Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ładowanie akumulatora echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Grzecho

Grzecho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 19:44

Cześć

w weekend rozładował mi się, po 2 latach użytkowania akumulator do echosondy /Akumulator żelowy 7Ah, napięcie 12 V DC/, wczoraj zacząłem go ładować ładowarką, która była w zestawie /ST 14071 ABASCO/, według załączonej do niej instrukcji w trakcie ładowania powinna się świecić zielona dioda /charge, świecenie intensywne - pełne ładowanie, przygasanie - końcowy cykl ładowania, brak świecenia - akumulator naładowany/, według instrukcji przewidywany czas ładowania ok. 10h, tymczasem u mnie po ok. 12h ładowania dioda zielona w dalszym ciągu się świeciła intensywnie, mimo to przerwałem ładowanie

czy to możliwe, żeby akumulator ładował się aż tak długo /12h/ i się nie naładował na full?
czy są jakieś górne limity czasu ładowania tego typu akumulatorów?

pzdr
Grzecho

#2 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 03 czerwiec 2009 - 20:00

możliwe , taki akumulator można zostawić swobodnie na dobę o nic się nie bojąc

#3 OFFLINE   maroni

maroni

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 20:12

Ja mam ładowarkę która ładuje mi taki akumulator przez 16-18 godzin, na początku myślałem że coś jest nie halo, pożyczyłem od kumpla ładowarkę którą on używa od kilku lat (powiedział że jemu ładuje w ciągu max 8h) i okazało się że moja ładowarka jest kulawa. Po niecałych 8h zielona dioda zgasła, może twoja ładowarka ma coś wspólnego z moją.

#4 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 21:12

Druga opcja to to, że napięcie spadło poniżej progu krytycznego. Z tego co pamiętam, to w żelowych jak spadnie poniżej 10,5v to dupa - nie naładujesz. Ale może to być też wina ładowarki. Sprawdź napięcie na zaciskach aku.

Pozdrawiam

Paweł

#5 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 03 czerwiec 2009 - 21:47

Witaj @Grzecho,
Mam to samo aku, taką samą ładowarkę i do niedawna miałem ten sam dylemat co Ty.
Wysłałem, więc tego maila do sprzedawcy:

„…Mam jeszcze pytanie odnośnie akumulatora i ładowarki zakupionych w waszym sklepie.
W instrukcji jest napisane, że maksymalny czas ładowania tego akumulatora to 10 godzin. Jest też napisane, że po całkowitym naładowaniu akumulatora zielona lampka ładowarki zgaśnie.
Wczoraj ładowałem akumulator po raz pierwszy od jego zakupu. Ładowałem go przez 10,5 godziny i zielona lampka nie zgasła, tylko świeciła się intensywnie przez cały czas ładowania. Czy akumulator został w pełni naładowany? Czy powinienem ładować akumulator tak długo aż zgaśnie zielona lampka ładowarki, nie zależnie od tego ile czasu to potrwa?...”


Odpowiedź od sprzedawcy rozwiała wszystkie wątpliwości:


„…90% pojemności akumulator osiąga po ok. 10 h.
Ostatnie 10% ładowarka doładowuje bardzo wolno. Dioda zielona może
zgasnąć po ok. 24h.
Po 10 godzinach ładowania można użytkować akumulator bez obaw…”



Druga sprawa, to stopień rozładowania aku żelowego, którego nie powinno się przekroczyć. Jest o tym napisane w instrukcji ładowarki, którą cytowałeś w pierwszym poście. Jest też na tej stronie: http://www.echosonda...products_id=280

„Nie wolno dopuszczać do rozładowania akumulatora - do napięcia niższego niż 9V ( w przypadku akumulatorów o napięciu znamionowym 12V) lub 4,5V (w przypadku akumulatorów o napięciu znamionowym 6V), gdyż znacznie skraca to ich żywotność.”

Pozdrawiam


#6 OFFLINE   Grzecho

Grzecho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 21:59

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
W takim razie nie będę ładował akumulatora na maksa 90% mocy zdecydowanie mi wystarczy.
Echo włączyłem i chodzi mi na teście już 0,5h więc pierwsze ładowanie zakończyło się sukcesem :D

pzdr
Grzecho

#7 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 04 czerwiec 2009 - 09:46

Ale z tego co wiem lepiej go nie wysysać do zera

#8 ONLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 861 postów

Napisano 04 czerwiec 2009 - 10:14

Generalnie akum. żelowe nie lubią być rozładowywane do zera bo trąca pamięć, za to nic im nie grozi jeśli będą ładowane często a krótko.
Ja na przykład ładuje akumulatory prawie po każdej wyprawie i na razie jest OK. a mam już 2 rok
Pozdrawiam
Daniel


#9 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 04 czerwiec 2009 - 10:54

podobnie jest z aku w technologi AGM

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 czerwiec 2009 - 08:43

Akumulatory, obojetnie jakie, zelowe czy kwasowe nie moga tez stac dluzej w stanie rozladowanym, co moze sie zdarzyc, np. w zimie.

Do zelowek typu echosondowego czyli 7Ah dobrze jest uzywac ladowarek automatycznych. Podpina sie do zaciskow, wklada do kontaktu (nie odwrotnie bo automat nie zajarzy, ze trzeba ladowac) i obserwuje kiedy bedzie naladowany.

Z moich doswiadczen wynika, ze kluczowa sprawa jest posiadanie akumulatora dobrej jakosci, czego na 1 rzut oka(i drugi)nie widac.
Poprzednio mialem ok. 5 lat akumulator Panasonic, jak sie skonczyl kupilem sygnowany znakiem J&C(braki czasowe na pozyskanie innego) i wytrzymal mi rok.

Podejrzane jest, gdy ladowanie przeciaga sie zbyt dlugo lub trwa zbyt krotko. Swiadczy to o tym, ze akumulator nie daje sie naladowac z jakichs powodow, wiec nie jest zbyt pewny.

W sondach powinien byc prog napieciowy, ponizej ktorego urz. po prostu wylacza sie.
Mozna tez ustawic sobie alarm, zeby wiedziec kiedy sie konczy prad.

W mojej sondzie (ekran mono) jezeli aku nie jest w cuglach w stanie wytrzymac z wył. podswietlaniem 1 dzien to idzie na smietnik.

Gumo

#11 OFFLINE   piotr zamiara

piotr zamiara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 czerwiec 2009 - 07:22

Wszystko jest dla mnie dziwne. Mam taki akumulatorek i muszę go ładować dopiero po dwóch sezonach!!!

Może powodem jest echosonda Humminbird, bardzo stara, przywiozłem ją sobie z USA gdzieś w 1996 r. Pewnie ma małą rozdzielczość i stąd mało bierze prądu. Pokazuje to co najważniejsze - głębokość, ryby w trzech wymiarach (nie ufam temu!) i twardość dna w skali trzystopniowej.

Od kilka miesięcy podładowuję zwykłą ładowarką samochodową przez ok. 15 minut.... i starczy.

#12 OFFLINE   piotr zamiara

piotr zamiara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 czerwiec 2009 - 07:23

Pomyłka... powinno być Co kilka miesięcy...

#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 czerwiec 2009 - 08:07

No niestety najczesciej trzeba ladowac codziennie albo co drugi dzien. Wszystko zalezy od tego ile pradu zuzywa sonda, a to zalezy od mocy generowanego sygnalu i rodzaju wyswietlacza.
Mam kolege, ktory nabyl drogi model sondy i jakiez bylo zdziwienie, gdy okazalo sie, ze akumulator starczal na pol dnia.

O ile mala moc sygn. moze byc niewystarczajaca w niektorych sytuacjach , o tyle zastanowic sie trzeba, czy na srodladziu warto ciagac ze soba 2szt akumulatorow.

Gumo

#14 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 18 marzec 2014 - 21:37

Mam tą samą ładowarkę co Grzecho i ten sam problem. Zielona dioda świeci się cały czas, nie przechodzi wcale do trybu migania ani nie gaśnie.



#15 OFFLINE   Jezi0rko

Jezi0rko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • LokalizacjaK-Koźle
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Doboszyński

Napisano 24 marzec 2014 - 23:14

Jestem od niedawna posiadaczem echa Fish Easy 245DS, jaki kupić akumulator i ładwarkę aby wszystko działało sprawnie (niestety sprzedano mi rozładowany akumulator i bez ładowarki). Oczywiście do używanego zestawu.

Może ma ktoś instrukcję do tego echa w języku polskim?



#16 ONLINE   bony20

bony20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto

Napisano 07 maj 2015 - 09:05

Odgrzebię troche.

Mam ta samą ładowarkę 14071 ABASCO, po 10h ładowania akumulatora również żadnego przygasania, gaśnięcia zielonej diody. Czyli ten model trafia się wadliwy, oddać go na gwarancję?



#17 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1621 postów

Napisano 08 maj 2015 - 00:10

Cześć, również posiadam tę abasco, ale jej nie używam, bo ładuje do poziomu 13,8 V czyli słabo, wyłącza się i świeci różnymi kolorami czyli jest sprawna. Natomiast używam Tatarex 12LA 6/12/1,5 ładuje do 14,2 co pozwala mojej Toyamaie pracować zamiast 9h to 12h
  • ginal lubi to

#18 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 maj 2015 - 00:19

Mam tego Tatarexa od lat. Bez żadnych problemów. Ładował 1 x 7 Ah, 2 x 7Ah a teraz 2 x 9Ah. Polecam.



#19 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 08 maj 2015 - 08:43

Miałem kiedyś te Tatrexy w sprzedaży ale często się psuły i zawsze według producenta z winy użytkownika. Przeszedłem na Stefpola i problemu nie ma. Czyżby użytkownicy się wyedukowali  :huh:



#20 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 08 maj 2015 - 20:41

Ja również mam Tatarexa 12LA 6/12/1,5

Markowy akumulator 7Ah trzyma Garmina 151 około 20h

Dokładnie nie pamiętam ale zgodnie z instrukcją ładuje 7Ah +/- 10h






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych