Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw łososiowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 08:03

Witam serdecznie , za miesiąc zaczyna mi się sezon łososiowy na nie dużej rzece (20, 25m) muszę skompletować budżetową wersję kija w klasie 8 9 ? linka plywajaca reszty nie znam i licze na wszelką   pomoc i propozycje. moj budżet to ok 430zl max 500



#2 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisano 15 czerwiec 2014 - 09:52

Witam

Na sam kij do 500 pln czy z linką ?



#3 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 10:10

calosc



#4 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 10:12

ma to być pierwszy testowy po taniości zestaw, jak polkne bakcyla , wtedy zainwestuję , na razie nie chcę się po prostu przejechać wydając kupę kasy



#5 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 15 czerwiec 2014 - 10:53

Jednoreczna do rzutow znad glowy, czy dwureczna do speya?



#6 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 15 czerwiec 2014 - 10:55

Z tym łososiem jest chyba tak samo jak z rekinem....Wędką z Lidla go nie obskoczysz...

 

A tak na serio. Najtańsza linka + podkład, przypony, łączniki będą kosztować ok. 150 zł, kołowrotek 100 zł, reszta zostanie na wędkę. Do tego sporo różnych drobiazgów, a i same muchy łososiowe do tanich nie należą. Może lepiej pożycz sobie od kogoś, połów i jak się spodoba zainwestuj w konkretny sprzęt.



#7 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 11:42

kolega ma sprzet z gornej polki , lowilem podoba sie ale nie chce inwestowac w klasowy sprzęt bo nie wiem jak dlugo tu zostane i czy nie bedzie to moj jedyny sezon, mychy itp mam tu na miejscu wiec musze kupic kija kolowrotek linke podklad i co jeszcze ?



#8 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 11:42

tak chcęjednoręczną



#9 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 15 czerwiec 2014 - 12:06

Za 500zl bedzie niezwykle ciezko skompletowac zestaw: wedka, kolowrotkiem i linka. Jesli jednak chcesz za wszelka cene zmiescic sie w tej kwocie, to poszukaj czegos na ebay, np. jednoreczny Shakespeare Agility 10ft w klasie 7 lub 8 za £50. Z tanich dobrych linek moge polecic Barrio SLX w tej samej klasie co kij za £36 (obsluzy rzuty znad glowy i rolke). Nie ma co za bardzo oszczedzac na lince, bo jak wezmiesz jakis badziew za £10 to nie da sie tym rzucac i szybko sie zniechecisz. Za reszte, przy odrobinie szczescia moze uda ci sie wylicytowac jakis uzywany kolowrotek.



#10 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 12:14

ok bede cos kombinowal dziękuje.



#11 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 czerwiec 2014 - 12:44

Z całym szacunkiem, ale za 400pln na łososie, to polecam kupić butelkę whisky, dużą pizzę, za resztę moze się kaszkiet uda w kratę i posiedzieć na brzegu nad rzeką, gdzieś przy wodospadzie i popodziwiać jak skaczą.

Wybacz bezpośredniość, ale mimo bycia sprzętowym "koneserem chrustu" to nawet w opcji Jaxon-klakson nie zmieścisz się w budżecie ze sprzętem nowym.

Zostaje szukanie używanego sprzętu.

Jak chcesz - mam wędkę dwuręczną - 13ft #8/9 - będzie na początek "w sam raz". 200 PLNów plus wysyłka w PL i twoja :D Jednoręczną będzie łowi się tak sobie chyba, bo rzeka ciut większa?

Do tego głowica ze scandinavianflylines, odpowiednio docięta - ok 70pln. Jako runningu mozesz użyć bardzo grubej żyłki - 0,8mm.

Jako podkładu może użyć plecionki, lub tej żyły nawinąć 100m :D i styknie :)

Zostaje kwestia kołowrotka - używkę w rozmiarze 9-10 da sie w tym budżecie, nie tak dawno TomCast sprzedawał fajnego starego wychwooda w budżecie, czasem przemykają gdzieś po forach.

Zostają łaczniki - naumieć się zarabiać linkę w rurkach termokurczliwych (co nie jest łatwe z pływającą liną łososiową, ale na stronie z linkami pokazane).

Zostają żyłki na przypon, myślę że 0,6-0,45-0,35 i jesteś w domu.



#12 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 15 czerwiec 2014 - 13:28

Z całym szacunkiem, ale za 400pln na łososie, to polecam kupić butelkę whisky, dużą pizzę, za resztę moze się kaszkiet uda w kratę i posiedzieć na brzegu nad rzeką, gdzieś przy wodospadzie i popodziwiać jak skaczą.

Wybacz bezpośredniość, ale mimo bycia sprzętowym "koneserem chrustu" to nawet w opcji Jaxon-klakson nie zmieścisz się w budżecie ze sprzętem nowym.

 

 

:D  :D  :D

 

Ale zes Kuba pojechal teraz na ostro.



#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 czerwiec 2014 - 14:03

To nei jest kwestia złośliwienia się, co  bardzo, bardzo trudnego, graniczącego z niemożliwością złożenia sensownego zestawu w tym budżecie.

Coś co ręki nie urywa, choć trochę nie jest od czapy - mimo krążenia raczej w niskich cenach ze swoim sprzętem - niezbyt to widzę.

W senie - wędka za 5 stów, czy kręcioł - jak najbardziej, ale to wszystko razem, z linką, gotowe, fertig do lowienia za 100e?

To zestaw 9'#5 w tej cenie graniczy z niemożliwością, a co dopiero kij na salmony.



#14 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 14:09

spoko budżet jesli bede musiał zwiększę , mam jeszcze kapke czasu poszukam poszperam poczytam i coś złożę , rzeka nie jest duża i wolałbym zestaw jednoręczny. 



#15 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 czerwiec 2014 - 14:12

Pomyśl nad switchem, obsłuży oba typy rzucania.

Ostatnio kupiłem Shakespeare Oracle EXP #7/8 - przyzwoita wędka, niezła cena, 6 kawałków - myślę ze mógłby pasować?



#16 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisano 15 czerwiec 2014 - 14:50

W tych pieniążkach proponuje szukać czegoś używanego, a i tak może nie starczyć.



#17 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 17:00

czy coś takiego w klasie 7/8 obsłuży ryby między 4/10kg

 

http://www.ebay.co.u...sd=321090293686


Użytkownik FRS1985 edytował ten post 15 czerwiec 2014 - 17:00


#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 czerwiec 2014 - 17:25

Tani chińczyk paczkowany w UK, w klasie na morskie trotki po 60cm, co na szczupaka byłby słabowity.

Nie wiem, gdzie łowisz (czy chcesz łowić) regularnie ryby 4-10kg, ale jeśli się wybierasz na takie łowy to dwuręczna #9 wydaje się dobrym punktem wyjścia ;)

Mam znajomego, który w Norwegii jednoręczną wędką na niskiej wodzie łowi łososie, pewnie w podanym przez Ciebie rozmiarze, ale z tego co wiem kij ma klasowy, nie chrusta i w #10, nie #7-8. Biorąc lata praktyki i dziesiątki pewnie takich ryb na rozkładzie - myślę ze wie co robi. Jeśli chcesz ruszać na 10kg ryby z flextexem 7-8 za 350pln - obawiam się ze niezbyt będziesz miał powody do radości.

W podobnej cenie jak to co wkleiłeś znajdziesz switcha o którym wspominałem, szukaj wędki #8/9 na tak zgrabnych przeciwników. I dobrego kołowrotka, z dobrym hamulcem.



#19 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 15 czerwiec 2014 - 17:44

no dobra to wedke bede szukał mocniejszą , mlynek z niedrogich rzucił mi sie taki 

 

http://allegro.pl/ko...4332675198.html

 

posiada linke i etc , ale jak za slaby to tez bede szukal mocniejszego , jest to nie duza rzeka , bez koniecznosci dalekich wymachów , ryby 4/5kg sa w niej standardem ale jak pisalem zdarzaja sie czesto i Dyszki



#20 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 15 czerwiec 2014 - 18:58

Zgadzam się z P. Kubą Standerą. Za 500 zł będzie szalenie ciężko złożyć zestaw na salmony. Biorąc pod uwagę nową wędkę, kołowrotek, linkę...

Polecam przeglądać giełdę, inne fora... I tam szukać czegoś używanego. Lub pożycz od znajomego sprzęt z "górnej półki" połów a jak wsiąkniesz to nie oszczędzaj w miarę własnych możliwości. Pozdrawiam.