Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bezkompromisowe wędzisko spinningowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 11 styczeń 2014 - 23:27

Witam w swoim pierwszym poście!

 

Z największą przyjemnością zarejestrowałem się na tym forum. Zachęciła mnie do tego Wasza ogromna wiedza i doświadczenie, tudzież merytoryczne i rzeczowe wypowiedzi. Byłbym szalenie rad gdybyście pochylili się nad moim problemem i pomogli mi w wyborze wędziska. Chciałbym sobie bowiem kupić wędkę, a niestety moje doświadczenie w tej materii jest dość ubogie.

 

Jestem podróżnikiem i sporo czasu spędzam na wyprawach. Wiele z nich prowadzi po drogach i bezdrożach Skandynawii, Bałkanów i Płw. Iberyjskiego. Bywam też dość często w cieplejszych rejonach naszego globu, głównie północna Afryka i południowa Azja. Jeśli tylko mam okazję, wyciągam wędkę i łowię. W absolutnej większości przypadków łowię z brzegu. Najwięcej czasu spędzam na szwedzkich jeziorach (około 3/4 ogółu), nieco mniej nad morzem i nad zbiornikami zaporowymi. Nie nastawiam się na konkretne gatunki ryb, łowię to, co bierze. Statystycznie największą cześć łowionych przeze mnie ryb stanowią okonie, oraz średniej wielkości jeziorowe pstrągi/trocie. Nad morzem trafiają się przeróżne gatunki, których nazw nawet nie znam. Waga łowionych ryb najczęsciej nie przekracza 2-3 kg, aczkolwiek bywa ich nieraz bardzo dużo. Z przynęt stosuję głównie niewielkie, przeciążone obrotówki (około 8g), którymi mogę rzucać na możliwie największą odległość. Posiadam kołowrotek Shimano Rarenium, na który najczęściej nawijam żyłkę Stroft GTM 0,20mm.

 

Chciałbym sobie wreszcie kupić sprzęt z prawdziwego zdarzenia. Jedną, uniwersalną, bezkompromisową, wysokiej klasy wędkę, która będzie się sprawdzała zarówno nad jeziorami jak i nad morzem. Z uwagi na połowy z brzegu ma być sprzęt do ekstremalnie długich rzutów, który zarazem będzie dawał maksimum przyjemności podczas holowania ryby. Wiele dobrego słyszałem na temat sprzętu Shimano, głównie modeli Lesath, oraz flagowych modeli St. Croix. Wiem, że to ich najdroższe modele, więc zapewne będą świetne ale czy doskonałe? Czy może na rynku dostanę coś lepszego? Proszę więc o pomoc w wyborze. Na jaką długość powinienem się zdecydować? Jaki ciężar wyrzutu? Jaka marka i jaki model? Dodam, że cena nie gra roli, więc pomińmy wędki poniżej 1000zł.

 

Dziękuję za wszelkie rady i sugestie!

 

Pozdrawiam wszystkich, Grzesiek.


Użytkownik Granturismo edytował ten post 11 styczeń 2014 - 23:54


#2 OFFLINE   Włodas

Włodas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 styczeń 2014 - 23:59

Witam!

 

 

Miło mi cię powitać, ja też od kilku lat poszukuję Świętego Graala  :D  tylko że w castingu.

Jak znajdziesz daj znać. :D

 

Serdecznie Pozdrawiam!



#3 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 01:28

...


Użytkownik cristovo edytował ten post 14 styczeń 2014 - 12:21


#4 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 12 styczeń 2014 - 09:39

Tak jak kolega @cristovo uważam ze trzeba zwrócić największa uwagę na bezawaryjność.

A co do reszty parametrów - najlepiej jakbys napisał jakie kije Ci leża - dlugie krotkie z wegla szkla, 1 sklady a moze wielosklady...

opisz najczesciej uzywane przynety - bo 8 gramowa obrotowka to zapewne nie wszystko czym łowisz.

A wracając do nazwy wątku - czyli kija nadającego się do wszystkiego, wytrzymałego, czułego i bezkompromisowego ... mam nadzieje ze znajdziesz i się pochwalisz nam wszystkim :)



#5 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 12 styczeń 2014 - 10:52

Dziękuję za odpowiedzi! Już się do tego odnoszę. Być może to pomoże sprecyzować moje oczekiwania.

 

Do tej pory używałem różnych wędek, mniej lub bardziej przypadkowych, jednak żadna nie ujęła mnie do tego stopnia żebym czuł pełną satysfakcję z jej użytkowania. Moje doświadczenia, zwłaszcza ze szwedzkimi okoniami skierowały moją uwagę na wędziska ultralight. Do ubiegłego roku używałem wędek Shimano Antares Special Progressive 2,7m 7-21g, oraz Shimano Diaflash Light Super Sensitive 2,37m, 0.8—8g, którą zresztą nadal posiadam. Obie były dobre ale nie wyrywały mnie z butów. Pomyślałem więc, że sprzedam obie i kupię jedną, która będzie łączyła zalety obu jednak da mi większą przyjemność z łowienia, tudzież pozwoli oddawać dłuższe rzuty. Swoją uwagę skierowałem początkowo na wędzisko Shimano Lesath, jakoby najwyższy i najdoskonalszy spinning tego uznanego producenta. W ofercie zabrakło mi jednak wędki, która łączyłaby odpowiednią długość  (2,7-3,0m), dzięki której oddam dalekie rzuty z niewielką masą wyrzutu umożliwiającą finezyjny połów niewielkimi przynętami (3-12g). Po przeanalizowaniu wielu postów na tym forum, zwróciłem uwagę na wędki St. Croix, szczególnie zaś na szeroko rekomendowaną serię Legend. Dalsze podziały tej szerokiej rodziny na Elite, Extreme, Tournament już mnie przerastają, więc proszę o wyjaśnienie różnic.

 

Jak zatem ów Shimano Lesath ma się do St Croix Legend? Czy te wędki można w ogóle jakoś porównywać? A może ktoś zarekomenduje inną markę i/lub inny model?

 

Przy okazji odniosę się do poprzednich postów. Jak mam rozumieć bezawaryjność? Czy Lesath, Legend czy Rarenium to sprzęt awaryjny? Mówimy o produktach z najwyższej światowej półki, które powinny się kojarzyć z niezawodnością i wysoką satysfakcją z użytkowania. Kołowrotek Rarenium jest według mnie absolutnie bez zarzutu. Sprawia wrażenie bardzo solidnego, jest cichy, lekki i – co może nie jest istotne – fajnie wygląda. Chciałbym również nadmienić, że ja bardzo dbam o swój sprzęt, szanuję, zabezpieczam na czas transportu, konserwuję, itp. Nie rozumiem, co mogłoby się przydarzyć? A jeśli już się coś przytrafi to też nie będę włosów z głowy rwał! Po powrocie do Polski naprawię, wymienię lub w ostateczności kupię nowy.


Użytkownik Granturismo edytował ten post 12 styczeń 2014 - 10:56


#6 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1696 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 12 styczeń 2014 - 13:59

Jeżeli cena nie jest ograniczeniem, to wrzuc temat do Działu "Rodbuilding" i może któryś z chłopaków wystruga Ci np. travela do 21/28 gr.?



#7 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 12 styczeń 2014 - 17:46

Travel 9' na czteroskładzie CTS, albo na muchowym blanku TFO TiCr 10wt. Podróżnik potrzebuje wieloskładu, a wybór takowych mikry osobliwie.



#8 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 12 styczeń 2014 - 18:29

Dziękuję za odpowiedzi!

 

Być może w przyszłości przekonam się do wędek z pracowni. Na razie mam obawy co do precyzyjnego określenia swoich wymagań. Jeśli nie trafię lub zostanę źle zrozumiany to będę mógł się bujać! A podejrzewam, że wędki z pracowni nie sprzedam tak łatwo jak popularnego modelu z seryjnej produkcji. Tak więc tym razem pozostanę przy produktach firmowych.

 

Nie, nie musi być travel! Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale nie mam problemów z transportem i nie potrzebuję wędki wieloskładowej. Zazwyczaj mam do dyspozycji samochód, a w nim sporo miejsca na sprzęt. Nie ma więc problemu z tubą na dwuskładowe wędzisko 2,7-3,0m. Z dłuższym byłby kłopot na lotniskach ale tak do 3 metrów to bez najmniejszych problemów.


Użytkownik Granturismo edytował ten post 12 styczeń 2014 - 18:31


#9 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9529 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 12 styczeń 2014 - 18:41

 

.... A podejrzewam, że wędki z pracowni nie sprzedam tak łatwo jak popularnego modelu z seryjnej produkcji......

Przypuszczam, że może być zupełnie odwrotnie



#10 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 18:59

trudno polecic cos komus, kto sam nie potrafi okreslic czego szuka ... o preferencjach indywidualnych nie wspomne, bo sa najwazniejsze



#11 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1228 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:11

Dziękuję za odpowiedzi!
 
Być może w przyszłości przekonam się do wędek z pracowni. Na razie mam obawy co do precyzyjnego określenia swoich wymagań. Jeśli nie trafię lub zostanę źle zrozumiany to będę mógł się bujać! A podejrzewam, że wędki z pracowni nie sprzedam tak łatwo jak popularnego modelu z seryjnej produkcji. Tak więc tym razem pozostanę przy produktach firmowych.
 
Nie, nie musi być travel! Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale nie mam problemów z transportem i nie potrzebuję wędki wieloskładowej. Zazwyczaj mam do dyspozycji samochód, a w nim sporo miejsca na sprzęt. Nie ma więc problemu z tubą na dwuskładowe wędzisko 2,7-3,0m. Z dłuższym byłby kłopot na lotniskach ale tak do 3 metrów to bez najmniejszych problemów.



Do północnej Afryki i południowej Azji też autem podróżujesz, trawele w takich wypadkach niezastąpione :)


P.S
Panowie czyżby kolejne wcielenie? ??

Sorry za off topa

#12 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:27

Oj widzę, że trochę się mijamy albo ja nie do końca potrafię się wyrazić...

 

Ok, żeby ruszyć nieco z miejsca podam cechy, które owe wędzisko powinno posiadać:

- Możliwość oddawania możliwie dalekich rzutów z brzegu! To bodaj najważniejsza cecha, bo z tym mam zawsze problem.

- Długość nie ma większego znaczenia. Mam aluminiową tubę 4x4x150cm zrobioną pod zamówienie (do samolotu), więc dwuskładowe wędzisko do 2,9m powinno się zmieścić, a 2,8m zmieści się na pewno.

- Stosuję małe przynęty, najczęściej obrotówki, których waga nie przekracza 12g. Myślę więc, że ciężar wyrzutu3-12g byłby dla mnie optymalny.

- Wędka do finezyjnego połowu, głównie okoni, pstrągów i troci w warunkach skandynawskich (0,5-2kg).

- Mam kołowrotek Rarenium 1000FA.

- Wcześniej używałem wędek Shimano Antares i Shimano Diaflash. Wiem, że były dobre jednak oczekuję, że następne wędzisko będzie wyraźnie lepsze (długość rzutów, precyzja, czucie, praca).

-Cena bez większego znaczenia.

 

Co jeszcze powinienem napisać?



#13 OFFLINE   romani

romani

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • Lokalizacjapuławy
  • Imię:roman

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:28

Sympatyczny kolego, nikt na forum konkretnej porady Ci nie da, wejdź do według Ciebie porządnego sklepu wędkarskiego, pooglądaj, pomacaj, popytaj w sklepie, tam Ci na pewno fachowo doradzą jeśli wiesz na pewno czego chcesz pozdrawiam.

#14 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:35

Fishing Art Kraków. Ja się nie wypowiadam, właściciel tej pracowni wędruje "za rybą" po całym świecie i podejrzewam że my, tutaj , w tym temacie, jak to się ostatnio pisze na forum jesteśmy do d.........y.



#15 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:36

Jakbym szukał wędki do takiego łowienia wybrałbym wędkę z pracowni a raczej zbudował bym sobie trawela na bazie blanku Pxenixa 12 lb 2.90 m z nowej serii M1 i cieszył bym się. Shimano czy Daiwy odpuścił bym sobie. Porozmawiaj z Łukaszem Masiakiem z Rodmas i daj do zrobienia kij szyty na miarę

Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 12 styczeń 2014 - 19:37

  • popper lubi to

#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:04

Fishing Art Kraków. Ja się nie wypowiadam, właściciel tej pracowni wędruje "za rybą" po całym świecie i podejrzewam że my, tutaj , w tym temacie, jak to się ostatnio pisze na forum jesteśmy do d.........y.

 

Jakbym szukał wędki do takiego łowienia wybrałbym wędkę z pracowni a raczej zbudował bym sobie trawela na bazie blanku Pxenixa 12 lb 2.90 m z nowej serii M1 i cieszył bym się. Shimano czy Daiwy odpuścił bym sobie. Porozmawiaj z Łukaszem Masiakiem z Rodmas i daj do zrobienia kij szyty na miarę

Dwie najlepsze rady i na tym powinieneś zakończyć swoje pytania bo nic lepszego nikt nie wymyśli na Twoje wymagania :D .



#17 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:12

Dwie najlepsze rady i na tym powinieneś zakończyć swoje pytania bo nic lepszego nikt nie wymyśli na Twoje wymagania :D .


Mnie coś tu wilkiem pachnie :)
  • Baars i Robas lubią to

#18 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:17

Dwie najlepsze rady i na tym powinieneś zakończyć swoje pytania bo nic lepszego nikt nie wymyśli na Twoje wymagania :D .

Kwintesencja dobrej porady  ;)



#19 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:18

A jak nie?  Może obsesje już macie?

  Ładnie tak wciskać gościowi trawela jak napisał, że nie chce  trawela :blink:

 

Edyta: przeczytałem jeszcze raz i faktyka, macie rację :D


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 12 styczeń 2014 - 20:20


#20 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2214 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:20

Czy to musi być tylko jedno wędzisko? Czy w tubie zmieszczą się dwa? Czy masz miejsce w bagażu na jeszcze jeden kołowrotek? Jeżeli chcesz dalej rzucać to zmień rozmiar kołowrotka z 1000 na jakiś większy - większa średnica szpuli.

Wędka droższa nie zawsze oznacza lepszą, a już na pewno nie będzie tak, że wędka za 2000zł będzie 2x lepsza od takiej za 1000zł albo 4x lepsza od takiej za 500zł. 

Poza tym jak dla mnie to wędka do łowienia na całym świecie o parametrach 3-12g :) trochę to dziwne :).






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych