że w 2014 znowu gdzieś ruszymy.

 


Dołączona grafika

Spełnienie marzeń

Autor: Łukasz Materek 2014


Kliknij tutaj by zobaczyć artykuł artykuł

#2 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 11:55

Czytało się bardzo przyjemnie. Coraz większą ochotę łapię na Alaskę ;)

 

p.s. Łukaszu, nie wiem w jakich miejscach łowiłeś łososie atlantyckie, ale chyba nie jest do końca tak jak piszesz. Porównaj sobie chociaż łośki łowione w Bałtyku i te na Wyspach.



#3 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 10 styczeń 2014 - 12:05

Super przygoda, dla takich chwil się żyje.



#4 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 10 styczeń 2014 - 12:23

Łukasz - razem z Twoim Tatą jesteście dla mnie wielkim autorytetem jak wspólnie rodzinnie kultywować pasję wędkarstwa muchowego. Twój szacunek dla Papy a zarazem kumplowskie relacje na wspólnych wyprawach to wzorzec dla ojców i ich synów. Gratuluję wyprawy, powodzenia w następnej, szkoda, że nie mogę tego doświadczyć. Pozdrawiam. Andrzej.



#5 OFFLINE   KwaQ

KwaQ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam :)

Napisano 10 styczeń 2014 - 17:52

Tylko pozazdrościć :)

pozdro



#6 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 10 styczeń 2014 - 18:34

@hlehle, chodzi Ci o walecznosc czy o co? Nie mozna porownywac lososi lowionych w morzu do tych z rzeki, jesli o tym piszesz. To sa dwie rozne bajki. Ja pisze o doswiadczeniu z holi lososi w rzece i nasze lososie atlantyckie wypadaja blado w porownaniu do kingow. I nie jest to tylko moja opinia, ale rowniez ludzi ktorzy zjedli zeby na lososiach. Jedyny losos atlantycki, ktory dorownuje sila i walecznoscia kingom to "osenka", losos z jesienego ciagu na Polwyspie Kolskim, ktory ponad rok czeka w rzece na odbycie tarla. Jesli kiedykolwiek mialbym jechac na Kola to na przelomie sierpnia i wrzesnia.

 

@Andrzej, dzieki. Mam nadzieje, ze juz niedlugo 3 pokolenia bede podrozowac razem;)



#7 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 10 styczeń 2014 - 18:35

Rewelacyjnie! Po pierwszej części spodziewałem się co prawda kolejnej w tym samym stylu ale, przeszedłeś moje oczekiwania. Świetnie piszesz.

 

Pozdrowienia dla rodzinnego tandemu i z niecierpliwością czekam na kolejną wspaniałą wyprawę opisaną przez ciebie.



#8 OFFLINE   KLANAD

KLANAD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaTORUŃ
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Krysiński

Napisano 10 styczeń 2014 - 18:53

Gratulacje!!! Super wyprawa!!!!

#9 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 10 styczeń 2014 - 19:15

Piękna wyprawa nam pozostaje tylko pozazdrościć .



#10 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 10 styczeń 2014 - 19:15

Przyłączam się do ogółu a najbardziej z tego podoba mi się przekazanie ,, pałeczki wędkarskiej " z pokolenia na pokolenie i realizowanie tego w tak wspaniałych warunkach.Życzę połamania wielu kiji i to nie w przenośni a dosłownie  :D i pozdrawiam.



#11 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 10 styczeń 2014 - 19:57

Bajka.



#12 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 10 styczeń 2014 - 20:12

Relacje z wypraw tego rodzinnego duetu zawsze są fantastyczne. 



#13 OFFLINE   rafał czuba

rafał czuba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 20:18

lukomat,popełniłem już kilkanaście wypraw na południową część płw.Kolskiego,wiosną jak i jesienią,znam w zasadzie wszystkie rzeki Tierskiego rejonu,od Warzugi do Babiej.Według mnie, przełom sierpnia i września jest dobry na Koli jedynie na grzybobranie,natomiast przełom września i pażdziernika juz lepiej,i tez bywa za wcześnie,szczególnie po takim lecie jak w zeszłym roku.Łososie według wiedzy autochtonów wstępują od wschodu,najpierw Ponoj i dalej na zachód(Umba jest wyjątkiem).Natomiast na pólnocy,w zlewni Barentsa ciągu jesiennego praktycznie nie ma.Osenka tak jak piszesz jest rybą dużo silniejszą od ciągu wiosennego tkzw.zaljodki,natomiast nieliczny ciąg wiosennej tkzw zakrojki,dorównuje siłą osence.Pozdrawiam



#14 OFFLINE   krzysiek 1972

krzysiek 1972

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaSłupno/Radzymin
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Pakuła

Napisano 10 styczeń 2014 - 20:24

Dla takich chwil człowiek żyje. Pozdro.



#15 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 styczeń 2014 - 21:55

Lukomat , przyznasz chyba łatwo , że mieć takiego ojca - to skarb . I ewenement . Ale lakierowany domek  - okropny :) Amerykańska cepelia ..



#16 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 21:59

Rafał, jesteś w stanie porównać waleczność łososi atlantyckich i pacyficznych?

 

Ja nigdy nie złowiłem kinga (czawyczy), więc mogę się jedynie wypowiadać na temat coho (kiżuczy), ket, nerek i gorbuszy. Najlepiej z tej grupy wypada keta (świeża), ale więcej emocji mi osobiście dostarczały atlantyki, ponieważ dodatkowo pięknie skakały.

 

Atlantyk atlantykowi nie równy. Wystarczy popatrzeć na fotki srebrniaków z niektórych rzek skandynawskich i porównać je do ryb z Wysp Brytyjskich. Nie ma porównania ... Łosie które łowiliśmy na Kolskim były całkiem silne i masywne, ale jednak zdecydowanie mniej napakowane niż te klamoty ze Skandynawii. .



#17 OFFLINE   rafał czuba

rafał czuba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 23:48

Danielu,nie złowiłem nigdy czawyczy.Łowiłem kiżucze,kety na Kamczatce i gorbusze na Kolskim i jak dla mnie duzo bardziej waleczne są atlantyki z Kolskiego.Nawet mój jedyny steelhead z Kamczatki wymięka przy łosiach z Koli.



#18 OFFLINE   Maciek_7

Maciek_7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1319 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 09:37

Amazing...



#19 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 11 styczeń 2014 - 11:41

Ciesze sie, ze relacja przypadla do gustu :) Tata jest na forum, choc malomowny, ale czyta, wiec pewnie pewnie teraz chodzi po domu dumny jak paw ;)

 

@rafal, mialem na mysli wlasnie Ponoi, bo na wyspach jest dosyc glosno o tej rzece. Powinienem napisac, ze osenki zaczynaja wchodzic na przelomie sierpnia i wrzesnia. Masz calkowita racje, ze im pozniej tym lepiej.

 

@hlehle, to ciekawe podejscie, zeby oceniac walecznosc ryb po zdjeciach... Ale skoro chcesz, to prosze. Tu masz fotke klasycznego springera z River Findhorn. Czy cos mu dolega?

 

DSC06260_zpsc276dff6.jpg

 

Nigdzie nie spotkalem sie z opinia jakoby brytyjskie lososie byly slabsze niz norweskie, a jestem naprawde zywo zainteresowany lososiami. Niedawno rozmawialem z Alanem Maughan (przewodnik, instruktor i podroznik, lowil lososie wszedzie gdzie tylko wystepuja, od Nowej Funlandii po Kola) wlasnie na ten temat, a jest dla mnie autorytetem jesli chodzi o lososie. Powiedzial wprost, tylko osenka robi roznice, pozostale wersje lososia atlantyckiego walcza podobnie, niezaleznie od lokalizacji.

Kizucz (coho), to jak dla mnie padaka, o czym zreszta juz pisalem w kontekscie relacji z wyjazdu na Alaske w 2011. Nerki tez sa walczaki, ale koniecznie srebrne, bo te czerwone, ktore lapales na Kamczatce to trzecia liga, one stoja nad grobem i nie maja za wiele do zaoferowania poza wygladem.


  • peresada lubi to

#20 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 12:35

Dlatego tak jak napisałem - ciężko mi się wypowiadać na temat czawyczy, bo ich nie łowiłem. Z pacyficznych jedynie świeże kety pięknie walczyły.

Co do oceny łososiowatych po ich wyglądzie, to właśnie w ich przypadku bardzo przekłada się na siłę i waleczność.

To akurat nie jest żadne kontrowersyjne stwierdzenie, ale fakt.

 

Nie zapominajmy też jak wielkie znaczenie ma po prostu wielkość ryby. Kingi są po prostu ogromne. Niewiele jest miejsc gdzie można połowić porównywalne atlantyki.

 

Poza tym każdy ma inną opinię na temat waleczność ryb, ponieważ emocje to rzecz bardzo subiektywna. Chyba nie musimy w tej kwestii mieć takiego samego zdania :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych