Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Norwegia Dorsze z brzegu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
196 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 25 luty 2017 - 19:24

.


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 25 luty 2017 - 19:36


#162 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 25 luty 2017 - 19:36



Chyba miał na myśli troki do których dowiązane są haczyki w zestawie na makrele/śledzie a nie montaż całego zestawu w formie bocznego troka.

 

Pilker jako obciążenie dla zestawu na makrele możesz spokojnie zastosować, w niczym nie będzie to przeszkadzało, a nawet takie błyskające obciążenie pobudza ryby do zainteresowania się przynętami.

 

Makrele w Oslofiordzie to nie są makrele hiszpańskie, tak od razu nie zdemolują mu tej Catany  ;) .

 

No dokładnie. Coś takiego. A tam gdzie agrafka to pilker, twister albo wahadłówka.

05724693016715700660.jpg

 

a to oni o jakim systemie się wypowiadali ?


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 25 luty 2017 - 19:43


#163 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 kwiecień 2017 - 17:19

Na początku czerwca będę u brata w Norwegii. Zabieram multik i travela do 30g (wstępnie) oraz plecionkę 15-20lb. Na co konkretnie mogę się nastawiać z brzegu o tej porze roku? Na pewno wezmę trochę różnych gum, może jakieś błystki... Nie nastawiam się na potwory z głębin a raczej na zabawę nawet z makrelami jak się uda bo mówił że jest ich w ch... ;) Poradzicie czy taki zestaw się nada? W co jeszcze się zaopatrzyć? Coś zmienić? Będę w miejscowości Hagavik na południe od Bergen
  • rav_id lubi to

#164 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 23 kwiecień 2017 - 17:33

Ogolnie spoko , nastaw sie na sporo zabawy:) zestaw wystarczy


  • lukastrance lubi to

#165 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 23 kwiecień 2017 - 17:58

30 gram może być trochę mało. do makreli będziesz potrzebował pilkerów  w granicach 50-60 gram. Najlepsze pilkery do makreli to te najtańsze z marketów po 10 koron. Kolor to zielony, pomarańcz i niebieski.



#166 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 23 kwiecień 2017 - 18:35

Na początku czerwca będę u brata w Norwegii. Zabieram multik i travela do 30g (wstępnie) oraz plecionkę 15-20lb. Na co konkretnie mogę się nastawiać z brzegu o tej porze roku? Na pewno wezmę trochę różnych gum, może jakieś błystki... Nie nastawiam się na potwory z głębin a raczej na zabawę nawet z makrelami jak się uda bo mówił że jest ich w ch... ;) Poradzicie czy taki zestaw się nada? W co jeszcze się zaopatrzyć? Coś zmienić? Będę w miejscowości Hagavik na południe od Bergen


Ja w Irlandii z klifowego brzegu łowiłem kijem do 45 g ale lżejszy też by styknął. Makrele jak były pod brzegiem to żerowały dość płytko na ławicach jakiejś drobnicy. Najlepiej brały na wąskie jasne wahadłówki: srebrne, srebrne z niebieskim (Jaxon Holo Reflex Miron), złote itp o wadze 14-22 g. Na te same przynęty plus perłowe z ciemnym grzbietem rippery i kopyta 8-10 cm i podobnego rozmiaru twistery (także w czerwonym lub żółto-czerwonym kolorze) łowiłem rdzawce, a czasem zdarzały się wargacze. Waga główek 8-12 g - tyle u mnie na wodę ok 4-7 m wystarczało. Ciekawym rozwiązaniem na rdzawce był zestaw carolina rig ze zwykłym cieżarkiem przelotowym (oliwką) ok 30 g lub łezką z wtopionym krętlikiem podobnej wagi. Na końcu zestawu hak 4/0-6/0 z kilkunastocentymetrowym robakopodobnym czarnym lub brązowym twisterem z jaskrawym ogonkiem (różowy lub jasnozielony) - jeszcze mam ich kilka szt i póki co nie znajduję dla nich zastosowania w PL.
  • mrowa i lukastrance lubią to

#167 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 24 kwiecień 2017 - 17:08

Na gumy i blaszki nic nie mogłem złowić, podobnie jak na woblery boleniowe. Choinki są dobre na makrele ale na te małe, sprawdzają się też polskie ołowianki. Łowiłem wędziskiem cw do 60g. plus jest taki, że ręka się nie męczy minus to, że na takiej wędce makreli półmetrowej na stromym nabrzeżu się nie podniesie. Często makrela chodzi daleko od brzegu i trzeba mieć czym tam dorzucić, warto dlatego na wszelki wypadek wziąć ze sobą choćby kijek bazarowy za parę złoty z odpowiednim cw. Makrele to naprawdę wdzięczne rybki są waleczne i piękne w niczym nie przypominają tych sklepowych.



#168 OFFLINE   dawid_zbro

dawid_zbro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Lokalizacjaølensvåg
  • Imię:Dawid

Napisano 24 kwiecień 2017 - 17:42

A ja wam panowie powiem tak osobiście na blachę czy tam inne sztuczności nie lubię łowić wiec od 3,lat lowie na splawik i z gruntu. Makrela na fileta z makreli i splawik cos pięknego i nie trzeba.machać co chwila.. Polecam kupić sobie disc duzy splawik 25 gr i haczyk 3\0 filet na końcu i lowienie pierwsza klasa

Użytkownik dawid_zbro edytował ten post 24 kwiecień 2017 - 17:43


#169 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 24 kwiecień 2017 - 17:44

A ja wam panowie powiem tak osobiście na blachę czy tam inne sztuczności nie lubię lowic wiec od 3,lat lowie na splawik i z gruntu. Makrela na fileta z makreli i splawik cos pięknego i nie trzeba.machac co chwila.. Polecam kuoic sobie disc duzy splawik 25 gr i chaczyk 3\0 filet na końcu i mówienie oierwsza klasa

Spławik z zestawem castingowym, tego jeszcze nie próbowałem ale czemu nie 😁 może wezmę ze dwa takie spławiki.

#170 OFFLINE   terragady

terragady

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 17:57

Hej, bede próbował w tym sezonie coś złapać bo w tamtym to bida straszna była. Dopiero zaczynałem, sprzęt kupiłem w Polsce w sklepie wedkarstwa morskiego. Za duzo sie nie znalem na tym wiec mam kij o sporym cw oraz morski kolowrotek (razy 2 bo i dla dziewczyny jest zestaw :) ) plus do tego masa pilkerów które już pogubiłem oraz takich gum dorszowych co sie z boku przypina. Zlapalem jednego malutkiego dorsza przez przypadek chyba i pare makreli ale mnie wygonili ze stanowiska bo podobno bylo prywatne (przystan). Czy mozecie doradzic w co sie uzbroic? Jakies gumy? Zestawy makrelowe? Czy moze bojka i na krewetke? Jezeli tak to jak taka guma dalej rzucic? Przeciez to strasznie lekkie :) A jak spławik to jaki? (EDIT: widze ze podczas pisania powstal nowy post i juz wiem mniej wiecej w jaki splawik mierzyc)

Mieszkam w Oslo moze bylby ktos z okolic i moglby mnie raz czy dwa ze soba zabrac to bym mogl sie przypatrzec i cos poduczyc? (wiem ze to nie w polskim stylu pomagac az tak bo jeszcze wszystkie ryby wylapie ale moze ktos sie znajdzie? :) )


Użytkownik terragady edytował ten post 24 kwiecień 2017 - 17:59


#171 OFFLINE   dawid_zbro

dawid_zbro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Lokalizacjaølensvåg
  • Imię:Dawid

Napisano 24 kwiecień 2017 - 19:55

Splawik petarda I często nie trzeba daleko rzucać... A co jest fajne ze splawikiem to to ze mozesz szukac ryby na kazdej glebokosci. Ważne jest żeby byl filet z makreli albo śledzia. Można go nawet kupic w kiwi😁 a druga metoda to duży kij duzy kolowrotek z wolnym biegiem duży ciężarek 120 gr przelotowy stalka i duży hak na hak makrela i rzucasz jak najdalej...
  • terragady lubi to

#172 OFFLINE   terragady

terragady

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 20:04

a jak zakladacie fileta? wiazecie czy po prostu ja mialem jakies g***o co mi sie rozpadalo przy rzucie i w wodzie? Spróbuje z tym spławikiem tylko musze jakiś cięzarek dorwać jeszcze. Chyba że pilkera małego podczepie bez kotwicy :)



#173 OFFLINE   dawid_zbro

dawid_zbro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Lokalizacjaølensvåg
  • Imię:Dawid

Napisano 24 kwiecień 2017 - 20:10

Normalnie. Filet musi byc ze skórą to ważne wtedy sie nie rozpada... Zestaw splawikowy to prosta konstrukcja ważny jest stoper do regulacji gruntu. Ja używam sznurkowych bo nie zaczepia o szytowke. Ostatnio nawet trafil sie łosoś 3.5 kg i to we fjordzie i na splawik... Bylem w szoku ale mam zestawy dość mocne wiec udalo sie bydlaka wyjąć.

Użytkownik dawid_zbro edytował ten post 24 kwiecień 2017 - 20:11

  • terragady lubi to

#174 OFFLINE   terragady

terragady

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 20:16

To super :) bede próbował, w sumie fileta makreli nie widzialem w kiwi chyba ale może źle patrzyłem. O stoper właśnie się martwiłem że maksymalnie moge go umieścic na wysokości szczytówki do rzutu żeby mi się nie zahaczył, nie wiedziałem że można inaczej. Poczytam jeszcze :) Ogólnie brak mi doświadczenia i fachowego przygotowania czy nawet słownictwa ale mam nadzieje że jakoś uda mi się w to wkręcić a nie znam nikogo tutaj kto wędkuje...



#175 OFFLINE   dawid_zbro

dawid_zbro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • Lokalizacjaølensvåg
  • Imię:Dawid

Napisano 24 kwiecień 2017 - 20:51

Uczymy sie na bledach... Filez z makreli jest w kiwi oczywiście mrożony... Masz jakieś 400 gr mięsa ze skora😊 a propo stopera to jak znajdziesz sobie sznurkowy to możesz ustawić grunt nawet 100 m. Fajna zabawa jak ktos nie lubi rzucać blacha... I polowisz wszystko. Dorsze makrele rdzawce nawet losos czy brosma sie trafia. Z tym ze jak założysz fileta to musisz sie uzbroić w cierpliwość bo ryba musi sie najesc😁 nie tak jak plotka ze puknie a ty zacinasz tutaj potrzeba czasu... Milej zabawy😉

#176 OFFLINE   terragady

terragady

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 22:28

Ok, dzięki za rady! Tak się zastanawiam tylko jeszcze jakie dajesz obciążenie do spławika i gdzie? Przelotowy chyba się nie sprawdzi chyba że go czymś zatrzymam (stoper gumowy?)



#177 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 25 kwiecień 2017 - 16:16

30 gram może być trochę mało. do makreli będziesz potrzebował pilkerów  w granicach 50-60 gram. Najlepsze pilkery do makreli to te najtańsze z marketów po 10 koron. Kolor to zielony, pomarańcz i niebieski.

Jak dla mnie 30g to  za dużo, Ja osobiscie używam kija do 18g do tego wahadło w kolorze zielonym lub niebieskim, i wtedy jest zabawa, w tym roku spróbuje z ultra lightem. Na choinkę nie łowię, chyba że  chcę zabrać do domu więcej ryby na różne przetwory. Duże tez biorą na choinkę. Rózgą do 60g lowienie makrel jest mało fajnym zajęciem.



#178 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 kwiecień 2017 - 18:29

Jak dla mnie 30g to za dużo, Ja osobiscie używam kija do 18g do tego wahadło w kolorze zielonym lub niebieskim, i wtedy jest zabawa, w tym roku spróbuje z ultra lightem. Na choinkę nie łowię, chyba że chcę zabrać do domu więcej ryby na różne przetwory. Duże tez biorą na choinkę. Rózgą do 60g lowienie makrel jest mało fajnym zajęciem.

Poza wahadełkami próbowałeś na na coś innego? Jakieś obrotówki, gumy, może woblery? Na jaką rybkę jeszcze można się nastawić z brzegu? Ewentualnie jakie kolory gum warto mieć?

#179 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 25 kwiecień 2017 - 20:50

Poza wahadełkami próbowałeś na na coś innego? Jakieś obrotówki, gumy, może woblery? Na jaką rybkę jeszcze można się nastawić z brzegu? Ewentualnie jakie kolory gum warto mieć?

Gumy szczupakowe, twistery na główce 15g, małe pilkery. Kolory gum żółte, jaskrawe dają radę. Zależy gdzie będziesz wędkować, z brzegu połapiesz różne rybki,trocie, seje, rdzawiaki, dorsze, okonie morskie i od groma makrel w okresie letnim. Oprócz makrel reszta wielkością nie będzie imponować, chyba że z fuksem, szukaj głębokich miejscówek, zagadaj do miejscowego wędkarza na miejscu to Ci pomoże zniwelować straty w przynętach ;) .



#180 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 25 kwiecień 2017 - 21:12

Normalnie. Filet musi byc ze skórą to ważne wtedy sie nie rozpada... Zestaw splawikowy to prosta konstrukcja ważny jest stoper do regulacji gruntu. Ja używam sznurkowych bo nie zaczepia o szytowke. Ostatnio nawet trafil sie łosoś 3.5 kg i to we fjordzie i na splawik... Bylem w szoku ale mam zestawy dość mocne wiec udalo sie bydlaka wyjąć.

Wystarczy cienka linka elastyczna do owijania i żadna przynęta nie spadnie, mozna ją kupić w sklepie wędkarskim. Łosoś z brzegu na spławik z makrelą?tiaa  hehe internet wszystko przyjmie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych