Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silniki zaburtowe - spalanie / zużycie paliwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
202 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   MichuA

MichuA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście
  • Imię:Michał

Napisano 08 sierpień 2018 - 16:30

Jaką masz śrubę?


Śruba niestety już ciężko powiedzieć jaka. Musze ja zmienić bo ma kilka wyszczerbien i wtedy siada do odszyfrowania dokładnie takiego samego skoku i wielkości. Prędkość powinna trochę wzrosnąć bo nie będzie szczerb na łopatka.

#142 OFFLINE   MichuA

MichuA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście
  • Imię:Michał

Napisano 08 sierpień 2018 - 16:39

Panowie mam ponton Pro Marine 420 cm i Mercury 15hp 2t z 1997r o jakim skoku i wielkości powinienem mieć śrubę ? Aby ponton osiągał jak najlepsze prędkości.
Czytam wypowiedzi kolegów powyżej miałem ten sam silnik przy 320cm pontonie i nawet sam nie osiągałem takich prędkości max było 35. W 2 osoby prędkość spadała do 28km\h.

Sprawdź najpierw trym. Może masz śrubę uciagowa? Przy tym silniku ( wczesniejsza wersja ) ja w pojedynkę i troche gratów waga ok 200 kg wszystko za mną osiagam wg gps 52 km /h oczywiście tylko przy fali max 30 cm. Przy wyższej przy 30 na godzine można się mocno poobijac.

#143 ONLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 sierpień 2018 - 06:24

Wczoraj robiłem test.

Ponton 280 kolibri, Yamaha 8KM 2T z 2000r.

Na pontonie ok 180kg.

Odra, silnik pracował przez godzinę na 95% mocy i 1,5h na 85% na koniec 5 minut 100% zabawy. 

Zrobiliśmy wedle znaków rzecznych 52km, wedle GPS 50km. Przelotowa z prądem 24km/h pod prąd 18-20km/h.

Przed wyjazdem zatankowałem do szyjki, po powrocie uzupełniłem weszło 10,5 litra.

Miałem duży problem z ustawieniem się na pontonie i nie bardzo chciał wchodzić w ślizg. Muszę koniecznie podnieść silnik o 5cm i wtedy spróbować raz jeszcze. Jak pływam sam szybkość przekracza 30km/h.



#144 OFFLINE   Michas2205

Michas2205

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaGorzów wlkp

Napisano 23 sierpień 2018 - 15:21

Witam. Koledzy powiedzcie mi gdzie na srubie sa oznaczenia zebym mogl dowiedziec sie jaka mam zalozona srube?

#145 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 23 sierpień 2018 - 15:29

Możesz sobie przyjąć, że silnik 4T zuzywa około 0,35l paliwa/h na 1kM generowanej mocy. Małe silniki tylko wąchają paliwo, tak że nie warto tego wcale rozpatrywać, chyba ze pod kątem dłuższych wypraw i ew. zapasu. Pod względem kosztów to bez sensu.

Wielu producentów (Honda, Tohatsu) podaje zużycie paliwa w gramach. Średnia gęstość benzyny wg polskiej letniej specyfikacji to 735kg na 1m3 czyli jeden kilogram benzyny to 1,36 litra


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#146 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 sierpień 2018 - 18:19

Witam. Koledzy powiedzcie mi gdzie na srubie sa oznaczenia zebym mogl dowiedziec sie jaka mam zalozona srube?

Po prostu ja obejrzyj dokladnie, powinien być tam caly symbol opisujacy charakterystyke sruby. Może być to wytloczone np. na lopatce sruby

Wysłane z mojego SM-G870F przy użyciu Tapatalka

#147 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisano 23 sierpień 2018 - 21:20

Jeśli nie ma na wierzchu to trzeba zdjąć śrubę i od spodu będzie opis

#148 OFFLINE   Wartoslaw

Wartoslaw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wędkarz

Napisano 23 sierpień 2018 - 21:37

Jako pierwszy napiszę coś o osiągach, spalaniu Storma. Model 2t 13,5km. Łódź contra 350, ja, ojciec, graty, razem dobre 400kg. Szybka śruba, wolno wchodzi w slizg w rzecznym nurcie, ale rozpędza łódź do 33kmh z i do 30kmh pod prąd. Średnie spalanie, troll, przeloty wychodzi ok 1,5-1.7l na godzinę. Jak pływalem sam, lub we 2 pontonem, nie mierzyłem prędkości, ale była odczuwalnie większa, spalanie troszkę mniejsze. Samemu nie odwazylem się odkrecic menetki dalej niz 2/3 mocy😛

#149 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 sierpień 2018 - 21:41

Bojaźliwy jesteś ...


  • Negra i Dano. lubią to

#150 OFFLINE   Wartoslaw

Wartoslaw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wędkarz

Napisano 23 sierpień 2018 - 21:50

Być może, ponton pro marine 2,7m zaczynał podskakiwac i myszkowac...a rzeka wąska i płytka. Z barkiem 3.3m we 2 nie było tego problemu.

#151 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 04 styczeń 2020 - 17:14

Panowie dodajmy informacje o spalaniu na kilometr oczywiście o ile ktoś jest w stanie podać

 

Dyskusja o spalaniu przeniesiona z poniższego wątku:

http://jerkbait.pl/t...aburtowy/page-0


Użytkownik Piotrek Milupa edytował ten post 05 styczeń 2020 - 19:31


#152 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 05 styczeń 2020 - 10:25

Panowie dodajmy informacje o spalaniu na kilometr oczywiście o ile ktoś jest w stanie podać

A jak sobie wyobrażasz taki pomiar i jego wiarygodność ? Nawet autem nie jesteś w stanie podać spalania /km..

Po drugie - uważam, że silnik zawsze jest w stanie spalić każdą ilość paliwa, którą znajdzie w zbiorniku :) - i tak będzie palił i tak.



#153 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 postów

Napisano 05 styczeń 2020 - 11:59

A jak sobie wyobrażasz taki pomiar i jego wiarygodność ? Nawet autem nie jesteś w stanie podać spalania /km..
Po drugie - uważam, że silnik zawsze jest w stanie spalić każdą ilość paliwa, którą znajdzie w zbiorniku :) - i tak będzie palił i tak.


W bardzo prosty sposób ale rozumiem że przerasta Cię podzielenie dwóch wartości , ilości paliwa i przepłyniętych kilometrów. ;)

#154 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 05 styczeń 2020 - 12:17

W bardzo prosty sposób ale rozumiem że przerasta Cię podzielenie dwóch wartości , ilości paliwa i przepłyniętych kilometrów. ;)

Bez takich podjazdów pls.

Czy kiedykolwiek płyniesz łodzią od zbiornika full do pustego ze stałą prędkością bez zatrzymania ?

Podaj metodę pomiaru (realnie to należałoby podłączyć pod spalinę zbiornik z litrem paliwa, używać miernika siły wiatru, płynąć jednostajnie do wyczerpania tego paliwa - to przerośnie nie tyko Ciebie. A mi i setce innych ludzi nie będzie chciało się tego robić dla zaspokojnia Twojej ciekawości (szkoda czasu) - silnik wypije i tak wszystko.


  • Paweł J i wiesławek lubią to

#155 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 05 styczeń 2020 - 13:03

Z mojego doświadczenia, a miałem trzy silniki przy jednym kadłubie, przy tej samej prędkości przelotowej, spalanie było podobne. Niezależnie czy to było 20,25 czy 50hp.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#156 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 05 styczeń 2020 - 13:13

Podawać spalanie silnika zaburtowego? Na rzekach i jeziorach? W jakim celu?

Rozumiem, gdy na morskiej jednostce pracuje 200hp czy 2x150hp, ale przy 40 czy tym bardziej 5hp, nie ma sensu. Pływam z silnikiem 20hp łódką RF420, zbiornik paliwa 10l wystarcza na 3 dni typowego pływania, a do swoich miejscówek nie mam rzutu beretem. Zużycie 3l na dzień to zaledwie 15 zł, JEDEN!!! urwany wobler, albo przejechane 30-40 km samochodem, przecież to nieistotne przy całościowym koszcie wędkowania.

Dajcie spokój z tym zużyciem paliwa.



#157 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 05 styczeń 2020 - 14:43

Ja na swoją miejscówke mam powiedzmy 20km czyli ok 40min z powodu 2 kanałów i ograniczenia prędkości na j.Kisajno.
Czyli 2x 40min plus troling i jeszcze nigdy nie zabrakło mi 12 litrów.

Paweł dobrze pisze raz zrobiłem test ja na z kolegą na malibu z 50 km hondy a teść na swojej 140 kM suzuki w 2T przepięte do 5.5m motorowki nalaliśmy po 10 L i w droge na Mikołajki. Dystans podobny tylko teść dopłyną szybciej
Dystans pokonany po

Użytkownik nurek28 edytował ten post 05 styczeń 2020 - 14:43


#158 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 05 styczeń 2020 - 14:43

A kto pisze o pierdziawce 20hp ? Ja na jeden wypad spalam 12-20l. Nie chodzi tu o informacje dla mnie ale dla osób które nie wiedzą jakich wartości się spodziewać przy określonych środkach pływających. Jeżeli ktoś pływa sobie 10km dziennie to nie ma znaczenia. Ale jak się jedzie do Szwecji i w ciągu tygodnia robi 300km to ma to już znaczenie, chociażby na oszacowanie potrzebnych ilości paliwa

#159 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 05 styczeń 2020 - 14:55

Bez złośliwości ale dla jednych pierdziawka dla innych szczyt możliwości.
A ci co jadą do szwecji to dobrze wiedzą ile będą mieli do przepłynięcia.

Na rybach jestem w każdy wekend po 10godzin w każdym możliwym terminie plus po 15 jak są telefony że gryzie i nie wyobrażam sobie abym za każdym razem wypływał 20 L.
Teraz i teść to zrozumiał i pływa ze mną

Użytkownik nurek28 edytował ten post 05 styczeń 2020 - 15:01


#160 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 05 styczeń 2020 - 17:08

A jak sobie wyobrażasz taki pomiar i jego wiarygodność ? Nawet autem nie jesteś w stanie podać spalania /km..
Po drugie - uważam, że silnik zawsze jest w stanie spalić każdą ilość paliwa, którą znajdzie w zbiorniku :) - i tak będzie palił i tak.


Ja stosuje bardzo prosta metodę.
Mam przenośny zbiornik paliwa i wazę go przed i po tankowaniu. Normowa gęstość benzyny to 0,755kg na 1 litr. Moje pomiary wagą to potwierdzają jak porównuje z rachunkiem gdzie mam litry.

Znam wiec wagę przed pływaniem i wazę zbiornik po zakończonym pływaniu - wiem wiec dokładnie ile zużyłem paliwa.
Przed pływaniem kasuje w sonarze raporty GPS mam więc dokładny dystans, max prędkość i średnia prędkość
Reszta to matematyka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych