Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lekki spinning - wklejanka czy kij o jednolitej budowie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 23 wrzesień 2008 - 14:42

Kuba,
Po pierwsze, jeszcze nie jestem zdecydowany na wklejkę, cały temat służy temu, żeby łatwiej było mi wybrać: wklejanka czy kij o jednolitej budowie.
Po drugie, domyślam się, czym spowodowane jest Twoje zdziwienie. Pewnie byłeś w okolicach Świnoujścia i widziałeś łowiska takie jak falochron przy ujściu Świny do morza, Kanał Piastowski i inne tego typu, tzn. łowiska rozległe, głębokie nawet na kilkanaście metrów, o silnym uciągu, gdzie często jest silny wiatr i znaczna fala. Najczęściej spotykana wśród miejscowych metoda łowienia to solidna 3,5 – 4 m wędka, żyłka 0,25 – 0,30 mm lub grubsza, buła ołowiu (dosłownie) na końcu zestawu i co najmniej dwa haki z robakiem powyżej. Ale okolice Świnoujścia i Wolina to również niewielkie zatoczki i kanały o wolnym uciągu lub niemal stojącej wodzie, o mniejszej głębokości, osłonięte od wiatru i o porośniętych trzciną brzegach. Te miejsca bardziej mi odpowiadają. Na spinning łowię tu najczęściej okonie, choć trafiło się kilka szczupaków (rzadziej niż bym chciał :D ), trafia się jaź (nawet w płytkich zatoczkach o stojącej wodzie), sporadycznie duże ryby spokojnego żeru. Nie wspomnę już o takich łowiskach jak typowe śródlądowe jeziora na wyspie Wolin. Zresztą mam nadzieję, że z czasem znajdę sposób na skuteczne łowienie lekkim spinningiem również na tych łowiskach o bardziej „morskim” charakterze.
Po trzecie, najważniejsze. Moim zdaniem nie tyle łowisko czy gatunki ryb, na jakie się nastawiamy, ile metoda połowu oraz stosowane przynęty mają decydujące znaczenie dla wyboru wędki. To, że np. okonie łowimy lekkim sprzętem a szczupaki czy sandacze cięższym to nie jest jakiś dogmat. Czy ktoś zabroni Ci łowić np. szczupaki lekkim spinningiem na kilkugramowe przynęty? A czy ktoś zabroni Ci łowić okonie wędką o ciężarze wyrzutu do 40 g i dużymi przynętami, jeżeli tylko takie łowienie będzie skuteczne? Oczywiście że nie. Liczy się przede wszystkim przyjemność z łowienia i skuteczność danej metody. Mnie akurat interesuje łowienie lekkim spinningiem i taki sprzęt chcę sobie skompletować. Utarta opinia, że na danym łowisku stosujemy taki a nie inny sprzęt, ma moim zdaniem drugorzędne znaczenie.
Pozdrawiam


#22 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2417 postów

Napisano 24 wrzesień 2008 - 13:03

Fakt, teraz sobie dopiero przypomnialem ze podstawowa ryba lowiona tamze jest okon. Nie szczupak.

#23 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 24 wrzesień 2008 - 15:19

Okoń i płoć. Na trzecim miejscu leszcz, na czwartym sandacz, dalej pozostałe gatunki. To, że okoń jest podstawową rybą, to delikatnie powiedziane. Od końca września do końca listopada przy połowach z łodzi albo z falochronu wędkarze przy pomocy opisanej przeze mnie metody, z pewnymi ulepszeniami (w postaci większej ilości haków na zestawie) są w stanie jednorazowo złowić nawet kilkadziesiąt kg okonia. :angry: Zgodnie z regulaminem sportowego połowu ryb na morskich wodach wewnętrznych dzienny limit połowu ryb nieobjętych limitami ilościowymi wynosi 5 kg. W latach dziewięćdziesiątych był to powszechny proceder, złowione ryby przeznaczane były na sprzedaż. :angry: Nie wiem czy tak jest obecnie, bo pracuję daleko poza miejscem zamieszkania, w Międzyzdrojach jestem tylko w weekendy. Jeśli takie ilości łowią wędkarze, wyobraźcie sobie, ile są w stanie złowić rybacy. Jesienią wody w okolicach Świnoujścia zastawione są kilometrami sieci. Klasyczny przykład gospodarki rabunkowej. :angry: :angry: :angry: Oczywiście większość ryb ma wielkość 20-22 cm.
W pierwszą sobotę września byłem nad wodą. Wczesnym popołudniem słyszałem rozmowę dwóch gości:
- I co? Jak dzisiaj?
- 107 kilo. Na Zalewie, przy główkach kanału.

Bez komentarza. :angry: :angry: :angry:

#24 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 28 wrzesień 2008 - 15:14

Pora przejść do konkretów i wybrać konkretny kij. Kilka osób polecało mi kupno kija na zamówienie, ale nie zdecyduję się na tę opcję, bo z tego co czytałem na forum, taka wędka kosztuje nie mniej niż 400-500 zł, a tyle nie zamierzam wydać. Na kupno nowego kija mam zamiar przeznaczyć nie więcej niż 300 zł. Kilku z Was polecało mi wędkę o większym c.w. niż planowałem, tj. do 20 g, ale taki kij już mam. Poniżej wrzucam opisy kilku wędek, informacje na stronach producentów czy sklepów internetowych to najczęściej reklama, klasyczne „lanie wody”, brakuje np. konkretnych informacji o akcji.
Jeżeli ktoś może napisać coś o którejś z nich, bardzo proszę o kilka szczegółów, zwłaszcza o akcji, rodzaju ugięcia i zachowaniu w czasie łowienia na obrotówki rozmiar 2, 3 czy główki o wadze 8-10 g.

1. Daiwa PowerMesh Light Spinn 2,7m lub 3m 3-18g.

2. Cormoran Black Star CM Jiggerspin and predator rod 2,70m 2-15g. Kij o „super szybkiej akcji szczytowej”.

3. Cormoran Black Star CM Sensitive spinning rod 2,70m 3-18g. Kij o szybkiej akcji, „nieco wolniejszy” od wędki Jiggerspinn.

4. Cormoran Black Bull Tipmaster 2,70m 2-15g.

5. Shimano Technium Diaflash Spinning AX 3m 3-12g. Mam możliwość kupienia tej wędki po cenie o wiele niższej niż normalnie. Wędka ta kosztuje nie mniej niż 400 zł, ja mogę ją mieć za 290 zł. Nigdzie jednak, nawet na stronie Shimano, nie mogłem znaleźć informacji o jej akcji i rodzaju ugięcia. Nie wiem czy będzie się sprawdzała przy łowieniu na niewielkie gumy.

6. Konger World Champion Dancer 2,65 m 3-14 g. Producent pisze na swojej stronie, że jest to „szybki kije pstrągowe o środkowym ugięciu” oraz że nadaje się do łowienia na niewielkie błystki, woblery i gumy. Wie ktoś, co to znaczy „szybki kij pstrągowy o środkowym ugięciu”? Jaka to jest akcja?

7. Konger World Champion Zander 2,85 m 5-15g. Zdaniem producenta jest to kij bardzo szybki, o czułej szczytówce i mocnym dolniku.

Zapraszam do dyskusji. B) Każda opinia, wynikająca zwłaszcza z doświadczenia w łowieniu którąś z wędek będzie mile widziana.


#25 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 28 wrzesień 2008 - 15:24

Posiadałem Kongera World Champion Dancer'a, pierwsze to co przyszło mi na myśl to to , że nie ma on 2,65m tylko 2,7m.Akcja szybka o głębokim ugięciu, kij miękki.Łowiłem nim trochę kleni,jazi i okoni.Wobki,błystki,paprochy wszystko dobrze na nim czuć, super przenosi drgania.
Dobrze trzyma rybę, hamulec nie miał dużo do roboty.
Wymieniałem sprzęt na lepszy i sprzedałem go, ale ogólnie kij godny polecenia w tym przedziale cenowym.


#26 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 28 wrzesień 2008 - 15:58

Dzięki Maniak. :D Właśnie przypomniałem sobie, że jakiś czas temu w czasie przeszukiwania forum znalazłem stary temat, w którym pisałeś, że miałeś ten kij. Pisząc o głębokim ugięciu miałeś na myśli akcję progresywną czy semiparaboliczną? Mam nadzieję, że ten kij to nie klucha i nie leci na pysk w czasie łowienia.

#27 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 28 wrzesień 2008 - 17:17

Kij ma akcję semiparaboliczną, kij nie należy do typowych kluch, tym kijem na prawdę dobrze mi się łowiło.

#28 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 03 październik 2008 - 23:25

A co powiecie o takich kijach?
1. Dragon Destiny Spinn 2,7 m 2-14 g.
2. Dragon Infinity Spinn 2,7 m 3-18 g.

Trochę czytałem już o tych kijach. Jest to w zasadzie ta sama seria wędzisk. Pierwotną nazwę serii - Infinity zmieniono na Destiny. Moje pytanie dotyczy tego, jaką maksymalną wielkość obrotówek można stosować do każdego z tych kijów. Pytam, bo nie mam możliwości samodzielnego sprawdzenia tych wędek. Czy ktoś, kto łowił na te wędki, mógłby podzielić się informacjami na ten temat?

#29 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 październik 2008 - 09:09

Maniak,
co do wklejanek, to tak przeczuwałem. Oglądałem ich kilka w sklepach i jak się trzyma taką wędkę w ręku to widać, że szczytówka zachowuje się prawie jak struna. Wydają się trochę za delikatne do obrotówek.

Salmo Salar,
dzięki za wyczerpującą odpowiedź. :D Jeśli chodzi o wędkę o c.w. do 20 g to mam taką, Cormoran Black Star Jigrute 2,7 m, c.w. 10-25 g (w rzeczywistości 10-20 g), kupiony w 1996 r. Szukam czegoś delikatniejszego, bo na tej praktycznie nie czuję pracy małych przynęt gumowych i obrotówek o rozmarze 0. Dlatego na gumy przestałem w zasadzie łowić i chcę to zmienić.

Kryst
domyślam się, że XRods robi wędki na zamówienie. Póki co nie byłbym jednak w stanie wystarczająco dokładnie opisać swoich oczekiwań co do parametrów wędki. Dlatego wolę kupić gotowy kij i nabrać doświadczenia w łowieniu najlżejszym spinningiem.

Pozdrawiam


czytałem ten wątek i pozwoliłem sobie wtrącić że Cormoran Black Star CM Jigrute to właśnie wklejanka proszęzwrócić uwagę w miejscu gdzie kończy się czerwony oplot. Cormoran robił rewelacyjne wklejki, choć różnią się one od współczesnych właśnie mocą. Bez problemu można łowić tą wędką zarówno na woblery jak brotówki przy czym jest ona bardziej czuła niż tradycyjna wędka.


#30 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 06 październik 2008 - 09:14

..

przy czym jest ona bardziej czuła niż tradycyjna wędka.



Tajmień

weź sobie do ręki spinning/casting zbudowany przez rodbuldera na wysokiej jakosci blanku, najlepiej z serii o wyższym module. Zobaczysz sobie co znaczy czułosć i jak takie konstrukcje mimo, że klasyczne mają się do wklejanek...

jestem ciekaw jakie wówczas będą Twoje poglady na temat jigrutów :unsure:

#31 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 październik 2008 - 09:26

Mam kilka kijków z wyższej półki więc wiem o co chodzi. Zbudowane są z grafitów o bardzo wysokiej sztywności dzięki temu dobrze przenoszą drgania i mają jeszcze zamocowane jakieś tuby co niby je wzmacniają. Nie chcę wchodzić w polemikę co jest lepsze, ale założe sie, że wspólczesny kij (blank) nie wytrzyma tyle co wspomniany jigrute czy inny kij ze starej serii (poprostu cudów nie ma) Faktycznie wędka do lekkiego łowienia gumkami do 10 gr będzie lepsza kiedy będzie to nowoczesna konstrukcja wysokomodułowa - jej lepszość wynika też z samej techniki prowadzenia tych przynet. jednak według mnie wspomniany jigrute jest wędką znacznie bardziej uniwersalną i dużo mocniejszą niż poruwnywalny kij na blanku high modulus


#32 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 06 październik 2008 - 12:15

Jakieś 10 lat temu handlowałem kijami Cormorana- od tego czasu nawet nie spoglądam na kije tej marki. Procent wędek połamanych do sprzedanych był 50/50 :D- zwłaszcza Powergrip 15g i wszelkie wklejanki Black Star (CM, Pro itd).

#33 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 październik 2008 - 12:21

teraz te kije to zupełnie co innego niż te z przed 10 lat. zupełnie inna technologia. Co do tych starszych to faktycznie bylo kilka modeli wklejanek które były wadliwe i pękały (nie wszystkie egzemplarze) np właśnie ten jigrute 2,7 m ale krótszy kij spisywał się rewelacyjnie (2,4 m) Powergripy nie słyszałem żeby pękały, mam kilka modeli powergripa i żadnego nie złamałem jeszcze. Black Star Pro tez mam i sie świetnie spisują

#34 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 październik 2008 - 12:23

A właśnie 10 lat temu to wychodziły te ostatnie już serie wysokomodułowych kijów hm-40 itp i tu faktycznie niektóre były jak to się mówi przewęglone i łamliwe

#35 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 11 październik 2008 - 17:40

Tajmień, wiem że Cormoran Black Star CM Jigrute to wklejanka. Mówił mi o tym sprzedawca, gdy 12 lat temu kupowałem ten kij.
Z zainteresowaniem przeczytałem Waszą dyskusję o kijach Cormorana oraz ich podatności na złamania. Nie pisałem tego wcześniej, ale mój Cormoran jest pęknięty. Kilka lat temu został... z dużą siłą przytrzaśnięty drzwiami samochodu. :mellow: Pojawiło się podłużne pęknięcie, które jednak nie tylko nie przeszkadza mi w łowieniu, ale nie zakłóciło również akcji wędki. Mogę nawet w sposób siłowy uwalniać przynęty z zaczepów na żyłce 0,18 mm. Pęknięcie zabezpieczyłem zwykłą taśmą izolacyjną. Nie wygląda zbyt pięknie, ale kij spisuje się bez zarzutu. B)

#36 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 czerwiec 2009 - 14:21

dzien dobry,
czy ktos z Was ma doswiadczenie w krotkich wedziskach do spinningu?
mam na mysli np 6` czy nawet 5`
1/32 3/16 OZ np?

jak sie tym lapie?
czy nie za krotki?
pozdrwiam
sebastian

#37 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 05 czerwiec 2009 - 16:18

czy moglbys wyjasnic co ma pirenik do wiertarki? czyli Lekki spinning - wklejanka czy kij o jednolitej budowie do

czy ktos z Was ma doswiadczenie w krotkich wedziskach do spinningu?
mam na mysli np 6` czy nawet 5`
1/32 3/16 OZ np?

bo, nie tylko ja, jakos nie widze zwiazku :unsure:

#38 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 czerwiec 2009 - 16:38

No wlasnie. Podane wedki to szzcegolne konstrukcje, mozna nawet nimi lowic z... lodu.
Jako ze sa rozne metody, miejsca, nawet ryby, na ktore mozna sie nastawiac z mysle o konkretnym sprzecie, wypada wyjasnic o co sie rozchodzi... :D

Gumo

#39 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 czerwiec 2009 - 23:06

no chcialem zapytac, czy ktos takimi krotkimi spinningami spinningowal (wzglednie tak krotkimi castingowymi kijami)?
jesli tak, to w jakich okolicznosciach sie sprawdzaja
tylko tyle
sebastian

#40 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 06 czerwiec 2009 - 13:53

Zbudowane są z grafitów o bardzo wysokiej sztywności dzięki temu dobrze przenoszą drgania i mają jeszcze zamocowane jakieś tuby co niby je wzmacniają.


Mógłbyś powiedzieć jakim kijkiem łowisz ( tak opisanym)?
Bo nadal interesuje mnie kwestia rezonansu :mellow:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych