Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Na ile wędek można łowić na morzu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 12 marzec 2014 - 09:48

W związku z licznymi pytaniami kolegów wędkarzy zadam pytanie:

Na ile wędek dozwolony jest trolling na naszych morskich wodach?

Przyjmuje się, że 2 wędki na jednego wędkarza no ale doszły mnie słuchy, że na jednostce nie może być więcej niż 10 a jeszcze inni uważają, że nie ma takowego limitu (bo jeszcze nie zapłacili kary :D ). Jak do tego ma się prawo UE skoro w innych państwach bałtyckich nie ma takich ograniczeń. Interesują mnie głównie przepisy prawne, które te sprawy regulują (ewentualnie ja są one interpretowane).

 

Połów z plaży 2 wędki gdzie na jednej może mieć 2 przynęty. Tu chyba nie ma problemów z interpretacją (jeśli łowimy śledzie jedna wędka i 4 przywieszki, podobnie z dorszami pilker + 2 przywieszki).



#2 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 09:57

Jeśli w przypadku połowu dorsza stosujemy dwie przywieszki to pilker powinien być nie uzbrojony.
  • Tomek88 lubi to

#3 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 12 marzec 2014 - 10:22

Jeśli w przypadku połowu dorsza stosujemy dwie przywieszki to pilker powinien być nie uzbrojony.

 

nie podlega dalszej dyskusji, a co z głównym pytaniem?

Na ile wędek dozwolony jest trolling na naszych morskich wodach?



#4 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 12 marzec 2014 - 10:53

Co do śledzi to też małe sprostowanie - 1 wędka i choinka składająca się maksymalnie z 5 haczyków. a nie jak napisano powyżej z 4. Ale wystarczy pojechać za 1-2 tygodnie do Górek Zachodnich by zobaczyć jak "pomysłowi" są w tej kwestii nasi rodacy.... :(



#5 OFFLINE   Pike1

Pike1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 12 marzec 2014 - 11:08

Nie wiem  jak jest na morzu, ale znam rzeczywistość na jeziorach PZW. Można na jedną, większość ma więcej na głowę niż jedną. Oczywiście łatwiej jest o kontakt z rybą trollingując na 2 różne przynęty prowadzone na różnych głębokościach. Często słyszę docinki typu: "robi dopłatę do trolingu i ciąga tylko na 1 wędkę, ja żebym robił dopłatę, to bym przynajmniej 3 wędy miał a tak tylko 2". Oczywiście są to nasze kochane Mazury. Z drugiej strony najczęściej wędkuję sam i pamiętam jak 2 lata temu, mamuśka 109 cm przeczochrała mnie kilkakrotnie wokół łodzi. Zastanawiam się, co by było gdybym miał więcej niż 1 wędkę. Reasumując wg mnie regulamin PZW powinien dopuszczać 2 wędki w trollingu. Pozdrawiam i przepraszam, że wątek dotyczy trola morskiego, ale siedzę i już marzę o czerwcu.           



#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 marzec 2014 - 11:15

 Z drugiej strony najczęściej wędkuję sam i pamiętam jak 2 lata temu, mamuśka 109 cm przeczochrała mnie kilkakrotnie wokół łodzi. Zastanawiam się, co by było gdybym miał więcej niż 1 wędkę.

 

Jak OT, to OT :) Jeżeli masz dryf i uchwyty, to nie powinno być z tym problemu, chyba że płynąłeś prosto pod wiatr ;)


Użytkownik krzysiek edytował ten post 12 marzec 2014 - 11:15


#7 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 12 marzec 2014 - 11:26

dzięki za dyskusje (widzę ze dorsze i śledzie mamy już opanowane) ;)

 

a co z głównym pytaniem?

Na ile wędek dozwolony jest trolling na naszych morskich wodach?



#8 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 12 marzec 2014 - 11:41

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2004 w sprawie szczegółowego prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń połowowych (Dz. .U. 22 lipca 2004) na pewno nie możesz mieć więcej niż 2 wędek do trola na morzu na głowę bo rozporządzenie określa że połowy są prowadzone za pomocą nie wiecej niż 2 wędek jednocześnie. Dyskusyjne jest czy maks 1 wędkę z przynęta sztuczną bo w rozporządzeniu jest w tym wypadku mowa tylko o metodzie spinningowej:

Połowy wędką są prowadzone:
1) z brzegu, z wyłączeniem urządzeń nawigacyjnych, mostów i urządzeń wodnych;
2) z lodu, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności;
3) ze statku;
4) z innego urządzenia pływającego, dopuszczonego do żeglugi na podstawie przepisów o bezpieczeństwie morskim, zwanego dalej "innym urządzeniem pływającym";
5) za pomocą nie więcej niż 2 wędek jednocześnie, a w przypadku połowów ryb przez wyrzucanie i ściąganie sztucznej przynęty, zwanych dalej "połowami metodą spinningową" — jedną wędką;
 
Z powyższych punktów wynika jednoznacznie że jak łowisz z gruntu czy na spławik to możesz łowić na 2 wędki a jak na spinning to na 1.
Niestety autor rozporządzenia nie przewidział w nim ani metody muchowej ani trollingu ani nie zabronił obu tych metod. W przypadku muchówki sprawa jasna - raczej nie da się łowić na 2 naraz (chociaż Polak potrafi) ale w przypadku trollingu przydałyby się jakieś uregulowania. W związku z tym że nie ma wymienionego trollingu a dozwolone jest na maks 2 wędki myślę że można do trola użyć do 2 wędek na głowę. Oczywiście ktoś może dociekać że rozporządzenie nie zabrania tylko określa, że nie przewiduje kar itp i bawić się w inne prawnicze chwyty. Dla mnie sprawa jest jasna - maks 2 wędki do trola na głowę bo maks 2 wędki na głowę są dopuszczone.

  • @Wojti lubi to

#9 OFFLINE   Pike1

Pike1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 12 marzec 2014 - 11:47

Jak OT, to OT :) Jeżeli masz dryf i uchwyty, to nie powinno być z tym problemu, chyba że płynąłeś prosto pod wiatr ;)

Nie dodałem, musiałem mieć oko na 2 ciekawskie skutery, płynące za blisko łódki oraz wiał bardzo silny wiatr, ale z doświadczenia wiem iż w okresie letnim w taką pogodę ruszają mamuśki na żer. Ale koniec tematu bo kolega Wojti nie doczeka się odpowiedzi. Przepraszam za "nie na temat".    


  • kaziktlc lubi to

#10 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 12 marzec 2014 - 11:47

RAPR 2014r mówi wyraźnie że wolno trolingować za pomocą tylko jednej wedki, i nie znalazłem nic w nim co mówiłoby inaczej oraz  nie ma ani słowa czy jest to woda słodka czy słona.

3. Metoda trolingowa

3.1. Łowienie ryb metodą trolingową dozwolone

jest wyłącznie na jedną wędkę, zakończoną

linką z jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną

w nie więcej niż dwa haczyki, holowaną

za napędzanym silnikiem, żaglami lub siłą

ludzkich mięśni środkiem pływającym. Zabrania

się holowania w ten sposób przynęt naturalnych

 

Nie znam przepisów dodatkowo normujących wędkarstwo morskie, może tam jest coś więcej i istnieje możliwość wędkowania - "nie więcej niż dwoma wędkami na osobę".


Użytkownik miramar69 edytował ten post 12 marzec 2014 - 11:59


#11 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 12 marzec 2014 - 11:48

i jeszcze pytanie, ile wędek można uzywać / ciagać w strefie wód poza naszym krajem  - czyt. daleki trolling lososiowy :)



#12 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 12 marzec 2014 - 11:55

RAPR na morzu nie obowiązuje a morskie przepisy jak widać powyżej nie przewidziały trola ani muchy... Dla mnie sprawa jest oczywista, o czym napisałem powyżej. Skoro dozwolone jest maks 2 wędki na wędkarza, 1 wędka do spina (o trolu nie wspomniano) to 1 wędkarz maks - 2 wędki w trollingu.



#13 OFFLINE   Pike1

Pike1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 12 marzec 2014 - 12:40

RAPR na morzu nie obowiązuje a morskie przepisy jak widać powyżej nie przewidziały trola ani muchy... Dla mnie sprawa jest oczywista, o czym napisałem powyżej. Skoro dozwolone jest maks 2 wędki na wędkarza, 1 wędka do spina (o trolu nie wspomniano) to 1 wędkarz maks - 2 wędki w trollingu.

Ciekawe. Przepisy nie przewidziały limitu 7 szt. dorsza, 38 cm wymiar ochronny ( chociaż teraz powinien być zmniejszony do 25 cm :) ) i ilości przywieszek.



#14 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 12 marzec 2014 - 13:15

Może to głupio zabrzmi ,ale dla czego nie obowiązuje??? -  przecież jesteśmy wędkarzami amatorami a nie rybakami ;)

Czy nie powinno się posiadać/mieć karty wędkarskiej  i przynależności do PZW???

Wychodzi że wędkarstwo morskie o którym tu mówimy to w takim razie jest - RYBOŁÓSTWO :P


Użytkownik miramar69 edytował ten post 12 marzec 2014 - 13:15


#15 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 12 marzec 2014 - 13:15

i jeszcze pytanie, ile wędek można uzywać / ciagać w strefie wód poza naszym krajem  - czyt. daleki trolling lososiowy :)

 

To właśnie chciał bym wiedzieć, obawiam się ze jak zadzwonię do kilku inspektorów to otrzymam różne odpowiedzi.



#16 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 marzec 2014 - 13:27

To właśnie chciał bym wiedzieć, obawiam się ze jak zadzwonię do kilku inspektorów to otrzymam różne odpowiedzi.

Tak jak piszesz Wojtek, odpowiedzi będziesz miał tyle, z iloma inspektorami będziesz rozmawiał. Nie wykluczone, że będziesz też musiał wyjaśnić pojęcie jakim jest trolling ;)

A tak na serio to z ustawy wynika tak jak pisali poprzednicy - 2 wędki. Pamiętać należy jednak o tym, że mogą pojawić się różne interpretacje ów przepisu zależne od inspektora, który będzie aktualnie kontrolował - może nie zwrócić uwagi na cztery wędki na grzbiet ale może się również przyczepić do dwóch. Niedoprecyzowanie prawne pozostawia bardzo duże pole do manewru.

Co do RAPRu - na wodach morskich (również wewnętrznych) nie obowiązuje, karta wędkarska również. Przepisy z zakresu rybołówstwa rekreacyjnego reguluje rozporządzenie które wzmiankował @okonhel oraz rozporządzenia Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego właściwego dla obszaru, w którym łowimy.


Użytkownik Pumba edytował ten post 12 marzec 2014 - 13:35


#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 12 marzec 2014 - 13:28

No ja jestem niemal o tym święcie przekonany :P



#18 OFFLINE   Piasek

Piasek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 13:30

Może to głupio zabrzmi ,ale dla czego nie obowiązuje??? -  przecież jesteśmy wędkarzami amatorami a nie rybakami ;)

Czy nie powinno się posiadać/mieć karty wędkarskiej  i przynależności do PZW???

Wychodzi że wędkarstwo morskie o którym tu mówimy to w takim razie jest - RYBOŁÓSTWO :P

 

 Jeszcze tego brakowało żeby PZW wtrącało się w wędkarstwo morskie. Od tamtego roku nie należę do PZW. Po prostu dla zasady. I wszystkich do tego namawiam. Wykupiłem zezwolenie na morze i jak tylko mam czas i jest dobra pogoda to jadę, chociaż nad najbliższe wybrzeże mam 80 km. Czasami, jak wieje jadę nad prywatne jezioro.



#19 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 12 marzec 2014 - 13:44

Zezwolenie na sportowy połów ryb (wędkarstwo morskie) wykupujesz tylko na dokument tożsamości

karta wędkarska jest nie wymagana. Dlaczego tak jest nie wiem.


Użytkownik @Wojti edytował ten post 12 marzec 2014 - 13:48


#20 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 12 marzec 2014 - 13:59

Oczywiście to była taka mała prowokacja :innocent:  z mojej strony :whistling: ale z drugiej strony.......... ;)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 12 marzec 2014 - 14:12





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych