Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Stare ale jare - obiektywy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 04 listopad 2014 - 20:32

 

 

Od siebie mogę polecić obiektywy manualne do średniego formatu albo obiektywy z AF które były dedykowane pod D100,D200, D1 czy też D2 z lat 1990- 2000. 

 

...miedzy innymi dlatego sprzedałem jasną stałkę, która dzieki małej GO średnio nadaje się do fotografowania na pływadle i zakupiłem kultowy, mega poszukiwany na rynku wtórnym N20-35/2.8 D ;) .

Metal, szkło, śrubokręt ;)  -...AF na d700 miażdży nowe SWM



#22 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 04 listopad 2014 - 20:41

Patu, jakiś czas temu zrobiłem podobnie, zamieniłem 24-70mm na już nieprodukowany N28-70 2.8 i N17-55 2.8. Żyleta.

 

 

Fanom starych manualnych szkiełek i rozmycia polecam szkiełko Kodak Aero Ektar. Super szkło tylko raczej nie na ryby chyba że ktoś jest masochistą i uwielbia ból pleców

 

 00Towk-150265584.jpg


  • platynowłosy lubi to

#23 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 04 listopad 2014 - 21:45

Nic nie przebije bokeh jednego z obiektywów Meyera.



#24 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 04 listopad 2014 - 21:54

...bokeh zależy od kilku czynników.. ogniskowej, otworu względnego,konstrukcji szkła, matrycy na jakiej rysuje...zoom'owy nigdy nie dorówna staloogniskowemu...
  • @slider@ i czocho lubią to

#25 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 05 listopad 2014 - 19:59

Panowie , jeśli ktoś chce zobaczyć jak działają stare obiektywy zapraszam na forum Pentaxa do tematu ,, Pokaż mi swój bokeh ". Tak na oko myślę że dobrze powyżej setki różnych obiektywów i na pewno paredziesiąt starych manuali . Troszkę ta dyskusja przypomina mi rozmowy na temat wyższości starych samochodowych klasyków nad nowymi - tylko jakoś cholera większość z nas wymienia auta na nowsze  ;) ,pozdrawiam .


  • triblu lubi to

#26 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 05 listopad 2014 - 21:14

Ból pleców .. Pentacon Six TL ze statywem , kompletem filtrów , światłomierzy i obiektywów na plecach .. na Giewont , a póżniej całą noc kuchnia , koreks, kuwety , Krokus , analizator Meopta ,  AgfaColor .. :)


  • @slider@, Andrzej Stanek i BOB lubią to

#27 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 05 listopad 2014 - 21:43

Podobna droga za nami - PRAKTISIX + Sonnar 1:2,8/180 mm, Flektogon 4/50, BIOMETAR 2,8/80, Biometar 2,8/120mm i wielki drewniany statyw firmowany pod P-six. Następne KIEV 88 TTL. Co ciekawe, świetna optyka...


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#28 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 06 listopad 2014 - 21:15

No to u mnie prościej , Smiena , Kiev , Zenith , Practica , Certo 6x6 , powiększalnik Opemus itp gadżety , a i na  pół nocy zajęta łazienka  :D , to były czasy .



#29 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 06 listopad 2014 - 21:19

No to u mnie prościej , Smiena , Kiev , Zenith , Practica , Certo 6x6 , powiększalnik Opemus itp gadżety , a i na  pół nocy zajęta łazienka  :D , to były czasy .

Bez Certo. Zakończyłem na PLC3. Łazienka....... miałem taką namiastkę.

 

 

No i te koce w oknach. BEZCENNE :lol:


Użytkownik popper edytował ten post 06 listopad 2014 - 21:21


#30 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 06 listopad 2014 - 21:26

Oj to , to .



#31 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 listopad 2014 - 22:14



#32 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 17 listopad 2014 - 01:03

Moje najladniejsze zdjecia sa z Kijewa 88 :) Tylko trzeba bylo uwazac zeby kaseta nie "przeciekala". Ale kolory i rozdzielczosc, no i rybie oko...



#33 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 listopad 2014 - 09:00

Ja przewaliłem kilkadziesziąt obiektywów na m42 i six. Wydaje mi się że jest to najlepsza droga do poznania zasady działania aparatu, optyki oraz zależności ustawień do końcowego efektu na zdjęciu. Trudno na automacie wytłumaczyć komuś co to jest przysłona i jak zmieniają się czasy.
Obiektywy te zdawały się doskonałe dopóki nie miałem dzieci. Dzieci są za szybkie na zoom manualny. Pomijam portrety gdzie dziecko śpi.

Plastyka jest fantastyczna. Mam Jupitera 200 i w zoo robię nim zdjęcia zwierząt przez siatkę. Co ciekawe rozmycie siatki jest tak duże że jej nie widać na fotce.
  • eRKa lubi to

#34 OFFLINE   bedi

bedi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Lokalizacjagdynia
  • Imię:marcin

Napisano 17 listopad 2014 - 20:16

witam !!! jestem takim sobie pstrykaczem z systemem Sony - nie wiem czy ten obiektyw ma już dość lat by być zaliczonym do starych ale jeżeli ktoś ma ten system to według mnie jest kilka obiektywów które powinien każdy posiadać - Minolta AF 35-105mm F3.5-4.5 N - obiektyw z 1985 roku więc ma tylko 29 lat ale powiem że wymiata , według dyxum jeden z lepszych zoomów do tego systemu z notą 4,66 czyli lepszy od " flinty dziadka " czy "reportera" - fotki potrafi takie pstryknąć że można się o nie pociąć ( zwykły jpeg bez obróbki ) no i cena nie zabija - można kupić w przyzwoitym stanie taniej niż 400 zł - polecam to szkiełko

Załączone pliki


Użytkownik bedi edytował ten post 18 listopad 2014 - 16:15


#35 OFFLINE   bedi

bedi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Lokalizacjagdynia
  • Imię:marcin

Napisano 18 listopad 2014 - 21:10

witam !! tak na szybko fotki cyknięte obiektywem Mir 1 B - fajne szkiełko zza wschodniej granicy , ponoć kopia tego zza zachodniej granicy 37mm f/2,8,kąt widzenia 60 stopni , 10 listków przysłony - , mocowanie m42 czyli z przejściówka pasuje do cyfrówki, fajna plastyka - ja go lubię ...
Załączony plik  1.jpg   108,24 KB   10 Ilość pobrańZałączony plik  2.jpg   70,48 KB   10 Ilość pobrańZałączony plik  3.jpg   106,87 KB   10 Ilość pobrań

#36 OFFLINE   bedi

bedi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Lokalizacjagdynia
  • Imię:marcin

Napisano 18 listopad 2014 - 21:29

witam !! kolejny obiektyw z mocowaniem m42 - Pentacon 135mmf/2,8 preselekcyjny - dobre światło 2,8 - 15 listków przysłony - cały czas mnie zaskakuje , wiele potrafi więc choć wzrok już nie ten na razie zostaje w domu ......
Załączony plik  a.jpg   67,17 KB   10 Ilość pobrańZałączony plik  b.jpg   77,61 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  c.jpg   82,44 KB   9 Ilość pobrań

#37 OFFLINE   bedi

bedi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Lokalizacjagdynia
  • Imię:marcin

Napisano 23 listopad 2014 - 14:12

witam !! kolejny obiektyw z mocowaniem m42 - Helios 44M-4 ,2/58 produkcja radziecka , dzisiejsza wycieczka nad morze , czyste jpeg bez obróbki - obiektyw stary ale jary produkowany w milionach egzemplarzy ogólnie jeden z słabszych jakościowo w tej rodzinie , do kupienia za bardzo małe pieniądze
Załączony plik  a.jpg   59,65 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  b.jpg   57,95 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  c.jpg   85,87 KB   9 Ilość pobrań

#38 OFFLINE   pezet

pezet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 22 sierpień 2016 - 12:19

(odkurzam temat, bo fajny :) )

 

Kolega raczy żartować...

 

Kolega zapewne żartował, że nie ma "postępu w obiektywach", bo jest znaczący REGRES.

 

Klasyczne obiektywy, to była optyka, w solidnym opakowaniu. Wiadomo - lepsza lub gorsza, zależnie od klasy i ceny.

 

Dzisiejsze obiektyw to komputer, z jakąś-tam optyką (coraz częściej plastikową), opakowany w plastikowy korpus.

Również - są lepsze i gorsze, ale w porównaniu ze starszymi konstrukcjami, jakość optyczna jest wyraźnie słabsza.

 

Tani, kitowy nikkor 28-70 3,5-4,5 jakością optyki może się równać ze współczesnym 24-70/2,8 - dwudziestokrotnie droższym. Zaś 24-120/4 (dziesięciokrotnie droższy)  jest już od tego starego wyraźnie optycznie słabszy.

 

Co z tego, że mają 'usm', VR i inne bajery, skoro optyka jest nędzna?

W dodatku klęską jest sam "komputer" w obiektywie, który często nie dogaduje się z komputerem aparatu i w efekcie AF często nie trafia - nawet w oryginalnych obiektywach. Lekko żenujące są porady, żeby w sklepie przetestować kilka (nowych!) obiektywów i wybrać ten, który ma najmniejsze błędy AF, a następnie wykonać serię testów i dany obiektyw skalibrować.

 

Do Sigmy ART miałem nawet specjalną przystawkę na USB, do zaprogramowania kilkunastu parametrów, co i tak było niewykonalne i musiałem obiektyw zwrócić.

 

Jak komuś zależy na obiektywach najlepszej (optycznej) jakości, to powinien szukać profesjonalnych serii z lat 90-tych. Lepszych już pewnie nigdy nie będzie...



#39 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 22 sierpień 2016 - 16:26

Dzięki wam Panowie, uświadomiłem sobie, że powinienem wyjąć z szuflady to coś z metalu i szkła (0,7kg) i tylko tym fotografować swoje starocie w "mojej szafie" :)

Jak dobrze pamiętam mówiło sie na ten typ obiektywu, "pompka" 

Załączone pliki



#40 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 22 sierpień 2016 - 16:27

@pezet - tak się składa, że w latach 90-tych pracowałem na Nikon F3HP + kilka szkieł Nikkor Profi. Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie do tego co Kolega sugeruje...


  • Jano lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych