Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przygoda z wędką - założenia - cz. I - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 22 luty 2006 - 15:24

Witam serdecznie,
Po krótkiej mojej nieobecności chciałbym Wam zeprezentować coś czego jeszcze nie było. Można powiedzieć, że jest to bezprecedensowa sprawa. Mianowicie chcielibyśmy Wam przedstawić cykl artykułów, którego celem jest prezentacja podstawowych wiadomości na temat budowy wędzisk castingowych. Ponieważ jednak uważamy, że najbardziej praktyczne będzie stworzenie użytecznego wędziska w Polskich warunkach postanowiliśmy na Waszych oczach zbudować wędkę do połowu szczupaków. Koncentrujemy się zatem na średniocięzkim castingu.

W reportażu dowiecie się jak dobrać blank (na co zwrócić uwagę), jak znaleźć jego kręgosłup, jak dobrać przelotki (poznamy różnice, czym różnią się przelotki Sic od Alconite i.in.), z czego wykonać dolnik i jak go wymierzyć. Ponadto jak uzbroić wędkę, poznamy sekrety nici, lakierowania i wiele wiele innych spraw. Jednocześnie chcielibyśmy by cykl tych artykułów miał wartości edukacyjne.

Dodatkowo! Wędka, która zostanie zaprojektowania i wykonana na Waszych oczach zostanie ufundowana jako nagroda w konkursie organizowanym na jerkbait.pl. Fundatorem wędki jest właściciel Fishing Center Ireneusz Matuszewski. Co to za konkurs? Przekonacie się już niebawem. Zapraszam serdecznie!

Pozdrawiam
Remek


#2 OFFLINE   shad

shad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 22 luty 2006 - 15:45

Wspanialy pomysl

@Remku kiedy mozemy sie spodziewc nastepnych czesci reportazu (tylko prosze nie pisz wkrotce), bo juz sie nie moge doczekac :mellow:

#3 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 22 luty 2006 - 15:47

Wszystko w rękach Friko i Irka Matuszewskiego. Myślę jednak, że nie będziemy musieli wcale długo czekać. :D

Pozdrawiam
Remek


#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 luty 2006 - 15:50

jak w rekach irka, to OK, bo juz sie balem, ze tylko w rekach friko :mellow: :mellow: :mellow: :mellow: :mellow:

super sprawa pawel!!! http://jerkbait.pl/forum/images/message_icons/icon14.gif

#5 OFFLINE   Jaculek

Jaculek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów

Napisano 22 luty 2006 - 15:54

@Remku, skoro nawet taki neofita sprzętowy jak ja doczytał ten tekst do końca i nawet go to zaciekawiło, to artykuł musi być dobry :mellow: Czekam na kolejne odcinki.

#6 OFFLINE   Buri

Buri

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaMultikonto @BB Custom Rods

Napisano 22 luty 2006 - 16:06

Przepraszam, ale pomysł moim zdaniem bardzo słaby. Po pierwsze Pan Matuszewski nie ma zbyt wielkiego pojęcia na temat budowy lekkich wędzisk castingowych o czym sam miałem okazje się przekonać i dowiedzieć od samego Pana Irka, po drugie chyba kolega Friko, który to pisze nie był sam zadowolony z efektów budowy zamówionego kija. Poza tym doświadczenie autora pozostawia w tej dziedzinie wiele do życzenia. Jeszcze nie dawno pytał a raczej szukał potwierdzenia dla swoich dziwnych teorii. Nie wydaje mi się, aby było dobrym pomysłem zlecać pisanie takich artykułów ludziom nie posiadającym wiedzy z danej materii. To tak jak ja bym pisał o fizyce jądrowej. Panowie okażcie trochę szacunku czytającym i skupcie się na tym na czym się znacie.
Pozdrawiam


#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 luty 2006 - 16:21

...
Przepraszam, ale pomysł moim zdaniem bardzo słaby. Po pierwsze Pan Matuszewski nie ma zbyt wielkiego pojęcia na temat budowy lekkich wędzisk castingowych ... Panowie okażcie trochę szacunku czytającym i skupcie się na tym na czym się znacie ...

@buri, fajnie ze wpadles :D

krotki cytat z artykulu:
...
Zakładamy, iż wędka powinna być przeznaczona do użytkowania przy wykorzystaniu najbardziej popularnych jerków, uniwersalnych do połowu szczupaków w Polsce i w Szwecji. W chwili obecnej oznacza to dostępne na rynku przynęty długości 10 cm takie jak Salmo Slider 10 czy Salmo Fatso 10 oraz średnie jerki produkcji Siudaka, Cormorana, Jaxona. Chcielibyśmy, aby oprócz typowych jerków nasz kij umożliwił posługiwanie się większymi woblerami-twichbaitami, takimi jak Salmo Perch 12 SR, Salmo Skiner 15 czy Salmo Pike 16SR oraz przynętami powierzchniowymi-topwaterami w rodzaju Salmo Maas Marauder Jr czy większa (saltwater) odmiana Rapali Skitterwalk. Podsumowując gramaturę wymienionych przynęt wiemy, że nie powinna ona wiele przekroczyć 50 gram jeżeli chodzi o górny zakres ciężaru wyrzutowego oraz, że co do zasady będzie się zaczynać powyżej 30 gram jeżeli chodzi o dolny zakres c.w.
...

moze i nie wiemy o czym piszemy, choc friko przy tym byl,jak wedke budowano, ale przynajmniej umiemy czytac i rozumiemy tresc tekstu B) :mellow:

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2006 - 16:25

@shad, @pitt, @jaculek

dzieki za mile slowa, dalsze czesci naprawde już niedługo :D

@Bartek
nie wiem co kieruje Tobą iż zdecydowałeś się publicznie obrażać mnie i Irka Matuszewskiego, być może brak kindresztuby a być może...
Ocenę Twojego zachowania oraz Irka i moich kompetencji pozostawiam Użytkownikom Jerkbaita - będą mieli taką możliwość już niebawem przy okazji kolejnych odcinków :D
Przy okazji, radzę też dokładniej czytać teksty które chcesz recenzować - nie budujemy wędki do lekkiego castingu, tylko jerkówkę do przynęt z zakresu ok 35-50 gram

pozdrawiam serdecznie


#9 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 22 luty 2006 - 16:27

A ja uważam, że pomysł jest świetny. Wielu wędkarzy stoi na granicy wyboru konkretnego kijka. Jesli cykl artykułów zostanie zamkniety przed sezonem - a właściwie jego częścią właściwą - to myślę, że skorzystają nie tylko Ci, którzy przymierzają sie do uzbrojenie kijka na zamowienie, ale i ci któzy w ogóle przymierzają sie do zakupu kija castingowwego do serdniociężkich jerków.

Fajny pomysł.

:D

#10 OFFLINE   Buri

Buri

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaMultikonto @BB Custom Rods

Napisano 22 luty 2006 - 16:28

Czytać umiem, jednak ostatnio zarzucono mi, że lekki casting to nie poniżej 10g a poniżej 50g, więc tego się trzymajmy.
Nie zależnie czy wędzisko ma 4 czy 40lb zasady jego budowy są podobne. Jeśli ktoś nie ma pojęcia o jednym, nie zrobi również drugiego, taka prawda. Powtórze tylko, że artykuł jest pisany przez osobę niekompetentą i jest to poważny błąd.
Pzdr

#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2006 - 16:41

Bartku, z pokorą przyjmuję Twoją opinię :D Będzie mi niezmiernie miło jeśli przy okazji kolejnych odcinków zechcesz zwrócić uwagę na błędy które Twoim zdaniem zostały popełnione :D W końcu o to przecież chodzi, żebyśmy się uczyli !

Pozdrawiem serdecznie :mellow:

#12 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2417 postów

Napisano 22 luty 2006 - 16:50

Powtórze tylko, że artykuł jest pisany przez osobę niekompetentą i jest to poważny błąd. Pzdr

To kto powinien go napisac?


#13 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2006 - 16:58

Pomysł na serię artykułów o budowie wędziska jerkowego oczywiście znam :D ale chciałem napisać słowo o jego wykonaniu...
Bardzo dobra robota @Friko. :mellow:

Ponadto uważam, że będzie to dobra seria artykułów mających na celu edukację osób zainteresowanych tematem budowy wędzisk i nie tylko...


#14 OFFLINE   Buri

Buri

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaMultikonto @BB Custom Rods

Napisano 22 luty 2006 - 18:13

Dobrze Panowie, należy wszystko wyjaśnić raz i do końca.
Wędziska firmy FC są ogólnie znane i lubiane. Firma ma już doświadczenie w tej dziadzienie, jednak czy do końca? Moim zdaniem nie. Widziałem ostatnio kij 8lb zbudowany tak, że aż się zrobiło przykro. Blank, który jest bardzo dynamiczny stał się kluchą. Na tak delikatny blank założono duże, bo chyba od 14, przelotki, długi ciężki dolnik, gruby jerkowy uchwyt. Coś chyba nie tak? Pan Irek miał przygotować na targi kije castingowe, również delikatne, co mogło spowodować, że zmienie zdanie. Wędek jednak nie było, bo coś stanęło na przeszkodzie. Śmiem przez to twierdzić, że nie jest to domena tego zakładu. Mimo całego szacunku dla Pana Irka i jego nie zaprzeczalnego wkładu w rozwój świadomości sprzętowej Polaków uważam, że wędziska castingowe z FC pozostawiają wiele do życzenia. Również autor artykułu może powiedzieć parę słów o wędzisku, które zamówił z FC i którego nie odebrał, bo chyba się nie podobało.
Jednego trzeba kolegom pogratulować, zbudowania własnego autorytetu. Ten fakt jednak mocno dziwi biorąc pod uwagę doświadczenie w dziedzinie castingu. Kolega Friko po zakupie najlepszego kija dla początkujących, jaki znam – PC66MF, powiedział, że to jerkówka, z której nic nie leci. Ja i kilka innych osób łowiliśmy sporo na te kije i mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że leci z nich nawet 6g Salmo Pop. Tutaj wychodzi umiejętność rzucania. Również co najmniej dziwne jest pisanie maili i wiadomości do 10 osób z prośbą o pomoc w wyborze kija a raczej o potwierdzenie chorych problemów. Pomimo wszelkich zrobił po swojemu jak widać źle. Każda rada typu „idź nad wodę porzucać i wyciągać wnioski” była kwitowana kolejnym problem z cyklu – linka klei się do blanku… Nie można więc stać się naczelnym doradcą w kategorii wędzisk castingowych nie mając bladego pojęcia o posługiwaniu się castingiem, kiedy największym problem jest dotykająca blanku linka i tym podobne duperele, czy niby popsuty SVS w Scorpionie, co świadczy tylko o nieznajomości tematu w najmniejszym calu. Czy udało Ci się w końcu oddać pierwszy rzut w kilka miesięcy po zakupie? Nie zrozumiałe jest dla mnie, fanatyka i eksperymentatora, jak można siedzieć miesiąc czy dwa z nowo zakupionym kołowrotkiem i nie chcieć go wypróbować. Tu wychodzi chyba tylko chęć posiadania dla posiadania a nie dla rozwijania umiejętności.
Zostanę zapewne zaraz zaatakowany jakobym siebie traktował jako wyrocznie w tej dziedzienie, ale niestety tak nie jest. Nie mówie, że to ja powinienem pisać takie artykuły, że to ja jestem najmądrzejszy, ale nie można również wciskać ludziom kitu, że tutaj zbiera się śmietanka castingowa.
Wytworzyła się na tej stronie loża, która casting (poza jerkowaniem) zna tylko ze stron internetowych i japońskich filmów. Nie tędy droga. Nie można uważać siebie i swojego pokroju kolegów za znawców tematu, kiedy temat znany jest tylko z innych stron. Nie można na podstawie jednego w roku wyjazdu do Szwecji nakładać sobie na głowę korony króla castingu. Jerking jest formą castingu, ale bardzo ubogą, ograniczającą się jedynie do miotania ciężkimi zestawami, co zbytnio nie wymaga umiejętności.
Jestem ciekaw ilu z Was łowiło na przynęty <10g ilu na przynęty <20g? Już wiele razy o to pytałem, lecz nigdy nie dostałem odpowiedzi? Ile razy w tygodniu jesteście na rybach z multikiem? Ja jestem 1-2 w tygodniu i oddaje tysiące rzutów. Zmieniam zestawy, ich składowe, linki, kombinuje z hamulcami, nastawami – wszystko po to, aby się więcej nauczyć, aby móc lepiej pomagać innym. Oglądanie co niedziele japońskich mistrzów nie nauczy castingu, kupowanie sprzętu tylko dla prestiżu też nam tego nie ułatwi. Trzeba uczyć się rzucać – to podstawa!!! Antaresy czy Conquesty DC w niczym nie pomogą, no może pomogą w dalszym budowaniu pseudo autorytetu. Niestety wiele osób wie jak jest naprawdę.
Nie może być tak, że autorytatywne opinie wydają osoby bez bladego pojęcia w tej dziedzinie. Nie może być tak, ponieważ czyta to wiele osób, które biorą to za pewnik. A tak niestety często nie jest. Panowie opanujcie się i weźcie za szkolenie techniki i faktyczne rozwijanie castingu a nie tylko głośne mówienie o tym jak to macie w zwyczaju.
W związku z wyjściem na jaw pewnych faktów świadczących o nieczystej polityce właściciela jerkbait.pl wobec portalu multiplikator.pl jakakolwiek współpraca i pobłażliwość dla nadużyć zostaja przerwana.
Byłem wielokrotnie obrażany zarówno na portalu jak i w jego kuluarach nie mam, więc ani krzty wyrzutów za to co zostało powiedziane, a można było nawet więcej, tylko po co…

P.S. Nie chciałbym oczywiście urazić wszystkich castingowych zapaleńców z tego portalu, więc pozwole sobie na koniec powiedzieć, że bardzo cenie sobie wkład Mifka, bo jako jeden z nie wielu robi to z pasją i bardzo szybko i chętnie się rozwija oraz tych wszystkich, którzy mają otwarte głowy na casting!


#15 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 22 luty 2006 - 18:51

Witam,
Ponieważ temat mnie również dotyczy, pragnę napisać kilka słów. Na początku dziękuję Friko i portalowi Jerkbajt za propozycję współpracy. Takie przedsięwzięcia sprzyjają poszerzaniu wiedzy na temat wędzisk, ich budowy i zastosowania oraz ogólnemu rozwojowi wędkarstwa. Nie wiem tylko, czy nie popełniliście błędu! Może trzeba było wykonać wędkę w pracowni Pana Bartosza Burskiego!
@Buri,
Szanowny Panie. Budową wędzisk zajmuję się od ponad 20 lat, a zawodowo właśnie mija 15. W pracowni Fishing Center została wykonana i oddana do rąk wędkarzy w Polsce całkiem pokaźna ilośc wędzisk, w tym wędzisk castingowych. To czy mam doświadczenie w budowie wędzisk czy nie, na szczęście oceniają ich użytkownicy, a nie poszczególne osoby - zwłaszcza Pan. Myślę, że Pana cel został osiągnięty. O Panu się mówi w internecie, a nawet u mnie w pracowni. Tylko myślę, że nie chciałby Pan usłyszeć co się mówi. Wiedza i doświadczenie jest to coś, co się zdobywa latami pracy. Doświadczenie w wędkarstwie i budowie wędzisk zdobywa się trzymając wędkę w ręku, a nie palce na klawiaturze, czego Panu serdecznie życzę.
Reasumując, w związku z Pana publiczną wypowiedzią na mój temat, nie będę miał przyjemności dalej z Panem dyskutować. Zapewniam, że w dalszym ciągu będę współpracował ze znakomitym zespołem z Jerkbait.pl. O tym, czy ta współpraca da wymierne efekty, na szczęscie zadecydują użytkownicy tego portalu.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski

#16 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 luty 2006 - 19:21

wow!!! jestem pod wrazeniem, fantastyczny styl ... :mellow: :mellow: :mellow:

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2006 - 19:29

Irku,

gratuluję klasy, zwłaszcza w tych okolicznościach :D

Pozdrawiam

#18 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 22 luty 2006 - 19:32

Witam,
Bardzo podoba mi się pomysł na stowrzenie takiej serii artykułów. Myślę, że będą one bardzo pożytaczne. Czekam następne części.

@Buri, myślę, że z krytyką powineneś poczekać na następne artykuły bo ten przedstawia jedynie założenia jakie powinna spełnić wędka. Jak dojdzie do zakładania uchwytu kołowrotka czy przelotek to będzie można powiedzieć że jest źle bo są za duże... za ciężkie... za mało lub za dużo albo... nie są zamontowane spiralnie. ;) Teraz chyba za wcześnie na ocenę tego kija. No chyba że zdanie już masz wyrobione... :wacko:

#19 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2006 - 19:50

Bardzo dobry artykol ale przede wszystkim pomysl z cyklem artykulow bo budowa wedzisk to temat morze i doglebnie potraktowany nie da sie zmiescic na kilku stronach.
Osobiscie bardzo mnie to interesuje, zwlaszcza ze dotyczy zbrojenia wedek do roznych metod.

@Buri
Powiem ci kolego tylko tyle, ze nie ma obowiazku czytania artykolow na Jerkbait'cie, skoro masz do nich tyle zastrzezen...

@Irku, jak slusznie zauwazyles, nie bardzo jest sens glebiej polemizowac, ten o ktorym wiesz a ja rozumiem, jest znany z tego, ze zarowno w sferze samego lowienia jak i spraw sprzetowych, ma podejscie czysto teoretyczne i wirtualne. Dodatkowo wiadomosci nie wyczytane samodzielnie z sieci albo ksiazek a uzyskane czesto od innych...ot, pamietam, ze jakis czas temu zasiegal szeroko mojej rady odnosnie kolowrotkow Quantum Catalyst(kilkadziesiat maili). Nie wymawiam, podzielilem sie chetnie tym, co wiem...a teraz dowiedzilem sie, ze jest od tego taki jeden spec i najlepiej tam sie udac po informacje.... :unsure:

Mam nadzieje, ze jestes starym wyjadaczem sieciowym i ze podobne wypowiedzi (nieraz sie zdarzaja), nie zawaza na checi wspolpracy z nami.
Pozdro
Gumo

#20 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 luty 2006 - 19:51

tak a propos przynet ponizej 20 gram, 15 gram i nawet lzejszych, ktore rzucam z kija castingowego, i to troche dluzej niz jeden sezon, zalaczam fotke z czescia mojego arsenalu, softjerkow i twardych mini jerkow ... o niektych z nich mozna duzo sie dowiedziec przez intenet

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych