Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

YGK G-Soul Upgrade PE X8 -ktos używał


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 marzec 2014 - 11:42

YGK X8 w większości są mniej lub bardziej tasiemkami (zwłaszcza te najdroższe) więc trudno mówić o średnicy, ja też postrzegam plecionki JDM oragoleptycznie i przez objętość jaką zajmują



#22 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 24 marzec 2014 - 12:29

przez objętość jaką zajmują

 

Właśnie o to mi chodziło, jeżeli na szpulkę Daiwa 1503 według opisu wchodzi 100m żyłki 0,15mm a fizycznie wchodzi 100m plecionki JDM #1,0, podobnie na szpulę Daiwa 2503 według opisu 100m żyłki 0,20 wchodzi 100m plecionki #1,5, czy nie można pokusić się o wyznaczenie średnicy plecionki w oparciu o jej długość i objętość.

Pomiary są powtarzalne a średnice zgodne z tabelką, dlatego zadałem pytanie czy jest to przypadek, czy też japończycy w wielkości po znaczku # oznaczają jej średnicę właśnie w oparciu o jej długość i objętość, a jeśli nie to co te wielkości oznaczają.


  • Guzu lubi to

#23 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 marzec 2014 - 12:40

tak, okrężną drogą mniej więcej o to chodzi, ale nawet u jednego producenta zdażają się 10-15% różnice, wg. mnie deklarowane objętości jakie zajmuje dany rozmiar dotyczą raczej X4, X8 wchodzi 10-20% więcej i też zależy to od przekroju (kształtu)



#24 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 13:59

liczby na linkach PE oznaczaja tzw. "gouw" - w przyblizeniu wymawiane "go", co ma podloze historyczne, kiedy linki wedkarskie produkowano z jedwabiu, moc i/lub klase grubosci linki oznaczano iloscia pojedynczych splotow jedwabiu koniecznych do wyprodukowania danej linki, lub inaczej na wage, ta sama metode przejeto pozniej do oznaczen linek nylonowych jak i pozniej do klasyfikowania plecionek, oczywiscie w obywoch przypadkach 1 gouw ma odmienna moc, przy linkach nylonowych 1 gouw wynosi +/- 4 lb natomiast w przypadku plecionek, czyli linek PE 1 gouw to +/- 10 lb, celowo napisalem +/-, poniewaz z czasem plecionki 3 i 4 splotowe zostaly technologicznie unowoczesnione i uzupelnione o plecionki 6 i 8 splotowe (sa tez 12 i 16 splotowe, ale nie komplikujmy obrazu naszego swiata dodatkowo) i dlatego linki PE 8 splotowe o tej samej liczbie gouw moga miec inna moc niz linki 4 splotowe, np. 4-splot PE #5=50 lb a 8-splot PE #5=85 lb



#25 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 marzec 2014 - 14:02

:)



#26 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 15:00

dla uzupelnienia dodam, ze japonskie linki sa w wiekszosci przypadkow produkowane tak, aby spelnialy wymogi IGFA, wiec ich rzeczywista wytrzymalosc jest z reguly nizsza od podanej na opakowaniu producenta ... innym bonusem linek japonskich jest fakt, ze bez wzgledu na moc ich grubosc jest taka sama w przypadku tego samego oznaczenia, co koledzy trafnie zauwazyli, czyli PE1.2 i nylon 1.2 i FC 1.2 beda zajmowaly +/- tyle samo miejsca na szpuli kolowrotka, bez wzgledu na ich wytrzymalosc


  • mirekoko lubi to

#27 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 24 marzec 2014 - 17:14

Dzięki wielkie, właśnie o to mi chodziło, czyli obliczając ilość plecionki JDM na kołowrotek, możemy przyjąć ilość żyłki o znanej średnicy o tym samym PE.

Nie wiem czemu wszyscy się oburzają gdy używam pojęcia średnica plecionki, kiedyś na wymiarowaniu obiektów usiłowano mnie nauczyć iż każdy obiekt ma trzy wymiary tj, długość, szerokość i grubość, przy oznaczaniu przekroju poprzecznego ważne są dwa ostatnie, więc jeżeli plecionka ma grubość, to musi też mieć szerokość, chyba że mówimy zwyczajowo jak np. o grubości włosa. Pojedyncze użycie wymiaru grubości występuje tam gdzie dwa pozostałe wymiary są nieistotne, np. warstwy, powłoki, arkusze itd. Wydaje mi się iż pojęcie grubość plecionki jest tak samo mało precyzyjne jak średnica plecionki, bo dlaczego mówimy o średnicy np. lin wspinaczkowych, asekuracyjnych czy okrętowych, które też nie są idealnie okrągłe w przekroju.

Kolegom, którzy wątpią w możliwość zmierzenia średnicy/grubości plecionki, polecam próbę z użyciem dwu suwmiarek opartych o siebie i ustawionych pod kątem 90 stopni (dla dokładniejszego pomiaru wskazane jest wyjęcie z nich sprężynek). Nie jest to na pewno sposób precyzyjny, tyle że błąd takiego pomiaru jest zaskakująco niewielki.


  • Predatorhunter lubi to

#28 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2058 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 24 marzec 2014 - 18:04

A ja proponuje co niektorym mniej teoryzowac i lowic w sieci to sie takich problemow uniknie :-) ;-)

#29 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 18:13

plecionki nie maja srednicy, sa plaskie a w najlepszym przypadku eliptyczne, dlatego tez czesc z nas stara sie nie paplac na wzor katalogow i unika slowa srednica ... nie trzeba sie oburzac, ale warto byc rzeczowym :)  metody pomiaru kontaktowego wielokrotnie okazaly sie bardzo niedokladnymi, najdokladniej mozna, takie tasmy, zmierzyc bezkontaktowo

 

@mirekoko

jezeli nie znasz materialu 'album rodzinny', to zajrzyj do mojego bloga, do wpisow z tej krotkiej serii ... potrafia otworzyc oczy, nawet jezeli zabrzmialo to nieskromnie, to jednak fakt pozostaje faktem :blush:


  • Predatorhunter lubi to

#30 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2058 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 24 marzec 2014 - 18:26

@Pitt ale takie rzeczy to tylko w polsce niestety a dziwi mnie to bardzo bo pletka jest uzywana do kazdej metody pramtycznie i to nie od dzis. Wiadomo ze wielu siega po linki japonskie po raz pierwszy i moze brak troche orientacji dlatego to co napisal kolega powyzej o odpowiednikach w linkach mono jest jak najbardziej trafne i tym bym sie kierowal. Wszystko inne to robienie sobie samemu pod gorke i strata czasu.
  • pitt lubi to

#31 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 07:02

 

dlatego to co napisal kolega powyzej o odpowiednikach w linkach mono jest jak najbardziej trafne

 

oczywista oczywistosc :)


  • Predatorhunter lubi to

#32 OFFLINE   wierzba

wierzba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaSZCZECIN
  • Imię:TOMASZ
  • Nazwisko:W.

Napisano 19 maj 2014 - 21:44

Używam od 2 miesięcy YGK#1  zauroczyłem się i dokupiłem YGK#1,2 i 1,5  fajnie bo możnan kupić odcinki 200m bo jak dla mnie 300 to da dużo a 125 tak jak w turnamencie 8x trochę za mało.Wstępnie pozytywnie oceniam śliska, cieńka .W tym sezonie stawiam na tą markę napisze coś więcej chłopaki po intensywnym łowieniu a ,że jestem co 2 dzień to nie będą miały lekko.



#33 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 19 maj 2014 - 21:53

proponuję nie schodzić poniżej #1, dobrze radzę


  • mifek lubi to

#34 OFFLINE   wierzba

wierzba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaSZCZECIN
  • Imię:TOMASZ
  • Nazwisko:W.

Napisano 19 maj 2014 - 21:58

proponuję nie schodzić poniżej #1, dobrze radzę

odnoszę  wrażenie ,że 1 jest bardzo cienka aż głupio mi się łapie odnoszę wrażenie,że jest słaba łowiłem wcześniej turnamentem 8 brite daiwy 0,16 który po sezonie łowienia rwie się jak papier w rękach.Może Ty masz jakieś pozytywne obserwacje.


  • Artur1125 lubi to

#35 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 19 maj 2014 - 22:01

pierwsza seria (bez upgrade) mnie zawiodła

 

zeszłej jesieni używałem Upgrade #1.5 - same pozytywne wrażenia

 

sprowadziłem znajomemu Upgrade #0.6 i #0.8 i niestety się rwie (nie na węźle)



#36 OFFLINE   wierzba

wierzba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaSZCZECIN
  • Imię:TOMASZ
  • Nazwisko:W.

Napisano 19 maj 2014 - 22:09

#1,5 zdążyłem 2 razy użyć i bez problemu sum 8kg holem siłowym wyleciał z wody.Test pozytywny Czytałem trochę o Twoich węzłach; co do niej proponujesz ja używałem polamera ale obserwuje i staram się słuchać doświadczonych kolegów  bo zawsze warto się uczyć :)


Użytkownik wierzba edytował ten post 19 maj 2014 - 22:13


#37 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 maj 2014 - 19:44

Linki nie trzymają parametrów grubości.
Nie trzymaja wytrzymałości.
Więc chyba jedynie moze nas interesować ile czego na jaka szpule nawinac sie da.
I jak szybko to coś sie zużyje...
Przy wyborze linki do danych zastosowan kieruje się własnym widzimisię :
Pe 1,5 na pstragi
Pe 1,2 na zestaw lekki uniwersal na duza rzeke
Pe 2,0 szczupaki i sandacze. ..
Jak cos mnie rozczaruje to więcej nie kupuje.
Linki zuzywam dosc szybko

Użytkownik Guzu edytował ten post 20 maj 2014 - 19:50

  • Wojtek_34 lubi to

#38 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 20 maj 2014 - 19:51

mi wychodzi z doświadczenia, że linki X8 JDM można nawinąć więcej niż odpowiadającemu mu teoretycznie nylonowi, "grubość" jest OK, ale są bardzo miękkie i zbiją się w mniejszą objęctość

 

te YGK G-Soul co się rwą, to tak jakby miały wady struktury co pewien odcinek, bo rwą się czasami podobno bardzo łatwo, a czasem trudną ją zerwać, tak więc jeśli cienka z YGK, to polecam Utra Dyneema WX8

 

sprawdzona, cienka, mięciutka, cichutka, mocna i ...... dostępne już ostatnie egzemplarze :)


Użytkownik bazyloss edytował ten post 20 maj 2014 - 19:52


#39 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 20 maj 2014 - 19:55

zazdroszczę tych pstrągów, mi #1.5 daje spokojnie radę przyłowom w postaci sumków do 1,5m :)


Użytkownik bazyloss edytował ten post 20 maj 2014 - 19:55


#40 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 maj 2014 - 19:57

Tego bialego g soul 1,5 mocno na pstrągach meczylem.
Kusi cena - chyba 16 usd.
Cicha i fajnie miekka.
Ostatnio miałem okazję porownac z pp slick 15 lb.
Slick mocniejsza. Ale nie taka komfortowa rzutowo.
Łowie z przyponem. Wiaze uni na 10 nawojow.
Na początku pekaja przypony 12 lub 16 lb.
Po paru dniach łowienia peka juz linka. Łowie w patragowej czystej wodzie.
Teraz kupiłem avani 1.5 .
Jest 2x droższy jak nie będzie służył dwa razy tyle to więcej go nie kupie




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych